Kolorystyka przewodów elektrycznych nie jest przypadkowa, wręcz przeciwnie, to, czy dany kabel ma kolor jasnoniebieski czy czarny ma duże znaczenie. Wyjaśniamy podstawowe kwestie związane z oznaczeniami przewodów elektrycznych, a także analizujemy kwestię ubezpieczenia nieruchomości z perspektywy szeroko rozumianej elektryki. 

Oznaczenia kabli elektrycznych to dość obszerne i niełatwe zagadnienie. W niniejszym artykule skupiamy się bardziej na wprowadzeniu w temat i omówieniu pewnych podstaw, a nie na szczegółowej i specjalistycznej analizie. Jeśli niewiele wiesz o przewodach elektrycznych, a chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę, znajdziesz tutaj kilka interesujących informacji na start. 

TU SPRAWDZISZ CENY

Oznaczenie przewodów elektrycznych – do czego służą?

Zacznijmy od podstaw. Przewody elektryczne, które potocznie nazywa się kablami, służą przede wszystkim do przewodzenia prądu. Składają się z jednej lub kilku żył izolacyjnych, a te mają specjalną powłokę zewnętrzną, której zadaniem jest ochrona przed wilgocią czy innymi szkodliwymi czynnikami. Przewody elektryczne oznacza się literowymi symbolami, co pozwala na ich szybką identyfikację – od razu wiesz, jaki to typ kabla i z czego został on wykonany.  

W Polsce mamy własne normy oznaczenia przewodów elektrycznych. Każde oznaczenie składa się z trzech części:

 1. Część literowa – opisuje konstrukcję żyły przewodzącej, materiał, z jakiego została wykonana, a także materiał wykorzystany przy izolacji oraz powłoce, wraz z informacjami uzupełniającymi. 
 2. Część cyfrowa – określa napięcie znamionowe izolacji.
 3. Część cyfrowa – oznacza liczbę oraz przekrój żył przewodzących.

Oznaczenia przewodów elektrycznych – przykłady

Zagadnienie

Rodzaj

Oznaczenie

Budowa przewodu

jednodrutowy

D

wielodrutowy

L

wielodrutowy giętki

Lg

Materiał żyły

miedziana

Brak

aluminiowa

A

stalowa

F

Materiał izolacji lub powłoki

tolwinit (PVC)

Y

tolwinit samogasnący

Yn

tolwinit benzenopodobny

Yb

tolietylen

X

tolietylen sieciowany

XS

tolietylen z zaporą przeciwwilgotnościową

Xz

tolietylen piankowy

Xp

tuma (oponowy)

O

Opancerzenie

taśmą stalową

Ft

taśmą stalową lakierowaną

Fti

taśmą z drutów stalowych okrągłych

Fo

taśmą z drutów stalowych płaskich

Fp

oplot z drutów stalowych

U

Tabela 1. Źródło: extradom.pl (stan na: 20.06.2024 r.).

Jakie są rodzaje przewodów elektrycznych?

Przewody elektryczne można podzielić na kilka sposobów. Jednym z kryteriów jest rola, jaką dany kabel spełnia w instalacjach elektrycznych. Taki podział wyglądałby następująco:

 1. Przewód ochronny – jak już sama nazwa wskazuje, jego celem jest ochrona, mówiąc precyzyjniej: ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym.
 2. Przewód fazowy – służy do przesyłania energii elektrycznej w ramach sieci elektroenergetycznej; podczas zwykłej pracy jest pod napięciem fazowym.
 3. Przewód neutralny – jest połączony z punktem neutralnym w sieci elektroenergetycznej.
 4. Przewód odgromowy – podczas zwykłej pracy nie jest pod napięciem; pojawia się tylko w liniach wysokiego napięcia, a jego zadaniem jest ochrona przed bezpośrednimi uderzeniami pioruna.
 5. Przewód zerowy – współcześnie już praktycznie nie funkcjonuje, a jego funkcję przejęły przewody neutralne, przewody ochronne, ewentualnie przewody neutralno-ochronne. 

Z naszej perspektywy najważniejsze spośród opisanych przewodów są trzy pierwsze, czyli: przewód ochronny, przewód neutralny oraz przewód fazowy. Poświęcimy im też trochę miejsca w dalszych rozważaniach.

Co oznaczają kolory przewodów elektrycznych?

Kolory kabli elektrycznych nie są, oczywiście, przypadkowe. Jest to forma oznaczenia ułatwiająca ich identyfikację. Kolory mają przełożenie na to, jaką rolę kable spełniają w instalacjach elektrycznych. 

Oto najważniejsze kolory przewodów elektrycznych:

 • brązowy lub czarny – przewód fazowy (oznaczenie: L);
 • jasnoniebieski – przewód neutralny (oznaczenie: N);
 • żółto-zielony – przewód ochronny (oznaczenie: PE).

Musimy w tym miejscu zaznaczyć jeszcze jedną ważną rzecz – oznaczenia przewodów fazowych mogą być czasem nieco inne. Współcześnie jest więcej faz, niż dawniej. Oznacza się je więc jako L1, L2, L3, itd. Inne mogą też być kolory przewodów elektrycznych, najczęściej występują: szary, czerwony i biały. Obowiązuje jednak zakaz korzystania z barw przyporządkowanych do innych rodzajów kabli, czyli przewody fazowe nigdy nie będą żółto-zielone czy jasnoniebieskie.

Co się stanie, jeśli brakuje jednego z kolorów?

Zdarzają się sytuacje, w których w przewodzie elektrycznym brakuje kabla izolacyjnego w danym kolorze. Jeśli jest to kabel jasnoniebieski – przypomnijmy, że to oznaczenie przewodu neutralnego – możesz wówczas wziąć np. przewód szary i podpiąć go do przewodu neutralnego. W dalszej kolejności, np. przy użyciu jasnoniebieskiej taśmy, oznacz tę żyłę na obu jej końcach – dzięki temu w przyszłości nie powinieneś mieć już problemów z identyfikacją.

Jak zrozumieć oznaczenie literowe na przewodach?

Do oznaczania kabli używa się bardzo obszernego zbioru symboli literowych, a te, które do tej pory opisaliśmy, stanowią jego niewielki fragment. Kompleksowemu omówieniu ich wszystkich spokojnie można poświęcić osobny artykuł. W tym miejscu dajmy więc tylko kilka przykładów. 

Przewody z żyłami miedzianymi z izolacją papierową rdzeniową, znajdujące się w ołowianej powłoce, oznacza się następującymi symbolami:

 • K – kabel elektroenergetyczny,
 • KT – kabel telekomunikacyjny,
 • KS – kabel sygnalizacyjny.

Inne symbole literowe umieszczone na przewodach wskazują na ich cechy charakterystyczne, przykładowo:

 • o – przewód okrągły,
 • n – przewód z elementem nośnym,
 • p – przewód płaski,
 • P – przewód przemysłowy,
 • M – przewód mieszkaniowy,
 • W – przewód warsztatowy.

Elektryka w polisie mieszkaniowej – co chroni?

Zacznijmy od tego, że w ramach polisy mieszkaniowej możesz objąć ochroną niemal wszystkie urządzenia zasilane prądem, a także całą instalację elektryczną. Część tego mienia jest chroniona już w podstawowym wariancie ubezpieczenia, jako elementy stałe. Są to m. in. sprzęty RTV i AGD w zabudowie czy poszczególne elementy instalacji elektrycznej. Pozostałe urządzenia (nieprzymocowane na stałe) to ruchomości domowe, do których ochrony potrzebne jest wykupienie odpowiedniego rozszerzenia. 

Jednym ze standardowych zdarzeń ubezpieczeniowych uwzględnionych w polisach mieszkaniowych jest przepięcie. Czasami obecne jest ono już w podstawowym zakresie ochrony, a czasem jako rozszerzenie. Dodajmy, że niektóre towarzystwa wyróżniają dwa osobne ryzyka: przepięcie będące skutkiem uderzenia pioruna oraz mające inną przyczynę. Może się zdarzyć, że jedno z nich będzie się znajdowało w podstawie, a drugie będzie dodatkiem.

W tym miejscu warto również wspomnieć nieco specyficznym dodatku do polisy mieszkaniowej, jakim jest pakiet Home Assistance. Jest to zbiór usług, jakie towarzystwo zobowiązuje się świadczyć na rzecz ubezpieczonego w określonych ramach. Wśród tych usług przeważnie znajduje się wsparcie elektryka czy serwisanta sprzętów RTV i AGD. 

Musisz też wiedzieć, że włączenie w ochronę ubezpieczeniową urządzeń elektrycznych oraz ryzyka przepięcia może nie wystarczyć do uzyskania odszkodowania. Do tego konieczne jest również przestrzeganie kilku podstawowych zasad, takich jak chociażby dopełnienie obowiązku terminowych przeglądów instalacji elektrycznej czy właściwe podłączenie, przechowywanie i użytkowanie urządzeń zasilanych prądem. Takie kwestie są zawsze szczegółowo opisane w OWU polisy mieszkaniowej, przede wszystkim w dziale wyłączeń odpowiedzialności. 

Ile kosztuje polisa mieszkaniowa?

Sprawdziliśmy przykładowy koszt ubezpieczenia mieszkania. Pod uwagę wzięliśmy lokal o powierzchni 60 mkw. i wartości rynkowej (mury i elementy stałe) 400 000 zł. Składkę obliczyliśmy dla podstawowego zakresu, czyli ochrony finansowej na wypadek pożaru oraz innych zdarzeń losowych. 

W wariancie od ryzyk nazwanych opisane ubezpieczenie kosztuje od 153 zł do 298 zł, a w wariancie od ryzyk wszystkich (All Risks) od 215 zł do 528 zł. Wszystkie podane kwoty odnoszą się do rocznego okresu ochrony, a poszczególne oferty w niewielkim stopniu się od siebie różnią, głównie wliczonymi w cenę dodatkami. 

Wypowiedź eksperta

Koszt ubezpieczenia nieruchomości zależy od wielu czynników, ale kluczowa jest wartość mieszkania lub domu, który ma być chroniony z polisy, a także zakres tej polisy. Jak pokazuje kalkulacja, nie bez znaczenia jest również towarzystwo, w którym chcemy się ubezpieczyć. Każda z tych firma samodzielnie szacuje ryzyko i w dużej mierze na tej podstawie oblicza wysokość składki. Dysproporcje cenowe pomiędzy niemal identycznymi produktami są wyraźnie zauważalne, a byłyby one jeszcze większe, gdybyśmy analizowali oferty z szerszym zakresem ochrony.
Michał Ratajczak, Specjalista ds. ubezpieczeń nieruchomościMichał Ratajczak, Specjalista ds. ubezpieczeń nieruchomości

Polisa mieszkaniowa – porównanie kosztów ubezpieczenia

Towarzystwo

W cenie

Roczna składka

Ubezpieczenia od ryzyk nazwanych

Mtu24.pl

-

153 zł

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja

161 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja

170 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

192 zł

Mtu24.pl

Home Assistance

198 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

201 zł

Benefia

Home Assistance

248 zł

Uniqa

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

266 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja

274 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

298 zł

Ubezpieczenia od ryzyk wszystkich (All Risks)

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja, powódź

215 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane

252 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

279 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

281 zł

Benefia

Home Assistance, przedmioty szklane

298 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny, przedmioty szklane

528 zł

Tabela 2. Źródło: rankomat.pl (stan na: 20.06.2024 r.).

Gdzie warto szukać ubezpieczenia mieszkania?

Polisę mieszkaniową można kupić online, np. za pomocą porównywarki ubezpieczeń. W ten sposób dostępne są produkty o zakresie, który można dopasować do indywidualnych potrzeb, poszerzając podstawę o ruchomości domowe, powódź, kradzież z włamaniem, OC w życiu prywatnym czy stłuczenie przedmiotów szklanych. Samodzielnie można też ustalić sumy ubezpieczenia dla poszczególnych rodzajów mienia, a także wybrać wariant ubezpieczenia – od ryzyk nazwanych lub od ryzyk wszystkich.

Kalkulator ubezpieczeń to bardzo proste i intuicyjne narzędzie, za pomocą którego w dosłownie kilka minut można skomponować polisę i sprawdzić, ile kosztuje ona w takich towarzystwach, jak: Proama, Generali, Inter Polska, Link4, Uniqa, mtu24,pl, TU Europa, Wiener czy Benefia. Kiedy już wybierzesz ofertę, która najbardziej ci odpowiada, od razu przejdziesz do finalizacji transakcji, a polisa może zacząć działać nawet następnego dnia roboczego. Cała procedura zakupu ubezpieczenia może zająć dosłownie kilka minut, a po jej zakończeniu nie będziesz musiał dopełniać żadnych dodatkowych formalności. Co ważne, dzięki porównaniu większej liczby ofert możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku. 
 

TU SPRAWDZISZ CENY

Co warto wiedzieć?

1.    Najważniejsze kolory kabli elektrycznych to: brązowy lub czarny (kabel fazowy), jasnoniebieski (kabel neutralny) oraz żółto-zielony (kabel ochronny)
2.    Wszystkie inne (poza brązowym/czarnym, jasnoniebieskim, żółto-zielonym) kolory kabli elektrycznych najprawdopodobniej dotyczą przewodów fazowych
3.    Podstawowe literowe oznaczenia przewodów elektrycznych to: N (przewód neutralny), PE (przewód ochronny) oraz L (przewód neutralny) 
4.    Kolory kabli elektrycznych oraz znajdujące się na nich oznaczenia mają ułatwić ich identyfikację
 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania dotyczące oznaczenia przewodów elektrycznych:

 1. Jakie są kolory przewodów elektrycznych?

  Główne kolory kabli elektrycznych to: jasnoniebieski (przypisany do przewodu neutralnego N), żółto-zielony (przewód ochronny PE) oraz brązowy/czarny (przewód fazowy L). W przypadku przewodów fazowych mogą pojawiać się też inne barwy, np. szary, czerwony lub biały. Zakazane jest jednak korzystanie z wcześniej wymienionych kolorów, także kolory przewodów fazowych nigdy nie mogę podchodzić pod jasnoniebieski, czarny czy brązowy.

 2. Jak inaczej można oznaczyć kable elektryczne?

  Oznaczenia kolorów przewodów elektrycznych to nie jedyny sposób na ich wyróżnienie. Korzysta się również z symboli literowych, które umieszcza się na zewnętrznej izolacji. Dzięki temu łatwiej można określić, do czego przeznaczony jest dany kabel i jak powinno się go podłączyć. Najważniejsze oznaczenia literowe to: PE (kabel ochronny), L (kabel fazowy) oraz N (kabel neutralny). 

 3. Co oznaczają litery na kablach?

  Litery, podobnie jak kolory przewodów elektrycznych, mają za zadanie ułatwić ich identyfikację. I tak litera L oznacza, że mamy do czynienia z żyłą przewodu fazowego, N z żyłą przewodu neutralnego, a PE z żyłą ochronną.

 4. Czy można ubezpieczyć się od przepięć w polisie mieszkaniowej?

  Oczywiście, taką ochronę często można już uzyskać wykupując podstawową polisę mieszkaniową, chociaż też zdarza się, że przepięcie dostępne jest dopiero jako rozszerzenie. Niektóre towarzystwa wyróżniają dwa rodzaje przepięcia – będące skutkiem uderzenia pioruna i mające inną przyczynę. Warto mieć to na uwadze, ponieważ jedno z tych ryzyk może być ryzykiem podstawowym, a drugie rozszerzeniem, za które trzeba dodatkowo zapłacić. 

 5. Czy polisa mieszkaniowa chroni instalację elektryczną?

  W ramach ubezpieczenia nieruchomości można objąć ochroną wszystkie instalacje znajdujące się na obszarze nieruchomości, a więc i instalację elektryczną. Poszczególne elementy tej instalacji to elementy stałe domu lub mieszkania, a więc mogą one być chronione już z podstawowej wersji ubezpieczenia.

 6. Jakie urządzenia zasilane prądem można ubezpieczyć z polisy mieszkaniowej?

  W ramach ubezpieczenia nieruchomości można chronić praktycznie wszystkie urządzenia zasilane prądem, które znajdują się w miejscu ubezpieczenia. Część z nich, jak sprzęty RTV i AGD w zabudowie, traktowane są tutaj jak elementy stałe, co oznacza, że można je chronić już z podstawowego ubezpieczenia. Włączenie urządzeń należących do ruchomości domowych, czyli nie przytwierdzonych na stałe, wymaga już dokupienia odpowiedniego rozszerzenia.