Podczas budowy domu trzeba dopełnić wielu różnych formalności. Samo rozpoczęcie budowy wiąże się z wieloma ważnymi dokumentami, ale równie istotne są te związane z odbiorem budynku do użytku. Jednym z nich jest protokół odbioru instalacji elektrycznej. Co powinien zawierać, kto może go wykonać i czy wiąże się z ponoszeniem opłat? Wyjaśniamy poniżej.
Podczas odbioru instalacji elektrycznej potrzebny będzie specjalny protokół. Jako właściciel domu powinieneś wiedzieć, co zawiera taki dokument, jak przebiega procedura odbioru instalacji elektrycznej oraz o czym jeszcze warto pamiętać przy zakończeniu budowy.
POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR PROTOKOŁU
Czym jest protokół odbioru instalacji elektrycznej?
Protokół odbioru instalacji elektrycznej jest dokumentem, który stanowi potwierdzenie prawidłowo wykonanej i sprawnej instalacji. Potwierdza również czy projekt instalacji elektrycznej jest zgodny ze stanem faktycznym. Bez niego budynek nie można zostać przekazany do użytku. W protokole znajdują się informacje na temat tego, w jakim stanie jest instalacja elektryczna oraz czy kwalifikuje się do bezpiecznego użytkowania. Za odbiór instalacji elektrycznej w budynku odpowiada osoba, która ma odpowiednie uprawnienia budowlane i elektryczne.
Nowo wybudowane budynki podlegają odbiorowi przez Inspektora Nadzoru Budowlanego. Odbiór wymaga wykonania pomiarów instalacji przez osobę o odpowiednich kwalifikacjach i uprawnieniach. Po zakończonym montażu instalacji elektrycznej spisuje ona protokół pomiarów elektrycznych, a na jego podstawie dokonywany jest odbiór instalacji.
Warto zaznaczyć, że procedura odbioru instalacji elektrycznej opisana została w prawie budowlanym.
Co mówi prawo?
Firma, która zakończy weryfikację instalacji elektrycznej w budynku, powinna przekazać komplet dokumentów, w których znaleźć powinien się protokół odbioru instalacji elektrycznej oraz informacje dotyczące użytych materiałów, ich jakości oraz urządzeń, jakie potrzebne były do wykonania instalacji. Protokół odbioru powinien wówczas zostać złożony do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego razem z pozostałymi dokumentami niezbędnymi do uzyskania odbioru budynku.
Kto może sporządzić i podpisać taki dokument?
Odbioru instalacji elektrycznej nie może przeprowadzić każdy elektryk. Takiego odbioru dokonać mogą wyłącznie osoby, które mają specjalne uprawnienia i kwalifikacje.
Pomiarów instalacji elektrycznej może dokonać fachowiec, który posiada certyfikat kwalifikacji grupy G1 (dot. urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną). Taki certyfikat wystawić może Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP). W certyfikacie powinny znaleźć się kwalifikacje E oraz D (eksploatacja i dozór). Elektryk, który posiada certyfikat, zyskuje odpowiedzialność za przygotowanie instalacji do przeprowadzenia pomiarów i prawidłowej oceny ich wyników.
Protokół odbioru instalacji elektrycznej to dokument, który ma stanowić potwierdzenie, że instalacja została wykonana poprawnie i nie będzie stanowiła żadnego zagrożenia. Pod protokołem podpisać się może elektryk, który posiada certyfikat z grupy G1.
Co koniecznie powinno się znaleźć w protokole odbioru?
Bardzo ważne jest, by procedura pomiarowa oraz odbioru instalacji elektrycznej odbyła się z zachowaniem najwyższej dokładności. Dokumentacja powinna być kompletna, musi zawierać najważniejsze informacje zgodnie z przepisami Prawa budowlanego oraz oświadczenie dotyczące prawidłowego wykonania instalacji.
Do odbioru instalacji elektrycznej niezbędne będą m.in. pomiary rezystencji izolacji przewodów, pomiar ciągłości połączeń przewodów ochronnych i wyrównawczych, pomiary uziemienia czy badanie wyłącznika różnicowoprądowego. Ważne jest również dokładne sprawdzenie poprawności rozmieszczenia instalacji w pomieszczeniach. W protokole znaleźć się powinna również informacja o zgodności zlokalizowania poszczególnych punktów elektrycznych z układem punktów elektrycznych oraz łączników, które posiada projekt instalacji elektrycznej.
Niezbędne informacje, które muszą znaleźć się w takim dokumencie to:
- nazwa firmy i dane osoby, która wypełnia protokół instalacji elektrycznej (przeprowadzającej odbiór instalacji elektrycznej),
- dane nieruchomości, w której wykonano instalację elektryczną,
- miejsce i data sporządzenia protokołu,
- odczyty z liczników energii elektrycznej,
- wynik kontroli instalacji oraz termin usunięcia ewentualnych usterek,
- ilość punktów elektrycznych zamontowanych w budynku,
- zgodność lokalizacji punktów elektrycznych z projektem instalacji elektrycznej,
- wysokość mocy zainstalowanych odbiorników,
- wysokość oraz liniowość usytuowania punktów elektrycznych,
- rodzaje, materiały i przekroje przyłącza energetycznego,
- rodzaje zastosowanych zabezpieczeń instalacji,
- podpisy odbiorców i dostawców zleconej usługi odbioru.
POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR PROTOKOŁU
Ile zapłacisz za protokół odbioru instalacji elektrycznej?
Przy zakończeniu budowy i odbieraniu budynku do użytku bardzo ważną rolę odgrywają wszelkie koszty z tym związane. Jednym z nich jest wydatek ponoszony za protokół odbioru instalacji elektrycznej oraz koniecznych z nim pomiarów.
Kwota, jaką będziesz musiał ponieść, zależna jest od liczby punktów pomiarowych, wielkości oraz celu przeznaczenia budynku. Wpływ ma również lokalizacja budowy. Oznacza to, że cena jest ustalana indywidualnie. Dwie podobne pod względem metrażu nieruchomości mogą zatem mieć różne ilości punktów pomiarowych, jak i położenie, przez co koszt protokołu będzie znacznie się od siebie różnić.
Pamiętaj o ubezpieczeniu nieruchomości
W sytuacji, gdy dopełnisz już formalności, zdobędziesz protokół odbioru instalacji elektrycznej i planujesz zamieszkać w nowo wybudowanym domu - pamiętaj o tym, że warto ubezpieczyć swoją nieruchomość.
Jakość wewnętrznej instalacji elektrycznej to jedno, a wady sprzętów elektrycznych, które mogą pojawić się w domu to drugie, nie wspominając już o innych zagrożeniach, jak np. zdarzenia losowe czy włamanie.
Ubezpieczenie nieruchomości znajdziesz z pomocą porównywarki ubezpieczeniowej. To narzędzie, które pomoże Ci wybrać odpowiedni rodzaj ochrony w rozsądnej cenie. Wystarczy wskazać, jakiego ubezpieczenia poszukujesz, jak ochrona dodatkowa Cię interesuje i na podstawie udzielonych informacji zostanie przygotowana lista najbardziej dopasowanych opcji.
To warto wiedzieć
1. Protokół odbioru instalacji elektrycznej może sporządzić wyłącznie osoba, która ma uprawnienia i certyfikat grupy G1
2. Protokół zawiera wszystkie najważniejsze informacje na temat stanu instalacji elektrycznej w powstałej inwestycji, takich jak pomiary eksploatacyjne urządzeń, uwzględnia projekt instalacji elektrycznej oraz w przypadku termin odbioru instalacji elektrycznej budynku w przypadku, gdy pojawiły się jakieś usterki lub nieprawidłowości
3. Koszt protokołu zależny jest od kilku czynników: położenia nieruchomości, projektu oraz ilości punktów elektrycznych zamontowanych w budynku oraz celu przeznaczenia inwestycji
4. Nowa instalacja elektryczna nie daje gwarancji braku awarii lub przepięć, dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu nieruchomości, która może uwzględnić ochronę również w tym zakresie
FAQ – Najczęściej zadawane pytania o protokół odbioru instalacji elektrycznej
Co sprawdza elektryk przy odbiorze domu?
Elektryk, który posiada odpowiednie uprawnienia budowlane elektryczne powinien sprawdzić stan oraz jakość instalacji elektrycznej, oraz dokonać pomiarów w oparciu, o które następnie sporządzić protokół. Wśród tych pomiarów powinny znaleźć się m.in. pomiar rezystancji izolacji przewodów, pomiar impedancji pętli zwarcia, wysokość usytuowania punktów elektrycznych.
Jak długo ważny jest protokół odbiory instalacji elektrycznej?
Taki dokument ważny jest przez 5 lat. Po upływie tego czasu konieczne jest przeprowadzenie kolejnego przeglądu, którego czas ważności również wynosi 5 lat.
Jakie dokumenty są potrzebne do odbioru instalacji elektrycznej?
Dokumenty, jakie są potrzebne do odbioru instalacji elektrycznej budynku, to protokół instalacji elektrycznej i oświadczenie dotyczące jej wykonania.
Czy można samemu zrobić instalację elektryczną?
Niewielkie czynności, jak wymiana włącznika lub gniazdka w domu, można wykonać samodzielnie, jeśli posiada się takie umiejętności. W przypadku wykonania instalacji elektrycznej konieczna jest już fachowa wiedza, doświadczenie oraz uprawnienia nadane przez SEP. Prawo budowlane nie zabrania wykonania instalacji elektrycznej w budynku samodzielnie, ale najlepszym możliwym rozwiązaniem zlecenie tej pracy odpowiednio wykwalifikowanym osobom.