Laptop to dla wielu narzędzie pracy warte kilka tysięcy złotych. Taka strata z powodu kradzieży czy uszkodzenia może być bardzo dotkliwa. Podpowiadamy, w jaki sposób chronić laptop z ubezpieczenia i która polisa będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Najczęstsze przypadki zniszczenia przenośnych komputerów to upadek sprzętu spowodowany nagłym pociągnięciem kabla lub gwałtownym otwarciem okna, przy którym stał. Bardzo często także klawiatury komputerów zostają zalane napojami. Na szczęście na wypadek takich zdarzeń możemy zabezpieczyć laptop, co oszczędzi nagłych wydatków oraz stresu.

Jak ubezpieczyć laptopa?

Ubezpieczenie laptopa dostępne jest w trzech opcjach:

  • jako przedłużona gwarancja w sklepie, w którym kupujemy nowy sprzęt;
  • w ramach ubezpieczenia sprzętu elektronicznego dla działalności gospodarczej;
  • w ramach polisy mieszkaniowej.

Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Warto rozważyć je wszystkie przed ostatecznym wyborem ubezpieczenia laptopa.

Przedłużona gwarancja na laptopa – co to jest?

W większości przypadków gwarancja na sprzęt elektroniczny obowiązuje przez dwa lata. Jeśli w tym czasie nasz komputer ulegnie uszkodzeniu, to zostanie naprawiony lub wymieniony na nowy w ramach serwisu gwarancyjnego.

W wielu sklepach za opłatą możemy przedłużyć gwarancję laptopa, np. na okres do 5 lat. Taka gwarancja nie obejmuje jednak wszystkich uszkodzeń sprzętu. Sklepy z elektroniką, które oferują nam opcję przedłużenia gwarancji, zwykle podpisują umowy z różnymi ubezpieczycielami i to od ich oferty zależy, w jakim stopniu nasz laptop będzie chroniony. 

Przedłużenie gwarancji to dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na ochronie na wypadek awarii komputera. Jeśli jednak chcemy chronić go także na wypadek kradzieży, warto rozważyć inne warianty ubezpieczenia tego typu sprzętu.

Ubezpieczenie laptopa w ramach ubezpieczenia firmy

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, powinny wziąć pod uwagę ubezpieczenie laptopa w ramach polisy na firmę. W ten sposób można ubezpieczyć nie tylko komputer, ale także inny sprzęt elektroniczny związany z prowadzeniem działalności.

W ramach ubezpieczenia firmy można liczyć na odszkodowanie za sprzęt, który został uszkodzony, uległ awarii technicznej lub padł łupem włamywacza.

Polisę na laptopa firmowego proponuje m.in. PZU. Ubezpieczyciel chroni sprzęt zarówno własny, jak i wynajęty. W ramach polisy na laptopa w PZU odszkodowanie przysługuje, gdy komputer przenośny zostanie uszkodzony:

  • uszkodzony przez pracownika,
  • uszkodzony przez nieostrożność,
  • uszkodzony w wyniku powodzi, pożaru czy zalania,
  • skradziony z siedziby firmy.

Firmowa polisa PZU chroni także na wypadek utraty danych. Jeśli chcemy też ubezpieczyć sprzęt na wypadek kradzieży w innym miejscu, np. w mieszkaniu czy na ulicy, konieczne będzie wykupienie dodatku do ubezpieczenia.

Ubezpieczenie laptopa w ramach polisy mieszkaniowej

Jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej, najlepszą opcją na ubezpieczenie laptopa może okazać się ochrona w ramach polisy mieszkaniowej.

W ramach ubezpieczenia nieruchomości, na wypadek wielu zdarzeń, możemy zabezpieczyć tzw. ruchomości domowe, czyli wyposażenie mieszkania. Aby to zrobić, należy wykupić rozszerzoną wersję polisy mieszkaniowej. Na liście ubezpieczonych w ten sposób przedmiotów może znaleźć się nie tylko laptop, ale także drukarka, skaner, aparat fotograficzny, sprzęt sportowy czy instrumenty muzyczne.

Zakres ochrony zależy od wybranych dodatków (np. przepięcie, powódź, kradzież z włamaniem) dokupionych do wersji podstawowej.

Od czego można ubezpieczyć laptop w ramach polisy mieszkaniowej?

Na pewno warto rozważyć ubezpieczenie laptopa na wypadek powodzi, zalania, pożaru, przepięcia i kradzieży z włamaniem – to podstawowe zagrożenia. Przydatne może okazać się również ubezpieczenie laptopa w ramach Home Assistance, które zapewni pomoc informatyka w razie awarii. Niektóre z tych sytuacji mogą być dostępne w formie specjalnych dodatków do polisy – dodatkowo płatnych.

Ubezpieczenie laptopa na wypadek kradzieży z włamaniem zapewnia nam odszkodowanie w sytuacji, gdy złodzieje włamią się do naszego mieszkania i zabiorą sprzęt.

W niektórych ofertach ubezpieczyciele dopuszczają kradzież zwykłą, czyli bez pozostawionych śladów włamania. Wtedy również możemy liczyć na odszkodowanie za skradzione mienie, ale tylko do pewnej wysokości, np. 10 000 zł.

Jeśli zależy nam na ubezpieczeniu laptopa od kradzieży poza miejscem zamieszkania, konieczne będzie dokupienie specjalnego dodatku – ubezpieczenia od rabunku, czyli na wypadek sytuacji napadu, np. na ulicy. 

Kiedy nie zadziała ubezpieczenie laptopa?

Towarzystwa ubezpieczeniowe dokładnie określają zasady, na jakich będzie działać ubezpieczenie. Szczególną uwagę należy zwrócić na wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić nam wypłaty odszkodowania pomimo zaistniałej szkody.

Wśród wyłączeń odpowiedzialności TU zazwyczaj uwzględniają uszkodzenia sprzętu w wyniku działania wirusów i szkody związane z utratą danych. Niektórzy ubezpieczyciele oferują ubezpieczenie laptopa na wypadek utraty danych, lecz może się to wiązać z dodatkową opłatą, a uzyskanie odszkodowania ze spełnieniem ściśle określonych warunków, np. regularnym tworzeniu kopii zapasowych.

PAMIĘTAJ!
Większość ubezpieczycieli nie odpowiada za szkody spowodowane naszym rażącym niedbalstwem, np. za uszkodzenie laptopa pozostawione na parapecie okna otwartego podczas burzy.

Ubezpieczyciele określają w umowach na polisy mieszkaniowe także limity odpowiedzialności, czyli maksymalną wysokość odszkodowania za szkody, np. do 5 000 zł. Ustalany jest również dolny zakres ochrony, czyli np. wypłata odszkodowania za straty od 100 zł. Niektóre towarzystwa ustalają ponadto maksymalny wiek komputerów i nie obejmują ochroną laptopów starszych niż 5 lat.

Przed zakupem ubezpieczenia laptopa, warto dokładnie porównać co najmniej kilka ofert i zapoznać się z dokumentem OWU pod katem wyłączeń i limitów odpowiedzialności.

Ile kosztuje ubezpieczenie laptopa w ramach polisy mieszkaniowej?

Ochrona laptopa z polisy mieszkaniowej jest zróżnicowana zarówno pod katem oferowanego zakresu, jak i cen. Nierzadko ten sam lub bardzo podobny produkt w poszczególnych TU oferowany jest w różnych kwotach. Można je jednak łatwo i szybko porównać za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych.

W ten właśnie sposób sprawdziliśmy, ile kosztuje podstawowe ubezpieczenie mieszkania – bez ochrony wyposażenia i sprzętów, a ile ubezpieczenie rozszerzone – wraz z ruchomościami domowymi, w tym z ochroną laptopa.

Przyjęliśmy, że do ubezpieczenia jest mieszkanie o wielkości 30 m2, warte 220 000 zł,  wartość elementów stałych to 50 000 zł, a wyposażenia (w tym laptopa) wynosi 20 000 zł.

Najkorzystniejszą ofertę w tym zestawieniu ma Link4. Za 195 zł rocznie można chronić całą nieruchomość (mury, stałe elementy i wyposażenie) dodatkowo także w razie powodzi i awarii (Home Assistance). 521 zł rocznie, czyli ponad dwa razy więcej kosztuje podobna polisa w Inter Polska.

Roczny koszt ochrony laptopa z polisy mieszkaniowej

TUCena polisyDodatki w ramach polisy rozszerzonej
Link4195 zł

Home Assistance, powódź

Proama210 zł

powódź

Generali237 zł

Home Assistance, powódź

mtu24.pl313 zł

powódź

Inter Polska521 zł

Home Assistance, powódź

Oprac. na podstawie rankomat.pl, dane na dzień: 10.10.2022 r.

PORÓWNAJ CENY

Ważne informacje

1. Laptop można chronić w ramach przedłużonej gwarancji, ubezpieczenia na firmę lub polisy 

2. W ramach polisy mieszkaniowej należy wykupić ubezpieczenie rozszerzone – wraz z ochroną wyposażenia nieruchomości

3. Ubezpieczyciele stosują limity oraz wyłączenia odpowiedzialności, więc nie każde uszkodzenie czy kradzież laptopa będzie oznaczało odszkodowanie

4. Ceny polis mieszkaniowych na rynku ubezpieczeń są mocno zróżnicowane – dobrze jest porównać ze sobą co najmniej kilka ofert, by uniknąć przepłacania