Ubezpieczenie komputera to standardowa pozycja w każdej polisie mieszkaniowej. Jako użytkownik laptopa, tabletu czy smartfona i wielu innych urządzeń możesz wykupić ochronę na wypadek jego zniszczenia, kradzieży z włamaniem i rabunku. Sprawdź szczegóły, jak ubezpieczyć komputer oraz co i za ile daje taka ochrona.

Co oznacza komputer dla ubezpieczyciela?

Jeśli zastanawiasz się nad ubezpieczeniem komputera, dowiedz się, od czego ubezpieczyciele chronią taki sprzęt, kiedy nie wypłacą odszkodowania i co rozumieją pod pojęciem „komputer”. Dziś to właściwie słowo-wytrych, więc komputer nie ogranicza się do urządzeń stacjonarnych i przenośnych.

Weźmy dla przykładu dokument ogólnych warunków ubezpieczenia Generali.

Komputer w dokumencie ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) jest obecny jako sprzęt komputerowy, czyli jeden z przedmiotów wchodzących w skład ruchomości domowych znajdujących się w ubezpieczonym domu czy mieszkaniu.

Kiedy przyda ci się ubezpieczenie komputera?

Komputer (stacjonarny i przenośny) możesz chronić z polisy mieszkaniowej jako twoją ruchomość domową, jako ruchomość, która należy do twoich gości (tu raczej w grę wchodzi tylko przenośny sprzęt), jak również jako narzędzie do prowadzenia działalności gospodarczej w miejscu ubezpieczenia.

Komputer to rzecz osobista, którą możesz ubezpieczyć od rabunku – poza miejscem ubezpieczenia, np. w trakcie spaceru czy podróży służbowej. Odszkodowanie dostaniesz pod warunkiem, że udowodnisz utratę komputera na skutek napaści z użyciem broni, niebezpiecznego narzędzia czy siły (pobicie). I gdy zgłosisz całe zdarzenie do odpowiednich służb.

Ochronę komputera znajdziesz też w pakiecie pomocowym Home Assistance. To zestaw usług, które przysługują ci do wykorzystania w określonym limicie. Jedną z takich usług jest naprawa sprzętu RTV/AGD/PC. Ubezpieczyciel, przykładowo Generali, gwarantuje:

 • organizację serwisu komputerowego;
 • pokrycie kosztów dojazdu serwisanta,
 • pokrycie usługi serwisu;
 • dla komputera stacjonarnego razem z monitorem,
 • dla laptopa.

Abyś mógł skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej, musisz spełnić kilka warunków. Naprawa dotyczy tylko sprzętu znajdującego się w miejscu ubezpieczenia. To oczywiste, ale ważne jest również powód awarii – ta musi nie mieć związku z użytkowaniem sprzętu niezgodnie z instrukcją obsługi lub z bezpośrednim działaniem człowieka.

Oprócz tego być może 3 najważniejsze zasady takiej ochrony:

 • komputer nie może być starszy niż 6 lat w dniu awarii,
 • komputer nie może być objęty gwarancją producenta,
 • komputer nie może służyć do prowadzenia działalności gospodarczej. 

A co w przypadku, gdy naprawa komputera okaże się niemożliwa na miejscu? Wtedy ubezpieczyciel pokryje koszty transportu sprzętu i robocizny w najbliższym serwisie naprawczym.

Jak ubezpieczyć komputer?

Kupiłeś komputer w sklepie i zastanawiasz się, czy polisa mieszkaniowa przyda się, skoro obowiązuje gwarancja producenta lub przedłużona gwarancja. Pamiętaj, że ubezpieczenie nieruchomości dotyczy ochrony finansowej zarówno dla nowego, jak i używanego sprzętu. Wszystko zależy od danego zdarzenia. Jeśli włamywacz ukradł z mieszkania twój laptop, wtedy wiek sprzętu nie ma znaczenia, a jeśli komputer wymaga naprawy, wtedy w pierwszej kolejności ma zastosowanie gwarancja producenta czy przedłużona gwarancja - o ile jeszcze obowiązuje.

WAŻNE!
Sprzęt komputerowy kupiony jako nowy posiada gwarancję, która ważna jest najczęściej 2 lat lub też przedłużoną gwarancję nawet przez 5 lat. Polisę mieszkaniową z ochroną twojego komputera i innych ruchomości kupisz na 12 miesięcy, 2 lub 3 lata.

Gdy komputer jest narzędziem pracy, taki sprzęt możesz objąć ochroną w ramach ubezpieczenia firmowego - polisę oferuje m.in. Generali, PZU czy Allianz. Ale gdy nie prowadzisz działalności gospodarczej lub po prostu posiadasz komputer na użytek prywatny, rozwiązaniem będzie polisa mieszkaniowa. 

Na rynku dostępne są również dedykowane ubezpieczenia PC i laptopów w formie samodzielnego produktu – taką ofertę ma np. Simplesurance. Jednak takich produktów jest raczej niewiele.

Ubezpieczenie komputera z polisy firmowej

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego jako wyposażenia firmy to propozycja dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W ramach takiej polisy ochroną mogą zostać objęte komputery, a także nośniki danych czy smartfony. Standardowe ubezpieczenie tego typu zabezpieczy nas finansowo przed skutkami licznych zdarzeń losowych i przed kradzieżą z włamaniem. Taka polisa uwzględnia m.in. uszkodzenia wynikające z wad fabrycznych w okresie pogwarancyjnym. 

Dla firm zajmujących się tworzeniem oprogramowania czy agencji reklamowych istotne jest zabezpieczenie wytworów ich pracy, które mają postać niematerialną. W polisach mieszkaniowych dane zapisane w formie cyfrowej najczęściej są wyłączone z ochrony, ale takie ubezpieczenie jest możliwe w niektórych polisach firmowych, np. w PZU.

Ubezpieczenie komputera z polisy mieszkaniowej

Komputer możesz zabezpieczyć finansowo razem z całym domem czy mieszkaniem. Taką ochronę kupisz w porównywarce jako dodatek (tzw. mienie ruchome) do podstawy (mienie nieruchome – mury, instalacje itp.) lub jako samo ubezpieczenie ruchomości.

PORÓWNAJ CENY

PAMIĘTAJ!
Jeśli jesteś właścicielem domu czy mieszkania, które sam użytkujesz, bardziej opłaca ci się ubezpieczenie murów, elementów stałych i wyposażenia. A jeśli jesteś lokatorem w wynajmowanej nieruchomości (najemcą), wykup jedynie ochronę dla ruchomości domowych, które należą do ciebie - na wypadek zdarzeń losowych i kradzieży lub także przepięcia czy stłuczenia.

Od czego można ubezpieczyć komputer?

Poniżej wyjaśniamy od czego dokładnie ubezpieczysz komputer i kiedy zadziała ubezpieczenie komputera.

Polisa mieszkaniowa w podstawowym wariancie chroni przed kilkoma bądź kilkunastoma zdarzeniami losowymi, takimi jak pożar, huragan, uderzenie pioruna, upadek samolotu czy uderzenie samochodu. Taki zakres ochrony możesz poszerzyć dla sprzętu przenośnego (np. laptopa), a jeśli dodatki mają zabezpieczyć głównie sprzęt komputerowy, to zdecyduj się na te rozszerzenia:

1. Przepięcie – towarzystwa wyróżniają przepięcia wywołane uderzeniem pioruna i innymi czynnikami. W obu wariantach uszkodzeniu mogą ulec wszystkie urządzenia zasilane prądem, w tym sprzęt komputerowy.

2. Kradzież z włamaniem – ma miejsce, kiedy złodziej pozostawił w miejscu ubezpieczenia wyraźne ślady swojej obecności, np. wyłamane zamki czy zbitą szybę.

3. Kradzież zwykła – ryzyko dostępne tylko w niektórych towarzystwach. Zachodzi w sytuacji, w której nie pozostawiono śladów kradzieży, czyli np. w sytuacji, w której sprawca dostał się do mieszkania przez uchylone okno.

4. Rabunek – zdarzenie mające miejsce poza miejscem ubezpieczenia, czyli np. na ulicy, połączone z użyciem siły lub groźbą jej użycia. Szczególnie przydatne dla posiadaczy cennych mobilnych urządzeń komputerowych. 

5. Powódź – zagraża praktycznie wszystkim ruchomościom domowym. Powinny się przed nią zabezpieczyć szczególnie osoby mieszkające w domach lub na dolnych kondygnacjach bloków czy kamienic.

6. Zalanie – komputer może zostać zniszczony również przez wycieki nie mające nic wspólnego z siłami przyrody, czyli np. rozszczelnienie rury czy pęknięcie wężyka w pralce.

7. Home Assistance – specyficzny dodatek do polisy, który jest bardziej pakietem usług, niż ubezpieczeniem. W niektórych towarzystwach rozszerzenie to zawiera darmowe interwencje specjalistów od komputerów przy drobnych awariach oraz wsparcie informacyjne (darmową infolinię tematyczną).

Przypominamy, że najszerszy zakres ochrony mają polisy All Risk. Takie ubezpieczenie sprzętu elektronicznego i nieruchomości oznacza ochronę od wszystkich ryzyk poza tymi, które wpisane są w OWU polisy jako wyłączenia odpowiedzialności. Wariant All Risk jest dostępny w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym po użyciu kalkulatora, ale taka polisa będzie nieco droższa od podstawowego zakresu ubezpieczenia.

Od czego zależy cena ubezpieczenia komputera?

Na ogólny koszt ubezpieczenia sprzętu PC wpływa kilka czynników, wśród których najważniejsza jest wartość mienia (nieruchomości i wyposażenia), zakres ochrony (liczba ryzyk w podstawie i dodatków), a w mniejszym stopniu rodzaj budownictwa (konstrukcja palna bądź niepalna), lokalizacja (np. położenie w obszarach narażonych na powódź) i kwestie formalno-prawne (działalność gospodarcza, wynajem). 

Wartość komputera, który ma być uwzględniony w polisie jako mienie ruchome, również przekłada się na wysokość składki. Podczas wyceniania ruchomości sumuje się wartość poszczególnych sprzętów. Na tej podstawie ustala się tzw. sumę ubezpieczenia (SU), a ona wpływa bezpośrednio na wysokość składki. Zwykłe komputery warte kilka tysięcy złotych to tylko niewielki procent łącznej SU, więc samo ubezpieczenie komputera nie zwiększa kosztów polisy w sposób istotny. 

Ile kosztuje ubezpieczenie komputera?

Obliczyliśmy, jaka jest różnica cenowa pomiędzy podstawową polisą mieszkaniową (ochrona murów przed zdarzeniami losowymi) a ubezpieczeniem uwzględniającym ruchomości domowe, czyli m. in. sprzęt komputerowy. W drugim przypadku zakres ochrony poszerzyliśmy o kradzież z włamaniem.

Kalkulacja dotyczy 80-metrowego mieszkania w Szczecinie wartego 400 000 zł. W rozszerzonym wariancie polisy SU dla mienia ruchomego wynosi 60 000 zł.

Średni koszt podstawowej polisy to 186 zł, a rozszerzonej o mienie ruchome i kradzież z włamaniem 425 zł.Wszystkie składki dotyczą rocznego okresu ubezpieczenia. Warto zwrócić uwagę na spore zróżnicowanie cenowe tych samych produktów, co widoczne jest szczególnie w drugiej kalkulacji. Najtańsza podstawowa polisa warta jest 153 zł, a najdroższa 221 zł. W wariancie rozszerzonym ceny wahają się natomiast w granicach od 250 zł do aż 725 zł. Warto więc porównywać ze sobą składki oferowane przez poszczególne towarzystwo – w skali roku pozwoli to nam zaoszczędzić nawet kilkaset złotych

Leszek Drozdalski, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl

Roczny koszt ubezpieczenia komputera z polisy mieszkaniowej

TUOchrona rozszerzona
(obejmuje komputer)

Ochrona podstawowa
(bez komputera)

Proama

250 zł168 zł

Generalil

264 zł221 zł

Link4

400 zł175 zł

mtu24.pl

487 zł153 zł

Inter Polska

725 zł212 zł

Na podstawie kalkulacji rankomat.pl z 17.02.2023 r. dla mieszkania 80 m2 z 400 000 zł.

PORÓWNAJ CENY

Kiedy ubezpieczenie komputera nie zadziała?

Komputer w polisie mieszkaniowej to nie to samo, co wirus komputerowy. Za szkody wyrządzone przez wirusy na twoim sprzęcie, niestety nie dostaniesz rekompensaty finansowej. Podobnie za programy komputerowe przechowywane na zewnętrznych nośnikach danych, które ulegną zniszczeniu bądź kradzieży.

Komputer nie może być też przechowywany w pomieszczeniu przynależnym, budynku gospodarczym, garażu wolnostojącym, budowlach, zabudowanych balkonach, loggiach, tarasach i ogrodach zimowych. Wtedy, w razie kradzieży czy zniszczenia na skutek pożaru czy innych nieprzewidzianych zdarzeń, ubezpieczenie komputera nie działa, a ty nie dostaniesz odszkodowania.

Podsumowując, wszystkie polisy mają ograniczenia, wypunktowane i szczegółowo opisane w odpowiednim dziale dokumentu OWU. Wśród powszechnie stosowanych ograniczeń, które przekładają się na ochronę komputerów, można wymienić m. in.:

 • celowe zniszczenie mienia przez ubezpieczonego lub wynikające z jego rażącego niedbalstwa;
 • uszkodzenia wynikłe z niewłaściwego użytkowania sprzętu;
 • straty w danych zapisanych na dysku lub programów komputerowych;
 • zniszczenia wywołane użytkowaniem lub przechowywaniem materiałów pirotechnicznych i wybuchowych;
 • szkody będące skutkiem nie dopełnienia obowiązkowych przeglądów (np. pożar wynikający z zapalenia się sadzy, jeśli nie ma ważnego przeglądu kominiarskiego);
 • szkody, które obejmuje gwarancja;
 • przechowywanie sprzętu komputerowego w nieodpowiednim miejscu, np. w budynku gospodarczym lub na balkonie;
 • uszkodzenia powstałe podczas remontu lub transportu mienia;
 • awarie wynikające z wad fabrycznych;
 • zniszczenia sprzętu, który przekroczył określony wiek – dotyczy głównie naturalnego zużycia.

Gdzie kupię ubezpieczenie komputera?

Oprócz polis dedykowanych, które chronią tylko konkretny sprzęt, komputer ubezpieczysz razem z całym wyposażeniem albo z wyposażeniem i resztą nieruchomości. To o wiele bardziej opłacalne, bo już za 200-300 zł rocznie zyskujesz poduszkę finansową na wypadek wielu nieprzewidzianych zdarzeń.

PORÓWNAJ CENY

Ubezpieczenie komputera oferują wszystkie firmy ubezpieczeniowe w porównywarce online. To: Benefia, Proama, Generali, Wiener, Europa, PZU, Nationale-Nederlanden, Link4, Inter Polska, Allianz czy mtu24.pl.

Ważne informacje

1. Komputer można objąć ubezpieczeniem w ramach polisy mieszkaniowej, firmowej lub dedykowanej

2. Aby polisa dla nieruchomości chroniła również komputer, trzeba wykupić rozszerzenie w postaci ruchomości domowych

3. Ubezpieczenie mieszkania lub domu chroni mienie ruchome przed takimi samymi zdarzeniami, jak mury i elementy stałe

4. Polisy mieszkaniowe rzadko obejmują ochroną oprogramowanie i dane zapisane w pamięci komputera

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie komputera

 1. Ile zapłacę za ubezpieczenie komputera w 2023 roku?

  Wszystko zależy od miejsca zakupu ubezpieczenia. Polisa mieszkaniowa to wydatek od ok. 100 zł rocznie. W tej cenie zawarta jest ochrona nie tylko komputera, ale i całej nieruchomości, oczywiście w określonych parametrach. Przedłużona gwarancja w sklepie za komputer przenośny warty 3000 zł może kosztować nawet ponad 1300 zł za 5 lat ochrony wyłącznie dla zakupionego sprzętu.

 2. Czy można ubezpieczyć komputer poza nieruchomością?

  Tak, ochrona komputera poza nieruchomością jest możliwa, o ile taki sprzęt mamy ze sobą, a nie w domku letniskowym, garażu, altanie i innym budynku, który nie jest główną nieruchomością. Wtedy polisa działa w razie rabunku, gdy osoba trzecia przemocą czy przez użycie broni lub innego niebezpiecznego narzędzia wymusi kradzież komputera. Po takim zdarzeniu należy niezwłocznie zawiadomić policę, bo na tej podstawie zostanie wypłacona kwota odszkodowania.

 3. Ile komputerów mogę ubezpieczyć z polisy mieszkaniowej?

  Zwykle polisy mieszkaniowe nie precyzują liczby komputerów, które chronią. Taka informacja może, ale musi znaleźć się w dokumencie OWU. Jeśli nie ma podanej ilości, wtedy decyduje suma ubezpieczenia ruchomości domowych, którą można wskazać maksymalnie do kwoty 500 000 zł, ale lepiej podać wartość zgodną z e stanem faktycznym, aby nie płacić zawyżonej składki za ubezpieczenie.

 4. Czy warto ubezpieczyć sprzęt PC?

  Tak, ubezpieczenie komputera i innego sprzętu przyda się w kontekście ochrony całej nieruchomości. Zwłaszcza że różnica miedzy ubezpieczeniem tylko wyposażenia a wszystkich elementów domu i mieszkania jest niewielka i nigdy nie wiadomo, co przytrafi się posiadanemu mieniu.