Okulary to przedmiot, bez którego wielu ludziom trudno jest normalnie funkcjonować. W dodatku są narażone na zniszczenie i nierzadko kosztują ponad 1000 zł za parę, dlatego warto zadbać o ich ochronę. Porównujemy ubezpieczenie okularów w sklepie i w ramach polisy mieszkaniowej.

Okulary korekcyjne czy przeciwsłoneczne, z racji materiałów wykorzystanych do ich produkcji, łatwo można je zniszczyć podczas codziennych czynności. Nawet jeśli obchodzimy się z nimi ostrożnie, nie da nam to stuprocentowej gwarancji, że szkła nie zostaną zbite lub zarysowane, a oprawki uszkodzone.

Ile wydajemy na zakup okularów?

Czy okulary są drogie? Tylko 15% Polaków uznało, że dla ich budżetu jest to niewielkie obciążenie, podczas gdy 48% ankietowanych zadeklarowało, że okulary są drogie. W większości przypadków (46%) jest to wydatek rzędu minimum 500 zł. Z kolei nieco mniej, konkretnie 36% ankietowanych, zapłaciło za swoje ostatnie okulary pomiędzy 300 a 500 zł. Jedynie 2% respondentów wydało na ten produkt 100 zł lub mniej - wynika z sondażu przeprowadzonego przez portal wokularach.pl.

Dodajmy, że powyższe dane odnoszą się wyłącznie do okularów korekcyjnych, czyli nie uwzględniają – popularnych i również dość drogich – okularów przeciwsłonecznych. Ponadto, wiele osób posiada więcej niż jedną parę.

Jak ubezpieczyć okulary?

Okulary można ubezpieczyć albo w sklepie, w którym je kupiliśmy, albo w ramach polisy mieszkaniowej. Dotyczy to zarówno wariantu korekcyjnego, jak i przeciwsłonecznego. 

W salonie optycznym możemy wykupić polisę na nowy produkt w dniu jego zakupu. Nie ma tutaj natomiast możliwości ubezpieczenia okularów, które nabyliśmy u innego sprzedawcy lub też we wcześniejszym okresie. 

Polisa mieszkaniowa nie posiada takich ograniczeń. W tym przypadku ochroną ubezpieczeniową może zostać objęty praktycznie każdy produkt, bez względu na markę i wiek, a nawet stopień zużycia. 

Jak chronić okulary z polisy mieszkaniowej?

Towarzystwa ubezpieczeniowe zaliczają okulary do kategorii mienia ruchomego (ruchomości domowych), a dokładnie do rzeczy osobistych. Podstawowa polisa mieszkaniowa chroni tylko mury i ewentualnie elementy stałe nieruchomości, więc żeby włączyć okulary do ubezpieczenia, konieczne jest poszerzenie polisy o mienie ruchome. Wówczas zabezpieczymy je finansowo na skutek zniszczeń w nieruchomości, jak pożar, wybuch czy huragan.

Taka ochrona często może być niewystarczająca, dlatego warto poszerzyć zakres o ryzyka dodatkowe typu kradzież z włamaniem, dewastacja, powódź i rabunek.

W ramach polisy mieszkaniowej okulary mogą być chronione od zdarzeń losowych oraz kradzieży (zwykłej i z włamaniem) na obszarze ubezpieczonej nieruchomości, a poza nią od rabunku. Musi wtedy dojść do użycia siły lub przynajmniej groźby jej użycia. Wykupując takie rozszerzenie zabezpieczamy finansowo rzeczy osobiste, do których zalicza się m. in. okulary. Co ważne, ochrona finansowa na wypadek rabunku może działać nawet na obszarze całego świata.

Nie przyda się rozszerzenie polisy o stłuczenie przedmiotów szklanych, ponieważ okulary są ruchomością, a wspomniany dodatek obejmuje stałe elementy typu płyta indukcyjna, przeszklenie w drzwiach czy armatura sanitarna.  

PAMIĘTAJ!
Okulary optyczne i przeciwsłoneczne należą do rzeczy osobistych, podobnie jak teczka, plecak, torba, torebka, neseser, aktówka, walizka, portfel, etui na dokumenty, dokumenty tożsamości, bilety okresowe komunikacji publicznej, wartości pieniężne, prawo jazdy, dowód rejestracyjny i klucze do pojazdu, klucze do ubezpieczonego budynku lub mieszkania, kosmetyki, przybory do pisania, sprzęt elektroniczny, komputerowy, audiowizualny, fotograficzny i kamera, sprzęt sportowy, rehabilitacyjny, instrumenty muzyczne, telefon komórkowy, urządzenia przenośne do odtwarzania obrazu i dźwięku (w tym aparat słuchowy), papierośnica, zapalniczka, parasol, biżuteria (w tym zegarki), odzież, rower, hulajnoga, wózek dziecięcy, wózek inwalidzki.

Ile kosztuje ubezpieczenie okularów z polisy mieszkaniowej?

Cena polisy mieszkaniowej zależy od wielu czynników, ale dwa z nich są szczególnie istotne: wartość nieruchomości oraz zakres ochrony, czyli liczba ryzyk w podstawie oraz wybranych rozszerzeń. 

Z polisy mieszkaniowej nie ubezpieczymy samych okularów, ale wszystkie ruchomości domowe. Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie 40-metrowego mieszkania w Warszawie, którego wartość rynkowa wynosi 400 000 zł. W polisie uwzględniliśmy również mienie ruchome o wartości 50 000 zł, w czym mieszczą się m. in. okulary. Zakres ochrony to zdarzenia losowe plus kradzież z włamaniem.

Zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi ofertami jest bardzo duże – najtańsza przykładowa propozycja wynosi 272 zł rocznie, podczas gdy najdroższa oferta to 749 zł. Trzeba jednak zwrócić uwagę na różnice w zakresach ochrony, a konkretnie na liczbę i charakter dodatków wliczonych w cenę.

Ubezpieczenie nieruchomości uwzględniające okulary i inne mienie ruchome musi być droższe od polisy odnoszącej się wyłącznie do okularów, a różnica w cenie wynika głównie z wartości majątku, jaki obejmujemy ochroną. Okulary to zaledwie ułamek wartości ruchomości domowych, nie więcej niż kilka procent, co sprawia, że przekładają się one na ogólną wysokość składki w stopniu minimalnym

Michał Ratajczak, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości w RankomatMichał Ratajczak, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości w Rankomat

Roczny koszt ubezpieczenia okularów z polisy mieszkaniowej

TUW zakresie polisyCena
Generalihome assistance, dewastacja, pakiet medyczny

272 zł

Proamahome assistance, dewastacja

277 zł

Link4home assistance, dewastacja

376 zł

mtu24.pldewastacja, powódź

500 zł

Benefiahome assistance, dewastacja

693 zł

Inter Polskahome assistance, dewastacja

749 zł

Tabela 1. Kalkulacja na rankomat.pl z 18.01.2022 r. Zestawienie zawiera najtańsze oferty TU.

Ile kosztuje ubezpieczenie okularów w sklepie?

Salony optyczne stosują różne metody ubezpieczenie sprzedawanych okularów, Vision Express przy zakupie okularów zarówno korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych oferuje ubezpieczenie w cenie 10% wartości produktu za ochronę przez 12 miesięcy. Przykładowo, jeśli okulary kosztowały 500 zł, za polisę zapłacimy 50 zł, a jeśli 1000 zł, składka wyniesie 100 zł.

Z kolei Fielmann oferuje ubezpieczenie okularów w cenie 10 zł. Kwota ta jest automatycznie doliczana do ceny produktu, a jeśli chcemy zrezygnować z polisy, odlicza się ją od rachunku. W tym przypadku również mamy do czynienia z ubezpieczeniem na rok. 

Co zawiera ubezpieczenie okularów sklepie?

Część firm oferuje jedynie ubezpieczenie okularów korekcyjnych, ale zdarzają się również oferty dla wariantu przeciwsłonecznego. 

Nowe okulary w sklepie można ubezpieczyć od skutków:

 • zniszczenia podczas nieszczęśliwego wypadku;
 • zgubienia;
 • kradzieży, w tym kradzieży podczas rozboju.

Żeby uzyskać rekompensatę, trzeba oddać w sklepie zniszczony produkt, a jeśli został on skradziony, konieczne jest przedłożenie zaświadczenia o zgłoszeniu tego faktu na policję. 

WAŻNE!
Ubezpieczając okulary w sklepie musimy liczyć się z tym, że po szkodzie lub utracie produktu, nie uzyskamy rekompensaty finansowej, tylko dopłatę do oprawek czy szkieł, ewentualnie pokrycie kosztów naprawy bądź montażu.

Odszkodowanie z ubezpieczenie okularów kupionych w salonie Vision Express przewiduje:

 • za skradzione/zgubione okulary rabat na nowe okulary w postaci 50% wartości utraconego produktu;
 • za uszkodzone okulary korekcyjne rabat na nowe okulary w postaci 80% wartości zniszczonego produktu;
 • za uszkodzone okulary przeciwsłonecznie rabat na nowe okulary w postacie 70% wartości zniszczonego produktu.  

Fielmann ubezpiecza okulary do kwoty 200 zł za oprawę i 100 zł za każde szkło. Przy szkodzie całkowitej udział własny wynosi 40 zł.

W obu przypadkach mamy więc do czynienia z relatywnie niskimi składkami ubezpieczonymi, ale też z ograniczoną odpowiedzialnością finansową firmy – nasze szkody nie zostaną pokryte w całości, a jedynie w części. Oba salony nie dają również możliwości dopasowania polisy do indywidualnych potrzeb, np. poprzez samodzielne ustalenie sum ubezpieczenia czy zdarzeń, które wchodzą w skład ubezpieczenia.

Kiedy ubezpieczenie okularów nie działa?

W ramach polisy mieszkaniowej towarzystwa raczej nie stosują dla omawianych przedmiotów szczegółowych wyłączeń odpowiedzialności. Okulary podlegają więc pod ogólne wyłączenia, takie jak:

 • rażące niedbalstwo i celowe działanie ubezpieczonego;
 • szkody powstałe na obszarze ubezpieczonej nieruchomości wynikające z zaniedbań typu brak wymaganych przeglądów, większe prace remontowe czy samowola budowlana;
 • działanie pod wpływem używek;
 • posiadanie i użytkowanie środków pirotechnicznych i materiałów wybuchowych.

Co ważne, poza miejscem ubezpieczenia najczęściej nie obowiązuje ochrona przed zdarzeniami losowymi, a jedynie przed kradzieżą w wyniku rabunku. Za przypadkowe uszkodzenie okularów możemy jedynie uzyskać rekompensatę, jeśli posiadamy rozszerzenie typu ochrona bagażu podczas wyjazdu.

Salony optyczne stosują natomiast następujące ograniczenia:

 • nie można ubezpieczyć okularów zakupionych online;
 • naturalne zużycie oprawek;
 • szkody cielesne powstałe w skutek zniszczenia okularów;
 • wady fabryczne;
 • uszkodzenia estetyczne nie wpływające na jakość użytkowania okularów;
 • szkody będące celowym efektem działania ubezpieczonego;
 • szkody spowodowane naprawą przez osoby nieuprawnione;
 • rażące niedbalstwo.

Gdzie kupić ubezpieczenie okularów?

Jeśli chodzi o ubezpieczenie okularów w sklepie, to najczęściej jest ono możliwe głównie przy zakupie stacjonarnym. Warto przypomnieć, że taką polisę można nabyć tylko w dniu, w którym nabywamy okulary – w późniejszym okresie jest to niemożliwe.

Współcześnie standardem jest natomiast zakup polis mieszkaniowych online. Co ważne, przy takich transakcjach zminimalizowana jest liczba formalności – często nie trzeba przedkładać towarzystwu żadnych dokumentów, a wartość mienia weryfikowania jest dopiero po szkodzie. Zakup polisy przez Internet dodatkowo ułatwiają kalkulatory ubezpieczeń, dzięki którym można w kilka minut porównać oferty większej liczby towarzystw i wybrać spośród nich najbardziej atrakcyjną, m. in. pod względem cenowym.

Ubezpieczenie okularów w sklepie i w ramach polisy mieszkaniowej – porównanie

Rodzaj polisy

MieszkaniowaW salonie optycznym

Miejsce zakupu

w porównywarce onlinew sklepie stacjonarnym

Zakres ochrony

zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem, kradzież zwykła, rabunek

nieszczęśliwy wypadek, kradzież, rabunek, zgubienie

Kosztod ok. 100 zł rocznie razem z całą nieruchomością

ok. 10-100 zł tylko za okulary

Indywidualnie dobrany zakres ochrony

taknie

Odszkodowanie

wartość odtworzeniowa, w ramach SU ruchomościczęściowa rekompensata

Okres ubezpieczenia

rok lub dłużejrok

Tabela 2. Opracowanie własne na podstawie OWU.

Ważne informacje

1.    Okulary można ubezpieczyć w sklepie lub w ramach rozszerzonej polisy mieszkaniowej

2.    W polisie mieszkaniowej okulary są traktowane jak mienie ruchome (na obszarze ubezpieczonej nieruchomości) lub jako rzeczy osobiste (poza nieruchomością)

3.    Okulary z polisy mieszkaniowej można ubezpieczyć od zdarzeń losowych oraz ryzyk kradzieżowych

4.    Ubezpieczenie okularów w sklepie może obejmować nieszczęśliwe wypadki, zgubienie, kradzież oraz rabunek

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie okularów

 1. Czy mogę ubezpieczyć każdy rodzaj okularów?

  W ramach polisy mieszkaniowej można ubezpieczyć i okulary przeciwsłoneczne, i korekcyjne. Ograniczeń nie ma też co do wieku czy stopnia zużycia produktu. Jeśli chodzi o cenę, to niektóre okulary, te najdroższe, mogą być ubezpieczane na nieco innych zasadach, czyli jako przedmioty specjalne/wartościowe.

 2. Czy polisa chroni szkła kontaktowe?

  W polisach mieszkaniowych szkła kontaktowe – podobnie zresztą jak okulary – zaliczane są do kategorii mienia ruchomego, co sprawia, że można je włączyć w polisę wykupując stosowne rozszerzenie.

 3. Czy ubezpieczę też okulary dla dziecka?

  Tak, w miejscu ubezpieczenia można chronić okulary należące do wszystkich domowników, w tym dzieci. Ponadto, dostępne są specjalne produkty ubezpieczeniowe, które zabezpieczą nas finansowo np. przed sytuacją, w której nasze dziecko zniszczyło okulary koledze z przedszkola – chodzi tutaj o OC w życiu prywatnym.

 4. Czy polisa obejmuje zbicie okularów podczas bójki?

  Wiele zależy tutaj od okoliczności zdarzenia. Jeśli posiadamy polisę uwzględniającą rabunek poza miejscem ubezpieczenia, a do bójki doszło właśnie podczas rabunku (ubezpieczony bronił się przed złodziejem), to towarzystwo powinno przyznać nam odszkodowanie. Jeśli bójka nie miała nic wspólnego z potencjalną kradzieżą, możemy mieć problem z uzyskaniem rekompensaty.

 5. Czy polisa obejmuje zbicie okularów podczas uprawiania sportu?

  Jeśli chodzi o polisy mieszkaniowe, to towarzystwa raczej nie uwzględniają tego typu szkód, szczególnie jeśli miały miejsce poza miejscem ubezpieczenia. Ubezpieczenie okularów w sklepie może natomiast chronić przed takimi sytuacjami, ale warto to zawsze sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia danej polisy.

 6. Jak dostać odszkodowanie za okulary z polisy mieszkaniowej?

  Należy udowodnić TU wartość okularów przez dołączenia do formularza zgłoszeniowego paragonu zakupu za okulary lub innego dokumentu poświadczającego wartość takiego przedmiotu. Podstawą może być też notatka służbowa wezwanej na miejsce policji czy straży pożarnej w zależności od rodzaju zdarzenia.