Tygodniowy pobyt w trzygwiazdkowym hotelu w Turcji i to ze śniadaniem kosztuje 1 481 zł, czyli aż o 54% mniej niż w mazurskim Mrągowie czy nadbałtyckiej Ustce. Za wakacje mniej zapłacimy też w Grecji, Włoszech czy Chorwacji. 7-dniowy urlop w Hiszpanii kosztuje około 3 000 zł, czyli tyle samo co pobyt w hotelu w Ustce, Mrągowie czy Szczyrku.

Na pewną oszczędność pozwoli rezerwacja noclegu w kwaterach, u gospodarzy prywatnych. Niemniej w Polsce tego typu pokoje są droższe niż za granicą. Więcej trzeba zapłacić także za wyżywienie czy nawet dojazd na miejsce.

Na podstawie danych z booking.com i nocowanie.pl sprawdziliśmy, ile kosztuje siedmiodniowy pobyt  w okresie 11-18 lipca dla dwóch osób w hotelu trzygwiazdkowym oraz w kwaterach prywatnych. Przeanalizowaliśmy także ceny wyżywienia, dojazdu na miejsca oraz na co starczy 100 zł.  

Za hotel najwięcej zapłacimy na Mazurach

W naszym porównaniu wzięliśmy pod uwagę najpopularniejsze kurorty wakacyjnej na terenie całego kraju. I tak, najdrożej jest w Mrągowie – siedmiodniowy pobyt dla dwóch osób w trzygwiazdkowym hotelu w opcji ze śniadaniem kosztuje 3 323 zł.

Niewiele taniej jest w Karpaczu – za tygodniowy urlop zapłaci się 3 205 zł. W Szczyrku na taki nocleg trzeba przeznaczyć 3 154 zł, a w Ustce 3 133 zł. Jedynie w Zakopanem i Solinie tydzień w hotelu trzygwiazdkowym będzie kosztował mniej niż 3 000 zł.

ceny wakacji w Polsce

W kwaterach najtaniej nad Soliną, wakacje pod namiotem najdroższe w Szczyrku i Zakopanem

Ci turyści, którzy chcą zaoszczędzić, powinni zdecydować się na nocleg w kwaterach prywatnych. Można znaleźć tygodniowy pobyt dla dwóch osób za mniej niż 2 000 zł. 1 260 zł wydamy na siedem takich noclegów w Ustce, a o 140 zł mniej w Zakopanem i Mrągowie (po 1 120 zł). Mniej niż tysiąc będzie kosztował nocleg w kwaterach w Karpaczu (900 zł) i Solinie (840 zł).

Porównaliśmy też ceny miejsc postojowych dla kampera i na polach namiotowych. Najwięcej za zaparkowanie kampera trzeba zapłacić w Ustce (600 zł/7 dni z dostępem do sanitariatów i podłączeniem do prądu). W Zakopanem i Mrągowie takie miejsce kosztuje 560 zł. Podróżujący kamperem najmniej zapłacą za tygodniowy postój w Sudetach i Beskidach - 500 zł w Karpaczu i 485 zł w Szczyrku.

Najtaniej jest pod namiotem. Tylko 280 zł kosztuje tygodniowy pobyt na polu namiotowym w Zakopanem i Szczyrku. 20 zł mniej zapłacą odpoczywający na łonie natury w Mrągowie (260 zł za siedem nocy). W Ustce namiot można rozbić za 252 zł w przypadku tygodniowego urlopu. Najtaniej zatrzymamy się na polu namiotowym w Karpaczu (215 zł za siedem nocy) i Solinie (210 zł za siedem nocy).

Wakacje za granicą tańsze o 54%. Najmniej zapłacą turyści w Turcji

W zagranicznych kurortach można wypocząć o wiele taniej. W polskich górach, nad Bałtykiem czy na Mazurach ceny noclegów w hotelu trzygwiazdkowym w szczycie sezonu nie spadają poniżej 2 000 zł za tygodniowy pobyt. Tymczasem taka sama opcja pobytowa w Turcji (siedem nocy ze śniadaniem dla dwóch osób) to koszt 1 481 zł, o ponad połowę mniejszy niż w Mrągowie.

W hotelu na Sardynii można wypocząć za 1 846 zł – tyle kosztuje tygodniowy wyjazd dla dwóch osób. Więcej niż 2 000 zł muszą przygotować wyjeżdżający do Chorwacji (2 132 zł za siedem dni) czy Grecji (2 313 zł za tydzień).

Najdroższa jest Hiszpania – tam siedmiodniowy pobyt w hotelu trzygwiazdkowym kosztuje 3 133 zł za dwie osoby. To jednak nadal mniej niż wypoczynek w takim samym standardzie w Mrągowie, Szczyrku czy Karpaczu, a tyle samo co w Ustce.

ceny wakacji za granicą

Za granicą na kwaterze taniej niż w polskich górach i nad Bałtykiem. Tydzień za mniej niż tysiąc złotych

Podobnie, jak i w Polsce, tak i za granicą, rezerwując nocleg u osoby prywatnej, można sporo zaoszczędzić. Pokój na siedem dni dla dwóch osób w Turcji kosztuje zaledwie 443 zł – to aż o 800 zł taniej niż wynajęcie takiej kwatery w Ustce.

Na noclegu zaoszczędzi się także w Grecji (615 zł kosztuje dwie osoby siedmiodniowy pobyt na kwaterze prywatnej, 500 zł taniej niż w Zakopanem) oraz we Włoszech (pokój dla to dwóch osób możemy znaleźć od 915 zł za tydzień, to prawie tyle samo, co w Karpaczu).

Najwięcej wynajem kwatery dwuosobowej kosztuje w Hiszpanii (1 343 zł za tygodniowy pobyt) oraz w Chorwacji (aż 1 715 zł za siedem dni).

 Za 1 000 zł nie zjesz obiadu w Polsce

Za siedem obiadów dla dwóch osób w restauracji średniej klasy (na który składa się zupa, drugie danie i napój) w polskich kurortach wakacyjnych trzeba zapłacić ponad 1 000 zł. Najdrożej jest nad morzem – w Ustce tydzień stołowania się w restauracji będzie kosztował dwie osoby 1 456 zł.

Niewiele taniej jest na Mazurach (w Mrągowie za siedem obiadów dla dwóch osób zapłacimy 1 452 zł) i Beskidach (1 410 zł zapłaci się za tygodniowe wyżywienie w restauracji dla pary) .

Nieco taniej jest na południu. W Karpaczu siedem obiadów kosztuje dwie osoby 1 286 zł, a w Zakopanem 1 2285 zł. Najtaniej zjemy w Solinie – tam tygodniowe stołowanie się dwóch osób w restauracji ledwie przekroczy 1 000 zł.

ceny wyżywienia w Polsce

Obiad za granicą tańszych niż nad Bałtykiem

W Hiszpanii, która jest najdroższym z analizowanych przez nas kierunków, da się zjeść taniej niż w Polsce. Siedem dwudaniowych obiadów (zupa/przystawka, drugie danie, napój) w restauracji średniej klasy dwie osoby zjedzą za 987 zł. Trochę mniej wyżywienie będzie kosztowało podczas tygodniowego urlopu w Grecji (889 zł), Włoszech i Turcji (po 756 zł).

Najtaniej można wyżywić się w Chorwacji – siedem obiadów dla dwóch osób kosztuje 651 zł. W Karpaczu czy Zakopanem zapłaci się prawie dwa razy więcej.

ceny wyżywienia za granicą

Nad morze samochodem drożej niż samolotem za granicę

Ceny paliw poszybowały do góry, co z pewnością nie zachęca do podróżowania samochodem. Na trasie Warszawa-Mrągowo (221 km) zapłaci się 376 zł w obie strony – oczywiście, biorąc pod uwagę, że ceny paliw nie wzrosną. 642 zł będzie kosztować kierowców podróż tam i z powrotem ze stolicy do Szczyrku. Niewiele więcej (696 zł) zapłacą kierowcy na trasie Warszawa-Zakopane i Zakopane -Warszawa.

786 zł kosztuje podróż w obie strony ze stolicy do Soliny. 800 zł za trasę tam i z powrotem zapłacą podróżujący z Warszawy do Karpacza, a 806 zł do Ustki i z powrotem do Warszawy.

samochodem po Polsce

Tymczasem za mniej można polecieć za granicą i na dodatek wrócić. Początkiem sezonu wakacyjnego ceny biletów lotniczych bardzo szybko poszły do góry, teraz jednak znów spadają i można znaleźć wiele atrakcyjnych połączeń i promocji.

Do Chorwacji i Włoch tam i z powrotem poleci się za mniej niż 500 zł – takie połączenia można znaleźć za pomocą skyscanner.pl. Za mniej niż 700 zł można upolować bilet w obie strony z Krakowa na Majorkę. Niespełna 800 zł kosztuje połączenie tam i z powrotem z Poznania na grecką wyspę Rodos. Turyści lecący do Turcji muszą przygotować się na większy wydatek – od 900 zł wzwyż.

samolotem za granicę

Po Polsce opłaca się koleją

W przypadku podróży krajowych wiele tańszym (i bardziej ekologicznym) wyborem będzie podróż pociągiem. Za bilet w obie strony z Warszawy do Sanoka (niedaleko Soliny) dwie osoby zapłacą 360 zł. Na pozostałych trasach pojedzie się znacznie taniej. Ze stolicy nad morze, do Ustki można pojechać za 296 zł (bilet tam i powrót dla dwóch osób).

pociągiem po Polsce

Do Zakopanego i Jeleniej Góry (w okolice Karpacza) dojedziemy (i wrócimy) pociągiem za 276 zł dla dwóch osób. Bilet ze stolicy do Bielska-Białej (w okolice Szczyrku) to wydatek w wysokości 268 zł, dla dwóch osób. Najmniej zapłacą podróżujący koleją z Warszawy do Mikołajek (w okolice Mrągowa) – zaledwie 256 zł za dwa bilety powrotne.

Za „stówkę” najwięcej kupimy w Turcji, najmniej we Włoszech

Sprawdziliśmy, co można kupić za 100 zł w Polsce i popularnych zagranicznych kierunkach wakacyjnych (Chorwacja, Grecja, Hiszpania, Turcja, Włochy). Najwięcej w tej kwocie zakupi się w Turcji, a najmniej we Włoszech. Polska w tym zestawieniu znalazła się pośrodku – w porównaniu do Włoch czy Chorwacji za 100 zł kupi się dość sporo.

Najwięcej ryb z frytkami za 100 zł kupi się w Turcji – aż 6 porcji. Tymczasem we Włoszech ta kwota starczy tylko na jedną porcję tego fastfoodowego dania. W Turcji uda nam się kupić też najwięcej kebabów (18 porcji za 100 zł – w Polsce starczy tylko na 8).

co za 100 zł

W Polsce za 100 zł kupimy 10 półlitrowych kufli piwa – to więcej niż w Grecji, gdzie za tę kwotę wypije się tylko 4 piwa, ale mniej niż w Turcji gdzie 100 zł starczy aż na 14 kufli. „Stówka” wystarczy w Turcji na 61 gałek lodów, a we Włoszech tylko na 8. W Polsce za 100 zł zjemy 16 porcji tego deseru.

100 zł wystarczy, by w Turcji kupić aż 2,5 biletu całodziennego do aquaparku. W tej kwocie we Włoszech zakupi się jedną wejściówkę. W Polsce i pozostałych krajach 100 zł to za mało, by kupić nawet jeden bilet. Za to wystarczy na dwa rejsy statkiem po Morzu Bałtyckim. Za 100 zł w Chorwacji, Turcji i Hiszpanii można zakupić jedną wycieczkę statkiem, a w Grecji i Włoszech za tę kwotę pokryje się połowę ceny biletu.

100 zł traci na wartości

Dwa lata temu przeprowadziliśmy podobną analizę i wtedy 100 zł wystarczało na znacznie więcej. Za tę kwotę można było kupić 3 porcję ryby z frytkami (teraz starczy na 2,5 porcji), 12 kufli piwa (obecnie tylko 10) i 22 gałki lodów (w tym roku za 100 zł zafundujemy sobie tylko 16 porcji).

100 zł nie starczy też na bilet do aquaparku, podczas gdy w 2020 roku można w tej cenie było kupić dwie wejściówki na cały dzień. W tym roku za takie same pieniądze można pozwolić sobie na dwa rejsy po Bałtyku – dwa lata temu 100 zł starczyło na 3 bilety na taką wycieczkę.

Tylko polisy turystyczne nadal tanie

Nie ma znaczenia galopująca inflacja czy ogólnoświatowe zaciskanie pasa – ceny ubezpieczeń turystycznych nadal są takie same. Za kilka złotych dziennie możemy zapewnić sobie ochronę na zagraniczny wyjazd.

Najtańsze polisy wybierają podróżujący do Chorwacji – średnia cena ubezpieczenia dla jednej dorosłej osoby kupionego w rankomat.pl wynosi 6,55 zł dziennie. Mniej niż 7 zł za ochronę zapłacą turyści we Włoszech. Najwięcej za ubezpieczenie muszą zapłacić podróżujący do Turcji (średnio 7,89 zł za osobę na dzień). Polisa do Grecji kosztuje 7,23 zł/dzień, a do Hiszpanii 7,16 zł/dzień.

ceny ubezpieczeń na wakacje 2022

Polisą na podróż warto mieć. Dzięki temu wakacje będą spokojniejsze i bez konsekwencji finansowych. Trzeba jednak ubezpieczenie dopasować pod kątem kierunku wyjazdu, uprawianych sportów i swojego stanu zdrowia – wtedy będzie można liczyć na pełne wsparcie ubezpieczyciela w każdej sytuacji.

Warto zadbać, by dopasować sumę gwarantowaną kosztów leczenia do kierunku podróży. W Europie ta kwota nie powinna być niższa niż 30 000 euro, w pozostałych krajach świata musi wynosić przynajmniej 50 000 euro. Dobra polisa zapewnia także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, OC w życiu prywatnym oraz ochronę bagażu. Aktywni turyści powinni zadbać o rozszerzenie ochrony o uprawianie sportów. 

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

W naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych można dopasować ochronę do charakteru wyjazdu. Większość towarzystw gwarantuje również wsparcie w razie zachorowania na koronawirusa. Dokładny zakres ubezpieczenia jest określony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i należy się z nimi zapoznać przed kupnem polisy.

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Wiener
Koszty leczenia
90 465 zł
Ratownictwo
36 186 zł
Bagaż
-
39,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
54,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł17 sportów pandemia Covid-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
135 698 zł
Ratownictwo
22 616 zł
Bagaż
1 357 zł
63,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 570 zł10 sportówpandemia Covid-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
89,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 zł49 sportówpandemia Covid-19
Wakacje zagraniczne
Wiener
39,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
90 465 zł
Ratownictwo
36 186 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł
AXA Partners
54,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł17 sportów pandemia Covid-19
Europa Ubezpieczenia
63,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
135 698 zł
Ratownictwo
22 616 zł
Bagaż
1 357 zł
Dodatkowo: NNW: 13 570 zł10 sportówpandemia Covid-19
Allianz
89,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 zł49 sportówpandemia Covid-19

***

Dane aktualne na 13 lipca 2022. Ceny noclegów dla dwóch dorosłych osób w terminie 11-18 lipca 2022 roku porównane zostały na podstawie danych booking.com, nocowanie.pl i Google Maps. Ceny wyżywienie były analizowane na podstawie danych TripAdvaisor oraz hibersky.pl. Ceny lotów zostały przeanalizowane na skyscanner.pl, a biletów kolejowych na koleo.pl. Ceny paliw zostały sprawdzone na paliwo.ulewa.pl.

Co warto wiedzieć?

 1. Wakacje w Polsce są znacznie droższe niż za granicą.
 2. Więcej trzeba zapłacić za nocleg, ale też za wyżywienie. 
 3. Tańszą alternatywą może być nocowanie w kwaterach prywatnych, w kamperze lub pod namiotem.
 4. 100 zł w tym roku starczy na mniej fast-foodów, lodów, piwa czy innych atrakcji turystycznych.
 5. Tanie pozostają jedynie ubezpieczenia - można je mieć od 3,7 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztują wakacje w Polsce?

  Siedem noclegów w hotelu trzygwiazdkowym to koszt około 3 000 zł dla dwóch osób. W okolicach 1 000 zł za tydzień można wynająć pokój dwuosobowy u prywatnego gospodarza. Za 500 zł znajdzie się miejsce postojowe dla kampera. 200-300 zł zapłacimy za tygodniowy pobyt na polu namiotowym.

 2. Czy za granicą wakacje są tańsze?

  Tak, za granicą mniej zapłaci się za nocleg i wyżywienie. 

 3. Gdzie 100 zł wystarczy na więcej podczas wakacji?

  Najwięcej za 100 zł uda się zakupić w Turcji, a najmniej we Włoszech. Polska znajduje się pośrodku stawki. Kupimy np. 10 kufli piwa, 16 porcji lodów czy bilet do aquaparku. 

 4. Czy ubezpieczenia turystyczne są drogie?

  Nie. Za dzień ochrony na czas wakacji za granicą zapłaci się zaledwie 3,7 zł.