Ubezpieczenie starego domu i mieszkania również jest możliwe. Na podstawie analizy kilku firm ubezpieczeniowych sprawdzamy, jak ubezpieczyć nieruchomość nawet z 1850 roku, ile kosztuje taka polisa i o czym pamiętać przez zawarciem umowy z ubezpieczycielem.

Obiekty zabytkowe mają swoich fanów, choć nie są to tanie nieruchomości. Jeśli znajdziesz w ogłoszeniach tanią przedwojenną willę czy mieszkanie w starej kamienicy, zwykle to dopiero początek wydatków. A jeśli nieruchomość ma status zabytku, bądź przygotowany na kontakt z miejscowym konserwatorem w razie wykonania drobnej przeróbki czy generalnego remontu.

Rynek zabytkowych nieruchomości w Polsce

Zabytkowy dom czy mieszkanie nie są towarami pierwszej potrzeby, także w ogłoszeniach nie natrafisz na zbyt wiele ofert. Przykładowo, portal morizon.pl w maju 2023 r. wystawił na sprzedaż 55 obiektów zabytkowych na sprzedaż. Średnia ich cena to nieco aż 4,7 mln zł, ale tylko 2248 zł w przeliczeniu na metr kwadratowy.

Rozstrzał cenowy i powierzchniowy zabytkowych nieruchomości jest bardzo duży. Od 80 tys. zł za zrujnowany pałac na Dolnym Śląsku p0 35 mln zł za całą kamienicę o powierzchni ponad 6 tys. m2 we Wrocławiu.

Zabytki są z reguły tanimi nieruchomościami, jednak ze względu na ich ogromny metraż, końcowa cena znacznie przekracza możliwości budżetowy przeciętnego kupującego, nawet za pomocą kredytu hipotecznego. Stąd wiele zakupionych nieruchomości zabytkowych jest odsprzedawana dalej bądź przerabiana na obiekty komercyjne typu hotele czy restauracje.

Co oznacza zabytkowa nieruchomość dla ubezpieczyciela?

Firmy ubezpieczeniowe raczej nie używają w dokumencie OWU pojęcia zabytek czy zabytkowa nieruchomość. Możesz spotkać się z terminem „dom wybudowany przed 1945”. W takiej sytuacji powinieneś spodziewać się nieco wyższej składki za ubezpieczenie. Podobnie jak w przypadku domu drewnianego czy nieruchomości z historią szkodową.

TU biorą pod uwagę ryzyko ubezpieczeniowe, na które narażony jest budynek i jego wyposażenie. W zależności od stanu zachowania zabytku (obecność zabezpieczeń antywłamaniowych) różnica w rocznej cenie ubezpieczenia może wynieść kilkaset złotych.

WAŻNE!
Jeśli masz zabytkową nieruchomość sprawdź w dokumencie OWU, czy w ogóle możesz wykupić ubezpieczenie dla takiego obiektu. Niektóre TU z góry wyłączają z odpowiedzialności zabytkowe domy i mieszkania. W razie wątpliwości skontaktuj się telefonicznie z naszym konsultantem.

Jaki zabytek mogę ubezpieczyć?

Pamiętaj, że nie każdy stary dom czy stare mieszkanie oznacza zabytek. To określenie jest często używane w odniesieniu do wiekowych nieruchomości.

Aby zabytek był zabytkiem z prawdziwego zdarzenia, musi zostać najpierw wpisany do Rejestru zabytków w oparciu o Ustawę o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. (Dz.U. 2003 Nr 162 poz. 1568).

Wpisu do rejestru zabytków możesz dokonać na wniosek jako właściciel nieruchomości lub z urzędu. Podobnie jest z wykreśleniem nieruchomości z Rejestru zabytków. Tego ostatniego, na podstawie decyzji administracyjnej, dokonuje minister właściwy do spraw kultury i dziedzictwa narodowego. Rejestr dla zabytków na terenie danego województwa prowadzi wojewódzki konserwator zabytków jako odrębne księgi dla zabytków nieruchomych, ruchomych i archeologicznych.

W ubezpieczeniu nieruchomości zwykle spotkasz się z możliwością wykupienia polisy dla domu czy mieszkania wybudowanych przed 1945 rokiem. 

Bardziej powszechne w polisie mieszkaniowej są antyki, ale to z kolei ruchomości. W zależności od OWU oznaczają przedmioty sztuki dawnej o wartości zabytkowej, których wiek przekracza 100 lat (Generali).

Jak ubezpieczyć starą nieruchomość?

Z pozycji porównywarki ubezpieczeń nieruchomości możesz zamówić polisę dla swojego obiektu podobnie jak to ma miejsce w przypadku domu i mieszkania. Aby wyświetlić wyniki kalkulacji, wystarczy, że podasz:

 • rodzaj nieruchomości (dom, mieszkanie),
 • pokrycie dachu (dachówka, beton, papa, słoma),
 • konstrukcja ścian zewnętrznych (palna, niepalna),
 • rok budowy,
 • powierzchnia,
 • liczba lokatorów
 • adres nieruchomości,
 • forma własności,
 • liczba szkód w ostatnich latach,
 • zakres ubezpieczenia (mury i stałe elementy, wyposażenie, zdarzenia losowe, kradzież, powódź, przedmioty szklane, OC w życiu prywatnym),
 • wartość mienia (mury, stałe elementy, wyposażenie),
 • zabezpieczenia antywłamaniowe (domofon, alarm, stały dozór, drzwi antywłamaniowe, monitoring, zabezpieczenie okien).

Po uzupełnieniu formularza zobaczysz nawet kilkadziesiąt ofert ubezpieczenia nieruchomości z różnych firm. Wybierz tę, która ma według ciebie najlepszy stosunek ceny do zawartości lub podaj e-mail, aby wrócić do wyników ubezpieczenia w dowolnej chwili bez konieczności uzupełniania danych.

PORÓWNAJ CENY

Ile kosztuje ubezpieczenie stuletniej nieruchomości?

Czy rzeczywiście za stary dom labo mieszkanie zapłacimy więcej w porównaniu do współczesnej nieruchomości o takich samych parametrach? Postanowiliśmy to sprawdzić na przykładzie kalkulacji domu o powierzchni 123 m2 z 1923 r. i z 2023 r.

Do obliczenia składki wykorzystaliśmy następujące dane:

 • dom wolnostojący w Gdańsku,
 • wartość murów i stałych elementów 600 000 zł,
 • pokrycie dachu – blacha lub dachówka,
 • niepalna konstrukcja,
 • 2 lokatorów,
 • brak szkód w przeszłości,
 • zakres: zdarzenia losowe, kradzież, przedmioty szklane i OC w życiu prywatnym.
 • zabezpieczenia: domofon, drzwi antywłamaniowe, monitoring.

W przypadku domu z 2023 roku maksymalna cena za ubezpieczenie jest nawet wyższa niż dla takiej samej nieruchomości liczącej sto lat. Wynika to z dostępnego zakresu ochrony. Ubezpieczyciele dla nowych budynków są skłonni zaoferować dodatkowe warianty ochrony, w tym ubezpieczenie od wszystkich ryzyk, czyli All Risk

Leszek Drozdalski, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl

Ubezpieczenie domu z 1923 i z 2023 roku

Nieruchomość

Szczegóły najtańszej polisy

Ceny ubezpieczenia za 12 miesięcy

Dom
1923 r.
600 000 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym 60 000 zł
Przedmioty szklane
Dewastacja
RankoPomoc Prawna

471, 71 zł – 925 zł

Dom
2023 r.
600 000 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym 60 000 zł
Przedmioty szklane
Dewastacja
RankoPomoc Prawna

471, 71 zł – 1319 zł

Na podstawie kalkulacji rankomat.pl z 12.09.2023 r.

PORÓWNAJ CENY

Jak duże odszkodowanie dostanę za dom i mieszkanie?

Przy wycenie szkody ubezpieczyciele biorą pod uwagę wszystkie okoliczności i na tej podstawie przyznają odszkodowanie. Z polisy mieszkaniowej nie możesz otrzymać więcej, niż wynosi wartość szkody czy zniszczonej nieruchomości.

Pamiętaj o dwóch zasadach:

1. Jeśli doszło do szkody częściowej, koszt naprawy musisz udokumentować rachunkiem albo fakturą wraz ze szczegółową specyfikacją wykonanych robót. A jeśli samemu dokonałeś naprawy, sporządź protokół szkody, w którym opiszesz szczegóły i koszt czynności razem z dołączonymi rachunkami.

2. Jeśli doszło do szkody całkowitej, rozmiar szkody TU ustala na podstawie wartości odtworzeniowej lub rynkowej mienia bezpośrednio przed wystąpieniem szkody.

WAŻNE!
Niektóre TU Przy ustaleniu wysokości odszkodowania nie uwzględniają wartości naukowej, kolekcjonerskiej, artystycznej, zabytkowej, numizmatycznej, amatorskiej, estetycznej i pamiątkowej przedmiotu ubezpieczenia.

Gdzie ubezpieczę dom wybudowany przed 1945 rokiem?

Jeśli chcesz ubezpieczyć dom czy inną starszą nieruchomość sprzed 1945 roku, taką ochronę w porównywarce umożliwia większość towarzystw:

 • Proama, ale bez ubezpieczenia All Risk;
 • Generali, bez All Risk;
 • Benefia;
 • Europa;
 • LINK4 – ze zwyżką w przypadku drewnianej konstrukcji domu;
 • Mtu24.pl;
 • Wiener.

Podobnie jest w przypadku ubezpieczenia zabytkowego samochodu, gdzie ochronę proponuje co najmniej kilka TU w porównywarce. Tam z kolei nie musisz kupować OC na pełen okres, ale tylko wtedy, gdy faktycznie potrzebujesz skorzystać z takiego pojazdu.

PORÓWNAJ CENY

Przy korzystaniu z kalkulatora na rankomat.pl możesz ubezpieczyć nieruchomość do 1850 roku – tak jest w przypadku Proama, Generali, Benefia, Europa, LINK4, mtu24.pl i Wiener. Z kolei Inter Polska wyświetli ofertę ubezpieczenia, jeśli nieruchomość ma 59 lat lub mniej. W przypadku domu lub mieszkania liczącego od 60 do 69 lat Inter Polska zaproponuje polisę, o ile został przeprowadzony remont generalny w ciągu ostatnich 25 lat.

Podsumowanie

1. Wpisu do rejestru zabytków możesz dokonać na wniosek jako właściciel nieruchomości lub z urzędu. 

2. W ubezpieczeniu nieruchomości zwykle spotkasz się z możliwością wykupienia polisy dla domu czy mieszkania wybudowanych przed 1945 rokiem

3. Ubezpieczyciele dla starych budynków nie oferują wszystkich dodatkowych wariantów ochrony, np. All Risk

4. Niektóre TU Przy ustaleniu wysokości odszkodowania nie uwzględniają wartości naukowej, kolekcjonerskiej, artystycznej, zabytkowej, numizmatycznej, amatorskiej, estetycznej i pamiątkowej przedmiotu ubezpieczenia

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie zabytkowej nieruchomości

 1. Ile kosztuje zabytkowa nieruchomość w Polsce?

  Ceny zabytkowych nieruchomości w Polsce wahają się od kilku tysięcy do nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Chociaż cena za 1m2 jest relatywnie niska, to oferty zabytkowych nieruchomości dotyczą przeważnie dużych powierzchni, łącznie z terenem zielonym. Ostateczna kwota zależy w dużej mierze od stanu technicznego budynku i wyposażenia.

 2. Czy muszę konsultować zakup zabytkowego domu z konserwatorem?

  Tak, jeśli kupiona nieruchomość została wpisana do rejestru zabytków. Konsultacja dotyczy jednak głównie prowadzonych prac remontowych. Udział konserwatora będzie mniejszy, gdy dom lub mieszkanie znajdują się nie w rejestrze, a w ewidencji zabytków, czyli na liście budynków o cechach zabytkowych.

 3. Kiedy dom jest zabytkiem?

  Dom jest zabytkiem, kiedy został wpisany do rejestru zabytków w oparciu o Ustawę o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. (Dz.U. 2003 Nr 162 poz. 1568). Przy czym nie ma określonego czasu, po jakim dom staje się nieruchomością zabytkową, tym samym stuletni budynek nie zyskuje automatycznie statusu zabytku. Liczy się znaczenie historyczne bądź naukowe i stopień zachowania.

 4. Czy warto kupić mieszkanie w zabytkową nieruchomość?

  Stary dom czy mieszkanie w przedwojennej kamienicy mają swój niepowtarzalny urok, który jednak sporo kosztuje i wiąże się z konsultowaniem wszystkich drobnych przeróbek i większych remontów z konserwatorem zabytków. Dlatego na zakup zabytkowej nieruchomości mogą zdecydować się ci, dla których taki dom czy mieszkanie nie stanowią towaru pierwszej potrzeby i którzy są w stanie pokryć koszty utrzymania. A te są zwykle większe od standardowych budynków.