Prowadzenie firmy często wiąże się z zakupem lub wzięciem w leasing samochodów. Flota pojazdów nie zawsze składa się wyłącznie z aut osobowych – pojawić mogą się w niej również auta ciężarowe. Z czym wiąże się ubezpieczenie samochodu ciężarowego?

Po polskich drogach poruszają się różne pojazdy przewożące towary – należą do nich samochody ciężarowe, dostawcze, chłodnie, cysterny czy ciągniki siodłowe z naczepą. Ich właściciele, niezależnie od częstotliwości wykorzystania tych pojazdów, muszą je ubezpieczyć. Niektórzy mogą to zrobić za pomocą kalkulatora online, inni z kolei, aby otrzymać ofertę, muszą skontaktować się bezpośrednio z wybraną firmą ubezpieczeniową.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Samochód ciężarowy, czyli jaki?

Chcesz ubezpieczyć samochód ciężarowy? Będziesz musiał określić jego parametry. Ze względu na ryzyko ubezpieczeniowe towarzystwa stosują podział na:

1. Samochody dostawcze do 3,5 tony. Przez ubezpieczycieli są one traktowane analogicznie jak samochody osobowe. Przykładowo w OWU Warty można przeczytać, że polisa AC może zostać zakupiona dla samochodu osobowego lub ciężarowego. Ten drugi musi jednak spełniać następujące kryteria: jego dopuszczalna masa całkowita nie może być wyższa niż 3,5 tony, dopuszczalna ładowność wyższa niż 800 kg, a okres eksploatacji nie może przekraczać 6 lat.

2. Samochody ciężaróowe powyżej 3,5 tony. To drugi typ samochodów ciężarowych. Chociaż ubezpieczyciele nie mogą odmówić sprzedaży OC dla takiego samochodu, to mogą skutecznie zniechęcić do skorzystania ze swojej oferty, proponując zaporową stawkę. Z kolei ze sprzedaży ubezpieczeń dodatkowych w przypadku pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 t – np. AC – mogą całkowicie zrezygnować.

Rozgraniczenie między pojazdami do 3,5 tony i powyżej 3,5 tony wynika z ryzyka ubezpieczeniowego, jakie firmy ubezpieczeniowe ponoszą w związku z objęciem ochroną tych pojazdów. Im większa dopuszczalna masa całkowita, tym ryzyko jest większe. Szkody wyrządzone przez cysternę czy ciągnik siodłowy z reguły są nieporównywalnie większe niż szkody spowodowane przez pojazd osobowy czy dostawczy

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Od czego zależy wysokość składki OC auta ciężarowego?

Firmy ubezpieczeniowe uzależniają wysokość składki ubezpieczenia samochodu ciężarowego od kilkudziesięciu czynników. Można je podzielić na trzy grupy: parametry pojazdu, informacje o kierowcy i historia ubezpieczenia.

Dane pojazdu a ubezpieczenie samochodu ciężarowego

Dla ubezpieczycieli znaczenie ma nie tylko model i marka pojazdu, ale również typ nadwozia czy pojemność silnika. Ubezpieczycielom o stanie technicznym pojazdu wiele mówi także rok jego produkcji i aktualny przebieg. Inne aspekty brane pod uwagę podczas kalkulacji składki to:

  • miejsce parkowania i liczba zabezpieczeń antykradzieżowych – mają bezpośredni wpływ na ryzyko kradzieży czy uszkodzenia ciężarówki przez wandali (dotyczy AC);
  • planowany przebieg – pozwala oszacować, czy pojazd będzie używany częściej niż w latach ubiegłych. Jeżeli tak, ryzyko kolizji z jego udziałem wzrasta;
  • sposób i miejsce eksploatacji ciężarówki – pozwala określić obszar, po jakim ciężarówka się porusza, np. trasy lokalne czy międzynarodowe.

W wycenie składki uwzględniana jest jeszcze m.in. liczba miejsc w ciężarówce czy rodzaj przewożonych ładunków. Przykładowo przewóz ładunków wybuchowych czy materiałów toksycznych wiąże się z wyższym ryzykiem i większymi szkodami w razie wypadku.

OC na pojazdy ciężarowe a informacje o kierowcy

To, kto będzie prowadził ciężarówkę, nie pozostaje dla firmy ubezpieczeniowej obojętne. Jeżeli kierowca nie ma doświadczenia w prowadzeniu pojazdów i do tego jest młody, to składka będzie wyższa. Dla ubezpieczycieli znaczenie mogą mieć też pozornie mniej istotne szczegóły:

  • płeć kierowcy i jego stan cywilny – kierowcy w związkach i posiadający dzieci zwykle jeżdżą ostrożniej i rzadziej uczestniczą w zdarzeniach drogowych,
  • zawód kierowcy – pracownicy działu IT, sportowcy czy studenci (uczniowie) z reguły płacą więcej niż np. kierowcy zawodowi czy emeryci (renciści),
  • miejsce zamieszkania kierowcy – w Warszawie czy Gdańsku do kolizji i wypadków dochodzi częściej niż np. w Sandomierzu czy Chełmnie.

Sposobem na obniżenie ceny ubezpieczenia jest współwłasność pojazdu z osobą, która może liczyć na niższą składkę. Z kolei doświadczeni kierowcy, którym zależy na oszczędnościach, nie powinni udostępniać ciężarówki młodym kierowcom.

Historia ubezpieczenia właściciela pojazdu ciężarowego a cena obowiązkowego OC

O przebieg dotychczasowego ubezpieczenia zapyta każdy agent ubezpieczeniowy. Pytanie o wyrządzone w przeszłości szkody pojawia się też w naszym kalkulatorze OC/AC. Wzorowa (czyli bezszkodowa) historia ubezpieczenia to atut właściciela ciężarówki – ubezpieczenie samochodu ciężarowego może być o kilkadziesiąt złotych tańsze.

Zdarzyły Ci się w przeszłości szkody? Jeżeli nie pamiętasz dokładnie, kiedy miały one miejsce, informacji udzieli Ci UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) lub dotychczasowy ubezpieczyciel  - otrzymasz zaświadczenie o przebiegu ubezpieczeń OC i AC. Ubezpieczyciel weryfikuje podane przez Ciebie informacje i dlatego już na etapie sprawdzania ofert warto być precyzyjnym.

Czy można kupić ubezpieczenie samochodu ciężarowego online?

W uprzywilejowanej sytuacji są właściciele pojazdów ciężarowych do 3,5 tony. Jeżeli szukasz polisy OC lub ubezpieczeń dodatkowych dla samochodu spełniającego kryterium dopuszczalnej masy całkowitej i wykorzystujesz auto na dojazdy do pracy, to potrzebną ochronę ubezpieczeniową możesz uzyskać wygodnie i bez wychodzenia z domu.

W rankomat.pl możesz porównać oferty ubezpieczenia samochodu dostawczego do 3,5 t. zarejestrowanego na osobę fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Przedstawimy Ci propozycje ubezpieczenia takiego pojazdu pod warunkiem, że samochód ciężarowy wykorzystujesz do dojazdów, ale nie np.: przewozu ładunków, osób czy odpłatnego dowozu towaru.

Aby poznać propozycje ubezpieczycieli, będziesz musiał wypełnić formularz zamieszczony na naszej stronie. Odpowiedzi, których udzielisz na poszczególne pytania, pozwolą firmie ubezpieczeniowej wyliczyć składkę. W naszym kalkulatorze OC/AC pytamy o:

  • parametry pojazdu dostawczego,
  • informacje dotyczące kierowcy,
  • dotychczasową historię ubezpieczenia.

Wykorzystujesz ciężarówkę do celów zarobkowych? Jeżeli interesuje Cię ubezpieczenie ciężarówki kurierskiej, ciężarówki do nauki jazdy lub ciężarówki przeznaczonej do wynajmu zarobkowego, skontaktuj się z naszym agentem telefonicznie (22 270 00 00) lub wyślij e-mail (pomoc@rankomat.pl) – przedstawimy Ci indywidualną ofertę.

Jak działa kalkulator ubezpieczenia samochodu ciężarowego?

Kalkulator ubezpieczenia samochodu ciężarowego to intuicyjne w obsłudze narzędzie, za pomocą którego szybko poznasz warunki, na jakich poszczególne firmy ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie. Jak skorzystać z porównywarki OC/AC zamieszczonej na naszej stronie? Proces zakupu zamyka się w 3 krokach:

1. Odpowiadasz na zamieszczone pytania. Przed rozpoczęciem wypełniania formularza warto spisać aktualny przebieg ciężarówki oraz przygotować dokumenty – dowód rejestracyjny i prawo jazdy.

2. Porównujesz oferty. Przedstawimy Ci propozycje ubezpieczeń ciężarówki od co najmniej kilku firm ubezpieczeniowych. Możesz wybierać wśród różnych kombinacji polis, np. OC i AC, OC i assistance czy OC, AC, NNW i assistance. Dla Twojej wygody przy każdej ofercie znajdziesz OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

3. Wybierasz i kupujesz polisę. Po zakupie ubezpieczenia ciężarówki dokumenty (umowa, OWU i potwierdzenie nabycia ubezpieczenia) zostaną przesłane na podany przez Ciebie adres mailowy. W razie konieczności będziesz mógł do nich szybko wrócić.

Potrzebujesz więcej czasu, aby wybrać najlepsze ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego? Nie musisz ponownie wypełniać formularza – wyniki kalkulacji możesz przesłać na swój adres e-mail i powrócić do nich w późniejszym terminie.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego do 3,5 tony?

Na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kalkulacje przeprowadzane są indywidualnie dla każdego klienta. Jeżeli chcesz poznać oferty, skorzystaj z naszej porównywarki OC/AC.

Przykład:  Pani Anna kupiła samochód dostawczy Renault Master z rocznika 2019 r. z myślą o otwarciu firmy. Z uwagi na zmianę planów kobieta musi sprzedać auto. Niestety, od dłuższego czasu bezskutecznie szuka ona kupca i dlatego musi kupić ubezpieczenia na kolejny rok. Z uwagi na wartość pojazdu kobieta nie wyklucza zakupu pakietu ubezpieczeń.

UbezpieczycielOfertaCena polisy/ pakietu ubezpieczeń
UniqaOC, assistance pełne632 zł
Link4OC, assistance mini641 zł
TUZ UbezpieczeniaOC, assistance mini, NNW1154 zł
UniqaOC, AC (udział własny: szkody częściowe i całkowita 1000 zł, 10% kradzież), assistance pełne 1691 zł
BenefiaOC, NNW1796 zł
Link4OC, AC (udział własny 500 zł), assistance pełne 1959 zł
UniqaOC, AC (bez udziału własnego, naprawa w warsztacie), assistance pełne2541 zł
Kalkulacja z dnia 02.01.2023 (kobieta 46 lat, ponad 10-letnia historia ubezpieczenia OC i AC, brak szkód, mieszkanka Malborka, samochód ciężarowy do 3,5 t: Renault Master z 2019 r., diesel, poj. 2,3 l, furgon)

Porównaj ceny OC i AC

Pamiętaj przy tym, że nie kupisz ubezpieczenia przez Internet, jeżeli wykorzystujesz pojazd w celach innych niż prywatne.

Przykład: Pan Darek prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W jej ramach wykorzystuje samochód dostawczy, którymi rozwozi produkowane wyroby. Ponieważ pojazdu używa w celach zarobkowych, aby wykupić ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego, musi skontaktować się z konsultantem Rankomat.pl pod nr. tel. 22 270 00 00 lub mailowo: pomoc@rankomat.pl.

Jaka jest kara za brak ubezpieczenia OC ciężarówki?

UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) dysponuje coraz bardziej zaawansowanymi narzędziami (m.in. informatycznymi), dzięki czemu dobrze radzi sobie z wyłapywaniem nieubezpieczonych pojazdów – w tym ciężarówek. Ile kosztuje przerwa w ubezpieczeniu OC?

W 2023 r. jako właściciel nieubezpieczonej ciężarówki możesz zapłacić za brak polisy OC nawet 10470 zł (w okresie od stycznia do czerwca) lub 10800 zł (od lipca do grudnia).

Jakie ubezpieczenia samochodu ciężarowego warto kupić z OC?

Samochody dostawcze są często droższe niż auta osobowe, a to z kolei powoduje, że są łakomym kąskiem dla złodziei. Rocznie pokonują też znacznie więcej kilometrów. To powoduje, że właściciele ciężarówek do OC z reguły kupują dodatkowe polisy. Do najpopularniejszych należą: AC, assistance i NNW.

Ubezpieczenie AC samochodów ciężarowych

To ubezpieczenie samochodu można kupić w kilku wariantach. Polisa AC ciężarówki może zapewniać ochronę ubezpieczeniową na wypadek:

  • kradzieży ciężarówki,
  • uszkodzeń ciężarówki powstałych po kolizji z naszej winy lub spowodowanych działaniem osób trzecich, żywiołów czy zwierząt, dostępna jest też formuła all risk, czyli od wszystkich ryzyk, oprócz tych, wyraźnie wskazanych w OWU,
  • zniszczenia części lub całości wyposażenia.

Przy zakupie tej polisy uwagę warto zwrócić na górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody powstałe w bagażu. Przykładowo, Warta w wariancie AC Komfort wypłaca 5% sumy ubezpieczenia, jednak nie więcej niż 3000 zł.

Ubezpieczenie pojazdów ciężarowych assistance

Awaria silnika lub przebita opona nie muszą być kłopotem, jeżeli odpowiednio wcześniej kupisz ubezpieczenie assistance. W jego ramach oferowana jest m.in.:

  • pomoc techniczna – składa się na nią usprawnienie ciężarówki na miejscu zdarzenia, holowanie pojazdu do warsztatu i opłacenie pojazdu zastępczego,
  • pomoc informacyjna – telefonicznie otrzymasz informacje o najbliższych warsztatach samochodowych czy pensjonatach.

Nie każde assistance działa poza granicami kraju. Zakres terytorialny – obok zakresu ochrony – to jeden z najważniejszych parametrów ubezpieczenia. Przykładowo, Wiener w ramach Pakietu Auto proponuje assistance w dwóch wariantach:

  • Podstawowy na Polskę
  • Plus na Europę. W tym przypadku świadczenia assistance są realizowane z wyłączeniem wysp należących do Chorwacji, Grecji, Hiszpanii i Portugalii, terytoriów zamorskich i wysp należących do Francji oraz części terytorium Rosji i Turcji położonych poza Europą.

Ubezpieczenie NNW ciężarówki

Jeżeli jeździsz samochodem dostawczym, to najpewniej w ciągu roku pokonujesz więcej kilometrów niż inni kierowcy. Z tego względu przyda Ci się dobra polisa NNW. Co zawiera NNW dla kierowcy ciężarówki? Ubezpieczenie to powinno zapewniać świadczenie, jeżeli wynikiem wypadku jest:

  • trwały uszczerbek na zdrowiu – poszkodowany kierowca powinien otrzymać kwotę, za którą opłaci np. rehabilitację,
  • śmierć kierowcy – wówczas 100 proc. sumy ubezpieczenia określonej w umowie otrzyma najbliższa rodzina zmarłego.

W przypadku ubezpieczenia NNW najważniejsza jest wysoka suma ubezpieczenia. Niektóre firmy ubezpieczeniowe – np. Compensa – pozwalają zwiększyć sumę ubezpieczenia na wypadek śmierci kierowcy nawet pięciokrotnie.

Na czym polega ubezpieczenie firmowej floty?

Firmom posiadającym kilka czy nawet kilkanaście samochodów ciężarowych, dostawczych i osobowych nie opłaca się kupować polis dla każdego pojazdu z osobna. To właśnie im dedykowane jest ubezpieczenie floty, czyli zbiorcze ubezpieczenie komunikacyjne. Nawet przy kilku pojazdach ubezpieczenie flotowe będzie tańsze w przeliczeniu na jeden samochód ciężarowy. Niestety, takiego ubezpieczenia nie można kupić przez internet. Jeśli jesteś zainteresowany taką ofertą, skontaktuj się bezpośrednio z wybranym zakładem ubezpieczeń.

Co warto wiedzieć

  • Za pośrednictwem kalkulatora OC/AC można kupić ubezpieczenia dla pojazdu ciężarowego do 3,5 tony, wykorzystywanego do celów prywatnych.
  • Ubezpieczenie samochodów ciężarowych jest droższe niż aut osobowych – ma to związek m.in. z większą liczbą pokonywanych rocznie kilometrów.
  • Cena ubezpieczenia ciężarówki zależy od: parametrów samochodu, informacji o kierowcy i jego historii ubezpieczeniowej.
  • Do OC ciężarówki warto dokupić dodatkowe ubezpieczenia. Najpopularniejsze polisy to AC, NNW i assistance.
  • Właścicielom nieubezpieczonych ciężarówek grozi w 2023 roku kara finansowa w wysokości nawet 10800 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy przez internet można kupić OC dla auta dostawczego w leasingu?

    Tak. Jeżeli samochód jest zarejestrowany na firmę leasingową, a Ty – jako leasingobiorca – prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to możesz ubezpieczyć pojazd przez internet. W tym celu skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC. Przedstawimy Ci co najmniej kilka ofert od różnych firm ubezpieczeniowych. To szansa, aby znaleźć pakiet polis tańszy niż zaproponowany przez leasingodawcę.

  2. Dlaczego ubezpieczenie samochodu ciężarowego jest droższe niż dostawczego?

    Samochody dostawcze z reguły są wykorzystywane lokalnie, np. w obrębie danego miasta czy województwa. Z kolei ciągniki siodłowe z naczepami często przemierzają całą Europę. Z uwagi na ładowność w razie wypadku te pojazdy mogą spowodować rozległe szkody. W razie uszkodzenia czy zniszczenia tira ubezpieczyciel z AC często musi wypłacić setki tysięcy złotych. Wszystko to powoduje, że składki ubezpieczeniowe są odpowiednio wyższe.

  3. Ile wynoszą sumy gwarancyjne OC samochodów ciężarowych?

    Tyle samo, co w przypadku samochodów osobowych i innych pojazdów mechanicznych. W przypadku szkód na osobie jest to 5 210 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych. Z kolei dla szkód w mieniu suma gwarancyjna jest niższa – wynosi 1 050 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych.

  4. Dlaczego „dostawczaki” są traktowane przez ubezpieczycieli inaczej niż ciężarówki?

    Samochody dostawcze cieszą się dużą popularnością wśród przedsiębiorców – m.in. ze względu na to, że do kierowania nimi wystarczy prawo jazdy kategorii B. Z kolei ubezpieczyciele biorą pod uwagę to, że „dostawczaki” to odmiana samochodu osobowego, której celem jest przewóz ładunków o mniejszych gabarytach, często lżejszych niż te transportowane ciężarówkami.

  5. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego powyżej 3,5 tony?

    Ze względu na możliwy duży rozmiar szkód spowodowanych przez kierowcę ubezpieczonego pojazdu, ubezpieczenie ciężarówki powyżej 3,5 t może być znacznie droższe niż OC czy AC samochodu ciężarowego do 3,5 t. Roczna składka OC dla ciężarówki powyżej 3,5 t kosztuje w niektórych przypadkach nawet kilka tysięcy złotych.

  6. Ile kosztuje ubezpieczenie naczepy?

    Zazwyczaj ceny OC naczepy zamykają się w granicach 100 zł - 150 zł. Cena ubezpieczenia OC naczepy, podobnie jak OC samochodu osobowego czy ciężarowego, jest uzależniona od wielu czynników. Wysokość składki zależy m.in. od historii ubezpieczenia jej właściciela, jego wieku, stażu za kierownicą oraz regionu, po którym najczęściej porusza się pojazd z naczepą. W ubezpieczeniach obowiązkowych wpływ na wysokość składki może mieć także deklarowany przebieg oraz sposób użytkowania. Ubezpieczenie naczepy rzadko wykorzystywanej w ruchu drogowym np. tylko podczas zbiorów będzie znacznie tańsze niż polisa dla naczepy używanej w transporcie międzynarodowym.

  7. Ile kosztuje OC samochodu dostawczego?

    Większość aut dostawczych to dla towarzystw nic innego jak samochody ciężarowe do 3,5 t. OC takiego auta kosztuje zazwyczaj od 600 zł wzwyż, przy czym w ubezpieczeniach obowiązkowych cena polisy jest zależna zarówno od parametrów pojazdu jak i danych jego właściciela.Duże znaczenie ma także sposób wykorzystywania dostawczaka. Przykładowo, za OC auta używanego do celów zarobkowych trzeba z reguły zapłacić więcej niż za obowiązkową polisę samochodu wykorzystywanego do celów prywatnych.