Prowadzenie firmy często wiąże się z zakupem lub wzięciem w leasing samochodów. Flota pojazdów nie zawsze składa się wyłącznie z aut osobowych – pojawić mogą się w niej również auta ciężarowe. Z czym wiąże się ubezpieczenie samochodu ciężarowego?

Po polskich drogach poruszają się różne pojazdy przewożące towary – należą do nich samochody ciężarowe, dostawcze, chłodnie, cysterny czy ciągniki siodłowe z naczepą. Ich właściciele, niezależnie od częstotliwości wykorzystania tych pojazdów, muszą je ubezpieczyć. Niektórzy mogą to zrobić za pomocą kalkulatora online, inni z kolei, aby otrzymać ofertę, muszą skontaktować się bezpośrednio z wybraną firmą ubezpieczeniową.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Samochód ciężarowy, czyli jaki?

Chcesz ubezpieczyć samochód ciężarowy? Będziesz musiał określić jego parametry. Ze względu na ryzyko ubezpieczeniowe towarzystwa stosują podział na:

1. Samochody dostawcze do 3,5 tony. Przez ubezpieczycieli są one traktowane analogicznie jak samochody osobowe. Przykładowo w OWU Warty można przeczytać, że polisa AC może zostać zakupiona dla samochodu osobowego lub ciężarowego. Ten drugi musi jednak spełniać następujące kryteria: jego dopuszczalna masa całkowita nie może być wyższa niż 3,5 ton, a okres eksploatacji nie może przekraczać 6 lat.

2. Samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony. To drugi typ samochodów ciężarowych. Chociaż ubezpieczyciele nie mogą odmówić sprzedaży OC dla takiego samochodu, to mogą skutecznie zniechęcić do skorzystania ze swojej oferty, proponując zaporową stawkę. Z kolei ze sprzedaży ubezpieczeń dodatkowych w przypadku pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 t – np. AC – mogą całkowicie zrezygnować.

Rozgraniczenie między pojazdami do 3,5 tony i powyżej 3,5 tony wynika z ryzyka ubezpieczeniowego, jakie firmy ubezpieczeniowe ponoszą w związku z objęciem ochroną tych pojazdów. Im większa dopuszczalna masa całkowita, tym ryzyko jest większe. Szkody wyrządzone przez cysternę czy ciągnik siodłowy z reguły są nieporównywalnie większe niż szkody spowodowane przez pojazd osobowy czy dostawczy

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Od czego zależy wysokość składki OC auta ciężarowego?

Firmy ubezpieczeniowe uzależniają wysokość składki ubezpieczenia samochodu ciężarowego od kilkudziesięciu czynników. Można je podzielić na trzy grupy: parametry pojazdu, informacje o kierowcy i historia ubezpieczenia.

Dane pojazdu a ubezpieczenie samochodu ciężarowego

Dla ubezpieczycieli znaczenie ma nie tylko model i marka pojazdu, ale również typ nadwozia czy pojemność silnika. Ubezpieczycielom o stanie technicznym pojazdu wiele mówi także rok jego produkcji i aktualny przebieg. Inne aspekty brane pod uwagę podczas kalkulacji składki to:

 • miejsce parkowania i liczba zabezpieczeń antykradzieżowych – mają bezpośredni wpływ na ryzyko kradzieży czy uszkodzenia ciężarówki przez wandali (dotyczy AC);
 • planowany przebieg – pozwala oszacować, czy pojazd będzie używany częściej niż w latach ubiegłych. Jeżeli tak, ryzyko kolizji z jego udziałem wzrasta;
 • sposób i miejsce eksploatacji ciężarówki – pozwala określić obszar, po jakim ciężarówka się porusza, np. trasy lokalne czy międzynarodowe.

W wycenie składki uwzględniana jest jeszcze m.in. liczba miejsc w ciężarówce czy rodzaj przewożonych ładunków. Przykładowo przewóz ładunków wybuchowych czy materiałów toksycznych wiąże się z wyższym ryzykiem i większymi szkodami w razie wypadku.

OC na pojazdy ciężarowe a informacje o kierowcy

To, kto będzie prowadził ciężarówkę, nie pozostaje dla firmy ubezpieczeniowej obojętne. Jeżeli kierowca nie ma doświadczenia w prowadzeniu pojazdów i do tego jest młody, to składka będzie wyższa. Dla ubezpieczycieli znaczenie mogą mieć też pozornie mniej istotne szczegóły:

 • stan cywilny – kierowcy w związkach i posiadający dzieci zwykle jeżdżą ostrożniej i rzadziej uczestniczą w zdarzeniach drogowych,
 • miejsce zamieszkania kierowcy – w Warszawie czy Gdańsku do kolizji i wypadków dochodzi częściej niż np. w Sandomierzu czy Chełmnie.

Sposobem na obniżenie ceny ubezpieczenia jest współwłasność pojazdu z osobą, która może liczyć na niższą składkę. Z kolei doświadczeni kierowcy, którym zależy na oszczędnościach, nie powinni udostępniać ciężarówki młodym kierowcom.

Historia ubezpieczenia właściciela pojazdu ciężarowego a cena obowiązkowego OC

O przebieg dotychczasowego ubezpieczenia zapyta każdy agent ubezpieczeniowy. Pytanie o wyrządzone w przeszłości szkody pojawia się też w naszym kalkulatorze OC/AC. Wzorowa (czyli bezszkodowa) historia ubezpieczenia to atut właściciela ciężarówki – ubezpieczenie samochodu ciężarowego może być o kilkadziesiąt złotych tańsze.

Zdarzyły Ci się w przeszłości szkody? Jeżeli nie pamiętasz dokładnie, kiedy miały one miejsce, informacji udzieli Ci UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) lub dotychczasowy ubezpieczyciel  - otrzymasz zaświadczenie o przebiegu ubezpieczeń OC i AC. Ubezpieczyciel weryfikuje podane przez Ciebie informacje i dlatego już na etapie sprawdzania ofert warto być precyzyjnym.

Czy można kupić ubezpieczenie samochodu ciężarowego online?

W uprzywilejowanej sytuacji są właściciele pojazdów ciężarowych do 3,5 tony. Jeżeli szukasz polisy OC lub ubezpieczeń dodatkowych dla samochodu spełniającego kryterium dopuszczalnej masy całkowitej i wykorzystujesz auto na dojazdy do pracy, to potrzebną ochronę ubezpieczeniową możesz uzyskać wygodnie i bez wychodzenia z domu.

W rankomat.pl możesz porównać oferty ubezpieczenia samochodu dostawczego do 3,5 t. zarejestrowanego na osobę fizyczną oraz prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Przedstawimy Ci propozycje ubezpieczenia takiego pojazdu pod warunkiem, że samochód ciężarowy wykorzystujesz do dojazdów, ale nie np.: przewozu ładunków, osób czy odpłatnego dowozu towaru.

Aby poznać propozycje ubezpieczycieli, wypełnij formularz zamieszczony na naszej stronie. Odpowiedzi, których udzielisz na poszczególne pytania, pozwolą firmie ubezpieczeniowej wyliczyć składkę. W naszym kalkulatorze OC/AC pytamy o:

 • parametry pojazdu dostawczego,
 • informacje dotyczące kierowcy,
 • dotychczasową historię ubezpieczenia.

Wykorzystujesz ciężarówkę do celów zarobkowych? Jeżeli interesuje Cię ubezpieczenie ciężarówki kurierskiej, ciężarówki do nauki jazdy lub ciężarówki przeznaczonej do wynajmu zarobkowego, skontaktuj się z naszym agentem telefonicznie (22 270 00 00) lub wyślij e-mail (pomoc@rankomat.pl) – przedstawimy Ci indywidualną ofertę.

Jak działa kalkulator ubezpieczenia samochodu ciężarowego?

Kalkulator ubezpieczenia samochodu ciężarowego to intuicyjne w obsłudze narzędzie, za pomocą którego szybko poznasz warunki, na jakich poszczególne firmy ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie. Jak skorzystać z porównywarki OC/AC zamieszczonej na naszej stronie? Proces zakupu zamyka się w 3 krokach:

1. Odpowiadasz na zamieszczone pytania. Przed rozpoczęciem wypełniania formularza warto spisać aktualny przebieg ciężarówki oraz przygotować dokumenty – dowód rejestracyjny i prawo jazdy.

2. Porównujesz oferty. Przedstawimy Ci propozycje ubezpieczeń ciężarówki od co najmniej kilku firm ubezpieczeniowych. Możesz wybierać wśród różnych kombinacji polis, np. OC i AC, OC i assistance czy OC, AC, NNW i assistance. Dla Twojej wygody przy każdej ofercie znajdziesz OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

3. Wybierasz i kupujesz polisę. Po zakupie ubezpieczenia ciężarówki dokumenty (umowa, OWU i potwierdzenie nabycia ubezpieczenia) zostaną przesłane na podany przez Ciebie adres mailowy. W razie konieczności będziesz mógł do nich szybko wrócić.

Potrzebujesz więcej czasu, aby wybrać najlepsze ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego? Nie musisz ponownie wypełniać formularza – wyniki kalkulacji możesz przesłać na swój adres e-mail i powrócić do nich w późniejszym terminie.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego do 3,5 tony?

Na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kalkulacje przeprowadzane są indywidualnie dla każdego klienta. Jeżeli chcesz poznać oferty, skorzystaj z naszej porównywarki OC/AC.

Przykład:  Pani Anna kupiła samochód dostawczy Renault Master z rocznika 2019 r. z myślą o otwarciu firmy. Z uwagi na zmianę planów kobieta musi sprzedać auto. Niestety, od dłuższego czasu bezskutecznie szuka ona kupca i dlatego musi kupić ubezpieczenia na kolejny rok. Z uwagi na wartość pojazdu, kobieta nie wyklucza zakupu pakietu ubezpieczeń.

Oferty ubezpieczenia samochodu ciężarowego do 3,5 t
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc PrawnaNaprawa: Warsztat ASO, Udział własny: 500 zł, Holowanie do 75 km
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna, Naprawa: Warsztat ASO, Udział własny 0 zł, Holowanie do 75 km
Oferty ubezpieczenia samochodu ciężarowego do 3,5 t
Link4
571,34 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Uniqa
722,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
TUZ Ubezpieczenia
1305,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Wiener
1582,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Uniqa
1632,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna Naprawa: Warsztat ASO, Udział własny: 500 zł, Holowanie do 75 km
Uniqa
1861,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna, Naprawa: Warsztat ASO, Udział własny 0 zł, Holowanie do 75 km

Kalkulacja z dnia 15.12.2023 (kobieta 46 lat, ponad 10-letnia historia ubezpieczenia OC i AC, brak szkód, mieszkanka Malborka, samochód ciężarowy do 3,5 t: Renault Master z 2019 r., diesel, poj. 2,3 l, furgon)

Pamiętaj, że nie kupisz ubezpieczenia przez Internet, jeżeli wykorzystujesz pojazd w celach innych niż prywatne!

Przykład: Pan Darek prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W jej ramach wykorzystuje samochód dostawczy, którymi rozwozi produkowane wyroby. Ponieważ pojazdu używa w celach zarobkowych, aby wykupić ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego, musi skontaktować się z konsultantem rankomat.pl pod nr. tel. 22 270 00 00 lub mailowo: pomoc@rankomat.pl.

Jaka jest kara za brak ubezpieczenia OC ciężarówki?

UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) dysponuje coraz bardziej zaawansowanymi narzędziami (m.in. informatycznymi), dzięki czemu dobrze radzi sobie z wyłapywaniem nieubezpieczonych pojazdów – w tym ciężarówek. Ile kosztuje przerwa w ubezpieczeniu OC?

W 2023 r. jako właściciel nieubezpieczonej ciężarówki możesz zapłacić za brak polisy OC nawet 10800 zł (brak OC w okresie od lipca do grudnia).

Kary za brak OC (lipiec - grudzień) 2023 r.

Jakie ubezpieczenia samochodu ciężarowego warto kupić z OC?

Samochody dostawcze są często droższe niż auta osobowe, a to z kolei powoduje, że są łakomym kąskiem dla złodziei. Rocznie pokonują też znacznie więcej kilometrów. To powoduje, że właściciele ciężarówek do OC z reguły kupują dodatkowe polisy. Do najpopularniejszych należą: AC, assistance i NNW.

Ubezpieczenie AC samochodów ciężarowych

To ubezpieczenie samochodu można kupić w kilku wariantach. Polisa AC ciężarówki może zapewniać ochronę ubezpieczeniową na wypadek:

 • kradzieży ciężarówki,
 • uszkodzeń ciężarówki powstałych po kolizji z naszej winy lub spowodowanych działaniem osób trzecich, żywiołów czy zwierząt, dostępna jest też formuła all risk, czyli od wszystkich ryzyk, oprócz tych, wyraźnie wskazanych w OWU,
 • zniszczenia części lub całości wyposażenia.

Przy zakupie tej polisy uwagę warto zwrócić na górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody powstałe w bagażu. Przykładowo, Warta w wariancie AC Komfort wypłaca 5% sumy ubezpieczenia, jednak nie więcej niż 3000 zł.

Ubezpieczenie pojazdów ciężarowych assistance

Awaria silnika lub przebita opona nie muszą być kłopotem, jeżeli odpowiednio wcześniej kupisz ubezpieczenie assistance. W jego ramach oferowana jest m.in.:

 • pomoc techniczna – składa się na nią usprawnienie ciężarówki na miejscu zdarzenia, holowanie pojazdu do warsztatu i opłacenie pojazdu zastępczego,
 • pomoc informacyjna – telefonicznie otrzymasz informacje o najbliższych warsztatach samochodowych czy pensjonatach.

Nie każde assistance działa poza granicami kraju. Zakres terytorialny – obok zakresu ochrony – to jeden z najważniejszych parametrów ubezpieczenia. Przykładowo, Wiener w ramach Pakietu Auto proponuje assistance w dwóch wariantach: Podstawowy i Plus. Polisa działa w Polsce lub w Europie (w zależności od świadczenia).

Za granicą usługi są realizowane z wyłączeniem wysp należących do Chorwacji, Grecji, Hiszpanii i Portugalii, terytoriów zamorskich i wysp należących do Francji oraz części terytorium Rosji i Turcji położonych poza Europą.

Ubezpieczenie NNW ciężarówki

Jeżeli jeździsz samochodem dostawczym, to najpewniej w ciągu roku pokonujesz więcej kilometrów niż inni kierowcy. Z tego względu przyda Ci się dobra polisa NNW. Co zawiera NNW dla kierowcy ciężarówki? Ubezpieczenie to powinno zapewniać świadczenie, jeżeli wynikiem wypadku jest:

 • trwały uszczerbek na zdrowiu – poszkodowany kierowca powinien otrzymać kwotę, za którą opłaci np. rehabilitację,
 • śmierć kierowcy – wówczas 100 proc. sumy ubezpieczenia określonej w umowie otrzyma najbliższa rodzina zmarłego.

W przypadku ubezpieczenia NNW najważniejsza jest wysoka suma ubezpieczenia. Niektóre firmy ubezpieczeniowe – np. Compensa – pozwalają zwiększyć sumę ubezpieczenia na wypadek śmierci kierowcy nawet pięciokrotnie.

Na czym polega ubezpieczenie firmowej floty?

Firmom posiadającym kilka czy nawet kilkanaście samochodów ciężarowych, dostawczych i osobowych nie opłaca się kupować polis dla każdego pojazdu z osobna. To właśnie im dedykowane jest ubezpieczenie floty, czyli zbiorcze ubezpieczenie komunikacyjne. Nawet przy kilku pojazdach ubezpieczenie flotowe będzie tańsze w przeliczeniu na jeden samochód ciężarowy. Niestety, takiego ubezpieczenia nie można kupić przez internet. Jeśli jesteś zainteresowany taką ofertą, skontaktuj się bezpośrednio z wybranym zakładem ubezpieczeń.

Co warto wiedzieć

 • Za pośrednictwem kalkulatora OC/AC można kupić ubezpieczenia dla pojazdu ciężarowego do 3,5 tony, wykorzystywanego do celów prywatnych.
 • Ubezpieczenie samochodów ciężarowych jest droższe niż aut osobowych – ma to związek m.in. z większą liczbą pokonywanych rocznie kilometrów.
 • Cena ubezpieczenia ciężarówki zależy od: parametrów samochodu, informacji o kierowcy i jego historii ubezpieczeniowej.
 • Do OC ciężarówki warto dokupić dodatkowe ubezpieczenia. Najpopularniejsze polisy to AC, NNW i assistance.
 • Właścicielom nieubezpieczonych ciężarówek grozi w 2023 roku kara finansowa w wysokości nawet 10800 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy przez internet można kupić OC dla auta dostawczego w leasingu?

  Tak. Jeżeli samochód jest zarejestrowany na firmę leasingową, a Ty – jako leasingobiorca – prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i wykorzystujesz auto do celów prywatnych (np. dojazdów do biura), to możesz ubezpieczyć pojazd przez internet. W tym celu skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC. Przedstawimy Ci co najmniej kilka ofert od różnych firm ubezpieczeniowych. To szansa, aby znaleźć pakiet polis tańszy niż zaproponowany przez leasingodawcę.

 2. Dlaczego ubezpieczenie samochodu ciężarowego jest droższe niż dostawczego?

  Samochody dostawcze z reguły są wykorzystywane lokalnie, np. w obrębie danego miasta czy województwa. Z kolei ciągniki siodłowe z naczepami często przemierzają całą Europę. Z uwagi na ładowność, w razie wypadku te pojazdy mogą spowodować rozległe szkody. W razie uszkodzenia czy zniszczenia tira ubezpieczyciel z AC często musi wypłacić setki tysięcy złotych. Wszystko to powoduje, że składki ubezpieczeniowe są odpowiednio wyższe.

 3. Ile wynoszą sumy gwarancyjne OC samochodów ciężarowych?

  Tyle samo, co w przypadku samochodów osobowych i innych pojazdów mechanicznych. W przypadku szkód na osobie jest to 5 210 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych. Z kolei dla szkód w mieniu suma gwarancyjna jest niższa – wynosi 1 050 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych.

 4. Dlaczego „dostawczaki” są traktowane przez ubezpieczycieli inaczej niż ciężarówki?

  Samochody dostawcze cieszą się dużą popularnością wśród przedsiębiorców – m.in. ze względu na to, że do kierowania nimi wystarczy prawo jazdy kategorii B. Z kolei ubezpieczyciele biorą pod uwagę to, że „dostawczaki” to odmiana samochodu osobowego, której celem jest przewóz ładunków o mniejszych gabarytach, często lżejszych niż te transportowane ciężarówkami.

 5. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego powyżej 3,5 tony?

  Ze względu na możliwy duży rozmiar szkód spowodowanych przez kierowcę ubezpieczonego pojazdu, ubezpieczenie ciężarówki powyżej 3,5 t może być znacznie droższe niż OC czy AC samochodu ciężarowego do 3,5 t. Roczna składka OC dla ciężarówki powyżej 3,5 t kosztuje w niektórych przypadkach nawet kilka tysięcy złotych.

 6. Ile kosztuje ubezpieczenie naczepy?

  Zazwyczaj ceny OC naczepy zamykają się w granicach 100 zł - 150 zł. Cena ubezpieczenia OC naczepy, podobnie jak OC samochodu osobowego czy ciężarowego, jest uzależniona od wielu czynników. Wysokość składki zależy m.in. od historii ubezpieczenia jej właściciela, jego wieku, stażu za kierownicą oraz regionu, po którym najczęściej porusza się pojazd z naczepą. W ubezpieczeniach obowiązkowych wpływ na wysokość składki może mieć także deklarowany przebieg oraz sposób użytkowania. Ubezpieczenie naczepy rzadko wykorzystywanej w ruchu drogowym np. tylko podczas zbiorów będzie znacznie tańsze niż polisa dla naczepy używanej w transporcie międzynarodowym.

 7. Ile kosztuje OC samochodu dostawczego?

  Większość aut dostawczych to dla towarzystw nic innego jak samochody ciężarowe do 3,5 t. OC takiego auta kosztuje zazwyczaj od 600 zł wzwyż, przy czym w ubezpieczeniach obowiązkowych cena polisy jest zależna zarówno od parametrów pojazdu jak i danych jego właściciela. Duże znaczenie ma także sposób wykorzystywania dostawczaka. Przykładowo, za OC auta używanego do celów zarobkowych trzeba z reguły zapłacić więcej niż za obowiązkową polisę samochodu wykorzystywanego do celów prywatnych.