Quad, zwany inaczej ATV (All Terrain Vehicle) jest pojazdem mechanicznym według definicji z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Oznacza to, że tak jak w przypadku samochodów osobowych, motocykli lub ciągników rolniczych, musi mieć obowiązkowe, całoroczne OC. Ile kosztuje takie ubezpieczenie? Gdzie kupić? Jakie ubezpieczenie oprócz OC warto mieć? Zaraz dowiesz się wszystkiego!

Quady zawitały do Polski prawie trzy dekady temu. Oprócz sprawiania dzikiej radość z jazdy po bezdrożach łączą w sobie zalety auta terenowego i motocykla. Wprawny kierowca wjedzie tam, gdzie terenówką się nie dostaniesz z ładunkiem, którego motocykl nie udźwignie. Szacunki osób związanych ze środowiskiem quadów szacują, że w Polsce może być zarejestrowanych od 30 do 55 tysięcy pojazdów ATV. 

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Co to jest quad?

Quad, inaczej zwany ATV, to czterokołowy pojazd silnikowy, który konstrukcją przypomina motocykl z czterema kołami. Nazwa "quad" to skrót od angielskiego słowa quadruple, które oznacza 'poczwórny', co jest odniesieniem do czterech kół. 

W zależności od masy własnej, uprawnień jakie należy posiadać, a także ograniczonej prędkości przez konstrukcję, quadem jest:

 • Czterokołowiec – pojazd samochodowy, który waży nie więcej niż 550 kg w przypadku przewozu ładunków lub 400 kg w przypadku przewozu osób.
 • Czterokołowiec lekki – pojazd, który waży nie więcej niż 350 kg i nie przekracza prędkości do 45 km/h.

Kto może prowadzić quada?

Aby móc legalnie prowadzić quada trzeba mieć minimum 14 lat. Warto więc pamiętać, że to nie tylko modna maszyna, ale i pojazd, do prowadzenia którego należy odpowiednio przygotować się pod kątem prawnym.

W celu prowadzenia czterokołowca wymagane jest prawo jazdy kategorii B lub B1. Do prowadzenia czterokołowca lekkiego należy okazać prawo jazdy kategorii AM lub innej, która upoważnia do prowadzenia również motoroweru.

  Jak więc widać, aby bezpiecznie i przede wszystkim legalnie jeździć czterokołowcem lekkim, trzeba mieć ukończone 14 lat. Teoretycznie prawo nie zabrania kierowania czterokołowcem lekkim osobom, które nie ukończyły jeszcze tego wieku i nie posiadają adekwatnych uprawnień. Należy jednak pamiętać, że jest to sytuacja, która sprzyja zagrożeniu zdrowia i życia dla osób w otoczeniu.

  Uwaga!

  Jeśli rodzic lub opiekun wyrazi zgodę dziecku do lat 14 na prowadzenie czterokołowca lekkiego poza drogą publiczną, w efekcie czego dojdzie do zagrożenia życia i zdrowia innych osób, musi liczyć się z tym, że naraża się na karę grzywny, nagany, a także pozbawienia wolności na okres nawet 3 lat.

  Jak szybko i bez problemu zarejestrować quada?

  Quad jest niczym samochód – aby móc nim jeździć, powinniśmy mieć do tego odpowiednie uprawnienia. Ponadto należy zarejestrować sam pojazd. W innym wypadku podczas kontroli grozi nam mandat w wysokości 100 zł i odholowanie pojazdu, za które również należy zapłacić.

  Chcąc zarejestrować quada, należy przygotować:

  • dowód własności;
  • jeśli quad był już rejestrowany – dowód rejestracyjny
  • dowód osobisty;
  • wniosek o rejestrację pojazdu;
  • kartę pojazdu (jeśli została wydana);
  • potwierdzenie wniesienie wszystkich obowiązkowych opłat;
  • świadectwo zgodności lub dopuszczenie jednostkowe.

  Jeśli czterokołowiec został sprowadzony z państwa, które nie jest członkiem Unii Europejskiej – pamiętaj o:

  • dowodzie odprawy celnej przywozowej;
  • dokumencie, który potwierdza zapłatę akcyzy na terytorium kraju.

  W szybkim i bezproblemowym zarejestrowaniu quada, przydać się może również rządowa strona gov.pl i dostępny na niej mini poradnik, wyjaśniający wszystko krok po kroku.

  Ubezpieczenie OC quada – czy jest obowiązkowe?

  Quad objęty jest obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Mówi o tym odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów na interpelację nr 14607 z dnia 26 lutego 2010 r.

  Wypowiedź eksperta

  Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 124, poz. 1152, z późn. zm.) ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów jest ubezpieczeniem obowiązkowym.

  Brak OC będzie skutkował karą. W 2023 roku wynosi ona tyle:

  Quad jest w tej tabeli uznawany za "Pojazd inny". Oznacza to kary:

  • 200 zł za przerwę do 3 dni, 
  • 500 zł za przerwę od 4 do 14 dni,
  • 1000 zł za przerwę powyżej 14 dni.

  Quad w zależności od konstrukcji może zostać zakwalifikowany jako pojazd samochodowy lub pojazd wolnobieżny. Dokładne zasady rejestracji i ubezpieczenia tego pojazdu w zależności od zakwalifikowania podaje wspomniana odpowiedź podsekretarza stanu. 

  Wypowiedź eksperta

  W przypadku zaklasyfikowania quada jako pojazdu samochodowego na jego posiadaczu będzie ciążył obowiązek zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego najpóźniej w dniu rejestracji takiego pojazdu (...). Jeżeli quad - uznany za pojazd samochodowy - nie został zarejestrowany, a mimo to został wprowadzony do ruchu, obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC powstaje (...) przed jego wprowadzeniem do ruchu, czyli przed wprowadzeniem pojazdu na drogę rozumianą zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Analogiczne rozwiązania dotyczące obowiązku ubezpieczenia OC będą miały zastosowanie w przypadku uznania quada za motorower, którym - zgodnie z art. 2 pkt 46 Prawa o ruchu drogowym - jest pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
  Kamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychKamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

  Jeśli w ciągu 30 dni od zakupu OC, quad nie zostanie zarejestrowany, obie strony mogą odstąpić od umowy. Często zdarza się też tak, że planujemy zakupić OC quada, który nie jest jeszcze zarejestrowany. Trzeba jednak pamiętać, że w takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe może zażądać dodatkowych dokumentów.

  Jeśli jesteś pierwszym właścicielem pojazdu, na pewno nie ma on ważnego OC poprzedniego właściciela. Wtedy polisę najlepiej wykupić najpóźniej w dniu rejestracji.

  Jeśli w ciągu 30 dni od zakupu OC quad nie zostanie zarejestrowany, obie strony mogą odstąpić od umowy. Quada można objąć także dodatkowym ubezpieczeniem.

  Warto wiedzieć

  Ubezpieczenie OC na quada jest obowiązkowe, a quadem może poruszać się osoba z uprawnieniami, która ukończyła 14 lat. Oznacza to, że już w wieku 14 lat można zbierać zniżki w OC i AC! Możesz spróbować namówić rodziców na quada choćby tylko w tym celu, a jeśli to Twoje dziecko kończy wymagany wieku - możesz zadbać o jego przyszłość. Jak wszyscy wiemy, młodzi kierowcy płacą za OC auta zwykle bardzo wysokie składki.

  Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC dla swojego pojazdu?

  Z pytaniem o ofertę obowiązkowego ubezpieczenia quada można zwrócić się do każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Co istotne, żadna firma nie może odmówić nam objęcia ochroną takiego pojazdu. Ustawa daje ten przywilej wszystkim właścicielom pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce. Przepisy nie regulują jednak kwestii wysokości składki OC. Wobec tego, podczas poszukiwania najtańszego OC musimy pamiętać o porównaniu ofert różnych ubezpieczycieli.

  Choć z reguły najlepszym sposobem na znalezienie najtańszej propozycji ubezpieczenia pojazdu jest skorzystanie z internetowej porównywarki, w przypadku OC quada takie narzędzie najprawdopodobniej nie będzie pomocne. Większość towarzystw przedstawia propozycję obowiązkowego ubezpieczenia takiego pojazdu tylko przez telefon lub za pośrednictwem agenta. Jeśli nawet trafimy na dedykowany właścicielom quadów kalkulator online i uda nam się wyliczyć cenę polisy, nie będziemy mieć pewności, że jest ona konkurencyjna.

  O ofertę OC quada warto więc zapytać bezpośrednio w kilku wybranych towarzystwach. Dotyczy to szczególnie osób, które chcą jednocześnie objąć pojazd dodatkową ochroną. Będą oni mieli wówczas możliwość znalezienia najtańszej propozycji OC oraz dopasowania zakresu dobrowolnego ubezpieczenia do własnych potrzeb.

  Zasady jazdy quadem

  Kiedy już zarejestrowaliśmy swój pojazd i wiemy, kto według prawa legalnie może go prowadzić - czas zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami jazdy na quadzie.

  Czterokołowiec i czterokołowiec lekki nie jest dopuszczony do jazdy po:

  • drodze ekspresowej i drodze szybkiego ruchu;
  • lesie poza drogą leśną i drogą publiczną;
  • plaży;
  • parku krajobrazowym i narodowym;
  • wale przeciwpowodziowym oraz wzdłuż korony wałów poza miejscami wyznaczonymi.

  Jeżeli z osobą uprawnioną do prowadzenia czterokołowca podróżuje dziecko do lat 7,  wówczas maksymalna prędkość jaką pojazd może rozwinąć powinna być nie większa niż 40 km/h.  

  Ponadto kierowca i każdy pasażer zobowiązany jest do korzystania z kasków ochronnych. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, w której czterokołowiec posiada nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa.

  Zastosuj się do zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, nawet jeśli Twój pojazd to quad. Poza polisą OC kupioną choćby w kalkulatorze OC i AC zadbaj o dodatkowe wyposażenie pojazdu i inne wyposażenie przydatne podczas eskapady na quadzie.

  Co warto wiedzieć?

  1. Aby móc legalnie prowadzić quada, trzeba mieć minimum 14 lat.
  2. Quadem można nazwać dwa rodzaje pojazdów samochodowych: czterokołowiec, który waży nie więcej niż 550 kg w przypadku przewozu ładunku i 400 kg w przypadku przewozu ludzi; oraz czterokołowiec lekki, który waży nie więcej niż 350 kg i nie przekracza prędkości km/h.
  3. W celu prowadzenia czterokołowca wymagane jest prawo jazdy kategorii B lub B1, a czterokołowca lekkiego prawo jazdy kategorii AM lub innej, która upoważnia do prowadzenia również motoroweru.
  4. Quad powinien być zarejestrowany i mieć aktualne ubezpieczenie OC.

  FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie quada?

  1. Czy jeśli posiadam quada tylko w celu poruszania się po drogach niepublicznych, nadal powinien mieć on obowiązkowe ubezpieczenie OC?

   Niezależnie od tego, gdzie mamy zamiar poruszać się quadem – ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. W przypadku pojazdu nie poruszającego się po drogach publicznych również. Zakup ubezpieczenia OC quada wygląda dokładnie tak, jak zakup polisy dla auta. Proces nie jest ani skomplikowany, ani trudny. Niektórzy ubezpieczyciele mają specjalne oferty skierowane do właścicieli motocykli, quadów i skuterów.

  2. Jakie są konsekwencję użytkowania quada bez prawa jady?

   Aby bezpiecznie i zgodnie z prawem jeździć na quadzie, adekwatne prawo jazdy jest obowiązkowe. Jeśli dojdzie do kontroli, podczas której okaże się, że takowego dokumentu nie posiadasz – grozi Ci mandat w wysokości 200 zł. Jeśli natomiast w dokładnie takiej samej sytuacji znajdzie się osoba niepełnoletnia, interweniować może nawet sąd rodzinny. W każdym z tych przypadków ukarany w kwocie 300 zł zostanie także właściciel pojazdu, który oddał do użytku maszynę osobom nieuprawnionym.

  3. Czy poza OC, warto zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie?

   Oczywiście, że tak. Nigdy nie mamy pewności co do sytuacji, jakie mogą spotkać nas na drodze.

   Szczególnie warto rozważyć pomysł ubezpieczenia AC i NNW. Ubezpieczyciele bardzo często zaliczają  quady do grupy wysokiego ryzyka kradzieży czy uszkodzenia, dlatego decydując się na dodatkową polisę warto dokładnie zapoznać się  OWU – ubezpieczenie może być nawet dwa razy droższe niż samego OC. W przypadku AC również bardzo często stosowana jest tak zwana franszyza integralna lub udział własny w szkodzie. Franszyza oznacza brak wypłaty odszkodowania jeśli szkoda nie przekroczył ustalonego przez towarzystwo pułapu, natomiast udział własny oznacza, że każde odszkodowanie jest pomniejszane o stałą kwotę lub określony procent wartości szkody.

  4. Czy opłaca się kupić ubezpieczenie AC quada?

   Składki za ubezpieczenie quada są niższe niż za ubezpieczenie samochodu. Oznacza to, że mając quada, możesz łapać zniżki w OC i AC relatywnie niższym kosztem. To się zdecydowanie opłaca. 

  5. Ile trzeba mieć lat, żeby jeździć quadem?

   Legalnie? 14 i prawo jazdy AM. Nielegalnie? Odradzamy. Możesz narobić bardzo dużo nieprzyjemności właścicielowi quada.