Podróż do USA wymaga odpowiedniego przygotowania i zaplanowania wyjazdu w najdrobniejszych szczegółach. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę i jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne do Stanów Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone to kraj pełen kontrastów, wielkich metropolii i dzikiej przyrody, kilku stref czasowych i klimatycznych, prawdziwy tygiel narodów, kultur i tradycji. Potrzeba przynajmniej kilku tygodni, by móc zobaczyć przynajmniej część oferowanych przez USA atrakcji.

średnia długość wyjazdu do USA

Nic dziwnego, że Polacy najczęściej wyjeżdżają do Stanów na okres od 15 do 30 dni – z danych naszej porównywarki wynika, że aż 51% naszych rodaków podróżuje do USA na dłuższy czas. 19% pozostaje w Stanach dłużej niż miesiąc, a 21% spędza w USA od 8 do 14 dni. W podróż do USA Polacy zazwyczaj wybierają się w pojedynkę (ponad 56%), rzadziej z drugą osobą (20,42%), w grupie znajomych czy z dziećmi. Niezależnie od długości pobytu i sposobu podróżowania, wyjazd do Stanów Zjednoczonych to duże przedsięwzięcie logistyczne. Jak się do niego przygotować?

jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do USA

1. Uzyskaj wizę

Bez wizy i paszportu nie wjedziemy na teren Stanów Zjednoczonych. O ile z wyrobieniem tego drugiego dokumentu nie mamy problemu, to już uzyskanie wizy staje się trudniejsze. Konieczne jest złożenie wypełnionego podania DS-160 ze zdjęciem oraz rejestracja na stronie www.ustraveldocs.com. Następnie należy uiścić opłatę wizową w wysokości 60 dolarów oraz zachować kwit potwierdzający jej dokonanie. Po wykonaniu powyższych formalności otrzymamy zaproszenie na rozmowę wizową w ambasadzie lub konsulacie USA, gdzie musimy stawić się ze wszystkimi dokumentami. Jeśli spełnimy wszystkie wymagania, możemy odebrać paszport z wizą, najpóźniej do 7 dni po rozmowie z konsulem.

2. Zaplanuj podróżowanie po USA

Stany Zjednoczone to olbrzymi kraj i jeżeli chcesz zwiedzić różne jego części, konieczne musisz zaplanować sposób przemieszczania się. Najszybciej i najłatwiej podróżować po różnych stanach samolotem, aczkolwiek bilety nie należą do najtańszych. W grę wchodzi więc wynajęcie samochodu - można pojazd wypożyczyć w jednym miejscu, a oddać go już w zupełnie innym. Koszt takiej usługi waha się - w zależności od firmy i jej lokalizacji - od około 10 do 25 dolarów za dzień plus ubezpieczenie (około 20 dolarów). Aby skorzystać z tego rozwiązania trzeba jednak mieć ukończone 25 lat.

Tanio po USA można podróżować autobusem (oferowane są bilety czasowe, kilkudniowe, tygodniowe, 15-dniowe, miesięczne, 45-dniowe lub nawet dwumiesięczne, połączeń można szukać na www.greyhound.com oraz www.us.megabus.com) lub pociągiem (amerykańskimi liniami kolejowymi AMTRAK, oferowane są bilety 15-dniowe lub miesięczne). W grę wchodzi także drive-a-way – dostarczenie samochodu z jednej części USA do drugiej, pokrywa się tylko koszt zakupu benzyny.

3.  Zachowaj ostrożność – na co uważać w USA?

W Stanach Zjednoczonych wielokrotnie dochodziło do zamachów terrorystycznych, dlatego zwiększono środki ostrożności. W miejscach publicznych, np. na lotniskach, dworcach, stadionach, w urzędach, wieżowcach prowadzone są kontrole bagażu oraz kontrole osobiste. Na lotnisku trzeba się pojawić od 2 do 3 godzin przed odlotem (dotyczy to linii krajowych, jak międzynarodowych). W razie zauważania czegoś podejrzanego, należy natychmiast to zgłosić odpowiednim służbom na alarmowy numer 911.

W USA istnieje duże zagrożenie przestępczością, trzeba uważać na kieszonkowców (najlepiej nie zabierać ze sobą dokumentów bądź posiadać ich kserokopie) oraz nie wybierać się do dzielnic znanych z działalności miejscowych gangów. Od czerwca do listopada potencjalnym zagrożeniem w Stanach Zjednoczonych są huragany – jeśli planujesz podróż do USA w tym czasie, bądź na bieżąco z doniesieniami metrologicznymi.

4. Pamiętaj o wysokich kosztach leczenia

Służba zdrowia w USA stoi na bardzo wysokim poziomie, niemniej jednak leczenie w tym kraju jest bardzo kosztowne. Polskie MSZ informuje, że wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ponad 100 dolarów, a dzień hospitalizacji - od 500 do nawet kilku tysięcy dolarów i to nie licząc badań i zabiegów. Konieczne jest więc posiadanie ubezpieczenia turystycznego, które w razie potrzeby pokryje te koszty. Podróżującym zaleca się, by suma gwarantowana kosztów leczenia do Stanów Zjednoczonych była bardzo wysoka - minimum 100 000 euro. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak opcja „bez limitu”, co oznacza, że ubezpieczyciel pokryje wszystkie opłaty z leczeniem na terenie USA.

5. Wybierz optymalne ubezpieczenie turystyczne

Wysokie koszty leczenia sprawiają, że przy wyborze ubezpieczenia turystycznego do USA skupiamy się głównie na tym jednym elemencie, zapominając o reszcie – niestety niesłusznie. Ubezpieczenie NNW pozwoli zrekompensować poniesione w wypadku straty, a OC w życiu prywatnym będzie wsparciem w razie spowodowanie wypadku na osobie trzeciej (odszkodowania zasądzone w USA są bardzo wysokie, suma gwarantowana OC powinna być nie niższa niż 150 000 euro). W Stanach Zjednoczonych przyda się także ochrona bagażu na wypadek kradzieży czy zniszczenia.

6. Zadbaj o dodatki do polisy

Osoby planujące w Stanach dodatkowe aktywności, jak np. nurkowanie, surfing, trekking górski itp. muszą dokupić stosowne rozszerzenie ochrony o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Dobrym pomysłem będzie również ubezpieczenie się od opóźnienia lotu czy zagubienia bagażu przez linie lotnicze.

Warto sprawdzić, co zapewnia nam ubezpieczenie turystyczne w ramach Assistance. Wsparcie prawnika, organizacja tłumacza, pomoc infolinii czy opieka nad dziećmi na czas pobytu w szpitalu – to elementy ochrony, które bardzo przydadzą się podczas długiej podróży po USA – mówi Tomasz Masajło, dyrektor ds. marketingu i e-commerce w rankomat.pl. – Wybierając polisę, warto też upewnić się, który ubezpieczyciel ma swoje przedstawicielstwo w USA.

7. Porównuj różne polisy

Ubezpieczenie turystyczne do USA oferowane jest przez wszystkich polskich ubezpieczycieli. Każdy podróżujący ma do wyboru szeroki zakres ochrony, różne rozszerzenia i dodatki. Warto więc porównać różne propozycje, dopasowując ubezpieczenie do swoich potrzeb, charakteru i celu wyjazdu, a także możliwości finansowych. Poniżej prezentujemy kilka najbardziej optymalnych ofert polis do USA  z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych*:

Cena ubezpieczenia do USA
Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena ubezpieczenia za dzień
Axa Assisatncekoszty leczenia i ratownictwa na 600 000 zł, NNW na 50 000 zł, OC i OC sportowe na 150 000 zł, bagaż na 1 500 zł, 92 sporty12,63 zł
Europa Ubezpieczeniakoszty leczenia na 300 000 euro, koszty ratownictwa na 10 000 euro, NNW na 10 000 euro, OC i OC sportowe  na 100 000 euro, bagaż na 1 000 euro, sprzęt sportowy, 23 sporty20 zł
Axa Assistance koszty leczenia i ratownictwa bez limitu, NNW na 150 000 zł, OC i OC sportowe na 1 500 000 zł, bagaż na 3 000 zł, 92 sporty23,07 zł

*Dane aktualne na dzień 07.06.2018 r, kalkulacja została wykonana dla jednej osoby pełnoletniej, wyjeżdżającej do USA

Pamiętaj, by po zakupie ubezpieczenie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, wydrukować polisę oraz zapisać numer do centrum alarmowego towarzystwa. W razie nieszczęśliwego zdarzenia, natychmiast należy zgłosić się do ubezpieczyciela. O okazanie dokumentu polisy możemy zostać poproszeni również w placówce medycznej.

Co warto wiedzieć

1. 51% Polaków wyjeżdżających do Stanów planuje pobyt od 15 do 30 dni - do tak długiego wyjazdu warto się odpowiednio przygotować.

2. Aby wjechać na teren USA, należy posiadać wizę, której wyrobienie wiąże się ze złożeniem wniosku na www.ustraveldocs.com i spotkaniem w ambasadzie Stanów Zjednoczonych. 

3. Po USA można podróżować wypożyczonym samochodem, krajowymi liniami lotniczymi, autobusami lub pociągami AMTRAK.

4. W Stanach Zjednoczonych należy uważać na kieszonkowców i dzielnice zamieszkane przez miejscowe gangi, w miejscach publicznych trzeba liczyć się ze zwiększoną kontrolą, a od czerwca do listopada zagrożeniem są huragany.

5. Ze względu na wysokie koszty leczenia w USA zaleca się ubezpieczenie kosztów leczenia z opcją bez limitu.

6. Polisa do USA powinna zapewniać także NNW, OC, ubezpieczenie bagażu oraz od opóźnienia lotu.

7. Ubezpieczenie turystyczne do USA można mieć już od 12,63 zł dziennie.