Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Podróż do USA wymaga odpowiedniego przygotowania i zaplanowania wyjazdu w najdrobniejszych szczegółach. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę i jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne do Stanów Zjednoczonych.

statua wolności i panorama Nowego Jorku w tle
Porównaj ceny
CUR_URL:https://rankomat.pl/turystyka/jak-przygotowac-sie-do-wyjazdu-do-usa-7-najwazniejszych-porad

Stany Zjednoczone to kraj pełen kontrastów, wielkich metropolii i dzikiej przyrody, kilku stref czasowych i klimatycznych, prawdziwy tygiel narodów, kultur i tradycji. Potrzeba przynajmniej kilku tygodni, by móc zobaczyć przynajmniej część oferowanych przez USA atrakcji.

Nic dziwnego, że Polacy najczęściej wyjeżdżają do Stanów na okres od 15 do 30 dni – z danych naszej porównywarki wynika, że aż 51% naszych rodaków podróżuje do USA na dłuższy czas. 19% pozostaje w Stanach dłużej niż miesiąc, a 21% spędza w USA od 8 do 14 dni. W podróż do USA Polacy zazwyczaj wybierają się w pojedynkę (ponad 56%),rzadziej z drugą osobą (20,42%),w grupie znajomych czy z dziećmi. Niezależnie od długości pobytu i sposobu podróżowania, wyjazd do Stanów Zjednoczonych to duże przedsięwzięcie logistyczne. Jak się do niego przygotować?

1. Uzyskaj wizę

Bez wizy i paszportu nie wjedziemy na teren Stanów Zjednoczonych. O ile z wyrobieniem tego drugiego dokumentu nie mamy problemu, to już uzyskanie wizy staje się trudniejsze. Konieczne jest złożenie wypełnionego podania DS-160 ze zdjęciem oraz rejestracja na stronie www.ustraveldocs.com. Następnie należy uiścić opłatę wizową w wysokości 60 dolarów oraz zachować kwit potwierdzający jej dokonanie. Po wykonaniu powyższych formalności otrzymamy zaproszenie na rozmowę wizową w ambasadzie lub konsulacie USA, gdzie musimy stawić się ze wszystkimi dokumentami. Jeśli spełnimy wszystkie wymagania, możemy odebrać paszport z wizą, najpóźniej do 7 dni po rozmowie z konsulem.

2. Zaplanuj podróżowanie po USA

Stany Zjednoczone to olbrzymi kraj i jeżeli chcesz zwiedzić różne jego części, konieczne musisz zaplanować sposób przemieszczania się. Najszybciej i najłatwiej podróżować po różnych stanach samolotem, aczkolwiek bilety nie należą do najtańszych. W grę wchodzi więc wynajęcie samochodu - można pojazd wypożyczyć w jednym miejscu, a oddać go już w zupełnie innym. Koszt takiej usługi waha się - w zależności od firmy i jej lokalizacji - od około 10 do 25 dolarów za dzień plus ubezpieczenie (około 20 dolarów). Aby skorzystać z tego rozwiązania trzeba jednak mieć ukończone 25 lat.

Tanio po USA można podróżować autobusem (oferowane są bilety czasowe, kilkudniowe, tygodniowe, 15-dniowe, miesięczne, 45-dniowe lub nawet dwumiesięczne, połączeń można szukać na www.greyhound.com oraz www.us.megabus.com) lub pociągiem (amerykańskimi liniami kolejowymi AMTRAK, oferowane są bilety 15-dniowe lub miesięczne). W grę wchodzi także drive-a-way – dostarczenie samochodu z jednej części USA do drugiej, pokrywa się tylko koszt zakupu benzyny.

3.  Zachowaj ostrożność – na co uważać w USA?

W Stanach Zjednoczonych wielokrotnie dochodziło do zamachów terrorystycznych, dlatego zwiększono środki ostrożności. W miejscach publicznych, np. na lotniskach, dworcach, stadionach, w urzędach, wieżowcach prowadzone są kontrole bagażu oraz kontrole osobiste. Na lotnisku trzeba się pojawić od 2 do 3 godzin przed odlotem (dotyczy to linii krajowych, jak międzynarodowych). W razie zauważania czegoś podejrzanego, należy natychmiast to zgłosić odpowiednim służbom na alarmowy numer 911.

W USA istnieje duże zagrożenie przestępczością, trzeba uważać na kieszonkowców (najlepiej nie zabierać ze sobą dokumentów bądź posiadać ich kserokopie) oraz nie wybierać się do dzielnic znanych z działalności miejscowych gangów. Od czerwca do listopada potencjalnym zagrożeniem w Stanach Zjednoczonych są huragany – jeśli planujesz podróż do USA w tym czasie, bądź na bieżąco z doniesieniami metrologicznymi.

4. Pamiętaj o wysokich kosztach leczenia

Służba zdrowia w USA stoi na bardzo wysokim poziomie, niemniej jednak leczenie w tym kraju jest bardzo kosztowne. Polskie MSZ informuje, że wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ponad 100 dolarów, a dzień hospitalizacji - od 500 do nawet kilku tysięcy dolarów i to nie licząc badań i zabiegów. Konieczne jest więc posiadanie ubezpieczenia turystycznego, które w razie potrzeby pokryje te koszty. Podróżującym zaleca się, by suma gwarantowana kosztów leczenia do Stanów Zjednoczonych była bardzo wysoka - minimum 100 000 euro. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak opcja „bez limitu”, co oznacza, że ubezpieczyciel pokryje wszystkie opłaty z leczeniem na terenie USA.

5. Wybierz optymalne ubezpieczenie turystyczne

Wysokie koszty leczenia sprawiają, że przy wyborze ubezpieczenia turystycznego do USA skupiamy się głównie na tym jednym elemencie, zapominając o reszcie – niestety niesłusznie. Ubezpieczenie NNW pozwoli zrekompensować poniesione w wypadku straty, a OC w życiu prywatnym będzie wsparciem w razie spowodowanie wypadku na osobie trzeciej (odszkodowania zasądzone w USA są bardzo wysokie, suma gwarantowana OC powinna być nie niższa niż 150 000 euro). W Stanach Zjednoczonych przyda się także ochrona bagażu na wypadek kradzieży czy zniszczenia.

6. Zadbaj o dodatki do polisy

Osoby planujące w Stanach dodatkowe aktywności, jak np. nurkowanie, surfing, trekking górski itp. muszą dokupić stosowne rozszerzenie ochrony o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Dobrym pomysłem będzie również ubezpieczenie się od opóźnienia lotu czy zagubienia bagażu przez linie lotnicze.

Warto sprawdzić, co zapewnia nam ubezpieczenie turystyczne w ramach Assistance. Wsparcie prawnika, organizacja tłumacza, pomoc infolinii czy opieka nad dziećmi na czas pobytu w szpitalu – to elementy ochrony, które bardzo przydadzą się podczas długiej podróży po USA – mówi Tomasz Masajło, dyrektor ds. marketingu i e-commerce w rankomat.pl. – Wybierając polisę, warto też upewnić się, który ubezpieczyciel ma swoje przedstawicielstwo w USA.

7. Porównuj różne polisy

Ubezpieczenie turystyczne do USA oferowane jest przez wszystkich polskich ubezpieczycieli. Każdy podróżujący ma do wyboru szeroki zakres ochrony, różne rozszerzenia i dodatki. Warto więc porównać różne propozycje, dopasowując ubezpieczenie do swoich potrzeb, charakteru i celu wyjazdu, a także możliwości finansowych. Poniżej prezentujemy kilka najbardziej optymalnych ofert polis do USA  z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych*:

Cena ubezpieczenia do USA
Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena ubezpieczenia za dzień
Axa Assisatncekoszty leczenia i ratownictwa na 600 000 zł, NNW na 50 000 zł, OC i OC sportowe na 150 000 zł, bagaż na 1 500 zł, 92 sporty12,63 zł
Europa Ubezpieczeniakoszty leczenia na 300 000 euro, koszty ratownictwa na 10 000 euro, NNW na 10 000 euro, OC i OC sportowe  na 100 000 euro, bagaż na 1 000 euro, sprzęt sportowy, 23 sporty20 zł
Axa Assistance koszty leczenia i ratownictwa bez limitu, NNW na 150 000 zł, OC i OC sportowe na 1 500 000 zł, bagaż na 3 000 zł, 92 sporty23,07 zł

*Dane aktualne na dzień 07.06.2018 r, kalkulacja została wykonana dla jednej osoby pełnoletniej, wyjeżdżającej do USA

Pamiętaj, by po zakupie ubezpieczenie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, wydrukować polisę oraz zapisać numer do centrum alarmowego towarzystwa. W razie nieszczęśliwego zdarzenia, natychmiast należy zgłosić się do ubezpieczyciela. O okazanie dokumentu polisy możemy zostać poproszeni również w placówce medycznej.

Co warto wiedzieć

1. 51% Polaków wyjeżdżających do Stanów planuje pobyt od 15 do 30 dni - do tak długiego wyjazdu warto się odpowiednio przygotować.

2. Aby wjechać na teren USA, należy posiadać wizę, której wyrobienie wiąże się ze złożeniem wniosku na www.ustraveldocs.com i spotkaniem w ambasadzie Stanów Zjednoczonych. 

3. Po USA można podróżować wypożyczonym samochodem, krajowymi liniami lotniczymi, autobusami lub pociągami AMTRAK.

4. W Stanach Zjednoczonych należy uważać na kieszonkowców i dzielnice zamieszkane przez miejscowe gangi, w miejscach publicznych trzeba liczyć się ze zwiększoną kontrolą, a od czerwca do listopada zagrożeniem są huragany.

5. Ze względu na wysokie koszty leczenia w USA zaleca się ubezpieczenie kosztów leczenia z opcją bez limitu.

6. Polisa do USA powinna zapewniać także NNW, OC, ubezpieczenie bagażu oraz od opóźnienia lotu.

7. Ubezpieczenie turystyczne do USA można mieć już od 12,63 zł dziennie.