Podróż do USA wymaga odpowiedniego przygotowania i zaplanowania wyjazdu w najdrobniejszych szczegółach. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę i jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne do Stanów Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone to kraj pełen kontrastów, wielkich metropolii i dzikiej przyrody, kilku stref czasowych i klimatycznych, prawdziwy tygiel narodów, kultur i tradycji. Potrzeba przynajmniej kilku tygodni, by móc zobaczyć przynajmniej część oferowanych przez USA atrakcji.

Wyjazd do USA a Covid-19

Obecnie Polacy nie mogą wjechać na terytorium USA w związku z pandemią COVID-19. Takie ustalenie obowiązuje do odwołania, jednak istnieją pewne wyjątki, w których osoby przebywające w Polsce mogą odwiedzić Stany Zjednoczone w celach turystycznych.

Od 8 listopada 2021 mają jednak zostać zniesione obostrzenia w podróży dla tych turystów, którzy odbyli kompletne szczepienie. Obecnie osoby zaszczepione nie muszą poddawać się kwarantannie wjazdowej.

Jak informuje polskie MSZ, od 26 stycznia bieżącego roku wszyscy turyści, którzy przylatują na teren USA wchodząc na pokład samolotu muszą okazać obsłudze odpowiedni dokument. Może to być negatywny wynik testu na COVID-19, do którego próbka została pobrana nie wcześniej niż 3 dni przed wylotem, lub dokumentacja wyzdrowienia, czyli pozytywny wynik testu wraz z zaświadczeniem lekarskim.

Na jak długo Polacy wyjeżdżają do USA?

Polacy najczęściej wyjeżdżają do Stanów na okres od 15 do 30 dni – z danych naszej porównywarki wynika, że aż 51% naszych rodaków podróżuje do USA na dłuższy czas. 19% pozostaje w Stanach dłużej niż miesiąc, a 21% spędza w USA od 8 do 14 dni.

średnia długość wyjazdu do USA

W podróż do USA Polacy zazwyczaj wybierają się w pojedynkę (ponad 56%), rzadziej z drugą osobą (20,42%), w grupie znajomych czy z dziećmi. Niezależnie od długości pobytu i sposobu podróżowania, wyjazd do Stanów Zjednoczonych to duże przedsięwzięcie logistyczne. Jak się do niego przygotować?

Jakie dokumenty trzeba mieć na podróż po USA?

Bez paszportu nie wjedziemy na teren Stanów Zjednoczonych. Musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Aktualnie Polacy podróżujący do USA na okres do 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych nie potrzebują wizy. Konieczne jest jednak  zezwolenie na wyjazdu w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA - Electronic System for Travel Authorization).

Podczas rejestracji w ESTA należy uiścić opłatę w wysokości 14 dolarów (około 50 zł). Tych formalności należy dopełnić najpóźniej na 72 godziny przed wyjazdem. Sama rejestracja będzie ważna przez 2 lata. 

Obecnie do USA należy posiadać również negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Po 8 listopada konieczne będzie także posiadanie zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID-19.

Jak starać się o pracę w USA?

Ameryka jest miejscem, w którym każdy może spełnić swoje zawodowe marzenia. To miejsce, w którym rozwój kariery nie jest niczym  ograniczony. Co więcej, praca w USA jest bardzo opłacalna.

Niezależnie od tego, czy w Ameryce chcemy zostać na dłużej, czy planujemy jedynie zapracować na spore oszczędności, do takiego wyjazdu trzeba odpowiednio się przygotować.

Mimo programu bezwizowego, Polacy wyjeżdżający do Stanów do pracy muszą wizę posiadać. Aby ją otrzymać, należy złożyć wniosek elektroniczny, uiścić opłatę za rozpatrzenie wspomnianego wniosku, a następnie udać się do Ambasady lub Konsulatu USA na umówioną uprzednio rozmowę.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

 • Paszport

 • Formularz w wersji papierowej

 • Potwierdzenie opłaty

 • Petycja o wizę pracowniczą zatwierdzona przez Urząd Imigracyjny

 • Aktualne zdjęcie

 • Dokumenty potwierdzające kwalifikacje

 • Referencje

Ostateczną decyzję odnośnie przyznania wizy otrzymamy dopiero po rozmowie w Konsulacie/Ambasadzie. Trzeba jednak pamiętać, że załatwienie wszystkich formalności związanych z wizą jest czasochłonne i może potrwać nawet kilka miesięcy. Co ważne - nie ma możliwości podjęcia pracy w USA posiadając wyłącznie wizę turystyczną.

Studia w USA - jakie formalności trzeba spełnić?

Studia w USA to marzenie wielu studentów. Prestiżowe uczelnie i bardzo wysoki poziom edukacji w niemal każdym zakresie to kusząca propozycja dla młodych osób, które chcą ułatwić sobie drogę do wymarzonej kariery zawodowej. Studia w Stanach to jednak także wydatki.

W Ameryce znaleźć można zarówno publiczne jak i prywatne uczelnie. Jeśli chodzi o etapy kształcenia, wyróżnić można studia licencjackie, magisterskie, czy studia dwuletnie. Te ostatnie odbyć można w tak zwanych community college. W zwykłym collegu edukacja trwa 4 lata.

Uniwersytety stanowe są największe, ale te prywatne często mają więcej pieniędzy na edukację studentów. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od uczelni oferta studiów w Stanach jest bardzo szeroka.

W Ameryce każda uczelnia samodzielnie ustala zasady rekrutacji, stawiając własne wymagania i progi punktowe. Co więcej, uczelnie ze Stanów podczas rekrutacji biorą pod uwagę wiele czynników które ostatecznie wpływają na decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu kandydatury.

Studenci zagraniczni muszą poddać się dodatkowym testom językowym, które sprawdzają poziom płynności angielskiego. Dla studentów z Polski studia w Ameryce są jednak dużym wydatkiem. Czesne, jakie pobierają uczelnie w Stanach są wysokie (nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów rocznie). Dodatkowo, koszty życia w USA mocno odbijają się nie tylko na studenckiej kieszeni.

Młodzi Polacy mogą jednak połączyć pracę ze studiami oraz starać się o uzyskanie stypendium, zarówno oferowanych przez instytucje prywatne jak i same uczelnie. Polacy wyjeżdżający do USA na studia muszą ubiegać się o wizę.

Budżet na wyjazd - jak go zaplanować?

Wyjazd do USA jest bardzo kosztowny, dlatego trzeba dokładnie zaplanować swój budżet na ten cel. Najdroższym elementem są oczywiście bilety, jednak pozostałe koszty, jak noclegi, wyżywienie, transport czy zwiedzanie atrakcji, również są wysokie.

Cena biletów do Stanów wahają się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy w jedną stronę. Do tego trzeba oczywiście doliczyć bilet powrotny. Warto sprawdzać oferty lotnicze last minute, ponieważ ich ceny mogą być o wiele niższe.

Jeśli chodzi o nocleg, wszystko zależy od tego, jaki standard stanowi dla nas minimum. Najtańsze noclegi to te w hostelach, a nieco droższe są motele sieciowe. Więcej zapłacić trzeba za hotel, zwłaszcza ten kilkugwiazdkowy. Bardzo istotne są jednak daty pobytu w Stanach oraz region, który odwiedzamy.

Przemieszczanie się po mieście komunikacją publiczną jest tańsze niż inne sposoby. Popularne jest jednak również wypożyczanie samochodów, co kosztuje około 1200 USD za nieco ponad dwa tygodnie, już z ubezpieczeniem podstawowym. Do tego trzeba oczywiście doliczyć cenę paliwa.

Ceny jedzenia są uzależnione od stanu i miasta, niemniej jednak dla turystów z Polski bardzo wysokie. Taniej będzie w sieciowych fast foodach. Bardziej ekonomiczne będzie także organizowanie jedzenia i gotowanie na własną rękę.

Jak zaplanować podróżowanie po USA?

Stany Zjednoczone to olbrzymi kraj i jeżeli chcesz zwiedzić różne jego części, konieczne musisz zaplanować sposób przemieszczania się. Najszybciej i najłatwiej podróżować po różnych stanach samolotem, aczkolwiek bilety nie należą do najtańszych. W grę wchodzi więc wynajęcie samochodu - można pojazd wypożyczyć w jednym miejscu, a oddać go już w zupełnie innym.

Koszt takiej usługi waha się - w zależności od firmy i jej lokalizacji - od około 10 do 25 dolarów za dzień plus ubezpieczenie (około 20 dolarów). Aby skorzystać z tego rozwiązania trzeba jednak mieć ukończone 25 lat.

Tanio po USA można podróżować autobusem (oferowane są bilety czasowe, kilkudniowe, tygodniowe, 15-dniowe, miesięczne, 45-dniowe lub nawet dwumiesięczne, połączeń można szukać na www.greyhound.com oraz www.us.megabus.com) lub pociągiem (amerykańskimi liniami kolejowymi AMTRAK, oferowane są bilety 15-dniowe lub miesięczne).

W grę wchodzi także drive-a-way – dostarczenie samochodu z jednej części USA do drugiej, pokrywa się tylko koszt zakupu benzyny.

Zachowaj ostrożność – na co uważać w USA?

W Stanach Zjednoczonych wielokrotnie dochodziło do zamachów terrorystycznych, dlatego zwiększono środki ostrożności. W miejscach publicznych, np. na lotniskach, dworcach, stadionach, w urzędach, wieżowcach prowadzone są kontrole bagażu oraz kontrole osobiste.

Na lotnisku trzeba się pojawić od 2 do 3 godzin przed odlotem (dotyczy to linii krajowych, jak międzynarodowych). W razie zauważania czegoś podejrzanego, należy natychmiast to zgłosić odpowiednim służbom na alarmowy numer 911.

W USA istnieje duże zagrożenie przestępczością, trzeba uważać na kieszonkowców (najlepiej nie zabierać ze sobą dokumentów bądź posiadać ich kserokopie) oraz nie wybierać się do dzielnic znanych z działalności miejscowych gangów.

Od czerwca do listopada potencjalnym zagrożeniem w Stanach Zjednoczonych są huragany – jeśli planujesz podróż do USA w tym czasie, bądź na bieżąco z doniesieniami metrologicznymi.

Ile kosztuje leczenie w USA?

Służba zdrowia w USA stoi na bardzo wysokim poziomie, niemniej jednak leczenie w tym kraju jest bardzo kosztowne. Polskie MSZ informuje, że wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ponad 100 dolarów, a dzień hospitalizacji - od 500 do nawet kilku tysięcy dolarów i to nie licząc badań i zabiegów.

Konieczne jest więc posiadanie ubezpieczenia turystycznego, które w razie potrzeby pokryje te koszty. Podróżującym zaleca się, by suma gwarantowana kosztów leczenia do Stanów Zjednoczonych była bardzo wysoka - minimum 100 000 euro.

Jak wybrać optymalne ubezpieczenie turystyczne do USA?

Wysokie koszty leczenia sprawiają, że przy wyborze ubezpieczenia turystycznego do USA skupiamy się głównie na tym jednym elemencie, zapominając o reszcie – niestety niesłusznie.

Ubezpieczenie NNW pozwoli zrekompensować poniesione w wypadku straty, a OC w życiu prywatnym będzie wsparciem w razie spowodowanie wypadku na osobie trzeciej (odszkodowania zasądzone w USA są bardzo wysokie, suma gwarantowana OC powinna być nie niższa niż 150 000 euro).

W Stanach Zjednoczonych przyda się także ochrona bagażu na wypadek kradzieży czy zniszczenia.

jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do USA

Zadbaj o dodatki do polisy

Osoby planujące w Stanach dodatkowe aktywności, jak np. nurkowanie, surfing, trekking górski itp. muszą dokupić stosowne rozszerzenie ochrony o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Dobrym pomysłem będzie również ubezpieczenie się od opóźnienia lotu czy zagubienia bagażu przez linie lotnicze.

Warto sprawdzić, co zapewnia nam ubezpieczenie turystyczne w ramach Assistance. Wsparcie prawnika, organizacja tłumacza, pomoc infolinii czy opieka nad dziećmi na czas pobytu w szpitalu – to elementy ochrony, które bardzo przydadzą się podczas długiej podróży po USA. Wybierając polisę, warto też upewnić się, który ubezpieczyciel ma swoje przedstawicielstwo w USA.

Tomasz Masajło, CEO rankomat.pl

Ile kosztuje polisa do USA?

Ubezpieczenie turystyczne do USA oferowane jest przez wszystkich polskich ubezpieczycieli. Każdy podróżujący ma do wyboru szeroki zakres ochrony, różne rozszerzenia i dodatki. Warto więc porównać różne propozycje, dopasowując ubezpieczenie do swoich potrzeb, charakteru i celu wyjazdu, a także możliwości finansowych.

Poniżej prezentujemy kilka najbardziej optymalnych ofert polis do USA  z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych:

14-dniowy pobyt w USA
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
138,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
159,33 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych ochronąOC sportowe: 150 000 zł
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
185,64 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowy
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
243,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-19
AXA Partners
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
345,10 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 1 500 000 zł sprzęt sportowy
14-dniowy pobyt w USA
Proama
138,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19
Nationale-Nederlanden
159,33 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych ochronąOC sportowe: 150 000 zł
AXA Partners
185,64 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowy
Generali
243,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-19
AXA Partners
345,10 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 1 500 000 zł sprzęt sportowy

Pamiętaj, by po zakupie ubezpieczenie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, wydrukować polisę oraz zapisać numer do centrum alarmowego towarzystwa.

W razie nieszczęśliwego zdarzenia, natychmiast należy zgłosić się do ubezpieczyciela. O okazanie dokumentu polisy możemy zostać poproszeni również w placówce medycznej.

Co warto wiedzieć?

 1. 51% Polaków wyjeżdżających do Stanów planuje pobyt od 15 do 30 dni - do tak długiego wyjazdu warto się odpowiednio przygotować.
 2. W Stanach Zjednoczonych należy uważać na kieszonkowców i dzielnice zamieszkane przez miejscowe gangi.
 3. Ze względu na wysokie koszty leczenia w USA zaleca się ubezpieczenie kosztów leczenia z opcją bez limitu.
 4. Ubezpieczenie turystyczne do USA można mieć już od około 6 zł dziennie. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy do USA potrzebna jest wiza?

  Polska została włączona do Polski do Programu Ruchu Bezwizowego, w związku z czym Polacy wyjeżdżający do Stanów nie muszą posiadać wizy. Dotyczy to jednak tylko krótkich wiz turystycznych i wyjazdów biznesowych do 90 dni. Przedtem trzeba także uzyskać zezwolenie na wyjazdu w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization, „ESTA”. 

 2. Kto może wjechać do USA?

  ​​​​​Obecnie w związku z koronawirusem turyści nie mogą wjeżdżać na teren Stanów Zjednoczonych. Istnieją jednak wyjątki, do których zaliczają się między innymi: obywatele USA, legalni mieszkańcy stali, czy małżonkowie i małoletnie dzieci obywateli USA lub legalnych mieszkańców stałych, czy rodzice lub opiekunowie prawni obywatela USA lub niezamężnego małoletniego dziecka.

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne jest wymagane przy wjeździe do USA?

  Tak. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych trzeba być objętym odpowiednim ubezpieczeniem, ponieważ koszty leczenia w USA są bardzo wysokie. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie zapewnia żadnej ochrony Polakom podróżującym do Stanów. Wybierając polisę, trzeba także zadbać o to, by suma gwarantowana ubezpieczenia kosztów leczenia była odpowiednio wysoka.