Roczna polisa turystyczna ważna jest 12 miesięcy i obejmuje nieskończoną liczbę wyjazdów zagranicznych. Oferuje ją jednak tylko kilku ubezpieczycieli. Sprawdziliśmy, kiedy warto zakupić takie ubezpieczenie, jakie ma ograniczenia oraz czy jest lepszym wyborem niż zwykła polisa.

Polisa turystyczna zwykle jest kupowana kilka dni przed wyjazdem i zapewnia ochronę podczas całego pobytu za granicą – może to być dzień, tydzień, miesiąc, a nawet rok. Jednak takie ubezpieczenie dotyczy podróży w jednym ciągu. Osoby, które często wyjeżdżają muszą więc za każdym razem kupować nową polisę – chyba, że zdecydują się na roczne ubezpieczenie turystyczne. Przeanalizowaliśmy oferty takich polis w PZU, Generali, Ergo i Allianz, a także czy zakup tego typu produktu jest opłacalny.

Bezpieczny Powrót – co oferuje roczne ubezpieczenie od PZU?

Polisa roczna oferowana przez PZU obejmuje wyjazdy niemal po całym świecie. Jest ważna przez 12 miesięcy od momentu zakupu dla dowolnej liczby wyjazdów, których łączny czas trwania nie przekracza ośmiu tygodni. Ubezpieczenie zapewnia:

 • koszty leczenia ambulatoryjnego (do 10 000 zł lub 20 000 zł),
 • koszty ratownictwa (do 100 000 zł lub 250 000 zł),
 • koszty transportu powrotnego do kraju (bez ograniczeń),
 • OC(do 500 000 zł za szkody osobowe, do 100 000 zł za szkody na mieniu),
 • pomoc prawną (na 20 000 zł lub 35 000 zł),
 • ochronę bagażu (na 2 000 zł lub 3 000 zł),
 • ochronę 40 aktywności, w tym wypraw górskich do 6 000 m n.p.m.

Polisę można rozszerzyć o ubezpieczenie NNW, leczenie chorób przewlekłych, wydłużenie maksymalnego czasu jednego wyjazdu do 16 tygodni, ryzyka wynikające z aktów terroryzmu i działań wojennych oraz ochronę na wysokościach leżących do 7 6000 m n.p.m.

Czego nie ma w polisie PZU?

Polisa nie działa na terenie Arktyki, Antarktydy oraz Grenlandii. W podstawowej wersji nie ma ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Ubezpieczenie Bezpieczny Powrót nie zapewnia też ochrony w razie uprawiania wszystkich sportów (pełną listę można sprawdzić na stronie PZU). Polisa nie posiada też ochrony na wypadek zdarzeń pod wpływem alkoholu. Ochroną nie jest objęta także praca fizyczna.

Ile kosztuje roczna polisa PZU?

PZU zapewnia zniżki dla członków Polskiego Związku Alpinizmu oraz dla ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podstawowa polisa w tańszym wariancie, bez dodatkowych rozszerzeń to koszt 253 zł. Składkę można opłacić w ratach – dwóch po 146 zł lub w czterech po 73 zł. Droższy wariant ubezpieczenia kosztuje 521 zł, opłacony w dwóch ratach wzrośnie do 600 zł, można też wybrać opcję płatności w czterech ratach, każda po 150 zł.

Ubezpieczenie na cały rok w Generali - co zapewnia?

Towarzystwo ubezpieczeniowe Generali również przygotowało specjalną ofertą dla osób często podróżujących. Ubezpieczenie na cały rok, jak sama nazwa wskazuje jest ważne przez 12 miesięcy od daty zakupu i obejmuje ochroną dowolną liczbę wyjazdów w ciągu roku z powrotami maksymalnie co 60 dni. W ramach tej polisy podróżujący mogą liczyć na:

 • organizację i pokrycie kosztów leczenia do 1 200 000 zł,
 • ubezpieczenie NNW,
 • możliwość bezpłatnego przedłużenia ochrony o 24 godziny w nagłych sytuacjach,
 • rozbudowany Assistance (między innymi kierowca zastępczy, pomoc tłumacza, opieka nad dziećmi, kontynuacja na terenie Polski leczenia rozpoczętego za granicą),
 • bezgotówkową likwidację szkód,
 • ochronę w razie zaostrzenia się choroby przewlekłej do 15% sumy ubezpieczenia,
 • profesjonalną obsługę telefoniczną.

Czego nie ma w polisie Generali?

Polisa roczna ważna jest na całym świecie. Podstawowa wersja zapewnia pokrycie kosztów leczenia, NNW, OC i Assistance. Ubezpieczenie można rozszerzyć o kilka dodatków, których nie ma w standardzie. Jest to ochrona o wykonywanie pracy fizycznej, amatorskie uprawianie narciarstwa oraz uprawianie sportów wysokiego ryzyka, wyczynowe lub zawodowe aktywności sportowe oraz wsparcie w razie pasywnego udziału w wojnie lub aktach terroru.

Ile kosztuje polisa na rok w Generali?

Wysokość składki zależy od wybranego wariantu, sum gwarantowanych i dodatkowych rozszerzeń. Dokładną ofertę przedstawi konsultant towarzystwa w trakcie rozmowy telefonicznej. Firma informuje jedynie, że decydujący się na polisę roczną mogą liczyć na 10 zł rabatu na ebooki i audiobooki w księgarni internetowej Publio.pl oraz 50 zł rabatu na wynajem krótkoterminowy samochodów w Emotis.

Polisa multi-trip w Ergo Ubezpieczenia Podróży - co oferuje?

Ergo również oferuje polisę ważną rok umożliwiającą nieograniczoną liczbę podróży (maksymalna długość każdej z nich może trwać maksymalnie 40 dni). Ochrona jest ważna na terenie całego świata. Ergo kieruje swoje ubezpieczenie do osób, które często podróżują w ciągu roku – zarówno prywatnie, jak i  służbowo. Na co mogą liczyć w ramach ubezpieczenia?

 • Koszty leczenia z uwzględnieniem następstw chorób przewlekłych w 3 wariantach do wyboru (20 000 euro, 40 000 euro oraz 100 000 euro),
 • koszty transportu powrotnego do kraju (do wysokości kosztów leczenia w dwóch pierwszych wariantach oraz bez limitu w trzecim wariancie),
 • NNW (kolejno na 20 000 zł, 30 000 zł oraz 40 000 zł),
 • ochrona bagażu (kolejno na 800 zł, 1000 zł i 1200 zł),
 • OC w dwóch wyższych wariantach (na 50 000 euro i 100 000 euro),
 • Assistance (podstawowy, rozszerzony oraz pełny),
 • w dwóch wyższych wariantach koszty ratownictwa na 5000 euro,
 • w najwyższym wariancie koszty przerwania podróży na 1 000 euro.

Czego nie ma w polisie Ergo?

Ochroną roczną mogą być objęte tylko osoby, które w dniu zakupu oraz w czasie trwania ubezpieczenia nie ukończyły 65 lat. Polisa nie zapewnia też ochrony w czasie uprawiania sportów oraz chorób przewlekłych, ale można dokupić stosowne rozszerzenie za dodatkową opłatą. Ubezpieczenie nie chroni także w czasie wykonywania pracy fizycznej.

Ile kosztuje ubezpieczenie muti-trip w Ergo?

W najtańszym wariancie taka roczna polisa, bez dodatkowych rozszerzeń dostępna jest już za 298 zł. Nieco bardziej rozbudowana opcja kosztuje 437 zł. Największy pakiet, zawierający wszystkie elementy i najwyższe sumy gwarantowane to koszt w wysokości 789 zł. Na zniżkę do 20% mogą liczyć dzieci, młodzież oraz osoby studiujące do 24 roku życia.

Ubezpieczenie Roczny Wyjazd w Allianz - na co można liczyć?

Allianz obok swoich standardowych ubezpieczeń turystycznych, daje także możliwość zakupu polisy, która jest ważna przez cały rok – podczas wyjazdów do krajów europejskich lub całego świata, w zależności od wybranej strefy. Co zatem dokładnie oferuje Allianz w ubezpieczeniu Roczny Wyjazd?

 • Pokrycie kosztów leczenia i Assistance (w trzech wariantach: n a 160 000 zł, 300 000 zł oraz 600 000 zł),
 • NNW (kolejno na 20 000 zł, 30 000 zł i 50 000 zł),
 • w dwóch wyższych wariantach ubezpieczenie bagażuna 4 000 zł i 7 000 zł,,
 • w dwóch wyższych wariantach OC w życiu prywatnym na 50 000 zł i 100 000 zł,
 • amatorskie uprawianie sportów rekreacyjnych.

Czego nie ma w ubezpieczeniu Allianz?

Za dodatkową opłatą ochroną objęte będą osoby powyżej 70 roku życia oraz chorujący przewlekle. W podstawowym zakresie nie można liczyć także na ochronę w razie uprawiania sportów wysokiego ryzyka i ekstremalnych.

Ile kosztuje polisa roczna w Allianz?

Koszt polisy zależy od kilku czynników:

 • wybranego wariantu,
 • częstotliwość powrotu do kraju pomiędzy podróżami (im rzadsze powroty, tym wyższa cena ubezpieczenia),
 • wybranej strefy wyjazdu (Europa lub świat),
 • wybranych dodatków.

Standardowa roczna polisa na wyjazdy na terenie Europy, z których wraca się co 30 dni kosztuje 631,24 zł w najtańszym wariancie. Takie samo ubezpieczenie obejmujące wszystkie kraje świata będzie kosztować 950,53 zł. Najdroższy wariant ważny na terenie Europy bez zjeżdżania do kraju może kosztować nawet 1 629,48 zł, a na świecie - 2 260,72 zł.

Polisa roczna – czy to się w ogóle opłaca?

Jedna polisa ważna przez cały rok ma swoje wady i zalety, świetnie sprawdzi się przy podróży dookoła świata. Wystarczy raz opłacić składkę, oszczędzając przy tym czas. Niemniej jednak, jeśli nie ma się ustalonej liczby wyjazdów cena takiego rocznego ubezpieczenia może być zdecydowanie wyższa niż suma zakupu kilku pojedynczych polis. 

Poza tym wybiera się jeden wariant na cały rok, bez możliwości zmian sum gwarantowanych czy poszczególnych elementów. Może się więc zdarzyć, że zakres ochrony będzie niedopasowany do celu i miejsca wyjazdu. Liczba ofert polis rocznych jest też ograniczona w porównaniu z pakietami pojedynczych, jednorazowych ubezpieczeń. Warto przed zakupem ubezpieczenia na rok porównać oferty w naszym kalkulatorze.

Co warto wiedzieć?

 1. Polisa roczna daje możliwość podróżowania po całym świecie, bez limitowanej liczby wyjazdów.
 2. Takie ubezpieczenia ważne rok oferują PZU, Generali, Ergo i Allianz.
 3. Polisa taka jest wygoda - pozwala na oszczędność czasu, niemniej jednak wybór ofert i pakietów jest ograniczony.
 4. Przed zakupem ubezpieczenia na rok warto porównać polisy indywidulane na jeden wyjazd.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czym jest polisa roczna?

  Jest to rodzaj ubezpieczenia turystycznego ważnego 12 miesięcy od daty zakupu, obejmującego ochroną dowolną liczbę wyjazdów.
 2. Do kogo kierowane jest ubezpieczenie roczne?

  To dobre rozwiązanie dla osób, które często podróżują, zwiedzają różne kraje. Dzięki temu nie muszą przed każdym wyjazdem w ciągu roku wykupować oddzielnej polisy.
 3. Jakie wady ma korzystanie z polisy rocznej?

  Do wyboru ma się tylko jeden wariant na cały rok, bez możliwości zmian sum gwarantowanych czy poszczególnych elementów. Nie ma zbyt wielu ofert do porównania. Taka ochrona może być niedopasowana w razie zmiany kierunku lub planowanych aktywności.