Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
ZadzwońWhatsApp

Ubezpieczenie do Albanii

Przez długi okres izolacji Albania nie była kierunkiem turystycznym – teraz to się zmienia. Turyści z całego świata – przesyceni Chorwacją, Włochami czy Grecją – chcą poznać ten niedoceniany turystycznie kraj, który ma tak wiele do zaoferowania: bogatą historię i kulturę, niepowtarzalną kuchnię, sprzyjający klimat śródziemnomorski i gorące lata, górskie krajobrazy oraz przepiękne wybrzeże.

Kup ubezpieczenie od 3 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Info

Albania - informacje praktyczne

Język:

Albański

Waluta:

Lek (ALL)

Stolica:

Tirana

Numery alarmowe:

  • Numer alarmowy - 129
  • Pogotowie ratunkowe - 127
  • Policja - 129
  • Straż pożarna - 128
Tarcza

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Koszt wizyty u lekarza:

50 euro

Koszt pobytu w szpitalu/doba:

100 euro

Rekomendowana suma ubezpieczenia:

100 000 euro

Cena polisy (1 osoba/1 dzień):

4, 00 zł

Ciekawostka: Albania jest w 75% krajem górzystym. Niewielki procent kraju zajmują niziny położone nad Morzem Adriatyckim oraz doliny większych rzek takich jak Drin, Wjosa i Seman z Devoll.


Informacje MSZ
Albania leży w regionie sejsmicznym. Ostatnie silne trzęsienie ziemi wystąpiło w 2019 roku.

(ostatnia aktualizacja: 26.08.2024 r.)

Albania

Albania to kraj wciąż nieodkryty, choć warunki do szybkiego rozwoju turystyki ma znakomite. Wyjazd do Albanii utrudnia nieco brak dobrej trasy – turyści zazwyczaj lądują na Korfu i przypływają do Albanii promem. Jednak wszystko wskazuje na to, że za kilka lat Albania może stać się tak atrakcyjnym kierunkiem turystycznym jak Chorwacja czy Grecja.

Sprawdź ubezpieczenie turystyczne do Albanii

  • Krajobraz Albanii jest bardzo różnorodny, co jest jej niewątpliwym plusem. Północ kraju jest górzysta, z licznymi jeziorami polodowcowymi, krystalicznymi rzekami, alpejskim krajobrazem górskim, oryginalną roślinnością. Południe Albanii to z kolei malownicza linia brzegowa, urocze wioski i miasta, m.in. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, będący jednocześnie Parkiem Narodowym – Butrint. W centralnej części Albanii położona jest stolica kraju – Tirana. Ponadto Park Narodowy Shebenik-Jabllanice, liczne jaskinie, przepiękne piaszczyste plaże i laguny, zamki i stanowiska archeologiczne.
  • Jezioro Szkoderskie – największe jezioro w Europie Południowej (ponad 360 km2), znajdujące się w na granicy Albanii i Czarnogóry. Jedno z niewielu miejsc w Europie gdzie spotkać można pelikany. Jest to popularna destynacja turystów – miejsce idealne do uprawiania wędkarstwa, żeglarstwa i innych sportów wodnych.
  • Atrakcje turystyczne Albanii to przede wszystkim bajeczne plaże z różnorodną linią brzegową, m.in. jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kurort Ksamil. Woda ma tu turkusowy, obłędny kolor, a z wybrzeża widać małe, zielone wysepki, na które może przedostać się łódkami.
  • W tle krajobrazu Morza Jońskiego widać także greckie Korfu. Koniecznie trzeba zobaczyć tzw. „Błękitne oko”, popularne źródło z mieniącą się, dwukolorową, krystalicznie czystą wodą. Źródło jest położone w parku, do którego obowiązują opłaty za wstęp. 67 km od Ksamilu usytuowane jest jedno z najbardziej niezwykłych miast Albanii – Gjirokastra. Miejsce, w którym czas niemal się zatrzymał. Brukowane uliczki, kamienne domy zachęcają do spacerów, liczne przytulne, ale nie nazbyt tłoczne knajpki zapewnią chwile odpoczynku podczas zwiedzania.
  • Drugim popularnym kurortem na południu jest Saranda – kiedyś mała rybacka wioska, a dziś licząca 40 tys. popularna miejscowość turystyczna usiana gęsto hotelami i restauracjami.
  • Północną część kraju wspaniale podziwiać z rejsu po Jeziorze Koman. Jest to niewątpliwie jedna z największych atrakcji turystycznych Albanii. Ta kilkugodzinna podróż obfituje w nieziemskie krajobrazy, skały, które schodzą wprost do wody, lazurowy kolor wody, urocze wsie położone nad wodą. Jezioro Koman to sztuczny zbiornik o powierzchni 82 km2, które znajduje się pomiędzy miejscowościami Koman i Fierze.
  • Kolejne warte odwiedzenia miejsce w Albanii to Berat, zwane miastem tysiąca okien – miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCOs. Nie ma w tym przesady, bo rzeczywiście nadmorski krajobraz miejscowości tworzą liczne, ułożone piętrowo, jasne domy z dużą ilością okien. Warto spojrzeć na te stare zabudowania z perspektywy górującej nad miastem twierdzy. Berat zapewnia możliwość aktywnego spędzenia czasu: na rzece przepływającej przez miasto oraz w poblisku urokliwym kanonie Osumi organizowane są spływy kajakowe i raftingi.   
  • Przez turystów najchętniej odwiedzana jest południowa część kraju – m.in. plaże w Himare, Jala, Dhermi, Borsh. W północnych kurortach Albanii przeważają natomiast Czarnogórcy i Albańczycy.  
  • Jedyne międzynarodowe lotnisko znajduje się w Tiranie, stolicy Albanii. Niestety brak jest tanich lotów z Polskich do Albanii, chociaż istnieją plany na uruchomienie połączenia. Jedyny obecnie przewoźnik to LOT, a linia otwarta jest sezonowo. Z pewnością to jeden z głównych powodów, dla których Albania wciąż nie jest popularną destynacją wśród polskich turystów.
  • Inną możliwością jest lot czarterowy, jednak zazwyczaj bilety bywają drogie. Innym ze sposób dostania się do Albanii jest jazda autobusem z Budapesztu, do którego dojechać można autobusem, pociągiem lub dolecieć samolotem. Podczas rozważań, jak dojechać do Albanii, można wziąć także pod uwagę podróż samochodem. Co prawda jest to trasa 20-godzinna, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić przerwę na nocleg np. na Węgrzech lub w Macedonii.

Pogoda w Albanii - kiedy najlepiej jechać?

W Albanii najcieplej jest latem. Czas od czerwca do września to najlepsza pora, by zaplanować wakacje w jednym z albańskich kurortów. Temperatura powietrza wynosi około 25-30 stopni Celsjusza. Woda nagrzewa się do około 20 stopni Celsjusza. Jednak lipiec i sierpień to też miesiące, w których jest tutaj najwięcej turystów.

We wrześniu nadal jest przyjemnie ciepło, choć już nie upalnie, za to dużo spokojniej. Chcąc poznać prawdziwe, a nie tylko turystyczne oblicze Albanii, najlepiej wybrać się tutaj wiosną, gdy kwitną drzewa owocowe lub jesienią, gdzie w październiku często są jeszcze możliwe kąpiele morskie.

Ceny są zdecydowanie niższe, temperatury wysokie, ale niedoskwierające, a turystów dużo mniej niż w sezonie.

Wypowiedź eksperta

W czerwcu, lipcu i sierpniu w Albanii odnotowuje się nawet 300 słonecznych godzin miesięcznie. Najrzadziej pada w południowej części kraju, północ jest zimniejsza, z częstszymi opadami
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Średnie temperatury w Albanii

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 12°Cluty 13°Cmarzec 15°Ckwiecień 17°Cmaj 21°Cczerwiec 25°Clipiec 29°Csierpień 28°Cwrzesień 25°Cpaździernik 21°Clistopad 17°Cgrudzień 14°C
Temperatura powietrza w nocy

styczeń

6°C

luty

7°C

marzec

8°C

kwiecień

11°C

maj

14°C

czerwiec

18°C

lipiec

21°C

sierpień

21°C

wrzesień

18°C

październik

14°C

listopad

10°C

grudzień

8°C

Temperatura wody
styczeń 13°Cluty 12°Cmarzec 13°Ckwiecień 15°Cmaj 17°Cczerwiec 21°Clipiec 23°Csierpień 23°Cwrzesień 22°Cpaździernik 21°Clistopad 18°Cgrudzień 15°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Albanii na rankomat.pl?

  • W Albanii nie jest honorowana karta EKUZ, niezbędna pomoc medyczna jest bezpłatna, ale za część z nich trzeba zapłacić.
  • Leczenie w publicznych placówkach pozostawia wiele do życzenia – szpitale są niedoinwestowane i brakuje specjalistów.
  • Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje zakup dodatkowego ubezpieczenia na podróż po Albanii.
Polisę na wyjazd do Albanii można zakupić online w naszym kalkulatorze.
21,28*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla jednej osoby * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Albanii? Dokumenty na wyjazd do Albanii

  • Dokumenty

Polscy obywatele mogą wjeżdżać do Albanii za okazaniem dowodu osobistego lub paszportu, a pobyt bezwizowy może trwać do 90 dni w ciągu 180 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu. Jednak MSZ zaleca, aby mieć przy sobie paszport, gdyż jego brak utrudnia realizacje ubezpieczenia zdrowotnego dla turystów. Paszport będzie również potrzebny, jeśli wybieramy się do Albanii przez Kosowo.

Warto wiedzieć

Turysta wjeżdżający do Albanii nie musi mieć biletu powrotnego ani konkretnej sumy pieniędzy. Natomiast dokument wjazdowy nie może mieć krótszej daty ważności niż 3 miesiące od planowanego dnia wyjazdu z Albanii.

Albania uznaje polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy. Wymagane jest także OC pojazdu.

  • Kapelusze przeciwsłoneczne, kremy z filtrem

Lipiec i sierpień w Albanii jest suchy i bardzo upalny z temperaturami dochodzącymi nawet do 40 stopni. Bardzo łatwo o udar słoneczny, reakcję alergiczną na słońce czy poparzenie. Należy stopniowo zwiększać długość przebywania w pełnym słońcu i zawsze stosować wysokie filtry przeciwsłoneczne.

  • Euro

Lokalną walutą Albanii jest LEK, ale warto mieć przy sobie także EUR. W większości miejsc można płacić obydwiema walutami, ale należy się liczyć, że sprzedawca, otrzymując od nas płatność w euro, może wydać w lokalnej walucie. W miejscowościach turystycznych nie brakuje bankomatów. Pieniądze można także wymienić w bankach i kantorach.

Dowód osobisty
Paszport/Dowód osobisty
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne
Zielona Karta
Zielona Karta

Dodatkowo warto wziąć:

Krem do opalania
Krem z filtrem UV
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Gotówka
Gotówkę

Czy w Albanii jest bezpiecznie?

Albania nie jest tak niebezpieczna jak mogło się wydawać jeszcze kilka lat temu, ale z pewnością są rejony, w których należy szczególnie uważać.

Wypowiedź eksperta

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega nad ryzykiem wzmożonej przestępczości na północy Albanii, gdzie powszechne jest posiadanie broni i czasami zdarzają się napady z pistoletem w ręku. Niektóre tereny na północy wykorzystywane są przez grupy przestępcze pod uprawę konopi oraz maku.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Jednak Polacy na stałe mieszkający w Albanii podkreślają, że stereotyp niebezpiecznej, dzikiej Albanii jest zupełnie nietrafiony, a poziom przestępczości nie odbiega od innych krajów europejskich.

Warto wiedzieć

Pamiętaj również, że w górskich terenach północnej Albanii nie operują służby ratunkowe na wzór GOPR. W razie nieszczęśliwego wypadku trudno liczyć na szybką pomoc dlatego też poruszaj się w grupach, najlepiej z miejscowym przewodnikiem, nie zbaczaj z wytyczonych szlaków. Zasięg telefonów komórkowych w górach może być ograniczony.

  • Uwaga Teren Albanii to aktywna strefa sejsmiczna – w listopadzie 2019 roku odnotowano tu najsilniejsze trzęsienie ziemi od 50 lat, w wyniku którego zmarło 28 osób, a 650 zostało rannych. Co robić podczas trzęsienia ziemi? Poradnik znajduje się tutaj.
  • Uwaga W Albanii nie można niestety liczyć na pomoc ratowników górskich – nie funkcjonuje tu jednostka będąca odpowiednikiem polskiego GOPR-u. Jeśli dojdzie do wypadku w górach, turysta ma ograniczoną możliwość pomocy.
  • Uwaga MSZ zaleca podróżowanie w grupkach z miejscowym przewodnikiem, niezbaczanie z wytyczonych dróg i szlaków, niezabieranie autostopowiczów oraz nocleg w hotelach i pensjonatach, a nie pod namiotem.
  • Uwaga Nie istnieją tu zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne w związku z czym nie ma wymogu obowiązkowych, dodatkowych szczepień. Jednak nie powinno się pić wody z kranu – wyłącznie wodę butelkowaną lub przegotowaną.

Karta EKUZ na urlop w Albanii – czy wystarczy?

Od 2014 roku Albania ma status kandydata do Unii Europejskiej, ale krajem członkowskim nie jest. Na podstawie umowy zawartej między Polską a Albanią, leczenie w publicznych ośrodkach zdrowia dla polskich obywateli jest bezpłatne.

Natomiast albańska służba zdrowia pozostawia wiele do życzenia – szpitale są niedoinwestowane, brakuje specjalistów do leczenia pacjentów. Stąd wyraźna sugestia Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby Polacy w miarę możliwości posiadali ubezpieczenie, które pokryje koszt leczenia w prywatnej placówce medycznej lub transport sanitarny do kraju.

Ile kosztuje leczenie w Albanii? Prywatna wizyta u specjalisty kosztuje ok. 160-200 zł w zależności od miejsca i specjalizacji lekarza. Warto pokreślić, że korzystając z usług medycznych w ramach prywatnego ubezpieczenia turystycznego, niezbędne może okazać się posiadanie paszportu.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Przed zakupem ubezpieczenia, warto przejrzeć oferty różnych ubezpieczycieli, np. w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, co pozwoli wybrać polisę najlepiej skrojoną pod własne potrzeby. Już ubezpieczenie za 8 zł dziennie zapewni doskonałą ochronę z wysokimi sumami gwarantowanymi.

Ubezpieczenie turystyczne do Albanii na rodzinne wakacje
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
300 eur
75,00 zł
4 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 3 000 eursporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
1 200 zł
105,00 zł
4 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 eurzdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
215,60 zł
4 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy:zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
275,12 zł
4 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 60 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Albanii na rodzinne wakacje
Europa Ubezpieczenia
75,00 zł 4 os. / 7 dni
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
300 eur
Dodatkowo: NNW: 3 000 eursporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
ERGO Ubezpieczenia Podróży
105,00 zł 4 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
1 200 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 eurzdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA
215,60 zł 4 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy:zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
275,12 zł 4 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 60 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Suma gwarantowana kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 30 000 - 40 000 euro. Polisę trzeba dopasować też do swoich potrzeb, wybierając stosowne rozszerzenia:

  • od chorób przewlekłych,
  • od uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych,
  • od wykonywania pracy,
  • od zdarzeń pod wpływem alkoholu. 

Poniżej porównanie ubezpieczenia do Albanii w opcji najtańszej i optymalnej:

SIGNAL IDUNA –  3,04 ZŁ

GENERALI - 11  ZŁ

Koszty leczenia

20 000 euro

500 000 zł

Ratownictwo

7 000 euro

500 000 zł

OC

200 000 zł

NNW

15 000 zł

50 000 zł

Assistance

w ramach kosztów leczenia, także pomoc telefoniczna

pakiet Assistance Premium m.in. transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego

Stomatolog

250 euro

850 zł

Źródło: rankomat.pl

Najważniejszymi składowymi polisy ubezpieczeniowej do Albanii powinny być:

  • OK

    Koszty leczenia – sugerowana gwarantowana suma leczenia w kraju europejskim powinna wynosić co najmniej 30 tys. euro. Jednak większość ubezpieczeń ma te kwotę znacznie wyższą i zdecydowanie lepiej koncentrować się na takich ofertach.

  • OK

    Transport do kraju – możliwość opłacenia transportu medycznego do kraju sugeruje nawet MSZ, dlatego ten punkt jest szczególnie istotny. Tym bardziej, że możliwość wyjazdu z Albanii jest ograniczona i zazwyczaj wymaga przesiadki (czy to lotniczej, czy  na prom). Koszt transportu medycznego obejmującego samolot sanitarny, specjalistyczny sprzęt ratujący życie, obsługę lekarską to koszt od 30 do nawet 100 tys. zł.

  • OK

    NWW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków umożliwi pokrycie kosztów rehabilitacji po powrocie do Polski. W razie trwałego uszczerbku na zdrowiu, a nawet niezdolności do pracy, daje podstawę do ubiegania się o odszkodowanie.

  • OK

    OC – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym przydaje się w różnorodnych sytuacjach, które ciężko nawet przewidzieć przed wyjazdem. Pozwoli m.in. pokryć szkody, które wyrządziło się w sposób niezamierzony drugiej osobie. Także jeśli sprawcą było małoletnie dziecko osoby ubezpieczonej.

  • OK

    Ubezpieczenie bagażu - przyda się na wypadek kradzieży, zniszczenia lub zgubienia rzeczy zabieranych w podróż. W razie takiej sytuacji można liczyć na odszkodowanie rekompensujące straty.

  • OK

    Dodatkowe rozszerzenia - ochronę można rozbudować o szereg przydatnych opcji, takich jak klauzula alkoholowa, sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne czy choroby przewlekle.

Co warto wiedzieć?

  1. Albania to kraj, który ma wiele do zaoferowania. 
  2. Na turystów czeka niepowtarzalna kuchnia, sprzyjający klimat śródziemnomorski i gorące lata, górskie krajobrazy oraz przepiękne wybrzeże.
  3. W niektórych rejonach Albanii warto zachować szczególną ostrożność.
  4. Przed wyjazdem do Albanii trzeba zakupić ubezpieczenia - można znaleźć je już od około 3 zł dziennie. 
Oceń stronę
4,84
logo innowacyjna gospodarka
Ubezpieczenia Rankomat Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego