Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
ZadzwońWhatsApp

Ubezpieczenie na Litwę

Litwa wielu Polakom kojarzy się głównie z mickiewiczowską Inwokacją. Nie uchodzi raczej za najpopularniejszy kierunek na urlop. Ojczyźnie naszego najwybitniejszego wieszcza warto dać jednak szansę. Przyciąga wspaniałymi zabytkami, eklektyczną architekturą i malowniczym krajobrazem.

Kup ubezpieczenie od 3 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Info

Litwa - informacje praktyczne

Język:

Litewski

Waluta:

Euro

Stolica:

Wilno

Numery alarmowe:

  • Ogólny numer alarmowy - 112
  • Służby informacyjne przez całą dobę – 118, 1588
  • Pogotowie ratunkowe – 03
  • Policja – 02
  • Straż pożarna – 01
Tarcza

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Koszt wizyty u lekarza:

30-50 euro

Koszt pobytu w szpitalu/doba:

100-200

Rekomendowana suma ubezpieczenia:

50 000 euro

Cena polisy (1 osoba/1 dzień):

4,00 zł

Ciekawostka: Litwa jest jednym z krajów, które mają swoje święto państwowe na cześć odzyskania niepodległości nie raz, ale dwa razy. Oba te dni są uroczyście obchodzone w całym kraju.


Informacje MSZ

Obecnie na Litwę można wjechać bez żadnych obostrzeń.

(ostatnia aktualizacja: 19.08.2024 r.)


Litwa

Litwę warto odwiedzić ze względu na wspólną, polsko-litewską historię. W wielu popularnych turystycznych miejscach bez trudu odnajdziemy ślady naszych przodków. Litwa to jednak nie tylko Wilno – nasz północno-wschodni sąsiad ma do zaoferowania znacznie więcej.

Wybierając się na Litwę, warto wiedzieć przede wszystkim, że:

  • Obowiązującą na Litwie walutą jest euro, a językiem urzędowym – litewski.

  • Stolicą Litwy jest Wilno, zamieszkiwane przez ponad pół miliona mieszkańców.

  • Ceny na Litwie są porównywalne do cen polskich. Wyższe są koszty zakwaterowania, jednak standard hoteli i kwater prywatnych jest najczęściej wysoki.

  • Warto zabrać ze sobą gotówkę. Kartą można płacić jedynie w dużych hotelach, większych sklepach i restauracjach.
  • Litwa jest członkiem Unii Europejskiej i strefy Schengen, więc jako obywatel Polski potrzebujesz jedynie ważnego dowodu osobistego lub paszportu do przekroczenia granicy.

Co zobaczyć na Litwie?

Litwa przepełniona jest zabytkami. Litewska architektura to wyjątkowo udana mieszanina różnych stylów, a wartą szczególnej uwagi jest architektura sakralna.

Warto zobaczyć w szczególności:

  • Wilno. To wybór większości turystów – nie bez przyczyny. Wilno zachwyca niesamowitą atmosferą i barokową starówką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Będąc w Wilnie, koniecznie należy zwiedzić Ostrą Bramę i Cmentarz Wileński. Warto także zobaczyć imponujący Uniwersytet Wileński. W przerwie można zatrzymać się na kawę w jednej z licznych kawiarni lub restauracji
  • Kowno. To drugie, tuż po Wilnie, największe miasto na Litwie. Leży nad malowniczym Niemnem. Warto zwiedzić w szczególności Stare Miasto, gdzie znajduje się największy ratusz na całej Litwie. Godny uwagi jest także Dom Perkuna – piękna, gotycka kamienica, uważana za jeden z najciekawszych litewskich zabytków.
  • Druskieniki. To wspaniała propozycja dla turystów szukających chwili wytchnienia. Druskieniki to największe i jednocześnie najnowocześniejsze uzdrowisko na Litwie. Kuracjusze mogą korzystać z licznych źródeł mineralnych i unikalnych pokładów borowiny. Znajdują się tam senatoria i luksusowe SPA.
  • Mierzeja Kurońska. To miejsce zachwyci nawet najbardziej wymagających fanów odpoczynku na łonie natury. Mierzeja wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To drugi pod względem wielkości europejski kompleks wydm, porośnięty przez blisko 1 000 gatunków roślin. Warty szczególnej uwagi jest także Tańczący Las, który tworzą charakterystycznie powyginane drzewa.
  • średniowieczny zamek na wyspie jeziora Galve w Trokach.
  • Kłapejda. Miasto na wybrzeżu Morza Bałtyckiego nad Zalewem Kurońskim, w zachodniej części Litwy.
  • Cmentarz na Rossie. Zabytkowy zespół cmentarny w Wilnie.

Zobacz, jak zaplanować podróż na Litwę i dlaczego warto zabrać ze sobą ubezpieczenie na taką wycieczkę. Mówi o tym Kamila Zawłocka z kanału Zadzieram kiecę i lecę:

Jaka jest pogoda na Litwie?

Litwa leży w klimacie umiarkowanym ciepłym, przejściowy między morskim nad wybrzeżem bałtyckim i o wzrastających ku wschodowi cechach kontynentalnych, występują charakterystyczne silne wiatry i szybkie zmiany pogody. Średnia temperatura w styczniu od –7 °C na wschodzie do 0 °C na wybrzeżu, w lipcu ok. 17–18 °C.

Najniższą temperaturą, jaką odnotowano na Litwie była temperatura -42,9.

Średnie temperatury na Litwie

Temperatura powietrza w dzień

styczeń

-5°C

luty

-1°C

marzec

5°C

kwiecień

15°C

maj

19°C

czerwiec

20°C

lipiec

25°C

sierpień

19°C

wrzesień

15°C

październik

8°C

listopad

2°C

grudzień

0°C

Temperatura powietrza w nocy

styczeń

-9°C

luty

-6°C

marzec

-2°C

kwiecień

2°C

maj

7°C

czerwiec

10°C

lipiec

13°C

sierpień

12°C

wrzesień

7°C

październik

2°C

listopad

0°C

grudzień

-1°C

Temperatura wody

styczeń

0°C

luty

0°C

marzec

0°C

kwiecień

0°C

maj

0°C

czerwiec

0°C

lipiec

0°C

sierpień

0°C

wrzesień

0°C

październik

0°C

listopad

0°C

grudzień

0°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Litwę na rankomat.pl?

  • Na Litwie EKUZ nie zapewnia pełnej ochrony.
  • Nierefundowane są choćby koszty organizacji i transportu powrotnego do kraju.
  • Ubezpieczenie turystyczne zapewni wsparcie nie tylko podczas leczenia, ale i w razie wszystkich problemów za granicą.
Polisę na wyjazd na Litwę można mieć już od
20*
ubezpieczenie na weekend dla dwóch osób * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop na Litwie? Dokumenty na wyjazd na Litwę

Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu na Litwie jest paszport lub dowód osobisty. Dokumenty te w zupełności wystarczą, aby móc swobodnie przebywać na terytorium Litwy do 90 dni.

Turyści, którzy wybierają się na Litwę autem, nie muszą posiadać Międzynarodowego Prawa Jazdy. Wystarczy polskie prawo jazdy. Oprócz tego niezbędny jest oczywiście dowód rejestracyjny i ważna polisa ubezpieczeniowa.

Dowód osobisty
Paszport/Dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak

Czy na Litwie jest bezpiecznie?

Litwa uchodzi za bezpieczny kierunek podróży. Warto jednak wiedzieć, że obowiązuje tam 1. w 5-stopniowej skali stopień zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to, że zdaniem lokalnych władz, prawdopodobieństwo wystąpienia ataku terrorystycznego jest bardzo niskie. W miejscach publicznych warto jednak zachować czujność.

Zagrożenie przestępczością utrzymuje się w przybliżeniu na takim samym poziomie co w Polsce.

Telefony alarmowe na Litwie, które warto znać:

  • zintegrowany system ratunkowy – 112, 

  • informacja telefoniczna – 118.

Wato zgłosić swoją podróż również w systemie Odyseusz‎.

Przed wyjazdem na Litwę nie trzeba przechodzić żadnych obowiązkowych szczepień. Na Litwie  jednak sezonowo wzrasta zagrożenie odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych. Zdarzają się także zachorowania na błonicę i gruźlicę. 

Na Litwie kultura jazdy i bezpieczeństwo poruszania się po nich są zbliżone do polskich. Natężenie ruchu jest mniejsze niż w Polsce, mimo wszystko warto zwróć uwagę na zdarzający się niedbały styl jazdy miejscowych kierowców. 

Wypowiedź eksperta

Litwa ma dobrze rozwiniętą sieć dróg. Niektóre z nich wymagają modernizacji. Wilno z większymi miastami łączy się drogami o standardzie zbliżonym do dróg szybkiego ruchu (a na kilku odcinkach również autostrad). Na prowincji często występują także drogi szutrowe, czego nie wskazują niektóre urządzenia z GPS. Pamiętaj, że nawet na głównych drogach przecinających miejscowości występują progi zwalniające.

Na Litwie kultura jazdy i bezpieczeństwo poruszania się po nich są zbliżone do polskich. Natężenie ruchu jest jednak mniejsze niż w Polsce. Mimo to, zwróć uwagę na zdarzający się niedbały styl jazdy miejscowych kierowców. Na Litwie kierowcy czasami niebezpiecznie włączają się z dróg podporządkowanych, nie respektują linii ciągłych, nie włączają kierunkowskazów, raptownie zmieniają pas ruchu, gwałtownie zawracają.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  • Uwaga Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności ze względu na kradzieże kieszonkowe, w szczególności przy zwiedzaniu Ostrej Bramy i Katedry Wileńskiej.
  • Uwaga MSZ zaleca zgłoszenie podróży na Litwę w systemie Odyseusz.
  • Uwaga Numer alarmowy na Litwie to 112, a informacja telefoniczna 118.

Karta EKUZ na urlop na Litwie –  czy wystarczy?

Karta EKUZ obowiązuje na Litwie. Mogą z niej skorzystać obywatele Polski ubezpieczeni w polskim NFZ. Muszą w tym celu, jeszcze przed wyjazdem, wyrobić w NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, a następnie okazać ją na Litwie w placówce służby zdrowia. 

Karta EKUZ w wielu przypadkach może jednak okazać się niewystarczająca. Umożliwia ona skorzystanie jedynie z naprawdę niezbędnych świadczeń.

Przykładowe koszty leczenia na Litwie, które z własnej kieszeni będzie musiał pokryć turysta, który nie wykupił dodatkowej polisy, to m.in.:

  • koszty pomocy medycznej udzielanej w placówkach prywatnych,
  • koszty zużytych w trakcie leczenia materiałów stomatologicznych,
  • koszty organizacji i pokrycia transportu powrotnego do kraju.

Wypowiedź eksperta

Korzystając z EKUZ za granicą pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z przepisów państwa pobytu na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, również poniesiesz takie koszty.
www.pacjent.gov.pl

SPRAWDŹ CENĘ UBEZPIECZENIA


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Najważniejszym elementem każdego ubezpieczenia turystycznego, bez względu na miejsce wyjazdu, są koszty leczenia. To właśnie na nie należy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie polisy.

Aby mieć pewność, że towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje wszystkie koszty, suma gwarantowana kosztów leczenia w przypadku wyjazdu na Litwę nie powinna być niższa niż 30 000 euro. Polisa powinna zawierać także koszty ratownictwa na poziomie co najmniej 5 000 euro.

Ubezpieczenie turystyczne na Litwę
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
22,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 złOchrona COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
24,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: Ochrona COVID-19Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
30,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholuOchrona COVID-19

Ubezpieczenie turystyczne na Litwę

Ubezpieczenie turystyczne na Litwę
Allianz
22,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złOchrona COVID-19
Nationale-Nederlanden
24,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: Ochrona COVID-19Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Proama
30,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholuOchrona COVID-19

Ubezpieczenie turystyczne na Litwę

Polisę turystyczną należy dopasować przede wszystkim do charakteru wyjazdu. Warto zadać sobie kilka pytań o główny cel wycieczki. Czy zamierzamy po prostu zwiedzać? Czy zamierzamy uprawiać sporty? A może chcemy wypróbować jakieś bardziej ekstremalne aktywności?

    Ubezpieczenie turystyczne na urlop na Litwie – o czym jeszcze warto pamiętać?

    Wymienione powyżej elementy ubezpieczenia są bardzo ważne, ale to nie wszystko. W sposób szczególny do zakupu polisy turystycznej powinny przyłożyć się osoby, które wyjeżdżają na Litwę, aby uprawiać różnego rodzaju sporty. Powinny one przede wszystkim upewnić się, czy ubezpieczyciel nie wymaga wykupienia rozszerzenia o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka.

    Gdzie można znaleźć taką informację? Znajduje się ona najczęściej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, opcjonalnie w szczegółach produktu.

    Osoby, które planują aktywny wypoczynek, nierzadko zabierają ze sobą także kosztowny sprzęt sportowy, jak rower, czy akcesoria do sportów wodnych. Warto pamiętać, że sprzęt sportowy także można ubezpieczyć. Ponadto warto zadbać, aby polisa dla sportowca zawierała także OC sportowe.

    W szczególnej sytuacji są także osoby, cierpiące na szeroko rozumiane choroby przewlekłe. Przy zakupie polisy muszą one koniecznie rozszerzyć ochronę za dodatkową składką. Zakup odpowiedniego rozszerzenia jest gwarancją otrzymania pomocy, gdy do szkody dojdzie w związku z chorobą przewlekłą.

    A co z turystami, którzy wybierają się na Litwę w celach czysto rozrywkowych, ale nadal chcą czuć się bezpiecznie? Wiele towarzystw oferuje możliwość rozszerzenia ochrony o tzw. klauzulę alkoholową. Dzięki niej towarzystwo pokryje koszty, jeśli do powstania szkody dojdzie po spożyciu przez ubezpieczonego alkoholu.

    Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na tygodniowy wyjazd na Litwę?

    Poniżej przygotowaliśmy zestawienie kilku ciekawych ofert ubezpieczenia turystycznego na weekendowy wyjazd do Estonii dla dwóch osób. 

    TU

    Zakres ubezpieczenia

    Koszty leczenia

    Cena za dzień

    EUROPA UBEZPIECZENIA

    Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, zdarzenia pod wpływem alkoholu

    129 780 zł

    4 zł

    UNIQA

    Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, zdarzenia pod wpływem alkoholu

    250 000 zł

    4,62 zł

    AXA PARTNERS

    Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, OC sportowe, zdarzenia pod wpływem alkoholu, Rehabilitacja po powrocie do Polski

    200 000 zł

    4,67 zł

    SIGNAL IDUNA 

    Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, sprzęt sportowy, zdarzenia pod wpływem alkoholu

    173 040 zł

    4,86 zł

    NATIONALE NEDERLANDEN

    Koszty leczenie, ratownictwo, bagaż, NNW, OC, OC sportowe, bagaż, zdarzenia pod wpływem alkoholu

    300 000 zł

    9,18 zł

    Przy pomocy naszego kalkulatora można znaleźć odpowiednią ofertę ubezpieczenia na wyjazd na Litwę szybko... i bez wychodzenia z domu. Całość formalności można załatwić przez Internet, a polisa przychodzi na wskazany adres e-mail. Kalkulator uwzględnia oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych.

    Zasadniczo każde dobre ubezpieczenie turystyczne, oprócz kosztów leczenia i ratownictwa, powinno zawierać również:

    • OK

      Ubezpieczenie NNW -  w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu przez ubezpieczonego, towarzystwo wypłaci odszkodowanie.

    • OK

      OC w życiu prywatnym - jeśli w trakcie wyjazdu turysta wyrządzi szkodę osobie trzeciej, dzięki OC nie będzie musiał rekompensować jej z własnej kieszeni.

    • OK

      Assistance - w każdej chwili można skontaktować się z centrum informacyjnym ubezpieczyciela i uzyskać pomoc prawną, informacyjną i finansową – bez dodatkowych kosztów.

    • OK

      Ubezpieczenie bagażu - bardzo ważny element ubezpieczenia, w szczególności dla osób, które zamierzają zabrać ze sobą elektronikę lub inne kosztowne przedmioty. W przypadku kradzieży lub zniszczenia bagażu towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci turyście odszkodowanie.

    Co warto wiedzieć?

    1. Litwa to nie tylko ojczyzna Mickiewicza, nasz północy sąsiad ma do zaoferowania znacznie więcej.
    2. Warto zobaczyć Wilno, Grodno, Druskienniki oraz wybrać się nad Bałtyk. 
    3. Na Litwę należy zabrać EKUZ.
    4. Karta nie gwarantuje jednak pokrycia wszytskich kosztów leczenia, lepiej zabrać też polisę turystyczną. 
    Oceń stronę
    4,87
    logo innowacyjna gospodarka
    Ubezpieczenia Rankomat Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
    logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego