Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
ZadzwońWhatsApp

Ubezpieczenie do Chile

Chile to malowniczy kraj, w którym natura po prostu zapiera dech w piersiach. Duża różnorodność klimatu i krajobrazu sprawiają, że to idealny kierunek dla podróżników spragnionych przygód. Wyprawy na lodowce i górski trekking po Andach, ale też pustynia i gorące źródła – wszystko to czeka właśnie w Chile.

Kup ubezpieczenie od 3 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Info

Chile - informacje praktyczne

Język:

Hiszpański

Waluta:

Peso chilijskie

Stolica:

Santiago

Numery alarmowe:

  • Pogotowie – 131
  • Straż pożarna – 132
  • Policja – 133
Tarcza

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Koszt wizyty u lekarza:

70 euro

Koszt pobytu w szpitalu/doba:

300 euro

Rekomendowana suma ubezpieczenia:

Możliwie jak najwyższa

Cena polisy (1 osoba/1 dzień):

4,70 zł

Ciekawostka: W Chile znajduje się Atakama, najsuchszej pustyni na świecie o surrealistycznym krajobrazie.


Informacje MSZ

Od połowy maja 2023 r. nie ma restrykcji związanych z COVID-19 dotyczących podróżowania do i po Chile. Oznacza to, że nie trzeba okazywać zaświadczeń o szczepieniu ani wykonywać żadnych testów.

Szczególne wymagania dot. podróży na wyspę Rapa Nui. 

(ostatnia aktualizacja: 24.09.2024 r.)


Chile

Chile to naprawdę wyjątkowe państwo. Jest najdłuższe i równocześnie najwęższe w całej Ameryce Południowe – mówi się, że kształtem przypomina wstążkę. Mierzy aż 4300 km, przy zaledwie 175 km szerokości. Dodatkowo występują nam niemal wszystkie strefy klimatyczne – od najsuchszej pustyni Atacama na północy, aż po lodowce i góry występujące na południu.

Podróż do Chile warto zaplanować pod kątem tego, w jaki sposób zamierzamy spędzać czas. Osoby, którym zależy na wysokiej temperaturze, powinny zorganizować wycieczkę w styczniu, lutym lub grudniu. Temperatury przekraczają wtedy 25 stopni Celsjusza. Najzimniejszymi miesiącami są natomiast lipiec i sierpień – ok. 13 stopni Celsjusza.

  • Walutą obowiązującą w Chile jest peso chilijskie. W niektórych miejscach turystycznych można jednak płacić dolarami amerykańskimi. We wszystkich dużych miastach występują bankomaty. Nie ma problemów z płatnościami bezgotówkowymi.
  • Językiem urzędowym jest hiszpański. Niestety tylko mniej niż 10% mieszkańców posługuje się j. angielskim.
  • Chile, choć przez swój nietypowy kształt może wydawać się niewielkim krajem, jest 2,4 razy większe od Polski. Ze względu na duże odległości pomiędzy poszczególnymi atrakcjami, warto zaplanować wycieczkę trwającą przynajmniej 2-3 tygodnie.
  • Jedną ze zdecydowanie najpopularniejszych atrakcji turystycznych Chile jest Wyspa Wielkanocna. Znamy ją przede wszystkim z charakterystycznych  kamiennych posągów Moai. Wyspa należy do Chile, choć od lądu dzieli ją aż 3600 km. Zachwyca surowym, nietkniętym ręką człowieka krajobrazem, pełnym wygasłych wulkanów.
  • Atacama. Pustynny region Chile wygląda odrobinę jak z innej planety – nie brak tam formacji skalnych i kanionów, a pośród tego nietypowego krajobrazu rozciąga się miasto San Pedro de Atacama. W okolicy znajdziemy mnóstwo atrakcji. Warto zobaczyć m.in. turkusowe jeziorka Laguna Altiplânicas lub Laguna Cejar znajdujące się w okolicy wulkanów. Każdy podróżnik powinien wybrać się też do Doliny Księżycowej i Doliny Śmierci, zaskakujących księżycowym krajobrazem. Warto zobaczyć również gejzery Del Tatio.
  • Santiago de Chile. Stolicę kraju zamieszkuje blisko 1/3 populacji całego kraju. To tętniące życiem miasto z imponującą architekturą. Warto zobaczyć m.in. Palacio de La Moneda, katedrę i gmach poczty, a także odwiedzić jedno z licznych muzeów i  przespacerować się klimatycznymi uliczkami Paris-Londres. Warto też wybrać się na wycieczkę na jedno ze wzgórz znajdujących się w samym centrum miasta: San Cristobal lub Santa Lucia. Widoki na panoramę miasta i majestatyczne Andy gwarantowane!
  • Park Narodowy Torres del Paine. Górski region położony w południowej części Chile to raj dla amatorów trekkingu. Lodowce, malownicze widoki, monumentalne szczyty i turkusowe jeziorka – to wszystko powody, dla których trekking w chilijskich Andach jest naprawdę dobrym pomysłem. W szczególności warto wybrać się na imponujący lodowiec Gray (oczywiście z przewodnikiem!). Widoki można też obserwować z rejsu po jeziorze Gray.
  • Park Narodowy Pan de Azucar. To propozycja dla amatorów morskich kąpieli. To właśnie tutaj znajdują się najpiękniejsze chilijskie plaże – należy jednak liczyć się ze stosunkowo niską temperaturą wody i intensywnymi falami. Mimo to plaże położone w pustynnym otoczeniu robią niesamowite wrażenie.
  • Dolina Valle del Elqui. Kolorowe miasteczka i niewielkie, malownicze wioski, a także wytwórnie pisco – wysokoprocentowego trunku z winogron – to najlepsza charakterystyka tego regionu. Dolina pełna jest spokojnych miejscowości, gdzie życie płynie powoli, a turyści mogą poczuć się przez chwilę jak część lokalnej społeczności.
  • Targi rzemiosła to najlepsze miejsce na zakup pamiątek. Odbywają się w niemal każdym większym mieście – Santiago, Vina del Mar, czy Angelmo. Lokalne wyroby wykonane są m.in. z wełny lamy, drewna kaktusowego, czy kamieni wulkanicznych. Amatorzy wina mogą również postawić na miejscowy trunek pisco lub wino pochodzące z jednej z lokalnych winnic.
  • Charakterystyczne elementy chilijskiej kuchni to oliwki i owoce morza. Popularne dania to m.in. zapiekanka z krabem, sopaipillas (smażony placek z mąki i dyni) oraz zupa paila marina – danie idealne dla miłośników owoców morza. Koniecznie trzeba spróbować również rogalików empanadas, nadziewanych zwykle mięsnym farszem z warzywami lub serem.
  • Z Polski do Chile nie ma połączeń bezpośrednich. Najszybszy lot odbywa się liniami Air France z przesiadką w Paryżu.

Pogoda w Chile - kiedy najlepiej jechać?

Chile to długi, wąski kraj, który rozciąga się na dużej części Ameryki Południowej. Z tego powodu pogoda w Chile różni się w zależności od regionu i sezonu. Ogólnie rzecz biorąc, Chile ma różne strefy klimatyczne, w tym pustynie, góry, lasy deszczowe i obszary nadbrzeżne. 

Pustynia Atakama jest jednym z najsuchszych miejsc na ziemi. Tam jest zazwyczaj sucho i słonecznie przez cały rok. Nocą mogą występować znaczne spadki temperatury. To dobre miejsce do odwiedzenia o każdej porze roku, ale latem temperatury mogą być ekstremalnie wysokie.

Centralna część Chile leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, z gorącymi, suchymi latami i łagodnymi, deszczowymi zimami. W lecie (okres od grudnia do lutego), temperatury mogą sięgać 30°C, podczas gdy zimą (od czerwca do sierpnia) są niższe, oscylując wokół 10-15°C. 

Południowe Chile to chłodniejszy klimat, z większą ilością opadów. Latem temperatury mogą wynosić około 15-20°C, podczas gdy zimą są znacznie niższe, często spadając poniżej 0°C. 

Warto pamiętać, że Chile ma bardzo długą linię brzegową i wiele wysp, takich jak Wyspa Wielkanocna (Rapa Nui). Pogoda na wybrzeżu i na wyspach może się różnić od warunków panujących w głębi lądu.

Średnie temperatury w Chile

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 20°Cluty 20°Cmarzec 18°Ckwiecień 16°Cmaj 15°Cczerwiec 14°Clipiec 15°Csierpień 15°Cwrzesień 15°Cpaździernik 16°Clistopad 17°Cgrudzień 19°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń 13°Cluty 13°Cmarzec 12°Ckwiecień 9°Cmaj 8°Cczerwiec 7°Clipiec 6°Csierpień 7°Cwrzesień 8°Cpaździernik 9°Clistopad 10°Cgrudzień 12°C
Temperatura wody
styczeń 17°Cluty 18°Cmarzec 17°Ckwiecień 16°Cmaj 14°Cczerwiec 14°Clipiec 13°Csierpień 13°Cwrzesień 13°Cpaździernik 14°Clistopad 15°Cgrudzień 16°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Chile na rankomat.pl?

  • Karta EKUZ w Chile nie zapewni nam żadnej ochrony.
  • Na podróż do Chile obowiązkiem jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego o sumie gwarantowanej kosztów leczenia minimum 30 000 USD.
  • Polskie MSZ na wyjazd do Chile zaleca wykupienie polisy o jak najszerszym zakresie ubezpieczenia.
Polisę na wyjazd do Chile można mieć już od
6*
dzienna cena ubezpieczenia dla osoby dorosłej * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Chile? Dokumenty na wyjazd do Chile

  • Dokumenty

Na wyjazd do Chile musimy przygotować przede wszystkim ważny paszport. Przy pobycie do 90 dni nie ma wymogu posiadania wizy. Każdy turysta otrzymuje od władz Chile specjalną kartę (Tarjeta de turismo), która zawiera informacje m.in. o dacie wjazdu. Należy ją zachować i okazać przy wyjeździe.

Warto też wiedzieć, że w Chile obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące podróżowania z małoletnimi. Jeśli dzieci podróżują wyłącznie z jednym opiekunem lub same, rodzic musi uzyskać dokument poświadczony notarialnie. Dokument musi potwierdzać zgodę każdego z rodziców na wyjazd, lub wyłącznie tego, który nie przebywa w podróży. Należy mieć ze sobą również zalegalizowany odpis skrócony aktu urodzenia dziecka.

Dodatkowe obowiązki dotyczą również osób, które do Chile przyjeżdżają w celu uprawiania turystyki górskiej lub w celu prowadzenia działalności naukowo-badawczej w rejonach przygranicznych. Muszą one uzyskać zgodę Departamentu Granicy  Państwowej  i Terenów Przygranicznych Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

  • Powerbank

Zwiedzanie Chile to zwykle wiele godzin spędzonych w naturze, bez dostępu go prądu. Warto to przewidzieć, a aby w środku wycieczki nie stracić możliwości robienia zdjęć i kontaktu z najbliższymi, zabrać ze sobą powerbank.

  • Wygodne obuwie

Góry są jedną z największych atrakcji Chile. Warto przygotować się na podziwianie krajobrazów w trakcie dłuższych spacerów i zabrać ze sobą wygodne obuwie.

  • Dolary amerykańskie

Do Chile najlepiej zabrać dolary amerykańskie i wymiany na peso chilijskie dokonać na miejscu. Przy wymianie waluty w wysokości powyżej 1000 USD podróżnik musi przedstawić dokument tożsamości.

Paszport
Paszport
Zaświadczenie o szczepieniu
Zaświadczenie o szczepieniu
Gotówka
Gotówka

Dodatkowo warto wziąć:

Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Gotówka
Gotówkę

Czy w Chile jest bezpiecznie?

Wypowiedź eksperta

Na tle krajów regionu Chile wyróżnia się niskim poziomem przestępczości pospolitej. Zdarzają się jednak przypadki kradzieży, napadów oraz rozbojów, których ofiarami są obcokrajowcy.
www.gov.pl

Chile uchodzi za stosunkowo bezpieczny kraj. Poziom przestępczości pospolitej, na tle krajów sąsiadujących, jest niski. Turyści muszą jednak zachowywać ostrożność w dużych ośrodkach miejskich.

MSZ apeluje do turystów o rejestrowanie podróży do Chile w systemie Odyseusz.

  • Uwaga Chile jest obszarem narażonym na klęski żywiołowe – trzęsienia ziemi, powodzie, pożary, tsunami, czy erupcje wulkanów. Informacje o zagrożeniach można odnaleźć na stronie chilijskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Bezpieczeństwa.
  • Uwaga Warto uważać też na przestępstwa dokonywane w trakcie awarii samochodowych. W Chile popularne wśród złodziei jest intencjonalne powodowanie awarii w aucie turysty, następnie dokonywanie fałszywej próby udzielenia pomocy, a w efekcie – kradzieży. Każdą kradzież trzeba zgłosić na najbliższym posterunku policji lub powiadomić policyjny patrol.
  • Uwaga Poziom kradzieży wzrasta w miesiącach grudzień-luty. MSZ zaleca ostrożność w miastach: Santiago, Valparaiso, Antofagasta i Viña del Mar czy Valparaiso.
  • Uwaga Miejscem, w którym trzeba być szczególnie czujnym, jest metro w Santiago, a także dworce autobusowe i ogródki kawiarniane.

Karta EKUZ na urlop w Chile –  czy obowiązuje?

W Chile karta EKUZ jest kompletnie nieprzydatna. Nie zapewni nam żadnej ochrony.

Aktualnie władze chilijskie wymagają, aby każdy podróżnik wykupił ubezpieczenie o sumie gwarantowanej kosztów leczenia na poziomie co najmniej 30 000 dolarów amerykańskich. To jedyny sposób, dzięki któremu turysta nie będzie musiał ze swoich środków płacić za ewentualne koszty leczenia, czy ratownictwa.

Warto wiedzieć, że koszty uzyskania pomocy medycznej w Chile są wysokie. Najłatwiej uzyskać pomoc w ośrodkach prywatnych, w których poziom opieki jest stosunkowo wysoki. Cena podstawowej wizyty u lekarza to ok. 300-400 zł. Wizyty u specjalistów są droższe i wynoszą ok. 600 zł. Pobyt w szpitalu to ok. 1600 zł. Płatności dokonuje się z góry, za wyjątkiem sytuacji związanych z ratowaniem życia.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Wybór polisy ubezpieczeniowej na wypoczynek w Chile warto poprzedzić analizą swoich potrzeb i charakteru wyjazdu. Osoby, które zamierzają wspinać się w Andach, będą potrzebowały innego zakresu ochrony, niż podróżnicy zamierzający wyłącznie spacerować po chilijskich kurortach.

Ubezpieczenie turystyczne do Chile
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
23,37 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19OC sportowe: 1 500 000 zł sprzęt sportowy
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 333 168 zł
Ratownictwo
44 439 zł
Bagaż
4 444 zł
19,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 44 439 złOC: 444 389 złOC sportowe: 444 389 złzdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
10,72 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Chile
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
23,37 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19OC sportowe: 1 500 000 zł sprzęt sportowy
Europa Ubezpieczenia
19,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
1 333 168 zł
Ratownictwo
44 439 zł
Bagaż
4 444 zł
Dodatkowo: NNW: 44 439 złOC: 444 389 złOC sportowe: 444 389 złzdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
10,72 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Najważniejszym elementem ubezpieczenia podróżnego są koszty leczenia – w przypadku o Chile o sumie gwarantowanej na poziomie minimum 100 000 euro. Ważne są też koszty ratownictwa i NNW. To jednak nie wszystko.

Polisę można dopasować do swoich potrzeb, dobierając rozszerzenia, jak np.:

  • ubezpieczenie bagażu,
  • klauzulę sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka,
  • ubezpieczenie od zdarzeń pod wpływem alkoholu (tzw. klauzula alkoholowa),
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego,
  • OC sportowe,
  • ubezpieczenie od wykonywania pracy (jeśli mamy takie plany w Chile),
  • klauzulę chorób przewlekłych (niezbędna dla podróżników cierpiących na choroby przewlekłe).

Ogromną pomoc w wyborze ubezpieczenia zapewniają kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Dzięki niemu można w kilka minut dopasować polisę do swoich indywidualnych potrzeb. Odpowiednie ubezpieczenie na podróż do Chile można zakupić w cenie od 6 zł za jeden dzień ochrony.

Poniżej przygotowaliśmy dwa przykładowe propozycje ubezpieczenia - najtańsze i optymalne z minimalnymi sumami gwarantowanymi na wyjazd do Chile:

Ubezpieczyciel

TU Europa (9 zł/dzień)

Generali (11 zł dzień)

Koszty leczenia

100 000 euro

500 000 zł

Ratownictwo 

7 000 euro

500 000 zł

NNW

10 000 euro

50 000 zł

OC

100 000 euro

200 000 zł

OC sportowe

100 000 euro

200 000 zł

Ubezpieczenie bagażu

1 000 euro

1 000 zł

Ubezpieczenie COVID-19

+

+

Sporty objęte polisą

10

-
 

Źródło: rankomat.pl

Niezbędne elementy ubezpieczenia, która powinna zawierać każda polisa turystyczna na wycieczkę do Chile, to:

  • OK

    Koszty leczenia o sumie gwarantowanej nie niższej niż 30 000 dolarów. Zgodnie z wymogami chilijskich władz turysta powinien wybrać ofertę gwarantującą pokrycie kosztów leczenia także w przypadku zachorowania na COVID-19. Dzięki kosztom leczenia wydatki poniesione na wizyty u lekarzy i lekarzy specjalistów, hospitalizację, leki, opatrunki, badania itp. – pokrywa ubezpieczyciel.

  • OK

    Koszty ratownictwa. Pokrywają wydatki związane z ewentualną akcją ratowniczą lub poszukiwawczą turysty. To ważny element ubezpieczenia, szczególnie dla osób, które w Chile wybierają się w góry.

  • OK

    NWW. Zapewnia wypłatę odszkodowania turyście, który w trakcie wycieczki doznał uszczerbku na zdrowiu – w wysokości odpowiedniego procentu sumy gwarantowanej.

  • OK

    OC w życiu prywatnym. Element ubezpieczenia, który przydaje się, gdy turysta nieumyślnie wyrządzi szkodę osobie trzeciej lub szkodę na jej mieniu. Posiadając ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, podróżnik nie będzie musiał wypłacać odszkodowania ze swoich prywatnych środków – straty do wysokości sumy gwarantowanej pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe.

  • OK

    Assitance. Zapewnia wsparcie możliwość uzyskania ważnych informacji organizacyjnych i logistycznych w miejscu przebywania turysty – działa 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Bardziej rozbudowane wersje Asisstance pozwalają skorzystać z pomocy prawnika, tłumacza, czy nawet zorganizować opiekę nad małoletnimi dziećmi.

  • OK

    Ochrona bagażu. Pomocna w razie kradzieży czy zniszczenia przedmiotów zabieranych w podróż. Ubezpieczyciel w razie zdarzenia zrekompensuje poniesione straty odszkodowaniem.

Co warto wiedzieć?

  1. Jeśli zależy nam na wysokich temperaturach, Chile najlepiej odwiedzić w styczniu, lutym lub w grudniu.
  2. Chile to idealny kraj dla miłośników trekkingu i obcowania z naturą.
  3. Opieka medyczna w Chile jest na satysfakcjonującym poziomie, jednocześnie jednak jest bardzo droga.
  4. Przed wyjazdem do Chile każdy podróżnik powinien wykupić ubezpieczenie podróżne – suma gwarantowana kosztów leczenia nie może być niższa niż 100 000 euro.
  5. Taką polisę można mieć od około 6 zł za dzień ochrony.
Oceń stronę
5,00
logo innowacyjna gospodarka
Ubezpieczenia Rankomat Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego