- Co obejmuje ubezpieczenie AC?
Ubezpieczenie AC (autocasco ubezpieczenie) to dobrowolne ubezpieczenie, które obejmuje m.in. kradzież samochodu, szkody spowodowane przez zwierzęta, wybicie szyby, uszkodzenie karoserii, zderzenie z innym samochodem, uszkodzenie pojazdu z własnej winy, zderzenie z drzewem, zalanie samochodu, szkody powstałe w wyniku działania żywiołu.
- Na jaki okres zawierana jest umowa ubezpieczenia AC?
Standardowa umowa ubezpieczenia jest zawierana na 12 miesięcy. Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają w ofercie AC krótkoterminowego. Jednak możesz dokupić ubezpieczenie autocasco na mniej niż rok w tej samej firmie, w której aktualnie masz wykupioną polisę OC. Jeśli więc np. kupiłeś ubezpieczenie oc w lutym, a w lipcu chcesz dodatkowo dodać ubezpieczenie samochodu AC, to ubezpieczyciel może Ci to umożliwić. Wówczas umowa autocasco będzie się kończyć jednocześnie z obowiązkowym OC.
- Od kiedy ubezpieczenie AC może zacząć działać?
Zwykle odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego rozpoczyna się następnego dnia po zawarciu umowy ubezpieczenia autocasco, jednak nie wcześniej niż po opłaceniu składki lub pierwszej raty. Niektórzy ubezpieczyciele również obejmują pojazd ochroną ubezpieczeniową z chwilą podpisania umowy autocasco. Termin płatności składki za polisę AC jest zawsze podawany w dokumentach polisowych otrzymanych od firmy.
- Czy można ubezpieczyć samochód zarejestrowany za granicą?
Nie. Polskie towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach ubezpieczenia AC ochroną ubezpieczeniową obejmują jedynie pojazdy zarejestrowane na terytorium naszego kraju.
- Co to jest ubezpieczenie AC all risks?
Polisa AC All risks zapewnia ochronę samochodu przed standardowymi ryzykami związanymi z ubezpieczeniem AC (np. kradzież, szkoda całkowita, działania sił natury, akty wandalizmu) oraz wszystkimi innymi, które nie zostały wyłączone w zapisach zawartych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). W takim przypadku to ubezpieczyciel musi udowodnić, że powstała szkoda nie jest objęta ochroną wynikającą z umowy ubezpieczenie autocasco.
- W jakich krajach działa ochrona ubezpieczenia AC?
Każda firma indywidualnie określa zakres terytorialny AC w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). W podstawowym wariancie jest to Polska. Bardziej rozbudowane pakiety autocasco działają również na terenie Europy, a także Maroka, Tunezji lub Izraela. Natomiast duża część ubezpieczycieli wyłącza z ochrony ubezpieczeniowej AC kraje bloku wschodniego, jak Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Rosja i Ukraina.
- Czy można kupić ubezpieczenie AC na raty?
Tak. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają zakup ubezpieczenia AC na 2, 4 lub rzadziej 12 rat. Polisę AC na raty możesz kupić w pakiecie z OC w porównywarce rankomat.pl. Jednak pamiętaj, że zakup autocasco na raty wpływa na wyższą składkę w porównaniu do jednorazowej płatności.
- Co się stanie z ubezpieczeniem AC , jeśli zapomnę zapłacić kolejną ratę?
Jeśli opóźnienie w płatności składki jest kilkudniowe i wynika z Twojego roztargnienia, zwykle ochrona ubezpieczenia AC nie wygaśnie. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe przypomni Ci listownie, mailowo lub telefonicznie o zaległościach w spłacie kolejnej raty. Dopiero długotrwałe nieregulowanie należności może spowodować rozwiązanie umowy przez ubezpieczyciela.
- Jakie dodatkowe rozszerzenia można dokupić do ubezpieczenia AC?
Ubezpieczenie ochrony autocasco można dodatkowo rozszerzyć o pakiet assistance. Dzięki temu w razie awarii samochodu możesz liczyć na naprawę auta na miejscu, holowanie, otrzymać od ubezpieczyciela auto zastępcze, pomoc przy wymianie koła lub w organizacji i pokryciu kosztów transportu do warsztatu.
- Jak działa stała suma ubezpieczenia AC?
Jeśli dojdzie do kradzieży lub uszkodzenia samochodu, podstawę do wypłaty odszkodowania będzie stanowić wartość rynkowa pojazdu z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia AC, a nie powstania szkody. Stała suma ubezpieczenia sprawia więc, że odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela jest wyższe.
- Jak działa naprawa samochodu przy użyciu oryginalnych części?
Przy zakupie ubezpieczenia AC możesz wybrać wariant naprawy samochodu za pomocą części oryginalnych w Autoryzowanych Stacjach Obsługi (ASO). Ta opcja jest również zwana jako metoda serwisowa. Jednak w takim przypadku wysokość składki za ubezpieczenie autocasco jest dużo wyższa w porównaniu do użycia części zamiennych.
- Jak zgłosić szkodę AC?
Informacje o tym, jak powinieneś dokonać zgłoszenia szkody AC, również znajdziesz w OWU. Z reguły firmy ubezpieczeniowe umożliwiają przekazanie informacji o szkodzie na kilka sposobów.
- Czy można dokupić AC?
Dokupienie samego AC (Ubezpieczenie autocasco) jest możliwe, ale ubezpieczyciele różnie podchodzą do tej kwestii. Polisa AC jest ubezpieczeniem dodatkowym, a nie obowiązkowym i jej zakres i warunki nie są regulowane ustawowo. W związku z tym, o możliwość wykupienia AC jako oddzielnego produktu należy pytać w każdym towarzystwie oddzielnie.
- Czym jest ubezpieczenie AC?
Ubezpieczenie Autocasco (AC) to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni Cię przed finansowymi skutkami zniszczenia, uszkodzenia lub utraty samochodu (np. kradzieży) oraz jego wyposażenia, do których dojdzie w wyniku zdarzenia niezależnego od Twojej woli (sytuacji losowej lub spowodowanej przez osoby trzecie).
- Co wchodzi w skład AC?
Ubezpieczenie Autocasco obejmuje nie tylko szkody powstałe podczas jazdy samochodem, ale również w czasie postoju, np. podczas parkowania czy garażowania. Mogą to być m.in. szkody spowodowane przez Ciebie (kolizja, stłuczka parkingowa), przez żywioły (gradobicie, skutki huraganu) czy przez osoby trzecie (kradzież lub wandalizm).
- Czy opłaca się kupować AC?
Ubezpieczenie autocasco chroni Twój samochód od wielu zdarzeń, także w przypadku szkody całkowitej i kradzieży. Warto się na nie zdecydować szczególnie wtedy, gdy posiadasz drogi pojazd lub kupujesz nowe auto z salonu (wysoka jest suma ubezpieczenia). Tylko taka polisa zapewni Ci bezpieczeństwo finansowe i pokryje wszystkie koszty likwidacji szkody.
- Czym się różni ubezpieczenie OC od AC?
Ubezpieczenie OC pokrywa wyłącznie szkody wyrządzone osobom trzecim (poszkodowanym), natomiast z ubezpieczenia AC można naprawić własny samochód. Zakres OC jest regulowany ustawą i identyczny bez względu na ubezpieczyciela, natomiast w przypadku AC oferta każdej firmy może być inna (Ubezpieczenie Autocasco jest dobrowolne i warunki ochrony są ustalane indywidualnie przez każdą firmę).
- Kiedy opłaca się korzystać z AC?
Zadajesz sobie pytanie, czy ubezpieczenie AC dla pojazdu w wieku 10, 15 lub więcej lat będzie opłacalne? Jeśli samochód ma dużą wartość i chcesz ochronić go przed kradzieżą, szkodą spowodowaną przez nieznanego sprawcę czy żywioły, np. pożar, grad, powódź – z AC warto skorzystać. Sprawdź jednak oferty różnych firm i wybierz możliwie najtańszą, z zakresem ochrony dopasowanym do Twoich potrzeb.
- Dlaczego AC jest takie drogie?
Na cenę autocasco (AC) wpływa wiele czynników, w tym wartość samochodu, najczęstsze miejsce parkowania, zamontowane w pojeździe zabezpieczenia antykradzieżowe czy wybrany zakres ubezpieczenia. Jeśli uważasz, że Twoja polisa jest zbyt droga, możesz spróbować obniżyć jej koszt, zmieniając nieco warunki umowy, np. wprowadzając własny udział w szkodzie czy decydując się na gotówkowe rozliczenie szkody.
- Czy muszę mieć AC?
Ubezpieczenie Autocasco nie należy do obowiązkowych ubezpieczeń samochodowych. Od każdego właściciela zarejestrowanego w Polsce pojazdu wymagane jest tylko posiadanie OC. Ubezpieczenie AC jest natomiast opcjonalne, przy czym zakup polisy zaleca się głównie posiadaczom droższych modeli aut, których naprawa lub utrata jest dość kosztowna.