Ponieważ po polskich drogach jeździ coraz więcej pojazdów na prąd, to każdego roku rozrasta się dedykowana im infrastruktura – na mapie pojawiają się kolejne stacje ładowania samochodów elektrycznych. Gdzie szukać stacji ładowania elektryków? Jak korzystać z mapy punktów ładowania? Tego dowiesz się z poniższego poradnika.

Już teraz mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych jest „gęsta” – jak podaje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, w grudniu 2022 r. w Polsce funkcjonowało ponad 2500 stacji wolnego ładowania AC i szybkiego ładowania DC. Zwłaszcza w dużych miastach publiczne ładowarki są dostępne w każdej dzielnicy. W przyszłości ich liczba jeszcze wzrośnie – potrzebę instalacji punktów ładowania uwzględnia się podczas budowy nowych osiedli. To jeden z powodów, dla których warto od czasu do czasu sprawdzić mapę stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Jak korzystać z mapy stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych została stworzona z myślą o szybkim i intuicyjnym wyszukiwaniu punktów ładowania elektryków. Najbliższy punkt ładowania aut elektrycznych w Polsce lub Europie można znaleźć na dwa sposoby. Jak to zrobić?

Wyszukiwanie danej stacji ładowania elektryków na mapie:

  • określ lokalizację stacji ładowania pojazdów – w wyszukiwarce możesz wpisać nazwę stacji, adres lub miasto;
  • nawiguj bezpośrednio na mapie – wystarczy, że będziesz powiększać mapę, aż znajdziesz punkt ładowania w interesującej Cię miejscowości.

Po wybraniu punktu (pinezki) wyświetlą się szczegółowe informacje o stacji – jej dokładny adres, wskazówki dojazdu, zasady postoju (parking płatny, bezpłatny), standard ładowarki oraz godziny, w których można z niej korzystać. W ten sposób dowiesz się również, jak punkt jest oceniany przez innych użytkowników i ile kosztuje ładowanie pojazdu – do cennika możesz przejść, wklejając adres w pasek wyszukiwarki.

Warto wiedzieć: nie każdy punkt ładowania samochodów elektrycznych jest dostępny przez całą dobę – niektóre stacje znajdują się np. na parkingach, które na noc są zamykane.

Planujesz dłuższą podróż? Nie jesteś zadowolony ze stacji ładowania samochodów elektrycznych? Nasza mapa ładowarek samochodowych ułatwi Ci znalezienie najlepszego punktu ładowania elektryków.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych – mapa

Co oznaczają zielone, pomarańczowe i szary punkty ładowania?

Wystarczy tylko spojrzeć na mapę stacji ładowania elektryków, aby zauważyć, że wskazujące je pinezki mają jeden z trzech kolorów – zielony, pomarańczowy lub szary. Umiejętność ich prawidłowego odczytania ułatwi planowanie postojów na ładowanie. Co zawiera mapa ładowarek elektrycznych i co oznaczają poszczególne barwy?

Kolory na mapie stacji ładowania samochodów elektrycznych:

  • zielony – tym kolorem oznaczone są ogólnodostępne punkty ładowania samochodów elektrycznych AC (ładujące prądem przemiennym), z których może skorzystać każdy kierowca;
  • pomarańczowy – pinezki w tym kolorze wskazują punkty ładowania pojazdów elektrycznych, na których baterię auta można naładować w ciągu 20-30 minut (punkty ładujące prądem stałym DC);
  • szary – punkty ładowania oznaczone tym kolorem są aktualnie niedostępne (mogą one być wyłączone z użytkowania z różnych przyczyn, np. być zajęte przez innych użytkowników lub pozostawać w naprawie).

Rodzaje stacji ładowania aut elektrycznych – na której stacji naładować samochód elektryczny?

Mimo że na mapie stacji ładowania samochodów elektrycznych pojawiają się urządzenia kolejnych producentów, to wszystkie ładują akumulatory pojazdów elektrycznych jednym z dwóch rodzajów prądu – prądem przemiennym (AC – alternating current) lub prądem stałym (DC – direct current). Jaka jest między nimi różnica? Której stacji szukać na mapie?

Różnica między stacjami AC i DC sprowadza się do kilku kwestii. Kluczowym czynnikiem jest czas ładowania akumulatorów. Ładowanie na stacjach AC trwa nawet kilka godzin, podczas gdy stacje DC są określane mianem superszybkich – pozwalają one naładować baterię pojazdu w czasie poniżej 30 minut. Co jest powodem? Ponieważ stacje DC ładują pojazd prądem stałym, to nie jest konieczne użycie przetwornicy. Wyeliminowanie kroku przekonwertowania prądu przemiennego na stały powoduje, że akumulatory są ładowane bezpośrednio i w rezultacie proces ten trwa krócej.

Moc ładowania na stacjach ładowania aut elektrycznych AC wynosi najczęściej od 2,2 do 44 kW. Wyższą moc ładowania oferują stacje DC – może ona przekraczać 150 kW.

Inne różnice między stacjami AC i DC:

  • dostępność – ze względu na niższe koszty urządzeń punktów ładowania pojazdów elektrycznych AC jest dużo więcej niż DC;
  • koszt – ładowanie na stacjach AC jest tańsze niż na stacjach DC;
  • lokalizacja – stacje DC najczęściej są zlokalizowane w pobliżu dróg szybkiego ruchu, autostrad i kluczowych szlaków komunikacyjnych.

Czy stacje ładowania elektryków są bezpieczne?

Rozwój elektromobilności oznacza coraz większą pulę środków przeznaczanych na badania i rozwój, w tym projektowanie nowych stacji do ładowania akumulatorów samochodów elektrycznych. Czy dostępne dziś urządzenia są bezpieczne? Producenci ładowarek nie mają dowolności – muszą dostosować się do wymogów technicznych sprecyzowanych w przepisach. W rezultacie na mapie Polski pojawiają się stacje ładowania aut elektrycznych, które są odpowiednio zabezpieczone m.in. przed warunkami atmosferycznymi i uszkodzeniami. Zapewniają one pełne bezpieczeństwo użytkowania.

Kwestii bezpieczeństwa dotyczy także pytanie o lokalizację punktu ładowania elektryków i jego wyposażenie. Współcześnie budowane stacje:

  • powstają z dala od stref zagrożonych wybuchem;
  • posiadają zabezpieczenia przeciwpożarowe;
  • są monitorowane przez całą dobę;
  • muszą zostać odpowiednio oznakowane;
  • są wyposażone m.in. w słupki bezpieczeństwa i progi zwalniające.

Czy lepiej ładować samochód elektryczny w domu, czy jechać na stację?

Ładowanie samochodu elektrycznego we własnym garażu jest niezwykle wygodne. Co więcej, może być też opłacalne ekonomicznie – można w tym celu wykorzystać choćby nocną taryfę, gdy ceny energii elektrycznej są dużo niższe niż w godzinach szczytu. Jednak dla wielu kierowców przeszkodą są koszty – inwestycja we własny wallbox może oznaczać spory wydatek. Oczywiście zawsze pozostaje możliwość naładowania baterii prądem ze zwykłego gniazdka, choć trwa to wyjątkowo długo i może obciążać domową instalację.

Alternatywą dla ładowania akumulatorów samochodu elektrycznego w domu są powstające w różnych punktach miast publiczne ładowarki. Ponieważ stacji ładowania elektryków wciąż przybywa, to dziś rzeczywiście są one alternatywą dla domowego wallboxa. Z drugiej strony nigdy nie można wykluczyć tego, że akurat wszystkie stanowiska ładowania będą zajęte. Od wizyty na niektórych publicznych stacjach odstraszyć może też cena – szczególnie drogie mogą okazać się ładowarki znajdujące się na hotelowym parkingu.

Czas ładowania akumulatorów ładowarką DC w popularnych pojazdach

ModelCzas ładowania DC / zasięg (moc ładowania)Maksymalny zasięg WLTP
Tesla Model 315 min. / 275 km (250 kW)602 km
Ford Mustang Mach-E10 min. / 119 km (150 kW)600 km
Kia EV65 min. / 100 km (350 kW)394-528 km
Renault ZOE30 min. / 150 km (50 kW)386 km
Opracowanie własne na podstawie danych publikowanych przez producentów

Przed wyjazdem w drogę – o czym jeszcze pamiętać?

Zwłaszcza przed wyruszeniem w dłuższą trasę naładowane do pełna akumulatory to podstawa, podobnie jak sprawdzenie na mapie lokalizacji stacji ładowania samochodów. Jednak to nie wystarczy, aby czuć się w pełni bezpiecznie – trzeba jeszcze sprawdzić ważność ubezpieczenia pojazdu. Jeżeli podróż jest długa, dobrym pomysłem może okazać się wykupienie polisy assistance – w razie awarii zapewni ona pomoc drogową, która jest dostępna również dla właścicieli samochodów elektrycznych.

Właściciele aut elektrycznych mogą mieć powody do zadowolenia – w styczniu 2023 r. płacili oni za OC średnio 368 zł. Przygotowana dla nich oferta ubezpieczeń nie ustępuje propozycjom skierowanym do właścicieli pojazdów z napędem spalinowym. Auto elektryczne można ubezpieczyć od różnych ryzyk, w tym zagwarantować sobie pomoc w razie rozładowania akumulatora. Dziś zestaw polis dla elektryka można kupić bez wychodzenia z domu, korzystając z internetowego kalkulatora ubezpieczeń

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Wybierasz się w dłuższą podróż swoim autem elektrycznym? Skorzystaj z aktualnej mapy stacji ładowania samochodów elektrycznych, która bez problemu wyświetla się również na urządzeniach mobilnych.

Uwaga! Zgodnie z postanowieniem UE, do 2030 r. sieć stacji ładowania zostanie rozbudowana. Przeczytasz o tym w artykule Podróż autem elektrycznym po UE będzie łatwiejsza. Stacje ładowania powstaną co 60 km

Co warto wiedzieć

  • Stacje ładowania samochodów elektrycznych można wyszukiwać na dwa sposoby – określając lokalizację lub nawigując na mapie.
  • Na mapie stacje ładowania elektryków mogą być oznaczone pinezką w jednym z trzech kolorów – zielonym, pomarańczowym lub szarym.
  • Stacja w kolorze zielonym to ładowarka AC. Pomarańczowy kolor wskazuje na stację DC. Szarym kolorem są zaznaczone stacje zajęte lub nieczynne.
  • Stacje ładowania elektryków są bezpieczne – zarówno ładowarki, jak i miejsca, w których zostały one postawione, muszą spełniać wymogi przewidziane w przepisach.
  • Ładowanie elektryka w domu jest wygodne, ale wymaga dostępu do wallboxa – ładowanie z gniazdka to rozwiązanie awaryjne.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Na której stacji ładować samochody elektryczne? Prąd przemienny AC czy prąd stały DC?

    To zależy od Twoich potrzeb i preferencji. Jeżeli chcesz szybko doładować akumulator, najlepszym wyborem będzie znalezienie na mapie stacji DC. Masz czas? Planujesz naładować akumulator podczas zakupów w galerii handlowej? W tej sytuacji z powodzeniem możesz wybrać ładowarkę AC.

  2. Jakie są rodzaje wtyczek na stacjach ładowania elektryków?

    W miarę upowszechniania się aut z napędem elektrycznym na rynku zaczęło funkcjonować kilka standardów złączy ładowania. Najpopularniejsze z nich to: Typ 1 (AC – do 11 kW), Typ 2 (AC – do 43 kW), CHAdeMo (DC – do 100 kW) i Typ 2 CCS (DC – 350 kW). Przed wizytą na stacji ładowania upewnij się, że posiada ona złącze kompatybilne z Twoim pojazdem.

  3. Czy mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych jest aktualizowana?

    Nowych stacji ładowania samochodów elektrycznych na mapie Polski każdego roku jest coraz więcej. Stąd też mapa jest wciąż aktualizowana. Warto z niej korzystać regularnie, aby sprawdzać, czy w pobliżu miejsca zamieszkania lub pracy nie powstały nowe ładowarki.

  4. Czy warto zainwestować w domową stację ładowania pojazdów?

    Uniezależnienie się od publicznej stacji ładowania pojazdów elektrycznych to kusząca opcja. Jednocześnie rozwiązanie to – mimo wielu zalet – wiąże się też ze sporym wydatkiem. Mowa o konieczności zakupu urządzenia, którego koszt może być znaczny. Niektórzy producenci aut proponują jednak wallboxy w promocyjnej cenie przy zakupie auta.

  5. Czy można zamontować prywatną ładowarkę przed budynkiem wielorodzinnym?

    Po nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych jest to możliwe, choć wiąże się z formalnościami. Kierowca auta elektrycznego zainteresowany montażem ładowarki musi m.in. ustalić z zarządcą parametry ładowarki, złożyć wniosek oraz pokryć wszelkie koszty związane z instalacją ładowarki oraz jej podłączeniem do sieci.