Przyciemnianie szyb samochodowych to z jednej strony moda, z drugiej praktyczne rozwiązanie, które często wpływa na komfort jazdy. Jeszcze inny powód przyciemniania szyb to względy bezpieczeństwa. Ciemniejsze szyby boczne ograniczają bowiem dostęp wizualny do wnętrza pojazdu. Jeśli zdecydujesz się na przyciemnianie szyb, sprawdź najpierw, jak zrobić to prawidłowo., aby uniknąć kłopotów.

Przyciemnione szyby samochodowe często stanowią o wyższej wersji wyposażenia pojazdu. W pojazdach premium znajdują się zwykle w standardzie. Nie można jednak zaprzeczyć temu, że zabieg przyciemniania szyb przynosi szereg praktycznych korzyści, jak choćby ochrona przed promieniami UV i komfort podróżowania.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Samochód może zostać wyposażony w przyciemniane szyby fabrycznie, ale równie dobrze możesz poddać go temu zabiegowi już po zakupie. Kwestię przyciemniania szyb regulują stosowne przepisy - Kodeks drogowy oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych prowadzenia pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Sprawdź, jakie masz możliwości, jeśli marzą Ci się przyciemnione szyby.

Dlaczego kierowcy decydują się na przyciemnianie szyb samochodowych?

Folie przyciemniające szyby często kojarzą się z transportem osób piastujących wysokie stanowiska lub popularnych. W pewnym sensie rzeczywiście dawniej stanowiły wyraz luksusu, ale i ochronę prywatności. Dziś przyciemnione szyby to niemal widok powszedni. 

Poza aspektem wizualnym wielu kierowców decyduje się na nie ze względów praktycznych. Do najważniejszych należą:

  • zabezpieczenie przed szkodliwymi promieniami UV w upalne dni (poza tym wnętrze samochodu z przyciemnianymi szybami nagrzewa się znacznie wolniej niż bez przyciemnienia, co zwiększa komfort termiczny osób znajdujących  się w środku),
  • zwiększenie bezpieczeństwa jazdy (przyciemnione szyby redukują ewentualne odblaski i refleksy, dzięki czemu kierowcy nie grozi nagłe oślepienie),
  • zapewnienie prywatności (przyciemnianie szyb pomaga w ograniczeniu niepożądanych spojrzeń do wnętrza pojazdu),
  • zwiększenie ochrony pasażerów w razie wypadku (o ile przednia szyba składa się z dwóch warstw tafli szkła i jej rozbicie nie zagraża uszkodzeniem jadących, o tyle szyby boczne w razie uszkodzenia rozsypują się na małe kawałki - folie przyciemniające stanowią dodatkowe wzmocnienie szkła i zapobiega takiej sytuacji),
  • ochrona przed kradzieżą (zastosowanie specjalnej folii przyciemniającej wzmacnia konstrukcję szyby bocznej, wskutek czego potencjalnemu złodziejowi trudniej będzie dostać się do wnętrza auta).

Porównaj ceny OC i AC

Jeśli chodzi o ochronę wnętrza pojazdu przed nadmiernym nagrzewaniem się, istnieją rzecz jasna także inne sposoby, aby ją zapewnić. To choćby montaż roletek lub osłon samochodowych. Przyciemnianie szyb jest jednak najwygodniejsze, choć jednocześnie najbardziej kosztowne.

Przyciemnianie szyb - co na to przepisy?

Przyciemnianie szyb to kwestia, która jest regulowana prawnie. Ustawa Prawo o ruchu drogowym mówi o tym jednak bardzo ogólnie.

Co mówi prawo?

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Jak to interpretować? Bezpieczeństwo prowadzenia samochodu w dużym stopniu zależy od stopnia przepuszczalności światła. Wpływa ona na widoczność tego, co się dzieje na drodze.
art. 66 ust. 1 pkt 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym

Więcej na ten temat znajdziemy w treści Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych prowadzenia pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (§8 ust. 4). Zgodnie z tym aktem, przepuszczalność szyb bocznych przednich może wynosić maksymalnie 70%.

Uwaga!

W nowoczesnych samochodach często można spotkać już fabrycznie przyciemniane szyby. Jeśli dodatkowo nakleisz na nie folę przyciemniającą, ten limit może zostać łatwo przekroczony.

Nie ma natomiast limitów co do szyby tylnej oraz tylnych szyb bocznych. Możesz je przyciemniać w jakim stopniu chcesz. Oczywiście nie kosztem bezpieczeństwa. 

Metody przyciemniania szyb samochodowych

Nie zawsze szyby w samochodzie będą przyciemnione przez producenta. Niektórzy decydują się na to dopiero po czasie. Mają wtedy do wyboru jedną z dwóch popularnych metod:

  • metoda piecowa (to metalizowanie szkła z wykorzystaniem tlenku tytanu w specjalnym piecu),
  • metoda z wykorzystaniem folii (polega na oklejaniu szyb samochodowych specjalną ciemną folią).

Przyjrzymy się każdej z nich.

Piecowe przyciemnianie szyb

Jest to metoda, której skutków nie da się odwrócić. Jeśli zdecydujesz się przyciemnić szybę w ten sposób, musisz mieć świadomość, że taka już zostanie na zawsze. Ogromną zaletą metody piecowej jest jej trwałość. Wygląd szyb się nie zmienia nawet pod wpływem intensywnego słońca.

Cały zabieg polega na naniesieniu na szybę specjalnej warstwy. W tym celu wykorzystuje się wspomniany tlenek tytanu. Później szyba jest wygrzewana w wysokiej temperaturze. W efekcie powstaje na niej jednolita warstwa przyciemniająca, przez którą szkodliwe promienie UV nie dostaną się do wnętrza pojazdu. 

Ta metoda jest co prawda najbardziej trwała i skuteczna i w ten sposób szyby przyciemniają właśnie producenci samochodów. Niestety wiąże się jednocześnie z wysokimi kosztami, dlatego wśród kierowców zdecydowanie bardziej popularna jest folia. 

Co warto wiedzieć o piecowym przyciemnianiu szyb?

  1. Jeżeli szyba zostanie uszkodzona, będzie trzeba nabyć szybę standardową, a następnie poddać ją procesowi wypalania. Konieczne jest wówczas uzyskanie identycznego odcienia, jak w pozostałych szybach.
  2. Zarówno montaż, jak i demontaż szyby powinien przeprowadzić specjalista. W tej metodzie należy wykorzystać nowe uszczelki i specjalistyczny klej do szyb.
  3. W celu przyciemnienia szyba musi zostać wyciągnięta z samochodu, a następnie specjalnie przygotowana i oczyszczona. Dopiero później pokrywa się ją tytanem i wypala w piecu. Po montażu przyciemnionej szyby należy odczekać, aż klej całkowicie wyschnie.

Przyciemnianie szyb za pomocą folii

Liczysz na większy komfort jazdy i chcesz przyciemnić szyby, ale z ograniczony budżetem? Specjalne folie przyciemniające to rozwiązanie dla Ciebie. Jest to metoda mniej trwała, ale za to pozwala na wymianę pokrycia szyby na inne, np. mocniej zaciemnione, jeśli zajdzie taka potrzeba. W przeciwieństwie do metody piecowej, możliwe są tu modyfikacje już wykonanego przyciemnienia.

Folia przyciemniająca:

  • ogranicza dostęp światła do wnętrza samochodu,
  • chroni tapicerkę przed wyblaknięciem,
  • zmniejsza nagrzewanie się samochodu.

Naklejanie na szyby folii trwa stosunkowo krótko. Zabieg można zamknąć nawet w dwóch godzinach. Co więcej, nie trzeba w tym celu demontować szyb z auta. Folie zawsze zakłada się od wewnętrznej strony szyby.

Co warto wiedzieć o przyciemnianiu za pomocą folii?

  1. Metodę foliową można odwrócić, np. usunąć folię i to bez pomocy żadnego specjalisty.
  2. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia szyby, należy kupić nową i okleić wybraną folią.
  3. Folia przyciemniająca może blaknąć w trakcie użytkowania, ale możesz kontrolować ten defekt, wybierając folię wysokiej jakości.
  4. Nie trzeba wyciągać szyb z samochodu, aby okleić je folią (szyby nieruchome). Gdy chodzi o szyby ruchome/opuszczane, trzeba zdemontować uszczelki.
  5. Metoda foliowa nie wymaga użycia specjalistycznego kleju.
  6. Jeśli zachowasz ostrożność i poznasz procedurę oklejania, zabieg ten możesz wykonać całkowicie samodzielnie.

Czy można przyciemnić szyby w samochodzie na własną rękę?

Jeśli czujesz się na siłach, możesz spróbować przyciemnić szyby na własną rękę. W tym celu będą Ci potrzebne:

  • ręczniki papierowe,
  • środek odtłuszczający,
  • dobrej jakości środek do mycia szyb,
  • ostry nożyk,
  • ściągaczka do wody,
  • płyn do przyciemniania szyb,
  • opalarka lub rakla.

Uwaga!

Zanim weźmiesz się za przyciemnianie szyb samochodowych, musisz je odpowiednio przygotować. Chodzi o oczyszczenie i odtłuszczenie. W tym przypadku sama woda to za mało. O wiele skuteczniejsze będą specjalistyczne preparaty.

ETAP 1: przygotowanie szyby

  1. Nanieś środek do czyszczenia szyb i dokładnie je wyszoruj.
  2. Nadmiar środka usuń za pomocą ściągaczki. 
  3. Osusz powierzchnię szyby ręcznikami papierowymi.

ETAP 2: przygotowanie formatki (folii w odpowiednim rozmiarze i kształcie)

  1. Zdejmij wymiary okna w pionie i poziomie (w najdłuższych punktach).
  2. Do każdego z wymiarów dodaj 5 cm - taki fragment folii należy wyciąć.
  3. Przymierz fragment folii do szyby.
  4. Aby odpowiednio skurczyć folię, skorzystaj z opalarki lub rakli. W ten sposób pozbędziesz się pęcherzyków powietrza czy nierówności.

ETAP 3: nałożenie folii na szybę

  1. Jeszcze raz umyj i dokładnie osusz szybę.
  2. Odklej od folii warstwę zabezpieczającą i nawilż ją płynem.
  3. Zacznij nakładać folię na szybę od wewnętrznej strony, od górnej krawędzi.
  4. Powoli układaj ją tak, aby brzegi pokrywały się z brzegami okna.
  5. Wykorzystaj raklę, aby usunąć ewentualne nierówności, aby powierzchnia foli była idealnie gładka.
  6. Po naklejeniu folii okno możesz ponownie umyć i osuszyć ręcznikiem.

Uwaga!

Folię do przyciemniania szyb łatwo można uszkodzić. Cały zabieg wykonuj ostrożnie i bez pośpiechu.

Ile kosztuje przyciemnianie szyb samochodowych?

Folia naklejona samodzielnie to najtańsza, ale zarazem najbardziej ryzykowna metoda. Czasem efekt może nie być tak zadowalający, jak oczekujesz. Gwarancję jakości uzyskasz, jeśli oddasz to w ręce specjalistów, choć wiąże się to z kosztami.

Metoda foliowa to zwykle koszt rzędu kilkuset złotych, choć na cennik wpływa:

  • model samochodu,
  • wielkości powierzchni szyby do oklejenia,
  • rodzaju folii.

Metoda piecowa jest droższa, ale jak już wiesz - trwalsza. Jeśli się na nią zdecydujesz, zapłacisz ok. 1500-2000 zł. O tyle również wzrośnie koszt samochodu, jeśli wybierzesz model z fabrycznie przyciemnianymi szybami.

Nieprawidłowo przyciemniane szyby - co za to grozi?

Jeśli w trakcie kontroli drogowej funkcjonariusz policji stwierdzi, że szyby są przyciemnione zbyt mocno, mandat może wynieść od 20 do nawet 500 zł. Inną konsekwencją jest również utrata dowodu rejestracyjnego. Policja zwróci Ci go, gdy przyciemnisz szyby zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Przyciemnianie szyb a ubezpieczenie samochodu - to ma znaczenie!

Auto z przyciemnianymi szybami będzie interesowało również towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeśli np. przyciemniłeś szyby dopiero po jakimś czasie, musisz zgłosić ten fakt do swojego ubezpieczyciela.  Może to wpłynąć na ponowne przeliczenie składki za polisę OC.

A co jeśli tego nie zrobisz? Jeżeli dojdzie do szkody, np. wybicia szyby lub uszkodzenia, musisz liczyć się z możliwością odmowy wypłaty odszkodowania.  Nie ma tu jednak reguły - dla niektórych firm przyciemniana szyba nie ma znaczenia. Inne uznają ją za ważny parametr przy kalkulacji ceny ubezpieczenia samochodu

Porównaj ceny OC i AC

Nie musisz jednak godzić się z wysoką ceną. Wystarczy, że porównasz ze sobą oferty kilkunastu towarzystw na rynku, aby znaleźć tę najbardziej optymalną. Niezależnie od wyposażenia samochodu, kalkulator OC i AC pozwoli Ci znaleźć ubezpieczenie na miarę swoich potrzeb i w zasięgu cenowym - składkę możesz nawet rozłożyć na dogodne raty, aby nie rezygnować z poczucia bezpieczeństwa i szerokiego zakresu ochrony!

Więcej przeczytasz tutaj: Ubezpieczenie OC na raty – gdzie kupisz najtaniej?

Co warto wiedzieć?

  1. Szybę tylną oraz tylne szyby boczne możesz przyciemniać w dowolnym stopniu. Prawo reguluje jednak stopień przyciemnienia szyby czołowej ora bocznych przednich. To maksymalnie 70%.
  2. Szyb w samochodzie można przyciemnić na dwa sposoby - metodą piecową oraz foliową. Pierwsza z nich cechują się większą trwałością, a ponadto takie przyciemnienie jest nieodwracalne.
  3. Jeśli zdecydujesz się na naklejenie folii przyciemniającej, możesz zlecić to specjaliście lub wykonać zabieg samodzielnie.
  4. Nieprawidłowo przyciemnione szyby mogą skutkować mandatem w wysokości od 20 do 500 zł i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego auta.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Czy przyciemnianie szyb samochodowych jest legalne?

    Tak, można to robić zgodnie z prawem, o ile dostosujesz się do obowiązujących wymogów - szyby przednie boczne oraz szyba czołowa mogą być przyciemnione w maksymalnie 70%.

  2. Jakie zalety mają przyciemniane szyby w samochodzie?

    Niezależnie od wybranej metody, przyciemniane szyby chronią kierowcę przed oślepieniem, a ponadto szkodliwym promieniowaniem UV. Podnoszą walory estetyczne samochodu, a także zapewniają prywatność, chroniąc wnętrze kabiny przed niechcianymi spojrzeniami.

  3. Czy folia przyciemniająca musi mieć atest?

    Tak. Każda folia wykorzystywana do przyciemniania szyb musi mieć atest Instytut Szkła i Ceramiki. Odpowiedni symbol powinien być widoczny na każdej przyciemnionej szybie.

  4. Czy można przyciemnić szybę czołową?

    Nie można przyciemniać szyby czołowej ze względu na jej istotną funkcję w bezpieczeństwie jazdy. Kierowca musi mieć bowiem doskonałą widoczność ba drodze i widzieć innych uczestników ruchu drogowego. Co ciekawe, szyba czołowa często jest fabrycznie nawet jaśniejsza od pozostałych.