Ochrona zdrowia wygląda nieco inaczej u kobiet, jak i mężczyzn. Wspólnym mianownikiem jest zdrowy tryb życia oraz profilaktyka. Sprawdź, na co zwracać szczególną uwagę i o czym powinieneś pamiętać, by cieszyć się jak najlepszym zdrowiem.

Fakt numer 1: rak u mężczyzny

Choroby nowotworowe stanowią drugą przyczynę pod względem liczby zgonów w Polsce. Statystyki w przypadku mężczyzn nie są zbyt optymistyczne, ponieważ to panów dotyczy większa liczba zachorowań. Według danych raportu Narodowego Instytutu Onkologii z 2019 r. współczynnik diagnozy nowotworowej na 100 tys. w przypadku mężczyzn wynosi 564, z kolei w przypadku kobiet 413.

Wśród męskich nowotworów najczęściej diagnozowane są rak prostaty oraz gruczołu krokowego. Ten drugi, zgodnie z raportem Krajowego Rejestru Nowotworów odnotowuje w ostatnich latach tendencję wzrostową.  U panów bardzo częstą przyczyną śmierci jest również nowotwór płuca oraz jelita grubego. 

Rak jąder z kolei występuje znacznie rzadziej i stanowi 1% spośród ogółu chorób nowotworowych o charakterze złośliwym.

Fakt numer 2: profilaktyka chorób nowotworowych

Jeśli obawiasz się choroby nowotworowej, postaraj się zadbać o siebie i zmienić kilka kluczowych nawyków. Bardzo ważna jest profilaktyka oraz regularne badania kontrolne, żebyś na wczesnym etapie mógł wyłapać pierwsze sygnały zwiastujące chorobę.

Pamiętaj o tym, że wiele nowotworów może rozwijać się zupełnie bezobjawowo, a niektóre sygnały mogą być traktowane jak efekt przemęczenia, stresu czy upływu lat. Nie odpuszczaj sobie badań i staraj się regularnie odwiedzać lekarzy. Choroba, którą szybko wykryjesz, ma znacznie większe szanse na wyleczenie niż będzie miała czas się rozwinąć.

Obserwuj swoje ciało, zmiany jakie w nim zachodzą. Pierwszym krokiem może być badanie palpacyjne czyli tzw. samobadanie. Jeśli wyczujesz jakąś nieprawidłowość lub zmianę, nie czekaj i umów się na wizytę do lekarza.

Fakt numer 3: pozostałe badania

Kondycja naturalnie wraz z upływem czasu może spadać coraz bardziej. Nie jest to oczywiście reguła i w sytuacji, gdy poświęcasz dużo czasu na aktywność fizyczną, możesz długo cieszyć się dobrym zdrowiem. Niech to jednak nie wpłynie na to, że będziesz unikać regularnych wizyt u lekarza.

Bez względu na to, w jakim jesteś wieku, bardzo ważne jest samobadanie oraz kontrola różnych rzeczy związanych ze zdrowiem. Bardzo ważne są kontrole stomatologiczne, okulistyczne czy dermatologiczne, gdzie sprawdzisz np. czy żaden pieprzyk nie stanowi zagrożenia dla twojego zdrowia. 

Pamiętaj o tym, by wykonywać podstawową morfologię, kontrolować wysokość ciśnienia tętniczego i sprawdzać poziom cholesterolu. Istotnym badaniem jest EKG, USG jamy brzusznej oraz RTG klatki piersiowej. Panowie przed 40. rokiem życia mogą wykonywać te badania raz na 2-3 lata, starsi z kolei powinni słuchać zaleceń lekarskich i dostosowywać swój kalendarz badań do ich sugestii oraz swojego stanu zdrowia.

Istotne jest również, abyś pamiętał o tym, że oprócz ogólnych badań, warto skupić się również na typowo męskich dolegliwościach. Wizyta u urologa lub proktologa to bardzo ważna część dbania o siebie

Zobacz, o czym warto pamiętać i jak często wykonywać badania, które mogą wykryć męskie nowotwory.
 

Badania profilaktyczne mężczyzn

Wiek

Częstotliwość

Badanie

20-30 lat

Raz w miesiącu

Samobadanie jąder

Raz na 3 lata

Badanie jąder przez lekarza

30-40 lat

Raz w miesiącu

Samobadanie jąder

Raz na 3 lata

Badanie jąder przez lekarza

40-50 lat

Raz w miesiącu

Samobadanie jąder

Raz w roku

Oznaczenie antygenu PSA

Raz w roku

Badanie prostaty per rectum

Raz na 2 lata

RTG płuc

50+

Raz w miesiącu

Samobadanie jąder

Raz w roku

Oznaczenie antygenu PSA

Raz w roku

Badanie prostaty per rectum

Raz na 2 lata

RTG płuc

Raz na 3 lata

Badanie jąder przez lekarza

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych zawartych na zwrotnikraka.pl

Fakt numer 4: zdrowe nawyki

Chcesz jak najdłużej cieszyć się dobrą formą, więc co możesz dla siebie zrobić? Aby dobrą kondycję, zadbaj o zdrową i zbilansowaną dietę. Powinna być dopasowana do twojego wieku, wagi oraz poziomu codziennej aktywności. Jeśli więc wykonujesz pracę biurową i przez większość dnia siedzisz przy biurku, zapotrzebowanie kaloryczne będzie mniejsze niż w przypadku osoby, która w czasie pracy jest w ciągłym ruchu.

Bardzo ważne jest również to, żebyś pamiętał o aktywności fizycznej. Działa ona korzystnie dla twojego zdrowia i nie warto jej zaniedbywać. Możesz zakupić karnet na siłownię lub wybrać się na basen. Bez względu na to, czy wybierzesz squasha, zajęcia jogi czy sporty walki – to ruch i regularna aktywność dadzą ci bardzo dużo, a nie wybrana dyscyplina. Nie muszą to być rewolucyjne zmiany, ale sam półgodzinny spacer każdego dnia lub dojazd do pracy na rowerze mogą przynieść wiele korzyści dla twojego organizmu.

Jeśli palisz papierosy, koniecznie działaj w tym kierunku, by je rzucić. Ma to ogromny wpływ zarówno w zakresie chorób nowotworowych, jak i chorób układu krążenia.

Co jeszcze możesz zrobić, a nie będzie cię w ogóle nic kosztować? Zadbaj o odpoczynek. Pamiętaj, że sen i czas na regenerację po całym dniu są dla zdrowia kluczowe. Jeśli będziesz regularnie ćwiczyć i zdrowo się odżywiać, a pomimo tego, pół nocy będziesz np. oglądać seriale, twoje ciało nie będzie miało odpowiedniej ilości odpoczynku, a to znacznie obniży zarówno twoją ogólną kondycję, jak i odporność organizmu. Rekomendowany czas spania to 7-9 godzin snu. 

Fakt numer 5: dbać kompleksowo

Dbasz o siebie, najlepiej jak potrafisz – wprowadziłeś zmiany w codziennej diecie, odstawiłeś papierosy i wprowadziłeś sport do swojego planu dnia. To fantastycznie! Jednak musisz pamiętać, że na poważne choroby nie zawsze mamy wpływ i może ona wynikać z obciążenia genetycznego lub jeszcze innych przyczyn. Jak zatem się chronić?

W przypadku samochodu, musisz regularnie pamiętać o wykonaniu przeglądu i zakupie ubezpieczenia OC. Dzięki temu w trudnych sytuacjach możesz liczyć na odszkodowanie. Pomyśl zatem również o zakupie ubezpieczenia na życie. Taka polisa, z odpowiednim rozszerzeniem ochrony, może zagwarantować ci wysokie odszkodowanie, gdy zostanie u ciebie zdiagnozowany nowotwór złośliwy lub przejdziesz zawał serca. Ponadto, możesz otrzymać odszkodowanie również z tytułu:

  • uszczerbku na zdrowiu,
  • hospitalizacji,
  • operacji chirurgicznej,
  • niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji.

Zakres ochrony zależy wyłącznie od ciebie. Zastanów się nad tym, jakiej formy pomocy możesz potrzebować w trudnych chwilach. Możesz zdecydować się również na pakiet assistance medyczny, który zapewni ci określone usługi, np.:

  • dostawę leków do miejsca zamieszkania,
  • transport medyczny,
  • pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji lub niezbędnego sprzętu,
  • opiekę nad dziećmi w trakcie hospitalizacji,
  • opiekę nad zwierzętami domowymi w trakcie hospitalizacji,
  • pomoc psychologa,
  • wizytę domową lekarza lub pielęgniarki.

Przykłady ofert ubezpieczeń na życie

TU

SU

Poważne zachorowanie

Pobyt w szpitalu

1% uszczerbku na zdrowiu

Cena składki miesięcznej

UNIQA

Ustalana indywidualnie

Tak

Tak

Tak

Ustalana indywidualnie

Generali

25 000 zł

2 000 zł

40 zł/dzień

25 000 zł

Od 53 zł

Nationale-Nederlanden

Ustalana indywidualnie

Tak

Tak

Tak

Ustalana indywidualnie

Generali

30 000 zł

2 500 zł

45 zł/dzień

28 000 zł

Od 69 zł

ERGO Hestia

35 000 zł

8 000 zł

60 zł/dzień

45 000 zł

Od 69 zł

Allianz

Ustalana indywidualnie

Tak

Tak

Tak

Ustalana indywidualnie

ERGO Hestia

55 000 zł

15 000 zł

80 zł/dzień

60 000 zł

Od 94 zł

Generali

55 000 zł

4 000 zł

60 zł/dzień

45 000 zł

Od 104 zł

ERGO Hestia

100 000 zł

20 000 zł

100 zł/dzień

75 000 zł

Od 139 zł

Tabela 2. Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl z dnia 23.06.2023 r.

Inną formą ochrony może być również polisa zdrowotna. Takie rozwiązanie wymaga opłacenie regularnej składki, a w zamian zyskujesz dostęp do określonego poziomu usług medycznych. Dzięki ubezpieczeniu możesz otrzymać dostęp do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu nawet tego samego dnia, z kolei do specjalisty możesz umówić się w ciągu kilku dni roboczych bez konieczności posiadania skierowania. 

Polisa zdrowotna umożliwia ci również wykonanie darmowych badań diagnostycznych oraz specjalistycznych. Takie rozwiązanie przydaje się nie tylko wtedy, gdy obawiasz się poważnej choroby. Również wtedy, gdy uprawiasz sport, jesteś narażony na kontuzje, podobnie jak w okresie jesienno-zimowym narażony jesteś na przeziębienie oraz inne choroby typowe dla tego okresu, otrzymasz szybką pomoc medyczną. 
 

ILE KOSZTUJE POLISA ZDROWOTNA?

TU

Liczba lekarzy

Liczba badań

Wizyty domowe

Składka miesięczna

Signal Iduna – Pełnia Zdrowia Direct+

6

85

-

Od 55 zł

Signal Iduna – POLMED wariant podstawowy

15

110

Tak

Od 75 zł

Uniqa – Ochrona z plusem wariant podstawowy

9

32

-

Od 68 zł

Signal Iduna – Start+ wariant podstawowy

15

110

Tak

Od 99 zł

Uniqa – Ochrona z plusem wariant rozszerzony

24

164

Tak

Od 130 zł

INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Basic

77

412

Tak

Od 149 zł

Signal Iduna – Pełnia zdrowia Direct+ Pakiet Rodzinny

6

85

Nie

Od 192 zł

INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Silver

77

412

Tak

Od 198 zł

INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Gold

77

416

Tak

Od 208 zł

Signal Iduna – Pełnia zdrowia POLMED Pakiet Rodzinny

15

110

Tak

Od 259 zł

INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Diamond

77

416

Tak

Od 301 zł

Signal Iduna – Pełnia zdrowia Start+ Pakiet Rodzinny

14

110

Tak

Od 346 zł

MediSky – Karta Zdrowotna

Bez limitu

Bez limitu

Tak

Od 259 zł

Tabela 3. Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl z dnia 23.06.2023 r.

Zanim zdecydujesz się jednak na konkretną ofertę polisową, zastanów się, ile chcesz przeznaczyć na ubezpieczenie dla siebie i porównaj dostępne opcje. Pomóc ci może w tym porównywarka ubezpieczeniowa. Dzięki temu nie przepłacisz i nie wybierzesz zbyt pochopnie oferty, która będzie ci miała niewiele do zaoferowania. 

Porównanie ofert ubezpieczeniowych może zagwarantować ci oszczędność kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych miesięcznie. Z pomocą porównywarki w szybki i prosty sposób dotrzesz do odpowiedniej oferty i nie przepłacisz. Oferta zostanie dopasowana do twoich indywidualnych potrzeb i uwzględni przebyte wcześniej choroby, wiek oraz możliwości finansowe. Odpowiednio dopasowana ochrona nie musi kosztować dużo. Pamiętaj, by przeanalizować swoje potrzeby, zastanowić się nad konkretnymi zagrożeniami i wybrać takie rozwiązanie, które będzie ci najbardziej odpowiadać.

Adrianna ChruścielAdrianna Chruściel

Fakt numer 6: wiek nie ma znaczenia

Pamiętaj o tym, że wiek nie zawsze stanowi o zagrożeniu zdrowia i życia. Jest wiele przypadków młodych mężczyzn, którym przydarzył się udar mózgu czy nowotwór. Dbanie o siebie przyniesie wiele korzyści dla twojego zdrowia, ale nie jest gwarancją.

Na chorobę nie zawsze masz wpływu. Dlatego tak ważne jest, żebyś obserwował swoje ciało, wprowadzał zdrowe nawyki i zabezpieczył się na przyszłość.
 

Ważne informacje

1.    Najczęściej występujące nowotwory u mężczyzn to rak prostaty oraz gruczołu krokowego

2.    Aby zadbać o zdrowie warto wprowadzić zbilansowaną dietę, wprowadzić aktywność fizyczną oraz wykonywać badania kontrolne

3.    Poważna choroba, pobyt w szpitalu czy operacja chirurgiczna mogą stanowić podstawę do otrzymania odszkodowania

4.    Przed zakupem polisy warto dokonać porównania
 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o zdrowie mężczyzn

  1. Co zrobić dla siebie, aby cieszyć się dobrym zdrowiem?

    Ważne są kompleksowe działania. Dla dobrego zdrowia potrzebne są dobre nawyki żywieniowe, regularna aktywność fizyczna oraz rzucenie nałogów. Bardzo ważne są również regularne badania kontrolne, które pomogą wyłapać niepokojące objawy na bardzo wczesnym etapie.

  2. Do jakiego wieku można ubezpieczyć się na życie?

    Ochrona na życie może mieć różne formy, a górna granica wiekowa zależna jest od rodzaju ubezpieczenia na życie. W standardowej ochronnej lub oszczędnościowej polisie ochrona obejmuje najczęściej osoby do 60 lub 65 roku życia. Istnieją jednak również ubezpieczenia bezterminowe, gdzie ochrona może działać dożywotnio.

  3. Jak wysokie odszkodowanie na wypadek raka mogę dostać?

    Odszkodowanie z tytułu zdiagnozowania nowotworu jest zależne od wybranej sumy ubezpieczenia. Może zatem wynosić 1 000 zł, 10 000 zł, jak i 1 mln zł. Wybierz taką polisę, która zapewni ci wsparcie, jakiego będziesz oczekiwał w tak trudnych chwilach, jak rozpoznanie poważnej choroby.