Morze Martwe fascynuje samą swoją nazwą. Faktycznie -  zasolenie tego zbiornika jest tak wielkie, że nie ma tam żadnych istot żywych. Ale za to gwarantuje doskonałe właściwości prozdrowotne i pozwala na bezpieczne kąpiele. W tym morzu z pewnością nie utoniesz, a poprawisz stan swojej skóry i swoje samopoczucie.

Morze Martwe często bywa nazywane naturalnym cudem świata. Nigdzie indziej na świecie nie znajdziemy takich wód - jednocześnie niebezpiecznych dla organizmów żywych, a przyjemnych i wartościowych dla nas samych. Podpowiadamy, skąd wziął się jego fenomen, kiedy warto nad nie pojechać i jak przygotować się do takiej podróży.

Sprawdź ubezpieczenie turystyczne

Morze Martwe – gdzie leży?

Morze Martwe znajduje się na pograniczu Izraela, Palestyny i Jordanii. Położone jest w Wielkim Rowie Jordanu, który jest częścią jeszcze większego systemu Rowu Wschodnioafrykańskiego. Ta słona laguna leżąca 430 metrów poniżej poziomu morza jest najniżej położonym zbiornikiem wodnym na Ziemi. Wbrew nazwie nie jest morzem, a bezodpływowym jeziorem. Inną jego nazwą, tłumaczoną z hebrajskiego jest Morze Słone lub Morze Soli.

Morze Martwe jest otoczone pustynnymi krajobrazami i stromymi klifami. Od strony zachodniej wznoszą się Góry Judzkie, a od wchodu Płaskowyż Moabski. Słone jezioro zachwyca nie tylko swoim położeniem, ale także jest świadkiem historii regionu. Woda w morzu jest niezwykle bogata w minerały, nadaje mu właściwości lecznicze.

Morze Martwe – czy to najniżej położony punkt na świecie?

Morze Martwe to nie tylko niezwykły zbiornik wodny, ale również najniżej położony punkt na powierzchni lądów naszej planety. Lustro wody znajduje się 430 metrów poniżej poziomu morza. To wyjątkowe położenie sprawia, że Morze Martwe stało się obiektem fascynacji i badań naukowych.

Niezwykłe warunki atmosferyczne i ciśnienie na tym poziomie mają też swoje skutki, między innymi tworzą niezwykle gęste i mineralne wody, które przyciągają poszukiwaczy naturalnych metod leczenia i relaksu.

Gdzie się wybrać nad Morze Martwe? Plaże nad Morzem Martwym

Nad brzegiem Morza Martwego znajdują się liczne plaże, a każda z nich oferuje nieco inny sposób odpoczynku. Po stronie izraelskiej popularnym wyborem jest Ein Bokek, znany z luksusowych hoteli i ośrodków spa, które wykorzystują słynne błoto i wody mineralne Morza Martwego do zabiegów leczniczych i kosmetycznych. Tuż obok znajduje się również mniejsza, ale kameralna i malownicza Neve Zoha.

W Jordanii najpopularniejsza jest Amman Beach - przyciąga zarówno turystów, jak i miejscowych. Wiele plaż po jordańskiej stronie oferuje nie tylko kąpiele w Morzu Martwym, ale również baseny z wodą słodką.

Po stronie palestyńskiej turystów naturalnością i mniej rozwiniętą infrastrukturą kusi Kalia Beach. Dodatkową atrakcją na wielu plażach są naturalne baseny błotne, w których można się pokryć terapeutycznym błotem Morza Martwego.

Kiedy jechać nad Morze Martwe?

Najlepszą porą na wizytę jest wiosna (od marca do maja) i jesień (od września do listopada). W tym czasie temperatury są umiarkowane. Pobyt będzie przyjemniejszy i dodatkowo unikniesz ekstremalnych upałów. Latem nad Morzem Martwym termometry mogą pokazywać nawet ponad 40 stopni Celsjusza.

Wiosną możesz podziwiać kwitnącą roślinność w okolicach Morza Martwego. Z kolei jesień to ciepłe dni i chłodniejsze wieczory, idealne na długie spacery i zwiedzania. Temperatura wody nawet w tych mniej upalnych miesiącach nadal jest przyjemna i sprzyja kąpielom.

Kąpiel w Morzu Martwym – dlaczego unosimy się na powierzchni wody?

Kąpiel w Morzu Martwym to niezapomniane doświadczenie, głównie ze względu na możliwość unoszenia się na wodzie. Tajemnicą jest bardzo duże zasolenie zbiornika, które jest znacznie wyższe niż w innych morzach czy oceanach. Morze Martwe zawiera około 30-40% soli, w porównaniu do około 3-4% w zwykłych wodach morskich.

Tak wysokie stężenie (zasolenie Morza Martwego to 260 gramów soli na litr wody) zwiększa gęstość wody i sprawia, że ludzkie ciało jest wypierane do góry.

Uwaga!

Pamiętaj, żeby nic pić wody z Morza Martwego. Unikaj też jej kontaktu z oczami – a jeśli już do tego dojdzie, to szybko je przemyj. Nie zaleca się też depilacji tuż przed kąpielą.

Morze Martwe a właściwości prozdrowotne

Morze Martwe ze względu na swój skład i właściwości wody od dawna cieszy się renomą naturalnego centrum zdrowia i wellness. Woda bogata w magnez, potas, wapń, brom i inne minerały ma silne działanie antybakteryjne i wspomaga regenerację skóry. To jest wykorzystywane w leczeniu różnych problemów dermatologicznych, w tym egzemy, łuszczycy i trądziku.

Obecność tych minerałów ma również działanie łagodzące stres i poprawia ogólne samopoczucie. Dodatkowo, niski poziom alergenów i wysoka zawartość tlenu w powietrzu nad morzem korzystnie wpływają na osoby cierpiące na astmę i inne dolegliwości układu oddechowego. Kąpiel w Morzu Martwym poprawia również krążenie krwi.

Samo błoto ze zbiornika używane w zabiegach pielęgnacyjnych dostarcza skórze esencjonalnych minerałów, nawilża ją i pomaga w detoksykacji.

Ciekawostki - Morze Martwe

  • Morze Martwe leży około 430 metrów poniżej poziomu morza, co czyni je najniżej położonym zbiornikiem wodnym na świecie.

  • Jego zasolenie wynosi 34% - takiej wartości nie ma nigdzie indziej na świecie. To pozwala unosić się na tafli wody.

  • W wodach Morza Martwego nie żyją żadne rośliny ani gatunki ryb czy innych stworzeń morskich - w tak zasolonym środowisku nie jest to możliwe.

  • Jest jednym z nielicznych miejsc na świecie, gdzie naturalnie wypływa asfalt na powierzchnię wody.

  • W pobliżu odkryto Rękopisy z Qumran, nazywane również zwojami znad Morza Martwego – to jeden z najstarszych manuskryptów biblijnych.

  • Wody i błoto Morza Martwego są znane ze swoich leczniczych właściwości, szczególnie korzystnych dla skóry i samopoczucia.

  • W ostatnich lata poziom wody w Morzu Martwym spada - w ciągu ostatnich 40 lat zmniejszył się o 30%. To oznacza, że Morze Martwe wysycha. Rządy Izraela i Jordanii pracują jednak na tym, dostarczając do zbiornika wody z Morza Czerwonego.

Okolice Morza Martwego- co zobaczyć?

Oprócz niezwykłych właściwości wody i błota okolice Morza Martwego to wiele innych atrakcji. Po stronie izraelskiej odwiedź historyczną twierdzę Masada zbudowaną przez judzkiego króla Heroda Wielkiego, położoną na szczycie skalistego wzgórza.

Kolejnym punktem na mapie jest Ein Gedi, rezerwat przyrody, z bujną roślinnością, dzikimi zwierzętami i kryształowo czystymi strumieniami.

Po stronie jordańskiej możesz wybrać się nad Jordan, gdzie według Biblii miał mieć miejsce chrzest Jezusa albo zwiedzić także znaną z kart Ewangelii Betanię.

Możesz też wybrać się na wycieczkę kajakiem po Morzu Martwym – w ten sposób możesz odkryć zbiornik z nieco innej perspektywy, zaglądając do ukrytych plaż i zatoczek.

Warto zobaczyć też dwa niezwykłe kaniony. Wadi Mujib, często nazywany Wielkim Kanionem Jordanii to kanion rzeczny i rezerwat biosfery, położony na wschód od Morza Martwego. Znany ze swoich majestatycznych, skalistych krajobrazów. Idealny do uprawiania trekkingu wzdłuż strumieni i wodospadów, a także kąpieli w naturalnych basenach. Jego różnorodne środowisko naturalne jest domem dla wielu gatunków ptaków i roślinności.

Kanion Madi Numeira jest nieco mniej znany, ale równie fascynujący. Ten malowniczy obszar, skrywa pozostałości starożytnej osady, a także gwarantuje piękne widoki na naturalne formacje skalne i bujną roślinność wzdłuż strumieni.

Podróż nad Morze Martwe a bezpieczeństwo

Podróż nad Morze Martwe od strony izraelskiej aktualnie nie jest bezpieczna. Polskie MSZ odradza wszelkie wyjazdy do obszaru przylegającego do Strefy Gazy, strefy przygranicznej z Libanem i Syrią oraz Jerozolimy. Na pozostałym terytorium podróżne niekonieczne są odradzane.

Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie odpoczynek nad Morzem Martwym od strony Jordanii. Aczkolwiek polskie MSZ ostrzega:

W związku z widocznym wzrostem napięcia w Jordańskim Królestwie Haszymidzkim związanym z wydarzeniami w Strefie Gazy zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności oraz unikanie wszelkich zgromadzeń i demonstracji politycznych, które odbywają się regularnie na terenie całego kraju (głównie w ośrodkach miejskich, takich jak Amman, Akaba, Irbid, Madaba oraz na terenach przygranicznych – okolice Morza Martwego).

Ubezpieczenie nad Morze Martwe - jak je wybrać?

Zarówno w Izraelu, jak i w Jordanii EKUZ nie zadziała. Wszystkie koszty leczenia są pokrywane przez pacjenta. Opieka medyczna stoi w obu krajach na bardzo wysokim poziomie, co oczywiście wiąże się z wysokimi opłatami za pobyt w szpitalu, zabiegi, zakup leków czy wizyty u specjalistów.

Sprawdź ubezpieczenie turystyczne

Uwaga!

Cena wizyty lekarskiej w Izraelu to ok. 200 dolarów, konsultacja ze specjalistą będzie Cię kosztować od 300 dolarów wzwyż. Za dobę pobytu w szpitalu zapłacisz około 1000 dolarów! W Jordanii za wizyta lekarza to koszt od 200 do 300 zł. Za dzień spędzony w szpitalu możesz zapłacić nawet do 500 zł.

Lepiej więc wykupić ubezpieczenie turystyczne pokrywające koszty leczenia z sumą gwarantowaną co najmniej 100 000 euro. Poza tym polisa powinna zapewniać:

Jeśli planujesz dodatkowe aktywności, np. trekking, nurkowanie, pływanie kajakiem, sprawdź czy nie potrzebujesz rozszerzenia ochrony o sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne. Takie informacje znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia lub  karcie produktu.

Ubezpieczenie możesz rozbudować również o:

  • zdarzenia pod wpływem alkoholu,

  • zaostrzenie się chorób przewlekłych,

  • zachorowanie na COVID-19.

Wypowiedź eksperta

W przypadku podróży do Izraela aktualnie polisa nie zadziała. Większość ubezpieczycieli wyłącza ochronę w przypadku terenów objętych wojną i działaniami terrorystycznymi. Niektóre towarzystwa nie świadczą wsparcia w miejscach, do których podróże są odradzane przez Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Upewnij się przed wyjazdem, czy polisa gwarantuje wsparcie na terenie kraju, który odwiedzasz.
Patrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychPatrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Ubezpieczenie turystyczne do Izraela lub Jordanii możesz znaleźć od około 5 zł dziennie. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora. Zajmie Ci to kilka minut. Porównaj różne oferty, wybierz tę najbardziej dopasowaną do swoich potrzeb. Zakupisz ją online, a dokumenty otrzymasz na maila. Zapisz lub wydrukuj i bezpiecznie podróżuj nad Morze Martwe!

Ubezpieczenie turystyczne do Jordanii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
129,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
200,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
1 250 000 zł
Ratownictwo
1 250 000 zł
Bagaż
5 000 zł
386,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 75 000 złOC: 500 000 złsporty objęte polisą: 52zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
345,40 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+70,00 zł)
Ubezpieczenie turystyczne do Jordanii
Proama
129,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
200,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Uniqa
386,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
1 250 000 zł
Ratownictwo
1 250 000 zł
Bagaż
5 000 zł
Dodatkowo: NNW: 75 000 złOC: 500 000 złsporty objęte polisą: 52zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA
345,40 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+70,00 zł)

Co warto wiedzieć?

  1. Morze Martwe, najniżej położony zbiornik wodny na świecie, fascynuje swoją nazwą i niezwykłymi właściwościami. Jego zasolenie jest tak duże, że uniemożliwia życie większości organizmów wodnych.

  2. Znajduje się na granicy Izraela, Palestyny i Jordanii, w Wielkim Rowie Jordanu.

  3. Najpopularniejsze plaże w tym rejonie to Ein Bokek, Neve Zohar czy Amman Beach.

  4. Morze Martwe najlepiej odwiedzić wiosną lub jesienią - ze względu na umiarkowane temperatury.

  5. W wodach Morza Martwego można unosić się na powierzchni. Kąpiel w tym zbiorniku ma także prozdrowotne właściwości.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Skąd wzięła się nazwa Morze Martwe?

    Nazwa "Morze Martwe" wzięła się z powodu wysokiego stężenia soli i minerałów, przez co w jego wodach nie ma praktycznie żaden formy życia.

  2. Co żyje w Morzu Martwym?

    W wodach Morza Martwego nie żyją żadne ryby, nie jest tam w stanie przetrwać większość mikroorganizmów ze względu na ekstremalnie wysokie zasolenie. Jednakże występują tam niektóre mikroby i bakterie halofilne.

  3. W którym morzu nie da się utopić?

    W Morzu Martwym z powodu bardzo wysokiego stężenia soli ludzie unoszą się na powierzchni wody, co sprawia, że utonięcie jest praktycznie niemożliwe.

  4. Kiedy Morze Martwe umarło?

    Morze Martwe jest "martwe" od tysięcy lat z powodu naturalnego procesu wysokiego zasolenia, choć nigdy nie było w pełni "żywe" jak inne morza ze względu na swoje specyficzne warunki środowiskowe.

  5. Czy można się kąpać w Morzu Martwym?

    Tak, można się kąpać w Morzu Martwym. Zjawisko wysokiego zasolenia sprawia, że ludzie unoszą się na powierzchni wody, co czyni kąpiel bezpieczną i zapewnia wiele frajdy. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności, unikać połykania wody i kontaktu z oczami.