Smart home to technologia, która zadba o jakość twojego codziennego funkcjonowania, zminimalizuje potencjalne zagrożenia i zaoszczędzi twój czas. Wyjaśniamy, czym tak naprawdę jest inteligentny dom, jakie systemy się na niego składają, jak działają oraz jak wygląda kwestia ubezpieczenia takiego budynku.
- Inteligentny dom – co powinieneś wiedzieć?
- O systemie inteligentnego domu
- Jakie systemy inteligentnego domu powinieneś rozważyć?
- Ile kosztuje instalacja inteligentnych rozwiązań?
- Czy warto decydować się na inteligentny dom?
- Jak inteligentne rozwiązania wpłyną na wartość nieruchomości?
- Jak ubezpieczyć system inteligentnego domu?
- Ile zapłacisz za ubezpieczenie nieruchomości?
- Sprawdź, gdzie szukać odpowiedniej oferty ubezpieczeniowej?
Inteligentny dom, czyli smart home, nie jest futurystyczną wizją naukowców czy pisarzy science fiction, tylko aktualną rzeczywistością. Owszem, opiera się on o nowoczesne technologie, ale niekoniecznie innowacyjne, a przez to dostępne tylko wąskiemu gronu odbiorców. W dzisiejszych czasach inwestując już kilkanaście tysięcy złotych możesz uzyskać dostęp do inteligentnych systemów i mechanizmów, które w istotny sposób poprawią jakość twojego życia, bo takie też jest główne założenie inteligentnego domu. Już dziś w domu lub w mieszkaniu możesz stworzyć sobie system sterowany przez aplikację mobilną, który uczyni twoje życie prostszym i wygodniejszym, a nierzadko również bezpieczniejszym.
Inteligentny dom – co powinieneś wiedzieć?
Dom inteligentny to dom wyposażony w nowoczesne mechanizmy i systemy, skoordynowane ze sobą i w proste obsłudze. Smart home bazuje na systemie zarządzania budynkiem BMS (Building Management System), który najpierw wykorzystywany był w przestrzeniach biurowych, a później przeniesiono go na grunt indywidualnych gospodarstw domowych. Inteligencja tego systemu polega na tym, że wyręcza on człowieka w wielu sprawach, niejako przewidując jego oczekiwania czy potrzeby.
System inteligentnego domu opiera się na sieci czujników, które są rozmieszczone na obszarze nieruchomości. Wszystkie one są podłączone do centralnego systemu zarządzania, który na bazie wskazań czujników samodzielnie wykonuje określone działania, np. gasi i zapala światło, uchyla lub zamyka okna, uruchamia alarm przeciwpożarowy czy włącza zraszacze na przydomowej posesji.
Omawiane rozwiązania można wdrożyć w istniejącym budynku, chociaż oczywiście dużo prościej wprowadza się je na etapie projektowania nowego domu. Rodzaj zastosowanych systemów i mechanizmów, a także ich liczba oraz poziom skomplikowania, zależy już o indywidualnych preferencji oraz, oczywiście, posiadanego budżetu.
O systemie inteligentnego domu
Smart home może być wyposażony w dowolną liczbę urządzeń i instalacji, które jednak muszą być ze sobą zintegrowane i obsługiwane z jednego poziomu, np. ze smartfona czy laptopa. Samodzielnie możesz więc wybrać rozwiązania, które chcesz wdrożyć lub na które cię stać. Jako że systemy w inteligentnym domu dzielą się na przewodowe oraz bezprzewodowe, część z nich możesz zamontować samodzielnie, bez większych ingerencji w przestrzeń domu czy umiejętności manualnych.
Inteligentne systemy możesz budować z pojedynczych komponentów (np. kamera, czujniki bezprzewodowe, sensory na drzwi i okna, żarówki LED) lub nabyć gotowe zestawy (np. monitoringu, oświetlenia, czujników ruchu). Dostępnych jest naprawdę mnóstwo urządzeń i wariantów technologii smart home, co pozwala na stworzenie autorskiego zintegrowanego systemu dopasowanego do specyfiki posiadanej przestrzeni, indywidualnych potrzeb oraz domowego budżetu. Oczywiście, taki system można z czasem rozbudowywać, poszerzając skalę swojego komfortu.
Jakie systemy inteligentnego domu powinieneś rozważyć?
Jeśli system smart home chcesz wprowadzić do istniejącego już budynku, najlepiej będzie postawić na instalacje bezprzewodowe. Jeśli natomiast dopiero przymierzasz się do budowy lub wykończeniu domu, w większej mierze powinieneś zainwestować w wariant przewodowy – kable i wiele elementów instalacji będziesz mógł ukryć pod tynkiem czy też pod podłogą lub w suficie. Rozważmy sobie najważniejsze systemy składające się na inteligentny dom.
Monitoring
Kamery możesz zamontować i w poszczególnych pomieszczeniach, i na zewnątrz budynku. Dzięki nim będziesz mógł na bieżąco monitorować, co się dzieje w twoim domu, wyświetlając rejestrowany obraz na ekranie smartfona czy tabletu. Zwiększysz w ten sposób poziom bezpieczeństwa twojego domu i nie chodzi tutaj wyłącznie o potencjalne ingerencje osób trzecich, czyli złodziei i wandali. Monitoring w inteligentnym domu przydaje się również wtedy, kiedy masz pod opieką osoby niepełnosprawne czy starsze i chcesz na bieżąco sprawdzać, co u nich słychać. System kamer może być też wyposażony w mikrofony, dzięki którym będziesz mógł komunikować się z pozostałymi domownikami na odległość.
Oświetlenie
Zintegrowane i zdalnie sterowane oświetlenie zapewnia większy komfort codziennego funkcjonowania w domu. Właściwie rozmieszczone żarówki i lampy mogą stworzyć odpowiedni nastrój dopasowany do pory dnia czy sytuacji, w której znajdują się lokatorzy. W ten sposób można też wypracować pewne oszczędności, ponieważ system może automatycznie wyłączać oświetlenie w pomieszczeniach, których czujniki nie wykrywają w dłuższym czasie ruchu.
Drugim aspektem jest tutaj bezpieczeństwo. Kiedy wyjeżdżasz na dłuższy czas albo na weekend możesz tak zaprogramować oświetlenie w inteligentnym domu, żeby system imitował twoją obecność, włączając i wyłączając światło w różnych częściach domu. W ten sposób można skutecznie odstraszyć potencjalnych intruzów.
Gniazdka
Montując w swoim domu gniazdka smart plug istotnie zwiększysz bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Kiedy przypomnisz sobie, że np. zostawiłeś włączone żelazko, będziesz mógł rozwiązać ten problem z poziomu aplikacji mobilnej. Stosując to rozwiązanie zwiększysz również swój komfort, ponieważ będziesz mógł też np. zdalnie uruchomić piekarnik i odgrzać sobie umieszczony tam posiłek, żeby ten był gotowy dokładnie wtedy, kiedy po ciężkim dniu z pracy wrócisz do domu. Gniazdka smart plug to również dodatkowa oszczędność energii.
Stacje pogodowe
Na technologię smart home składają się również stacje pogodowe. Dzięki nim dowiesz się, jaka dokładnie pogoda panuje poza domem, czyli jaka jest temperatura i wilgotność powietrza, jakie ciśnienie, skala zanieczyszczenia czy nawet poziom hałasu. Inteligentny dom zanalizuje też oczywiście warunki panujące wewnątrz budynku, podpowie, kiedy najlepiej otworzyć okno w danym pomieszczeniu czy też je zamknąć.
Czujniki
Nowoczesny dom powinien też posiadać czujniki, które, przede wszystkim, zwiększają bezpieczeństwo, ale też przyczyniają się do poprawy komfortu. Czujnik ruchu powiadomi cię, że np. ktoś przekroczył próg twojego domu lub wtargnął do ogrodu. Czujniki dymu ostrzegą cię przed pożarem, a czujniki temperatury ułatwią sterowanie ogrzewaniem. Odczyty tych urządzeń lub wysyłane przez nie alarmy będziesz mógł odczytać np. na smartfonie.
Centralki
Kluczowym elementem inteligentnego domu jest centralka. Prawidłowe funkcjonowanie technologii smart home zależy, przede wszystkim, od prawidłowego zintegrowania wszystkich urządzeń i instalacji. Centralki, czyli inaczej huby, właśnie do tego służą. Są one kompatybilne z różnymi rodzajami oprogramowania i są dla nich tworzone dedykowane aplikacje. W niektórych, bardziej zawansowanych wariantach inteligentnego domu centralkę można obsługiwać głosowo. Prawidłowe zintegrowanie poszczególnych systemów umożliwia włączenie w odpowiednim momencie syreny alarmowej czy też automatyczne zabezpieczenie nagrania z kamer
Ile kosztuje instalacja inteligentnych rozwiązań?
Trudno jest jednoznacznie wycenić koszty wdrożenia w swoim domu technologii smart home. Minimalną kwotą jest kilkanaście tysięcy złotych, ale już przy bardziej zaawansowanych systemach koszty inwestycji rosną do kilkudziesięciu tysięcy. Ogólnie zależne są one od kilku czynników, przede wszystkim od:
- specyfiki nieruchomości – metrażu, rodzaju budownictwa, rozmieszczenia pomieszczeń, itd.;
- rodzaju i stopnia skomplikowania poszczególnych systemów;
- liczby i jakości zakupionych urządzeń;
- kosztów montażu i dostosowania przestrzeni (remontu).
W swoim domu możesz wdrożyć tylko wybrane rozwiązania smart home, np. tylko inteligentne oświetlenie, czujniki ruchu czy kamery, za co zapłacisz stosunkowo niewiele. Z czasem będziesz mógł rozszerzyć system o kolejne urządzenia i instalacje.
Czy warto decydować się na inteligentny dom?
O największych zaletach inteligentnego domu już sobie powiedzieliśmy, ale przypomnijmy, że są nimi wyższy poziom komfortu oraz bezpieczeństwa. Dom, który ułatwia nam codzienne funkcjonowania, wyręczając nas w wielu sytuacjach, pozwala również zaoszczędzić czas, który współcześnie jest na wagę złota. Dla niektórych osób, lubujących się w nowoczesnych technologiach, smart home to również dodatkowa frajda, a jego rozbudowywanie mogą one potraktować jako ciekawe wyzwanie. Zdaje się, że popularyzacja inteligentnych domów jest kwestią czasu. Podobnie jak to miało miejsce z komputerami domowymi, smartfonami czy nawigacją satelitarną, z biegiem lat technologia smart home w naturalny sposób obejmie naszą życiową przestrzeń i na stałe wejdzie do naszego życia, czyniąc je prostszym, wygodniejszym i bezpieczniejszym.
Wśród minusów inteligentnego domu na pierwszym miejscu trzeba wymienić koszty, jakie wiążą się z zakupem poszczególnych elementów systemu i wdrożeniem ich. Dla wielu osób to nadal wydatek nie do przeskoczenia. Nie możemy też zapominać o ryzyku, jakie wiąże ze sobą zbytnie przyzwyczajanie do technologii i bezgraniczne zaufanie, jakim niektórzy ją darzą. Każdy, nawet najdroższy i najbardziej zaawansowany system, w pewnym momencie może zawieźć. Żyjąc na co dzień w inteligentnym domu nie możemy więc zapomnieć o elementarnych zasadach bezpieczeństwa i poza monitorowaniem czujników, warto zachować czujność i np. dla pewności sprawdzić przed wyjściem z domu, czy zakręciliśmy gaz.
Jak inteligentne rozwiązania wpłyną na wartość nieruchomości?
Jeśli w jakikolwiek sposób zmodernizujesz swój dom, automatycznie wzrośnie jego wartość rynkowa, co dotyczy również wprowadzenia na stałe inteligentnych systemów. Oczywiście, im większą inwestycję poniesiesz, tym widoczniejszy będzie wzrost wartości nieruchomości, chociaż nie zawsze będzie tak, że zainwestowane w smart home 30 000 zł automatycznie podniesie wartość rynkową o dokładnie taką samą kwotę. Nawet jednak relatywnie niewielkie zmiany, jak samo inteligentne oświetlenie czy system kamer, zwiększą atrakcyjność domu w oczach potencjalnych kupców.
Pamiętaj, że wzrost wartości nieruchomości zwiększa też koszty jej ubezpieczenia. W przypadku inteligentnego domu sprawa nie jest jednak tak jednoznaczna. Niektóre towarzystwa przy ubezpieczeniu od kradzieży z włamaniem przewidują zniżki dla budynków posiadających tzw. zabezpieczenia własne, a niektóre systemy inteligentnego domu, np. kamery czy czujniki, są właśnie takimi zabezpieczeniami.
Jak ubezpieczyć system inteligentnego domu?
Podstawowa polisa mieszkaniowa obejmuje tylko mury (zawsze) i elementy stałe (najczęściej). Jeśli chcesz się ubezpieczyć wszystkie instalacje składające się na inteligentny dom, musisz poszerzyć podstawę o ruchomości domowe.
Podstawowy zakres to ochrona przed pożarem i, w zależności od towarzystwa i polisy, kilkoma bądź kilkunastoma innymi zdarzeniami losowymi, takimi jak: zalanie, upadek drzew i masztów, uderzenie samochodu, upadek samolotu, uderzenie pioruna, wichura, ulewny deszcz, grad czy przepięcie. Zakres zawsze można jednak o poszerzyć o kolejne zdarzenia naturalne, a także szkody powstałe w skutek działania osób trzecich, np. kradzież z włamaniem czy wandalizm.
Koszty ubezpieczenia inteligentnego budynku zależą głównie od łącznej wartości mienia, które ma być chronione oraz zakresu tej ochrony, czyli liczby i rodzaju wybranych zdarzeń. Ogólnie, im droższy majątek chcesz zabezpieczyć finansowo i im szerszą chcesz wybrać ochronę, tym więcej za to zapłacisz.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Co obejmuje ubezpieczenie domu?
Ile zapłacisz za ubezpieczenie nieruchomości?
Sprawdziliśmy, jakie jest koszt ubezpieczenia inteligentnego budynku mieszkalnego o powierzchni 120 mkw. i łącznej wartości 710 000 zł, na którą to składają się: mury i elementy stałe (650 000 zł) oraz mienie ruchome (60 000 zł). Na potrzeby naszej kalkulacji przyjęliśmy zakres ochrony obejmujący pożar oraz inne zdarzenia losowe.
W wariancie od ryzyk nazwanych opisane ubezpieczenie kosztuje od 470 zł do 835 zł, a w wariancie od ryzyk wszystkich (All Risks) od 676 zł do 1166 zł. Wszystkie podane kwoty odnoszą się do rocznego okresu ochrony, a poszczególne ofert minimalnie się od siebie różnią, głównie wliczonymi w cenę rozszerzeniami.
Wypowiedź eksperta
Ubezpieczenie inteligentnego domu – porównanie ofert | ||
Towarzystwo | W cenie | Roczna składka |
Ubezpieczenia od ryzyk nazwanych | ||
Europa Ubezpieczenia | Home Assistance, dewastacja | 470 zł |
Home Assistance, dewastacja | 524 zł | |
Benefia | Home Assistance | 544 zł |
Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny | 584 zł | |
Mtu24.pl | - | 590 zł |
Inter Polska | Home Assistance, dewastacja | 615 zł |
Mtu24.pl | Home Assistance | 635 zł |
Generali | Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny | 650 zł |
Wiener | Home Assistance, dewastacja | 835 zł |
Ubezpieczenia od ryzyk wszystkich (All Risks) | ||
Europa Ubezpieczenia | Home Assistance, dewastacja, powódź | 676 zł |
Benefia | Home Assistance, przedmioty szklane | 776 zł |
Inter Polska | Home Assistance, dewastacja | 891 zł |
Link4 | Home Assistance, dewastacja | 915 zł |
Wiener | Home Assistance, dewastacja, powódź, przedmioty szklane | 1105 zł |
Generali | Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny, przedmioty szklane, NNW psa i kota | 1166 zł |
Tabela 1. Źródło: rankomat.pl (stan na: 30.04.2024 r.).
Sprawdź, gdzie szukać odpowiedniej oferty ubezpieczeniowej?
Ubezpieczenia nieruchomości najlepiej szukać w sieci, np. w kalkulatorze ubezpieczeń. W ten sposób nie tylko szybko znajdziesz i kupisz polisę, ale też porównasz ją z konkurencyjnymi ofertami, sprawdzając, czy aby na pewno jest atrakcyjna pod względem finansowym.
Kalkulator ubezpieczeń jest darmowym i intuicyjnym narzędziem, który w dosłownie kilka minut pozwoli ci zestawić ze sobą oferty takich ubezpieczycieli, jak: Proama, Generali, Inter Polska, Link4, mtu24.pl, Benefia, TU Europa, Wiener czy Uniqa. Po wprowadzeniu podstawowych informacji o zakresie ochrony oraz samej nieruchomości, uzyskasz dostęp do uporządkowanej tabeli, w której znajdziesz nie tylko proponowane składki, ale również OWU i karty produktów, dzięki czemu sprawdzisz sobie szczegóły poszczególnych ubezpieczeń.
SPRAWDŹ: Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia domu?
Ważne informacje
1. Inteligentny dom to skoordynowany system kamer, czujników, gniazdek, a także innych urządzeń i instalacji, którymi steruje się zdalnie, np. za pomocą smartfonu
2. Głównym założeniem inteligentnego domu jest zwiększenie funkcjonalności przestrzeni domowej oraz komfortu domowników
3. Część systemów inteligentnego domu, np. czujniki i alarmy ma za zadanie podnieść poziom bezpieczeństwa mieszkańców
4. Koszt technologii smart home zależy od złożoności, jakości i liczby zastosowanych rozwiązań, a zaczyna się on od kilkunastu tysięcy złotych
FAQ - Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie inteligentnego domu:
Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie mieszkania?
Najprostszym sposobem na ubezpieczenie nieruchomości jest zakupienie polisy online, np. za pomocą kalkulatora ubezpieczeń. W ten sposób szybko porównasz ze sobą większą liczbę ofert, wybierzesz najatrakcyjniejszą i od razu, bez dodatkowych formalności, sfinalizujesz transakcję.
Jakie jest najlepsze ubezpieczenie domu?
Optymalne ubezpieczenie nieruchomości to ubezpieczenie dopasowane do specyfiki tej nieruchomości, realnych zagrożeń oraz indywidualnych preferencji. Podstawowy zakres warto poszerzyć przynajmniej o kilka dodatków, takich jak ruchomości domowe, OC w życiu prywatnym, powódź, Home Assistance czy stłuczenie przedmiotów szklanych. W ten sposób zapewnisz sobie szerszą ochronę i będziesz mógł spać spokojniej.
Czego nie obejmuje ubezpieczenie mieszkania?
Każda polisa, również polisa mieszkaniowa ma swoje ograniczenia, wśród których najważniejsze są wyłączenia odpowiedzialności. Jeśli chodzi o sytuacje, w których odszkodowanie nie będzie przyznane, mogą to być np. brak wymaganych przeglądów technicznych, szkody górnicze, działanie pod wpływem używek, wojna, zamieszki czy tzw. rażące niedbalstwo.
Co obejmuje ubezpieczenie domu?
Ubezpieczenie nieruchomości, poza jej murami i elementami stałymi, może również chronić chociażby: ruchomości domowe, przedmioty specjalne, mienie firmowe i służbowe, liczne obiekty na posesji (np. altanę, murowany grill, garaż wolnostojący, roślinność, ogrodzenie), dom letniskowy i nagrobek. Jeśli natomiast chodzi o ryzyka, ubezpieczenie nieruchomości może zawierać ponad 30 zdarzeń losowych.