Kierowcy podróżujący po Polsce mają do dyspozycji sieć dróg szybkiego ruchu i autostrad, które w niektórych przypadkach wymagają wniesienia opłaty i zakupu tzw. biletu autostradowego. Jednym z najbardziej znanych systemów płatności jest e-TOLL. A4 to droga, na której w ostatnim czasie wprowadzono w tym względzie istotne zmiany. Co powinieneś wiedzieć jako kierowca samochodu osobowego, zanim zdecydujesz się na przejazd autostradą?

Bilet autostradowy lub e-bilet autostradowy obowiązywał przez ostatnie lata wszystkich kierowców podróżujących na wybranych płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez państwo czy prywatnych koncesjonariuszy. W czerwcu rząd zdecydował jednak o całkowitym zniesieniu opłat za przejazd autostradą w części zarządzanej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Zmiana ta weszła w życie z dniem 1 lipca 2023 roku. Kto zatem płaci dalej?

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Co to jest e-TOLL? A4 i A2 z systemem płatności automatycznych

W Polsce znajduje się ok. 1800 km autostrad, z czego 726 km wymaga wniesienia opłaty. Za 262 km odpowiada bezpośrednio rządowy organ - GDDKiA.

To odcinki:

  • A2 Konin–Stryków,
  • A4 Wrocław-Sośnica (Gliwice).

Na autostradach zarządzanych przez państwo funkcjonuje specjalny system e-TOLL. To rozwiązanie wdrożone i nadzorowane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. System zastąpił wcześniej obowiązujący system viaTOLL. Dzięki niemu możliwy jest sprawny i bezgotówkowy pobór opłat za wybrany odcinek autostrady. E-bilet autostradowy uzyskuje się w nim dzięki technologii wyznaczania pozycji pojazdu przy zastosowaniu pozycjonowania satelitarnego.

W praktyce w systemie e-TOLL można płacić za przejazd autostradą na trzy sposoby:

  1. Korzystając z urządzenia pokładowego (OBU).
  2. Instalując Zewnętrzny System Lokalizacyjny (ZSL).
  3. Korzystając z aplikacji e-TOLL pl.

Każdy z nich korzysta z danych lokalizacyjnych, aby zidentyfikować pojazd i określić należność za przejazd płatnym odcinkiem drogi.

Urządzenie pokładowe (OBU) w systemie e-TOLL

To jeden ze sposobów zakupu e-biletu autostradowego. Urządzenie pokładowe zwane OBU (On Board Unit) pozwala na naliczanie opłaty za przejazd autostradą w e-TOLL. Jak to działa w praktyce? Należy wyposażyć samochód w odpowiednie urządzenie dostępne w wybranych punktach dystrybucji. OBU jest sprzętem klasy GNSS, które wysyła geolokalizacyjne dane pojazdu do systemu elektronicznego - wszystko odbywa się za pośrednictwem transmisji danych.

Do każdego urządzenia dołączona jest instrukcja jego obsługi. Zwykle przykleja się je do przedniej szyby samochodu, a gdy pojazd zbliża się do bramki autostradowej, OBU komunikuje się z anteną zainstalowaną na szlabanie.

Ważne! Zanim zaczniesz korzystać z urządzenia pokładowego, musisz zarejestrować je w e-TOLL i przypisać OBU do wybranego pojazdu.

Aby z powodzeniem korzystać z OBU na odcinkach autostrad zarządzanych przez państwo, należy instalować wyłącznie te urządzenia, które zostały dopuszczone do użytku - uzyskały pozytywny wynik w testach dla systemu e-TOLL. Punkty dystrybucji urządzeń pokładowych można znaleźć w sieci dystrybucji Ministerstwa Finansów lub operatora OBU.

Zewnętrzy system lokalizacyjny (ZSL) w e-TOLL

Jeśli już posiadasz w samochodzie zewnętrzny system lokalizacyjny i chcesz korzystać z e-TOLL, wystarczy skontaktować się z operatorem urządzenia, aby aktywować w nim dodatkową usługę. Natomiast jako nowy użytkownik zainteresowany tą formą płatności za przejazd, powinieneś skorzystać z usług jednego z operatorów wymienionych na stronie Ministerstwa Finansów. Znajdziesz tam autoryzowanych dostawców, którzy uzyskali pozytywny wynik w testach dopuszczających do systemu e- TOLL.

To właśnie wybrany operator powinien zainstalować w Twoim samochodzie urządzenie ZLS i aktywować usługę e-TOLL. Również w tym przypadku konieczna będzie rejestracja w systemie. Będziesz musiał przypisać urządzenie ZLS do pojazdu, podając m.in. jego numer rejestracyjny.

Pamiętaj! Zanim kupisz konkretne urządzenie ZLS, upewnij się, że dostało dopuszczone do użytku w e-TOLL.

Aplikacja e-TOLL.pl

Jeśli chodzi o mobilną aplikację e-TOLL.pl, bilet autostradowy możesz kupić zarówno przez telefon, jak i tablet. Za pośrednictwem aplikacji możesz uregulować płatność wyłącznie na odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Przypomnijmy, że są to fragmenty A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica.

Zakup biletu autostradowego to bardzo prosta procedura. Aplikację możesz pobrać na urządzenie mobilne z systemem Android i iOS. Po jej zainstalowaniu należy wprowadzić do niej dane swojej karty płatniczej, a sama płatność może przebiegać na zasadzie konta przedpłaconego lub płatności odroczonych. Warto wiedzieć, że aplikacja e-TOLL nie obsługuje płatności BLIK-iem.

Jak krok po kroku dokonać zakupu e-biletu autostradowego?

  1. Zarejestruj się na Internetowym Koncie Klienta (IKK) w systemie e-TOLL (https://etoll.gov.pl) .
  2. Pobierz aplikację i zainstaluj ją w swoim telefonie.
  3. Po zakończonej instalacji otrzymasz biznesowy identyfikator urządzenia - podaj go w IKK. Zanim zaczniesz płacić za przejazd, przeczytaj także regulamin aplikacji e-TOLL pl.
  4. Doładuj swoje konto (minimalna kwota to 20 zł).
  5. Uruchom aplikację, wybierz autostradę i rozpocznij przejazd.
  6. Opłata zostanie automatycznie pobrana, gdy twoje urządzenie wyśle dane o Twojej lokalizacji do specjalnego systemu.
Ważne! Najlepiej kupić bilet autostradowy z odpowiednim wyprzedzeniem. Choć cała procedura jest szybka i intuicyjna, musisz podać kilka istotnych danych dotyczących przejazdu. Zakup e-biletu autostradowego wymaga wpisania numeru rejestracyjnego pojazdu. Podaj także datę i godzinę planowanej podróży (z momentem wjazdu i zakończenia przejazdu) oraz punkt początkowy i punkt końcowy trasy.

Co istotne, aplikacja sygnalizuje stan urządzenia mobilnego, na którym jest zainstalowana (optymalny stan baterii, przekroczenie czasu braku połączenia z Internetem lub brak sygnału GPS). Wszystkie wymienione sytuacje mogą wpłynąć na brak dostępu do e-biletu autostradowego, co w razie kontroli może skutkować karą za brak biletu.

Czym różni się e-TOLL od wcześniejszego viaTOLL?

Chodzi przede wszystkim o technologię, na podstawie której działają te systemy. ViaTOLL działał na podstawie urządzeń zbierających dane z bramownic na autostradach. Jak powiedzieliśmy, e-TOLL bazuje na technologii lokalizacji satelitarnej. Dzięki temu informacje o położeniu pojazdu są przekazywane do systemu na bieżąco i zestawiane z aktualnymi stawkami za przejazd danym odcinkiem drogi.

System partnerski Autopay

Na odcinkach państwowych autostrad można płacić również za pośrednictwem aplikacji Autopay. Jeśli chcesz przejechać na właśnie takim e-bilecie autostradowym, aplikację pobierzesz zarówno z AppStore, jak i Google Play.

Jak krok po kroku kupić bilet autostradowy w Autopay?

  1. Pobierz aplikację na telefon.
  2. Uruchom ją i podaj swój numer telefonu, adres e-mail, markę oraz numer rejestracyjny. 
  3. Wskaż preferowaną metodę płatności.
  4. Wybierz w aplikacji odcinek, w ramach którego będziesz podróżować i kliknij "kup e-bilet autostradowy".
  5. Przed wjazdem na płatną trasę aplikacja dodatkowo powiadomi Cię o zbliżającej się transakcji (w razie pomyłki będziesz mógł ją anulować w ciągu 3 minut).
  6. Płatność zostanie naliczona po zjeździe z płatnego odcinka.

Jeśli chodzi o pobór opłat na autostradzie za pośrednictwem Autopay, do wyboru masz kilka metod: 

  • płatność kartą płatniczą,
  • usługę Zapłać z Play,
  • opłatę automatyczną bezpośrednio z rachunku bankowego.
Ważne! Jeśli chcesz kupić e-bilet autostradowy w Autopay, musisz włączyć w swoim telefonie opcję lokalizacji. W przeciwnym razie bilet nie będzie ważny.

System e-TOLL – dla kogo obowiązkowy?

Jeszcze do niedawna system e-TOLL był obowiązkowy dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także dla autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.

Ważna zmiana w tym względzie została uchwalona w czerwcu 2023 roku. Od 1 lipca zarówno bilet w formie papierowej, jak i e-bilet autostradowy przestały obowiązywać dla pojazdów lekkich. Które dokładnie należą do tej kategorii?

Zwolnienie dotyczy użytkowników:

  • samochodów osobowych,
  • motocykli,
  • zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

To oznacza, że za przejazd odcinkami A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica wciąż muszą płacić kierowcy:

  • pojazdów lub zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, ale nieprzekraczającej 12 ton,
  • pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton (typowe samochody ciężarowe),
  • autobusów.

Rejestracja e-TOLL – zakup biletu autostradowego w praktyce

Rejestracja w elektronicznym systemie poboru opłat e-TOLL jest obowiązkowa, jeśli daną kategorię pojazdu można zakwalifikować do jednej z powyższej listy. Bilet lub e-biletu autostradowy można kupić na trzy sposoby:

  • online,
  • w Miejscu Obsługi Klienta,
  • u dostawcy kart flotowych.

Najszybciej zrobisz to za pośrednictwem aplikacji e-TOLL.pl. Aby nabyć bilet autostradowy musisz jednak założyć specjalne Internetowe Konto Kierowcy (IKK).

e-TOLL.gov.pl – rejestracja na stronie internetowej

Chcąc sprawnie kupić e-bilet autostradowy za pośrednictwem aplikacji lub urządzenia pokładowego, możesz skorzystać z szybkiej ścieżki rejestracji w systemie. To jednak opcja dla tych kierowców, którzy posiadają profil zaufany i chcą założyć konto dla osoby fizycznej lub osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Rejestracja przebiega wówczas w dwóch etapach.

Po jej zakończeniu, system automatycznie aktywuje urządzenie na dodanym pojeździe. Ty natomiast możesz spokojnie rozpocząć przejazd, nie martwiąc się o e-bilet autostradowy.

W pierwszym kroku musisz podać:

  • nr rejestracyjny samochodu,
  • ID Biznesowe (urządzenia pokładowego lub aplikacji mobilnej),
  • adres e-mail kontaktowy.

W kolejnym kroku dokonaj płatności na saldo przedpłaconego konta rozliczeniowego. W tym celu:

  • wybierz kwotę wpłaty (doładowanie od kwoty 20 PLN),
  • dokonaj płatności wybraną przez siebie metodą, a e-bilet autostradowy zostanie aktywowany.

Rejestracja w Miejscu Obsługi Klienta

Takich punktów jest w całej Polsce ponad 120 i można z nich skorzystać przez całą dobę. Podczas wizyty w jednym z nich będziesz musiał przedłożyć:

  • dowód osobisty dla firmy pełnomocnictwo do reprezentowania firmy, gdy nie jesteś jej właścicielem,
  • dokument rejestrowy firmy (jeżeli dane firmowe nie zostały pobrane z Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników),
  • dokument rejestracyjny pojazdu oraz dokument potwierdzający klasę emisji spalin (jeśli nie ma o tym informacji w dowodzie).

Rejestracja z operatorem kart flotowych

W tym przypadku to nie kierowca, ale dostawca kart flotowych dokonuje rejestracji w systemie. Może on zatem poprosić użytkownika o podanie danych niezbędnych w tym celu.

Ważne! Każdy użytkownik zarejestrowany przez dostawcę kart flotowych może także zarządzać swoim kontem online poprzez Internetowe Konto Klienta (IKK).

W każdym przypadku nie musisz obawiać się niskiego poziomu bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych. Operator e-TOLL dokłada w tym względzie najwyżej staranności.

PORÓWNAJ CENY

Jak płacić za autostradę z e-TOLL?

Zakup biletu autostradowego w praktyce Jeśli chodzi o zakup e-biletu autostradowego, opłata elektroniczna jest pobierana przez system. Natomiast rozliczenie przejazdu następuje przez pobranie kwoty z salda rozliczeniowego. Innym sposobem jest naliczenie należności za pomocą trybu odroczonej płatności.

Warto przed rozpoczęciem przejazdu doładować swoje konto na odpowiednią kwotę, która wystarczy do opłacenia całej płatnej trasy. To samo dotyczy sytuacji, w której podróż rozpoczynać odcinkiem bezpłatnym, ale później chcesz kontynuować przejazd odcinkiem, na którym obowiązuje pobór opłat. Należy zatem sprawdzić, czy planowana trasa takie obejmuje.

Pamiętaj! Klikając w opcję "kup e-bilet autostradowy, musisz pamiętać, że będzie ważny w okresie od planowanej daty i godziny rozpoczęcia przejazdu do planowanej daty i godziny zakończenia przejazdu. Automatycznie jest to 48 godzin.

Zobacz także: Jak płacić za autostrady w Polsce? | Rankomat.pl

Ile kosztuje przejazd A4 i A2?

Jak już wiadomo, kierowcy pojazdów lekkich nie muszą przejmować się cennikiem, jeśli chodzi o bilet autostradowy. Jak zatem kształtują się pozostałe opłaty? Tabela przedstawia stawki zgodnie z klasą pojazdów w EURO.

Kategoria pojazdumax. EURO 2EURO 3EURO 4EURO 5
pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej >3,5 t i poniżej 12 t.0,48 gr0,42 gr0,34 gr0,24 gr
pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 12 t.0,64 gr0,55 gr0,45 gr0,33 gr
autobusy powyżej 9 miejsc niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej0,48 gr0,42 gr0,34 gr0,24 gr
źródło: etoll.gov.pl

Brak biletu e-TOLL – jakie są konsekwencje?

W przypadku prywatnych autostrad o konieczności wniesienia opłaty trudno zapomnieć. Jeśli nie kupisz biletu na przejazd, szlaban na wjeździe po prostu się nie otworzy, a Ty nie będziesz mógł ruszyć w podróż. To samo dotyczy zjazdu z płatnego odcinka. Jeżeli nie uiścisz należności w punkcie poboru lub poprzez aplikację, nie zjedziesz z autostrady.

Przejazd rządowym odcinkiem autostrady A2 lub A4 wymaga o wiele więcej zaangażowania. Jeżeli nie zadbasz o to, aby odpowiednio wcześniej doładować konto w aplikacji lub kupić bilet autostradowy, może czekać Cię wysoka kara finansowa. Kierowcy pojazdów ciężkich, których obecnie obowiązują opłaty, za ich brak mogą zapłacić nawet 1500 zł.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Płatne odcinki tych autostrad kontrolowane są za pośrednictwem kamer - znajdują się one przy zjazdach i wjazdach. Dodatkowy nadzór sprawują pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej. Zarejestrowane dane kierowców i pojazdów ciężarowych trafiają do głównego inspektora transportu drogowego. 

Konsekwencje braku biletu autostradowego

Jeżeli otrzymałeś mandat za brak biletu, co do zasady masz 14 dni na jego uregulowanie. Inaczej KAS zacznie naliczać od tej kwoty odsetki. Co ważne, możesz nieco zmniejszyć należną kwotę kary, jeżeli pospieszysz się z płatnością. Ci, którzy zapłacą mandat do 7 dni od jego wystawienia, mogą liczyć na zatrzymanie w kieszeni 100 zł.

Warto wiedzieć, że jeśli błędnie wprowadzisz dane do aplikacji lub urządzenia pokładowego i kontrola stwierdzi te nieprawidłowości, bilet zostanie uznany za nieważny i również będziesz musiał zapłacić karę.

Przykład: Jacek przewoził autostradą A4 zaopatrzenie do sieci sklepów spożywczych. Prowadził ciężarówkę o masie 5 ton, jednak w aplikacji e-TOLL pomylił się i jako kategorię pojazdu zaznaczył "autobus". Pomimo tego, że pozostałe dane się zgadzały, Jacek otrzymał grzywnę za podanie nieprawidłowych informacji, co skutkowało nieważnością biletu autostradowego.

Zastanawiasz się, co powinieneś zrobić, jeśli napotkasz takie problemy techniczne? Jeżeli sygnał GPS zaniknie na dłużej niż 15 minut, powinieneś opuścić autostradę najbliższym możliwym zjazdem. Możesz wówczas uregulować opłatę za przejechany odcinek do 3 dni. W przeciwnym razie system e-TOLL naliczy Ci karę w wysokości 500 zł.

Komfort i bezpieczeństwo na autostradzie – poza biletem zadbaj o ubezpieczenie!

Podróż autostradą powinna zapewniać Ci komfort, ale także bezpieczeństwo jazdy. W większości przypadków opłaty obowiązujące na wybranych odcinkach to nic w porównaniu ze skróceniem czasu przejazdu i jego płynnością. Aby móc się cieszyć tym dobrodziejstwem, należy pamiętać nie tylko o obowiązku płatności, ale także dodatkowym zabezpieczeniu - niezależnie od kategorii pojazdu. Jedną z takich możliwości jest ubezpieczenie assistance.

Jeśli na autostradzie dojdzie do kolizji lub wypadku, ich skutki są zwykle poważniejsze niż na drodze krajowej. Wszystko przez prędkości, jakie mogą tutaj rozwijać kierowcy. Również nagła awaria samochodu na środku drogi szybkiego ruchu może okazać się dotkliwa i uniemożliwić Ci dotarcie do celu podróży. Właśnie wtedy assistance o odpowiednim zakresie usług może okazać się zbawienne.

To produkt, który kupisz zarówno w wersji całorocznej, jako dodatek do obowiązkowego ubezpieczenia OC, jak i osobne zabezpieczenie na konkretny okres czasu - assistance krótkoterminowe.

Zobacz także: Assistance krótkoterminowe - gdzie kupić assistance krótkoterminowe na wyjazd? | Rankomat.pl

Zakres ubezpieczenia assistance – co obejmuje?

Assistance to całkowicie dobrowolne zabezpieczenie, na które kierowca może się zdecydować, ale nie musi. Często jednak warto rozważyć tę opcję, jeżeli styl jazdy czy częstotliwość podróży zwiększają ryzyko nieprzewidzianych zdarzeń. W ramach polisy assistance ubezpieczyciele świadczą takie usługi, jak:

  • holowanie w przypadku awarii auta (do ustalonego w OWU limitu kilometrów),
  • pojazd zastępczy,
  • naprawa auta na miejscu zdarzenia,
  • nocleg do pasażerów,
  • dostawa paliwa na miejsce awarii,
  • wymiana opon.

Zakres ochrony może być różny w zależności od preferencji klienta. Będzie jednak ostatecznie wpływał na cenę składki assistance.

PORÓWNAJ CENY

Jak wybrać skuteczne assistance?

Jeśli chcesz uniknąć niemiłych niespodzianek w związku z wykupionym ASS, przed zawarciem umowy dokładnie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia. W dokumencie tym dokładnie wyszczególnione będą zakresy poszczególnych usług, które świadczy ubezpieczyciel w każdym z oferowanym pakietów.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe za odpowiednią składkę gwarantują holowanie pojazdu bez żadnego limitu czy większą liczbę noclegów dla pasażerów w przypadku awarii z dala od domu. Przed zakupem sprawdź również dokładny zakres terytorialny ubezpieczenia ASS. 

Jeśli w momencie zakupy obowiązkowego OC wiesz, że będziesz podróżować za granicę lub po prostu chcesz zabezpieczyć się możliwe jak najlepiej, zakup dodatku w postaci ASS zdecydowanie opłaci Ci się bardziej niż dokupienie pojedynczej polisy w ciągu roku. Zastanawiasz się, jak odnaleźć się wśród dziesiątek ofert ubezpieczycieli? Skorzystaj z internetowego kalkulatora OC i AC. To łatwy, szybki i intuicyjny sposób na porównanie ofert nawet kilkunastu ubezpieczycieli działających w Polsce. Na porównaniu pakietów ochronnych OC z ASS można także sporo zaoszczędzić.

Zobacz, na jakie oferty mógł liczyć 40-letni krakowianin - kierowca Hondy CR-V z 2017 roku.

Najkorzystniejsze OC z assistance
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
833,86 zł rata od 296,62 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1004,00 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1091,00 zł rata od 626 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1306,00 zł rata od 470 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
1320,29 zł rata od 778,89 zł
Najkorzystniejsze OC z assistance
Link4
833,86 złrata od 296.62 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1004,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
1091,00 złrata od 626.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1306,00 złrata od 470.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
1320,29 złrata od 778.89 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Najkorzystniejsze OC z assistance dla 40-letniego kierowcy z Krakowa; samochód: Honda CR-V z 2017 roku

Ubezpieczenie assistance możesz wykupić w rozmaitych wariantach - bez trudu dopasujesz ten, który odpowiada Twoim potrzebom, jeśli chodzi o zakres. Gdy często podróżujesz autostradą, rozważ zakup dodatkowej ochrony już przy zawarciu umowy na obowiązkowe OC z wybranym ubezpieczycielem. Dzięki temu unikniesz stresu i zyskasz szybkie wsparcie, gdy zaskoczy Cię sytuacja na drodze.

Zniesienie opłat w ramach systemu e-TOLL dla pojazdów lekkich na A2 i A4 może spowodować, że ruch na tych odcinkach zintensyfikuje się jeszcze bardziej. Zastosuj zasadę ograniczonego zaufania i zabezpiecz się na każde możliwe ryzyko, jakie może nieść za sobą podróż drogą szybkiego ruchu.

Co warto wiedzieć?

  • Od 1 lipca 2023 roku z opłat za przejazd autostradami państwowymi zwolnione są pojazdy zaliczane do kategorii lekkich.
  • W ramach systemu e-TOLL można płacić za autostrady na trzy sposoby: poprzez aplikację mobilną, urządzenie pokładowe lub Zewnętrzny System Lokalizacyjny.
  • Ważność biletów autostradowych może być kontrolowana przez pracowników Krajowej Izby Skarbowej - kontroli powinien spodziewać się każdy kierowca, którego obowiązują opłaty.
  • W przypadku samochodów ciężarowych mandat za brak biletu autostradowego może wynieść nawet 1500 zł.
  • E-bilet autostradowy e-TOLL wygasa po 48 godzinach od jego zakupu.

Najczęściej zadawane pytania o system e-TOLL

  1. Czy dane przechowywane w aplikacji systemu e-TOLL są bezpieczne?

    Sposób działania aplikacji e-TOLL PL jest w pełni zgodny z przepisami o ochronie danych osobowych. Potwierdziły to kontrole przeprowadzone w tym zakresie.

  2. Czy mogę zarejestrować kilka pojazdów na jedno konto w systemie e-TOLL?

    Tak. Kierowca może zarejestrować kilka swoich pojazdów na jednym koncie użytkownika e-TOLL niezależnie od rodzaju finansowania.

  3. Czy aplikacja e-TOLL może działać w tle?

    Jak najbardziej. Nie musisz za każdym razem aktywować aplikacji, aby pobór opłaty przebiegł prawidłowo. Może ona zostać uruchomiona raz i działać w tle. Automatyczna płatność rozpocznie się po wjeździe na płatny odcinek drogi.

  4. Czy mogę uniknąć kary, jeśli zapomniałem kupić bilet e-TOLL?

    System e-TOLL przewiduje taką możliwość. Na uregulowanie zaległości masz 3 dni. Jeśli nie zrobisz tego w tym czasie, otrzymasz mandat w wysokości 500 zł. Co jednak istotne, jeśli w czasie przejazdu trafisz na kontrolę i tak otrzymasz mandat za brak biletu. To oczywiście nie zwolni Cię z konieczności zapłaty za niego zgodnie z cennikiem.

  5. Gdzie mogę kupić urządzenie pokładowe kompatybilne z systemem e-TOLL?

    Lista takich punktów znajdziesz na stronie Ministerstwa Finansów. Tylko tam znajdziesz autoryzowane urządzenia pokładowe, które mogą działać w systemie e-TOLL. Zestawienie operatorów OBU czy ZSL znajdziesz również na stronie etoll.gov.pl.