Holowanie pojazdu czy inne formy pomocy na drodze to usługi, z których Polacy najczęściej korzystają w ramach ubezpieczenia assistance. Taka polisa gwarantuje kierowcy pojazdu m.in. samochód zastępczy, wsparcie w przypadku kradzieży pojazdu, zatankowania niewłaściwego paliwa czy pomoc w razie wypadku. Zobacz, jak ubezpieczenie assistance może Ci ułatwić podróż!

XI Ogólnopolskie Badanie Assistance zrealizowane na zlecenie Europ Assistance Polska pokazało, że holowanie auta w ramach ubezpieczenia assistance to usługa, z której korzysta aż 89% posiadaczy takiej polisy. Te same statystyki mówią, że 93% polskich kierowców zyskuje dzięki assistance samochodu poczucie bezpieczeństwa. Rzeczywiście - sytuacji, w których asisstance zapewnia komfort i szybkie wsparcie właścicielowi pojazdu jest całkiem sporo.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Przekonaj się, co daje ci zakup assistance zarówno w czasie podróży, jak i postoju pojazdu na parkingu. Dzięki takiej polisie kosztowne problemy nie będą już Twoim zmartwieniem.

Co to jest Assistance?  

Assistance to ubezpieczenie, które pomoże rozwiązać często kosztowne problemy, do jakich może dojść w różnych dziedzinach życia, również w ruchu drogowym. Zakres ochrony może być bardzo zróżnicowany. Przykładowo ubezpieczenie assistance na życie obejmuje m.in. pomoc w razie nagłego zachorowania.

Z kolei assistance samochodu to dobrowolny produkt ubezpieczeniowy, który można nabyć zarówno przy okazji zakupu całorocznej polisy OC, jak i w wymiarze krótkoterminowym i dotyczy sytuacji bezpośrednio związanych ze stanem technicznym pojazdu. Na rynku ubezpieczeniowym znajdziesz cały szereg wariantów, w których występuje polisa assistance. To właśnie od zakresu ochrony będzie zależała jego wysokość składki.

Co może obejmować assistance samochodu?

Ubezpieczenie assistance okazuje się często nieocenione, zwłaszcza jeżeli wyjechałeś za granicę i potrzebujesz pomocy w miejscu awarii. Przydaje się jednak także w innych niespodziewanych sytuacjach. Zakres ubezpieczenia assistance może obejmować:

  • koszty naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia (kolizji, wypadku, awarii),
  • dostarczenia paliwa lub jego wymiany, gdy dojdzie do zatankowania niewłaściwego paliwa,
  • holowanie pojazdu po zdarzeniu drogowym do miejsca zamieszkania lub warsztatu z limitem lub bez limitu kilometrów,
  • pojazd zastępczy lub pokrycie kosztów związanych z wynajmem auta na czas naprawy,
  • dostarczenie części zamiennych,
  • pomoc w razie otwarcia pojazdu, gdy doszło do zgubienia kluczyków lub zatrzaśnięcia ich wewnątrz auta,
  • pomoc w razie rozładowania akumulatora,
  • pomoc techniczną w takich sytuacjach, jak uszkodzenie ogumienia czy wymiana koła.

Ubezpieczenie assistance działa także w przypadku:

  • trudnej sytuacji wymagającej pomocy medycznej dla kierowcy i pasażerów,
  • konieczności organizacji zakwaterowania dla podróżujących,
  • konieczności pokrycia kosztów podróży do miejsca zamieszkania,
  • organizacji pomocy psychologa,
  • organizacji przewozu zwierzęcia z miejsca zdarzenia do innego opiekuna lub do lecznicy weterynaryjnej,
  • złomowania pojazdu.

Porównaj ceny OC i AC

Dobra polisa assistance samochodu oznacza także wsparcie w kwestii informacji o komunikacji publicznej, hotelach czy warsztatach samochodowych. Dzięki ubezpieczeniu assistance zakład, z którym podpisałeś umowę udzieli Ci pełnego wsparcia. Samochód zastępczy, holowanie pojazdu czy naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia to usługi assistance, z których najczęściej korzystają posiadacze tej polisy.

Pamiętaj, tego typu ochrona obejmuje często nie tylko zdarzenia na terenie kraju, ale także za granicą. Ubezpieczyciele niemal prześcigają się w ofertach assistance samochodu o szerokim zakresie terytorialnym bez limitu kilometrów. Oto przykładowe oferty, jakie można znaleźć na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Ubezpieczyciel

Wariant assistance

Limit kilometrów holowania w Polsce

Limit kilometrów holowania za granicą RP*

Generali

Assistance Lux

Brak limitu – holowanie po wypadku, kradzieży, awarii

Brak limitu – holowanie po wypadku, kradzieży, awarii

Warta

Moto Assistance Platynowy

Brak limitu - holowanie po wypadku, awarii i innych zdarzeniach

1500 km – jeżeli nie jest możliwe usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia

Wiener

Auto Assistance Plus Lux

Brak limitu
  • 1100 km z zagranicy do Polski lub 500 km z miejsca zdarzenia – pojazdy w wieku do 12 lat

  • 700 km z zagranicy do Polski lub 350 km z miejsca zdarzenia – pojazdy w wieku powyżej 12 lat

InterRisk

Assistance Premium

Brak limitu

200 km z możliwością rozszerzenia do 1200 km w razie wypadku

PZU

Pomoc w drodze Super 

150 km jednorazowo z możliwością zniesienia limitu po wypadku lub awarii

150 km jednorazowo z możliwością rozszerzenia do 1200 km – holowanie po wypadku lub awarii 

rankomat.plAssistance krótkoterminoweDo 1000 kmDo 1000 km 

Oferty aktualne 13.01.2023 r.

* Uwaga! Niektóre kraje europejskie mogą być wyłączone z ochrony ASS. Ich listę znajdziesz w OWU wybranego ubezpieczyciela.

Polisa assistance - kiedy się przydaje?

Powszechnie hasło "ubezpieczenie assistance samochodu" kojarzy się z pomocą drogową w przypadku zdarzenia drogowego na trasie. Pomoc w zakresie uruchomienia pojazdu, auto zastępcze, sytuacja braku paliwa itp. mają jednak znaczenie nie tylko przy dalekodystansowej podróży, choć statystycznie to właśnie w takich okolicznościach korzysta się z usług assistance. Omówmy kilka przypadków, w których polisę assistance docenia się najbardziej.

Gdy codziennie dojeżdżasz autem do pracy

Rozładowanie akumulatora, kwestia zamarznięcia paliwa zimą, utrata kluczyków, nagła awaria lub stłuczka w drodze do pracy mogą spowodować, że tego dnia nie będziesz mógł pojawić się w firmie. Może to skutkować poważnymi konsekwencjami zarówno dla Ciebie, jak i pracodawcy czy Twoich klientów.

Co daje assistance samochodu w takiej sytuacji? To szybka pomoc ze strony ubezpieczyciela, dzięki której będziesz mógł kontynuować podróż lub zorganizować alternatywny środek transportu, np. wypożyczenie samochodu zastępczego.

Przykład: Joanna mieszka w Józefowie pod Warszawą, ale pracuje w centrum stolicy. Codziennie dojeżdża do pracy 23 km. Na przedmieściach Warszawy złapała gumę, ale nie znalazła w bagażniku zapasowego koła. Na szczęście wykupiona przez nią całoroczna polisa assistance obejmowała wymianę koła w takim przypadku. Po wezwaniu pomocy przez infolinię ubezpieczyciela uzyskała pomoc w ciągu pół godziny i mogła kontynuować podróż do pracy.

Gdy często podróżujesz samochodem służbowo

Czasem częste podróże samochodem to konieczność w związku z wykonywanym zawodem. Im więcej czasu spędza się za kierownicą, tym bardziej rośnie ryzyko kolizji, wypadku lub innego zdarzenia drogowego. Równie często pracownicy zamiast samochodu służbowego, korzystają z własnego pojazdu, np. w ramach ryczałtu lub delegacji. Wówczas szczególnie warto zainwestować w polisę assistance. Przyda się także ubezpieczenie NNW.

Przykład: Janek został oddelegowany do udziału w otwarciu nowego oddziału swojej firmy z Poznania. Przedstawicielstwo wymagało dojazdu do Wrześni oddalonej od Poznania o 50 km. Najwygodniejszym rozwiązaniem była podróż samochodem, dlatego Janek odbył podróż własnym samochodem w ramach delegacji. Niestety w drodze powrotnej doszło do stłuczki, w wyniku której samochód Janka wymagał drobnej naprawy. Dzięki swojej polisie assistance uzyskał ją w ciągu godziny i mógł bezpiecznie wrócić do Poznania.

Przeczytaj także: Stłuczka samochodem służbowym - co z odszkodowaniem? | Rankomat.pl

Gdy kupujesz używany samochód

Rynek samochodów używanych w Polsce wciąż ma się bardzo dobrze.

Miesięczny raport Barometr AAA AUTO dotyczący sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych pokazuje, że przykładowo w marcu 2023 roku w Polsce oferowano 209 620 aut z drugiej ręki.

Niestety zakup pojazdu z drugiej ręki nierzadko wiąże się z ryzykiem - nie każdy sprzedawca jest bowiem uczciwy i zdarza się, że zataja techniczne wady samochodu. Poza tym używane auto zawsze jest bardziej narażone na awarie niż model prosto z salonu. Choćby z tego powodu właściciele używanych aut powinni wykupić assistance - dzięki rozszerzonej polisie w razie kłopotów otrzyma niezbędną pomoc.

Jeśli interesuje Cię zakup używanego auta, sprawdź tutaj: Ranking samochodów używanych do 20 tys. zł - TOP 20 | Rankomat.pl

Przykład: Joanna kupiła w komisie używanego Opla Astrę. Cieszyła się, że znalazła atrakcyjnie wyposażony samochód za 20 tys, złotych, nie przejęła się natomiast wysokim przebiegiem (190 000 km). Niestety miesiąc po zakupie samochód uległ awarii podczas podróży do pracy - okazało się, że wymiany wymaga katalizator. Dzięki swojej polisie assistance Joanna mogła liczyć na naprawę w warsztacie i auto zastępcze na jej czas.

Gdy wyjeżdżasz autem za granicę

Problem z samochodem jest tym bardziej odczuwalny, jeśli dochodzi do niego za granicą. Jeżeli często wyjeżdżasz do innych krajów własnym samochodem, pakiet assistance o odpowiednim zasięgu terytorialnym może okazać się bardzo przydatny. W przypadku awarii możesz liczyć np. na:

  • wsparcie komunikacyjne tłumacza,
  • samochód zastępczy,
  • holowanie,
  • organizację powrotu do kraju,
  • nocleg na czas naprawy.

Przykład: Agnieszka i Kuba wybrali się na objazdową wycieczką po Francji. Podczas przejazdu między Paryżem a Lyonem ich samochód odmówił posłuszeństwa i nie chciał ruszyć. Po wezwaniu pomocy w ramach polisy assistance mechanik zdiagnozował problem z akumulatorem i orzekł, że naprawa w warsztacie potrwa ok. 2 dni. Dzięki assistance obejmującemu zasięgiem całą Europę Agnieszka i Kuba mogli liczyć na odholowanie auta do warsztatu i nocleg na czas jego naprawy, aby móc kontynuować wycieczkę.

Planujesz zagraniczny wyjazd? Zajrzyj tutaj: Assistance w Europie bez limitu kilometrów - gdzie najlepiej kupić? | Rankomat.pl

Na co zwrócić uwagę, szukając oferty assistance?

Ubezpieczenie assistance ma zapewniać kierowcy i jego pasażerom szybką i kompleksową pomoc w każdej trudnej sytuacji na drodze. Chodzi nie tylko o wypadek, ale także nagłą awarię czy kradzież pojazdu.

Na zakres usług w ramach tej polisy należy zwrócić uwagę zwłaszcza wtedy, gdy planujesz dalsze podróże. Dobre assistance nie powinno ograniczać się do holowania auta czy naprawy na miejscu. Liczy się też możliwość kontynuowania podróży na koszt ubezpieczyciela, uzyskanie auta zastępczego czy wsparcie tłumacza za granicą.
Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.


Na co powinieneś zwrócić uwagę podczas poszukiwań polisy?

  1. Zweryfikuj, kiedy będziesz mógł skorzystać z pomocy drogowej w ramach polisy.
  2. Dokładnie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia w danym towarzystwie - zakres terytorialny, definicje konkretnych zdarzeń, limity na poszczególne świadczenia, wyłączenia od odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Assistance czy assistance mini? Czym się różnią?

Często zdarza się, że ubezpieczyciele dodają mini assistance do obowiązkowego ubezpieczenia OC - w ten sposób zachęcają klientów do skorzystania ze swojej oferty. Nierzadko atrakcyjny zakres assistance przekonuje do zakupu pakietu ubezpieczenia właśnie w konkretnej firmie, a taki dodatek to znikome koszty. Widać to choćby w kalkulatorze OC i AC, gdzie cena samego OC od OC z mini assistance różni się nieznacznie.

W praktyce mini assistance ma zakres znacznie bardziej ograniczony względem pełnowymiarowej polisy tego typu. To budżetowe rozwiązanie proponowane głównie tym osobom, które przy zakupie ubezpieczenia samochodu zwracają uwagę na cenę. Przydaje się przy jeździe po mieście, gdy np. podróżujesz do pracy czy dowozisz dzieci do szkoły.

Zakres mini assistance przeważnie Ci wtedy wystarczy. Obejmie choćby holowanie, jednak tylko do najbliższego warsztatu. Jeśli wolisz odwiezienie auta do swojego mechanika lub pod dom - nie zawsze będziesz mieć taki wybór.

Czego jeszcze nie znajdziesz w ubezpieczeniu assistance mini w przeciwieństwie do pełnego assistance? To m.in.:

  • transport podróżnych,
  • samochód zastępczy,
  • pomoc tłumacza,
  • zakwaterowanie na czas naprawy.

Kiedy warto kupić assistance krótkoterminowe?

Assistance krótkoterminowe to ubezpieczenie, które doceniają szczególnie kierowcy wyjeżdżające własnym samochodem na zagraniczne wakacje. Może przydać się w przypadku awarii, wypadku czy kradzieży samochodu na terenie innego państwa. Choć taka ochrona jest oferowana tylko przez niektórych ubezpieczycieli, możliwości na polskim rynku są całkiem atrakcyjne. Assistance na określony czas może obejmować np. 7, 15 lub 30 dni. 

Pamiętaj! O ile koszty holowania czy naprawy na miejscu zdarzenia w kraju, w pobliżu miejsca zamieszkania nie są szczególnie wysokie, zmienia się to podczas zagranicznej podróży. Ceny tego typu usług w innych krajach bywają bardzo duże, a krótkoterminowe assistance na wyjazd może skutecznie zapobiec spustoszeniu Twojej kieszeni, gdy dojdzie wtedy do awarii auta. Wszystkie koszty wchodzące w zakres polisy pokryje ubezpieczyciel.

Czy każdy kierowca może kupić assistance?

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają, że polisę assistance można wykupić dla pojazdu mieszczącego się w konkretnym przedziale wiekowym. Na ceny ubezpieczeń samochodu wpływa cały szereg czynników, m.in.:

  • pojemność silnika,
  • marka pojazdu,
  • wiek auta.

Ubezpieczyciele stosują kryterium wieku w ocenie ryzyka ubezpieczeniowego. Przykładowo kierowca, który w opinii zakładu ubezpieczeń może jeździć bezpiecznie, otrzyma korzystniejszą propozycję składki i większą liczbę ofert do wyboru. Starsze samochody wydają się ubezpieczycielom dość ryzykowne, jeśli chodzi o ewentualne awarie czy udział w zdarzeniu drogowym. Ryzyko takich sytuacji wzrasta, więc rosną także możliwe koszty świadczeń, które TU będzie musiało ponieść. W związku z tych firmy albo znacznie podnoszą składkę assistance dla wieloletnich pojazdów, albo w ogóle odmawiają objęcia takiego auta rozszerzoną ochroną. 

To oczywiście nie reguła! Właściciele starszych aut wciąż mogą znaleźć korzystny wariant ochrony assistance, jednak przy ograniczonym wyborze. Zobacz, jak ta kwestia wygląda obecnie u największych ubezpieczycieli w Polsce:

  • Allianz – oferta dla pojazdu młodszego niż 18 lat,
  • Balcia – oferta dla pojazdu młodszego niż 16 lat,
  • Benefia – oferta dla pojazdu młodszego niż 20 lat,
  • Generali – ograniczenia dla aut starszych niż 13 lat w wariancie Lux, o ile nie były one wcześniej ubezpieczone,
  • LINK4 – bez ograniczeń wiekowych,
  • mtu24.pl – bez ograniczeń wiekowych,
  • Proama – brak informacji o ograniczeniach,
  • PZU – bez ograniczeń wiekowych,
  • UNIQA – brak informacji o ograniczeniach,
  • Wiener – bez ograniczeń w wariancie STANDARD, a w wariancie LUX inne świadczenia dla aut poniżej i powyżej 12 lat.

Porównaj ceny OC i AC

Ile kosztuje ubezpieczenie assistance?

Składka ubezpieczenia assistance, zarówno w wymiarze pełnym, jak i krótkoterminowym, jest wyliczana indywidualnie dla każdego kierowcy i jego pojazdu. Wszystko zależy także od zakresu ochrony, jakiego oczekujesz. Większa ilość świadczeń ze strony ubezpieczyciela oznacza oczywiście automatyczny wzrost składki. Na szczęście dzięki narzędziom takim jak kalkulator OC i AC możesz szybko porównać warianty pakietu ochronnego u różnych ubezpieczycieli i zdecydować, czy opłaca Ci się kupić OC wraz z ASS. 

Natomiast informacje o cenach samego assistance na krótszy czas znajdziesz bezpośrednio na stronach internetowych zakładów ubezpieczeń. Zobacz, jak wygląda przykładowe porównanie cen z kalkulatora, jeśli chodzi o OC z assistance.

Najtańsze OC z Assistance dla używanego samochodu
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
687,90 zł rata od 244,43 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1000,31 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1267,00 zł rata od 726 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
1383,59 zł rata od 816,32 zł
Najtańsze OC z Assistance dla używanego samochodu
Link4
687,90 złrata od 244.43 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1000,31 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
1267,00 złrata od 726.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
1383,59 złrata od 816.32 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Najtańsze OC z Assistance dla używanego samochodu dla 32-letniej mieszkanki Krakowa

Jak uzyskać pomoc w ramach ochrony assistance?

Masz już ubezpieczenie assistance? Warto od razu sprawdzić, jak dokładnie wygląda procedura zgłoszenia, aby móc sprawnie uzyskać pomoc ubezpieczyciela. Zwykle wystarczy skontaktować się z Centrum Alarmowym. Konsultant telefoniczny (dostępny przez całą dobę) zapyta Cię o numer polisy i na jego podstawie sprawdzi, czy obejmuje ona zdarzenie. Otrzymasz również wskazówki co do postępowania. Następnie zorganizuje niezbędną pomoc. 

Skąd wziąć numer, pod który należy się zgłosić? Znajdziesz go m.in. na swojej polisie lub na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Numery telefonów Centrów Alarmowych różnych ubezpieczycieli

UbezpieczycielNr telefonu do Centrum Alarmowego
Allianz224 224 224
Aviva 22 557 44 44
Benefia  22 544 14 70
Ergo Hestia 801 114 114 lub 58 558 70 00
Generali 913 913 913
Link422 444 44 44
Proama 815 815 815
PZU801 102 102
TUZ Ubezpieczenia 22 327 60 60
Uniqa22 599 95 22
Warta 48 502 308 308 lub 48 801 308 308
Wiener 22 469 69 69

Zanim jednak zadzwonić pod numer alarmowy:

  1. Użyj dostępnych środków, aby zapobiec dalszej szkodzie lub zmniejszyć jej rozmiary – postaw przed samochodem znak ostrzegający o awarii lub zaparkuj auto w bezpiecznym miejscu.
  2. Określ swoje położenie. Im dokładniej podasz konsultantowi miejsce, w którym się znajdujesz, tym szybciej uzyskasz niezbędną pomoc. 
  3. Spróbuj samodzielnie zdiagnozować usterkę. Oczywiście nie musisz posługiwać się specjalistycznymi pojęciami. Wystarczy, że poinformujesz konsultanta o tym, co przestało działać lub jakie lampki kontrolne świecą się aktualnie na tablicy. Interwencja służb będzie wówczas skuteczniejsza.
  4. Przygotuj polisę i dowód rejestracyjny. Pomoże to konsultantowi zweryfikować to, jakie świadczenia Ci przysługują w ramach polisy.

Każdy konsultant zapyta Cię o:

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • numer VIN,
  • numer polisy assistance (lub OC/ AC, jeśli umowa assistance została zawarta w pakiecie z tym ubezpieczeniem),
  • markę i model samochodu,
  • Twoje nazwisko i adres (w zależności od sytuacji - również pasażerów),
  • numer telefonu kontaktowego.
Pamiętaj! Podanie danych ubezpieczonego i samochodu podczas kontaktu z Centrum Alarmowym jest obowiązkowe. Jeśli tego odmówisz, osoba przyjmująca zgłoszenie może z kolei odmówić Ci pomocy.

 Jeśli dokonałeś już zgłoszenia:

  • nie blokuj telefonu, dzwoniąc np. do znajomych,
  • czekaj na pomoc drogową w miejscu zdarzenia,
  • jeśli kierowca holownika poprosi o klucze do auta i dowód rejestracyjny - przekaż mu je.

Czy ubezpieczyciel może odmówić pomocy w ramach assistance?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe przewiduje w swoim OWU sytuacje, w których może odmówić interwencji, choć umowa assistance została zawarta z klientem. Takie wyłączenia odpowiedzialności najczęściej dotyczą:

  • działania siły wyższej, jak powódź, huragan lub inne zjawisko uniemożliwiające realizację usługi,
  • kosztów usług poniesionych przez Ubezpieczonego, jeżeli działał bez porozumienia z Centrum Alarmowym, choć od tej zasady są wyjątki.

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych odmawia wystawienia polisy assistance dla samochodów dostawczych i ciężarowych, ponieważ w przeszłości firmy ubezpieczeniowe notowały wysoki odsetek przedsiębiorców, którym taniej wychodziło wykupić assistance i korzystać z holowania po awarii, niż płacić za paliwo lub kierowcy za przejazd. Informacje na ten temat zawsze można znaleźć we wspomnianych OWU.

Pamiętaj też, że niektóre ubezpieczenia assistance nie będą oferować świadczeń na wypadek awarii, jeśli była ona konsekwencją złego stanu technicznego pojazdu. 

Choć więc ubezpieczenie assistance jest kwestią nie tylko dobrowolną, ale i bardzo indywidualną, jego zakup zazwyczaj bardzo się opłaca. W końcu nieważne, gdzie i na jak długo podróżujesz - komfort i bezpieczeństwo jazdy powinny iść ze sobą w parze!

Co warto wiedzieć

  1. Ubezpieczenie assistance możesz kupić zarówno w wymiarze całorocznym razem z polisą OC, jak i krótkoterminowym, np. na konkretny wyjazd. Nie każde towarzystwo oferuje jednak ASS krótkoterminowe.
  2. Zakres ochrony w ramach assistance może różnić się w zależności od ubezpieczyciela i jest ściśle związany z wysokością składki. Najczęściej  w ramach ASS TU pokryje koszty naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia (kolizji, wypadku, awarii), dostarczenia paliwa lub jego wymiany, gdy dojdzie do zatankowania niewłaściwego paliwa, holowania pojazdu po zdarzeniu drogowym do miejsca zamieszkania lub warsztatu z limitem lub bez limitu kilometrów, pojazdu zastępczego, dostarczenia części zamiennych, pomocy technicznej w sytuacji uszkodzenia ogumienia czy wymiany koła. 
  3. Niektórzy ubezpieczyciele wprowadzają ograniczenia wiekowe pojazdów w kwestii zakupu assistance. Jeśli Twój pojazd jest starszy niż np. 15 lat możesz mieć problem z zakupem takiej polisy. Wówczas warto poszukać takiej możliwości w innym zakładzie, który nie stosuje ograniczeń.
  4. Pomoc w ramach swojej polisy assistance można uzyskać, wykonując po zdarzeniu telefon do centrum alarmowego ubezpieczyciela. Należy wówczas przekazać jak najwięcej precyzyjnych informacji konsultantowi.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie assistance

  1. Ile razy w ramach pakietu assistance mogę skorzystać z pomocy?

    Zazwyczaj ze świadczeń w ramach assistance można korzystać wielokrotnie, bez limitu. Wyjątkiem są niektóre sytuacje, jak np. rozładowanie się akumulatora. Wszystkie informacje o ewentualnych ograniczeniach w tej kwestii znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

  2. Czy mogę wykupić assistance na tygodniowy wyjazd?

    Jak najbardziej! Krótkoterminowe assistance na okres 7 dni doskonale sprawdza się w przypadku wyjazdów służbowych czy wakacyjnych. W ramach takiej polisy możesz przeważnie liczyć na pomoc w zakresie holowania pojazdu, naprawy na miejscu zdarzenia, auta zastępczego, organizacji noclegu, a nawet pomocy medycznej dla kierowcy i pasażerów.

  3. Czy z polisy assistance mogę pokryć koszty naprawy każdej szkody samochodowej?

    Wszystko zależy od zakresu polisy, na jaką się zdecydujesz. Ten rośnie wraz ze wzrostem ceny za assistance. Tańsze warianty mogą wiązać się z limitem np. na holowanie pojazdu lub wyłączeniem niektórych świadczeń ze strony ubezpieczyciela. 

  4. Czy kupując roczne assistance wraz z ubezpieczeniem obowiązkowym, mogę liczyć na zniżkę?

    To, czy zdecydujesz się na ASS jako dodatek do obowiązkowego OC, czy jako osobny produkt jedynie na konkretny wyjazd zależy tylko od Ciebie i Twoich potrzeb. Nie ulega jednak wątpliwości, że kłopotliwa sytuacja na drodze może przydarzyć Ci się nie tylko na wakacjach czy podczas dalszej podróży służbowej więc pełnowymiarowe assistance na cały rok to z pewnością duże ułatwienie. Poza tym ubezpieczyciele zachęcają do jego zakupu przy okazji OC, oferując klientom wyjątkowo atrakcyjne ceny i zakres ochrony. 

  5. Czy assistance krótkoterminowe kupię u każdego ubezpieczyciela?

    Nie w każdym zakładzie ubezpieczeń znajdziesz taki produkt. Niektóre z nich oferują assistance jedynie razem z całoroczną polisą OC. Natomiast wariant krótkoterminowy ASS kupisz m.in. w PZU, Benefii, Warcie, Link4 czy Uniqa.