Wolisz porozmawiać?Skontaktuj się z nami.
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Nie wiedziałem, że towarzystwo ogłosiło upadłość i liczyłem na automatyczne wznowienie umowy – czy mogę uniknąć kary za brak OC?

Nigdy nie powinieneś liczyć na automatyczne wznowienie OC. 

Po pierwsze, nie masz wpływu na wysokość składki automatycznego wznowienia OC, a możliwości jej obniżenia nawet u stacjonarnego agenta ubezpieczeniowego są ograniczone. W znakomitej większości przypadków korzystniej będzie Ci kupić nowe OC na kolejny rok, zamiast wznowionego. Możesz dla przykładu spytać w swoim towarzystwie o propozycję wznowienia a następnie sprawdzić w naszym kalkulatorze, ile by Ci wyszło gdzie indziej. 

Po drugie, są sytuacje, w których polisa nie przedłuży się automatycznie, np. gdy nie opłacono wszystkich rat lub gdy korzystałeś z polisy zbywcy. Najpierw zadbaj o to, by w ogóle mieć prawo do otrzymania polisy automatycznie wznowionej. 

Po trzecie, oczekiwanie, że ktoś coś zrobi za nas jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale i ryzykowne. Właśnie takie sytuacje, gdzie towarzystwo ubezpieczeniowe upada, utwierdzają nas w przekonaniu, że niczego nie wolno zostawiać przypadkowi. Nikt inny nie zapłaci za Ciebie kary do UFG, ani towarzystwo ubezpieczeniowe, które upadło, ani agent ubezpieczeniowy, który zapomniał zadzwonić. 

Po czwarte, zarówno towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym miałeś OC, jak i Twój agent ubezpieczeniowy, wiedząc o grożącej upadłości powinni Cię poinformować. Nie wszyscy śledzą aktualności ze świata ubezpieczeń i mają prawo nie wiedzieć, że któreś towarzystwo bankrutuje. Jednak nadal to na Tobie spoczywa obowiązek zawarcia OC gdzie indziej. Dlatego też istotne jest dbanie o to, by towarzystwo ubezpieczeniowe miało nasze aktualne dane - adres, maila i numer telefonu. Jeśli nie będą mieli możliwości poinformowania nas o ważnych zmianach, wydarzeniach lub po prostu o końcu polisy, to tego nie zrobią i informacja do nas nie dotrze. 
Po ogłoszeniu upadłości przez towarzystwo ubezpieczeniowe, UFG świadczy usługi ubezpieczeniowe klientom tego towarzystwa przez 90 dni po jego upadku. Nie zwalnia Cię to w żaden sposób z zawarcia nowego ubezpieczenia w innej firmie.
 

Przydatne dokumenty i wzory

  • Wypowiedzenie OC Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem Pobierz
  • Druk PCC-3 Pobierz
  • Zawiadomienie o zbyciu pojazdu Pobierz

Powiązane pytania i odpowiedzi

Oszczędź nawet 50% na polisie

Porównaj oferty ubezpieczeń OC i AC

Nie wiesz gdzie szukać odpowiedzi?

Skontaktuj się z nami. Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 9-21 i w soboty od 9:30 - 17:30.

logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego