Wolisz porozmawiać?Skontaktuj się z nami.
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Czy mogę zlikwidować szkodę ze swojego AC, gdy jestem poszkodowanym w zdarzeniu?

Tak. Jedną z klasycznych sytuacji, w których właściciel pojazdu może (a czasami nawet musi) zlikwidować szkodę, do której doszło z winy innego kierowcy, jest ucieczka sprawcy z miejsca zdarzenia.

Jeżeli kierowca pojazdu (którego tożsamości nie udało się ustalić) spowodował szkodę wyłącznie w mieniu, UFG jej nie pokryje. Podobnie będzie w sytuacji, gdy – mimo przesłanek do zlikwidowania szkody majątkowej przez UFG – posiadamy polisę autocasco. W takim przypadku odszkodowanie zostanie wypłacone z naszej polisy. Co istotne, likwidacja szkody z AC nie będzie oznaczała dla nas straty finansowej związanej z utratą wypracowanych zniżek. UFG wyrówna szkodę w tym zakresie, na podstawie art. 106 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Właściciele pojazdów decydują się również na naprawę samochodu z własnej polisy AC, gdy zostaną poszkodowani podczas karambolu. Wyjaśnienie okoliczności takiego zdarzenia trwa zazwyczaj bardzo długo i nie zawsze udaje się ustalić sprawcę. Korzystnym rozwiązaniem jest więc zgłoszenie szkody do własnego towarzystwa. Jeśli ostatecznie uda się wskazać winnego, nasz ubezpieczyciel zwróci się do towarzystwa sprawcy o zwrot poniesionych kosztów, a my będziemy mogli ubiegać się o przywrócenie zniżek do poziomu sprzed likwidacji szkody.

Przydatne dokumenty i wzory

  • Wypowiedzenie OC Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem Pobierz
  • Druk PCC-3 Pobierz
  • Zawiadomienie o zbyciu pojazdu Pobierz

Powiązane pytania i odpowiedzi

Oszczędź nawet 50% na polisie

Porównaj oferty ubezpieczeń OC i AC

Nie wiesz gdzie szukać odpowiedzi?

Skontaktuj się z nami. Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 9-21 i w soboty od 9:30 - 17:30.

logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego