Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Wolisz porozmawiać?Skontaktuj się z nami.
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Dostałem wezwanie do zapłaty kary za brak OC, choć nie jestem użytkownikiem auta

Nie ma znaczenia to, kto jeździ danym pojazdem, ani kto go użytkuje. Za obowiązkowe ubezpieczenie OC dla danego pojazdu jest odpowiedzialny jego właściciel lub współwłaściciele solidarnie. Obowiązek posiadania OC przez daną osobę powstaje w momencie przeniesienia własności pojazdu na tę osobę. Oznacza to, że w momencie skutecznego zawarcia umowy kupna-sprzedaży, umowy darowizny, faktury VAT, lub otrzymania spadku nowy właściciel musi mieć OC. 

Nabywca może korzystać z aktualnej polisy OC, jeśli taka była, do końca okresu ochrony. Trzeba jednak mieć na uwadze, że polisa “odziedziczona” wraz z pojazdem nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres ochrony, więc najpóźniej przed ostatnim dniem ochrony trzeba zawrzeć nową, całoroczną polisę. Warto zrobić to dużo wcześniej i nie czekać do ostatniego dnia. 

Jeżeli kupujący lub obdarowany obejmie w posiadanie pojazd, który nie był objęty ochroną OC, musi najpóźniej do północy dnia nabycia pojazdu zawrzeć ubezpieczenie OC. To jedyny sposób, aby uniknąć kary za brak OC w takim przypadku. 

Właściciel pojazdu odpowiada za OC na dany pojazd tylko w okresie, w którym go posiada. Oznacza to, że po zakupie pojazdu bez OC, nowy właściciel nie będzie odpowiadał za brak OC, jeśli w dniu nabycia pojazdu zawrze ważną polisę OC. 
 

Przydatne dokumenty i wzory

  • Wypowiedzenie OC Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem Pobierz
  • Druk PCC-3 Pobierz
  • Zawiadomienie o zbyciu pojazdu Pobierz

Powiązane pytania i odpowiedzi

Oszczędź nawet 50% na polisie

Porównaj 67 ofert OC/AC

Nie wiesz gdzie szukać odpowiedzi?

Skontaktuj się z nami. Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 9-21 i w soboty od 9:30 - 17:30.

logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego