Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Wolisz porozmawiać?Skontaktuj się z nami.
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Jak UFG weryfikuje ważność polisy?

UFG jest głównym źródłem oraz strażnikiem danych na temat historii ubezpieczeń każdego podmiotu. W pierwszej kolejności zakłady ubezpieczeń przy każdej kalkulacji składki za OC i AC wysyłają zapytania do UFG o historię ubezpieczenia ubezpieczającego. W odpowiedzi na zapytanie baza danych UFG wysyła odpowiedź z danymi na temat ubezpieczeń. Jednocześnie sprawdza, czy ubezpieczający posiada OC na dany dzień. Brak OC skutkuje zapytaniem z UFG i wezwaniem do okazania dokumentu. W przypadku braku dokumentu poświadczającego fakt posiadania OC, nałożona zostaje kara. 

Podobnie dzieje się w przypadku kontroli drogowej, gdzie funkcjonariusz (np. policji) sprawdza ważność OC dla pojazdu o danym numerze rejestracyjnym. Brak OC wszczyna procedurę wyjaśniającą i jeśli kierujący nie udowodni, że ma OC, również zostanie nałożona kara. 

Nareszcie dochodzimy do sytuacji, w której ubezpieczający nie odnawia polisy i otrzymuje polisę automatycznie wznowioną. Jeżeli i jej nie opłaci, towarzystwo ubezpieczeniowe rozpocznie procedurę windykacyjną. Sprawa ostatecznie trafi do firmy windykacyjnej, Urzędu Skarbowego i komornika. W trakcie postępowania zostanie zweryfikowane, czy pojazd posiada OC, czy nie, i czy należy się kara. 

Trzeba mieć też na uwadze, że UFG zajmuje się tylko pojazdami, które znajdują się w bazie Funduszu i zgodnie z przepisami ustawy nakłada karę tylko za rok, w którym dokonuje kontroli. UFG nie może nałożyć kary wstecz. Jeżeli jednak pojazd ponownie pojawi się w bazie (np. właściciel przypomniał sobie o nim i chce go ubezpieczyć), nastąpi weryfikacja posiadania OC i zostanie nałożona kara.

Możliwości ingerencji w historię ubezpieczeń są ograniczone i z reguły trzeba mieć bardzo mocne dowody na to, że się posiadało ubezpieczenie w danym momencie. Z uwagi na fakt, że zakłady ubezpieczeń za pomocą systemów komputerowych regularnie wysyłają raporty do UFG na temat zawartych polis, szansa na pomyłkę w przepływie informacji jest marginalna. 
 

Przydatne dokumenty i wzory

  • Wypowiedzenie OC Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem Pobierz
  • Druk PCC-3 Pobierz
  • Zawiadomienie o zbyciu pojazdu Pobierz

Powiązane pytania i odpowiedzi

Oszczędź nawet 50% na polisie

Porównaj oferty ubezpieczeń OC i AC

Nie wiesz gdzie szukać odpowiedzi?

Skontaktuj się z nami. Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 9-21 i w soboty od 9:30 - 17:30.

logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego