Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Wolisz porozmawiać?Skontaktuj się z nami.
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Jaka jest różnica między umową kupna - sprzedaży a fakturą?

Umowa kupna sprzedaży jest dokumentem przeznaczonym do użytku osób fizycznych. Faktura VAT służy dokumentowaniu zakupów i wydatków firmowych. 

Podstawową różnicą pomiędzy fakturą VAT a umową kupna-sprzedaży, jest forma jej zawarcia. Faktura VAT określa towar, ilość, cenę jednostkową, należny VAT i niewiele więcej. Umowa kupna-sprzedaży jest luźniejsza jeśli chodzi o formę i jeśli zawiera wymagane dane, pozostawia sporą dowolność w jej kształtowaniu. Jest to o tyle istotne, że forma umowy kupna-sprzedaży pozwala na zawarcie dodatkowych postanowień, jak warunki przekazania, metoda płatności, oświadczenia i zobowiązania, np. na wypadek stwierdzenia istotnej wady przedmiotu sprzedaży. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba fizyczna wystawiła fakturę VAT, ale mija się to z celem. Osoba fizyczna z reguły nie jest płatnikiem VAT, więc nie potrzebuje dokumentów księgowych z naliczonym podatkiem. 

Nic też nie powstrzymuje firmy od sporządzenia umowy kupna-sprzedaży, a nawet jest to pożądane w niektórych przypadkach, kiedy firma dodatkowo oprócz wystawienia faktury VAT chce udokumentować transakcję umową kupna-sprzedaży, chcąc zabezpieczyć się np. przed wadami przedmiotu sprzedaży lub na wypadek problemów z uzyskaniem należności. 
 

Przydatne dokumenty i wzory

  • Wypowiedzenie OC Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem Pobierz
  • Druk PCC-3 Pobierz
  • Zawiadomienie o zbyciu pojazdu Pobierz

Powiązane pytania i odpowiedzi

Oszczędź nawet 50% na polisie

Porównaj 67 ofert OC/AC

Nie wiesz gdzie szukać odpowiedzi?

Skontaktuj się z nami. Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 9-21 i w soboty od 9:30 - 17:30.

logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego