Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Wolisz porozmawiać?Skontaktuj się z nami.
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Z jakimi uszkodzeniami można ubezpieczyć samochód w AC?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może samodzielnie decydować o tym czy i jaki samochód przyjmie do ubezpieczenia autocasco (AC). W niektórych firmach dopuszczalne jest zgłoszenie do AC auta uszkodzonego, jednak każdy przypadek jest oceniany indywidualnie. Przykładowo, inaczej traktowane będą uszkodzenia urządzeń antykradzieżowych, zamków, układu hamulcowego, a inaczej niewielkie rysy bądź pęknięcia karoserii. W pierwszym przypadku ubezpieczyciel może odmówić sprzedaży AC lub uzależnić ją od usunięcia usterek przed startem polisy. W drugim natomiast – zignorować niewielkie usterki lub nieco obniżyć wartość pojazdu (sumę ubezpieczenia).

W każdym jednak przypadku, przez zawarciem umowy AC powinniśmy poinformować towarzystwo o uszkodzeniach samochodu. Brak takiej informacji może skutkować obniżeniem kwoty odszkodowania lub nawet odmową jej wypłaty (np. po wypadku z powodu niesprawnego układu hamulcowego).

Towarzystwa, aby uniknąć wyłudzeń i zabezpieczyć się przed przyjęciem do ubezpieczenia poważnie uszkodzonego samochodu, przeprowadzają inspekcję pojazdu (oględziny rzeczoznawcy u klienta) i/lub zamieszczają w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) zapisy mówiące m.in. o tym, że nie ponoszą odpowiedzialności za skutki okoliczności, które z naruszeniem obowiązków informacyjnych (m.in. o stanie pojazdu) nie zostały podane do ich wiadomości.

Przydatne dokumenty i wzory

  • Wypowiedzenie OC Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem Pobierz
  • Druk PCC-3 Pobierz
  • Zawiadomienie o zbyciu pojazdu Pobierz

Powiązane pytania i odpowiedzi

Oszczędź nawet 50% na polisie

Porównaj 67 ofert OC/AC

Nie wiesz gdzie szukać odpowiedzi?

Skontaktuj się z nami. Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 9-21 i w soboty od 9:30 - 17:30.

logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego