Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Wolisz porozmawiać?Skontaktuj się z nami.
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Jak udowodnić UFG, że zapłaciłem za OC, jeśli nie mam „papierowej” polisy?

Każda wnioskopolisa u agenta lub multiagenta ubezpieczeniowego drukuje się w trzech egzemplarzach:

  • jeden dla klienta,
  • jeden jako kopia dla agenta,
  • jeden jako kopia dla towarzystwa ubezpieczeniowego. 

W przypadku zagubienia oryginału polisy, najlepszym wyjściem będzie udanie się do agenta stacjonarnego, u którego zawierana była umowa i poproszenie o duplikat polisy lub oddrukowanie oryginalnego egzemplarza. Jeżeli polisa istotnie była zawarta, nie powinno to stanowić problemu. Jeśli nie - agent wyjaśni, co zaszło i dlaczego polisa nie została zawarta. 

Jeżeli płaciłeś za OC przelewem, będzie to widoczne w historii transakcji w banku. Każdy klient w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym ma indywidualny numer konta. Wpłata na ten numer konta w wysokości przypisanej składki za OC stanowi niejako dowód wpłaty za polisę i swojego rodzaju potwierdzenie jej zawarcia. Gdy wpłacisz pieniądze na to konto, a nie zawarłeś polisy, towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci Tobie pieniądze. 

Jeśli płaciłeś kartą, tak samo będzie to widoczne w historii transakcji w Twoim banku. Poproś bank o wyciąg z konta lub zamów go. Wyciąg wydany przez bank będzie wyglądał nieco wiarygodniej niż samodzielnie przygotowany dokument z bankowości elektronicznej czy aplikacji na smartfonie. Poproś także pracownika banku o pieczątkę, datę i podpis z adnotacją, że wyciąg wydano w placówce banku i ów pracownik to poświadcza. 

Za polisę płatną przelewem możesz też zapłacić gotówką w większości firm ubezpieczeniowych. Podobnie możesz opłacić raty. Dokumentem potwierdzającym wniesienie opłaty jest dowód wpłaty. Jest to druk ścisłego zarachowania. Oznacza to, że każdy, nawet nie użyty egzemplarz, jest ewidencjonowany i agent ubezpieczeniowy musi się z niego rozliczyć. Dowód wpłaty nie jest potwierdzeniem zawarcia umowy OC! Jednak fakt, że agent ubezpieczeniowy przyjmuje płatność za polisę, wystawiając dowód wpłaty, powinien Ci dać do myślenia. 

To rozwiązanie zadziała tylko wtedy, jeśli faktycznie zawarto polisę OC. Jeżeli nie ubezpieczyłeś samochodu, nie masz papierowej polisy i chcesz wymigać się od kary z UFG, to Ci się nie uda. 

W sytuacji, gdzie polisa OC nie została zawarta i UFG wykrył brak ciągłości ubezpieczenia OC, zapłacisz karę niezależnie od tego, co zaszło i dlaczego polisa nie została zawarta. Możesz mieć pretensje do agenta lub towarzystwa ubezpieczeniowego. Możesz też złożyć reklamację i żądać, by towarzystwo ubezpieczeniowe uregulowało karę, jeśli istotnie to towarzystwo zawiniło. Nareszcie możesz złożyć skargę do Rzecznika Finansowego, dokumentując i argumentując całą sytuację. Jeśli Rzecznik Finansowy nie pomoże, pozostaje ci złożenie wniosku do UFG o umorzenie kary z uwagi na winę towarzystwa ubezpieczeniowego lub rozłożenie jej na raty. 
 

Przydatne dokumenty i wzory

  • Wypowiedzenie OC Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem Pobierz
  • Druk PCC-3 Pobierz
  • Zawiadomienie o zbyciu pojazdu Pobierz

Powiązane pytania i odpowiedzi

Oszczędź nawet 50% na polisie

Porównaj 67 ofert OC/AC

Nie wiesz gdzie szukać odpowiedzi?

Skontaktuj się z nami. Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 9-21 i w soboty od 9:30 - 17:30.

logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego