Wolisz porozmawiać?Skontaktuj się z nami.
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Czy karę za brak OC można umorzyć?

Istnieje niewielka szansa, że UFG zgodzi się umorzyć karę za brak OC, ale muszą istnieć ku temu solidne przesłanki. UFG nie umarza kar każdej osobie, która o to poprosi. Musi być spełniony przynajmniej jeden warunek (a najlepiej oba):

  • osoba ukarana znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej,
  • przerwa w ciągłości OC nie powstała z winy osoby ukaranej lub osoba ukarana miała ograniczone możliwości, by temu przeciwdziałać. 

Przykład 1. Małżeństwo jedzie samochodem i bierze udział w wypadku. Mąż, kierowca i główny właściciel samochodu ginie. Żona, współwłaścicielka, trafia do szpitala w ciężkim stanie i znajduje się przez cztery miesiące w stanie śpiączki farmakologicznej. W międzyczasie ich umowa OC wygasa i nie przedłuża się automatycznie, ponieważ nie zapłacono czwartej raty. Żona po wyjściu ze szpitala otrzymuje karę za brak OC. Główny żywiciel rodziny zginął, a ona z powodu pobytu w szpitalu nie miała możliwości przedłużenia umowy. 

W takiej sytuacji istnieje spora szansa, że UFG umorzy lub przynajmniej zredukuje karę. 

Przykład 2. Właściciel pojazdu pracuje za granicą przez większą część roku. Jednocześnie usiłuje sprzedać pojazd, dlatego rozkłada płatności na raty. W roku kontroli zapomniał opłacić ostatnią ratę za OC, więc polisa nie przedłużyła się automatycznie i powstała przerwa w OC. Po przyjeździe do Polski udał się do swojego ubezpieczyciela, gdzie dowiedział się o przerwie. Po pewnym czasie otrzymał zawiadomienie pocztą o wykryciu przerwy w ciągłości OC i nałożeniu kary. 

W tym przypadku przerwa w ciągłości ubezpieczenia OC wynikała z zaniedbania. Dodatkowo z uwagi na pracę za granicą i wysokie zarobki, nie można uznać, że właściciel pojazdu znajduje się w trudniej sytuacji finansowej. Szanse na umorzenie kary z UFG są nikłe. 
 

Przydatne dokumenty i wzory

  • Wypowiedzenie OC Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem Pobierz
  • Druk PCC-3 Pobierz
  • Zawiadomienie o zbyciu pojazdu Pobierz

Powiązane pytania i odpowiedzi

Oszczędź nawet 50% na polisie

Porównaj oferty ubezpieczeń OC i AC

Nie wiesz gdzie szukać odpowiedzi?

Skontaktuj się z nami. Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 9-21 i w soboty od 9:30 - 17:30.

logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego