Wypadki chodzą po ludziach nie tylko na drodze czy w trakcie wykonywania pracy fizycznej, ale też zdarzają się w domu i mieszkaniu. Dlatego warto mieć ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zarówno indywidualne NNW mieszkania, jak i NNW na życie chroni cię finansowo w wielu codziennych sytuacjach. Porównujemy oba rozwiązania.

Czy wiesz, że ratownicy medyczni najczęściej są wzywani (78 proc. wszystkich wyjazdów) do miejsca zamieszkania? Nieszczęśliwe wypadki są realnym zagrożeniem dla życia i zdrowia lokatorów, a szczególnie narażeni na wszelkiego rodzaju urazy, złamania czy poważne zdarzenia są dzieci i seniorzy. Statystyka GUS mówi także, że 38,5 proc. poszkodowanych w wypadkach domowych stanowią osoby w wieku 18-64 lat, czyli w wieku aktywności zawodowej.

W tym poradniku znajdziesz wiele przydatnych informacji na temat ubezpieczenia się od finansowych skutków nieszczęśliwego wypadku. Taką ochronę możesz zapewnić sobie i bliskim w ramach pakietu NNW mieszkaniowe oraz NNW życiowe. Obie polisy nie wykluczają się, a za to samo zdarzenie możesz liczyć na wypłatę dwóch osobnych odszkodowań. 

Co dokładnie oznacza indywidualne ubezpieczenie NNW?

W ubezpieczeniach nieszczęśliwy wypadek lokatora jest opisywany dość ogólnie. To nagłe, niemożliwe do przewidzenia zdarzenie, które ma negatywny skutek dla poszkodowanej osoby, a w polisie mieszkaniowej także dla zwierzęcia domowego. 

Łatwiej firmom ubezpieczeniowym wskazać zdarzenia, za które nie wypłacą odszkodowania. Tu i inne szczegóły znajdziesz w dokumencie OWU dołączonym do każdej polisy. 

Przykładowe rodzaje następstw nieszczęśliwych wypadków

Ile razy zdarzyło ci się poślizgnąć w łazience lub oparzyć podczas gotowania? Każde z takich zdarzeń może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje, ale i odszkodowanie z ubezpieczenia. 

W miejscu zamieszkania może dojść do różnych sytuacji, których konsekwencje mogą w przyszłości być uciążliwe. Do najczęściej wymienianych następstw nieszczęśliwych wypadków, szczególnie w miejscu zamieszkania, wliczyć możesz: 

 • urazy, 
 • złamania, 
 • rany, 
 • oparzenia, 
 • zatrucia. 

Wypadków w domu można rozróżnić bardzo wiele. To może byćupadek ze schodów lub drabiny, w wyniku którego doznasz wstrząśnienia mózgu lub złamania. Wypadki bardzo często zdarzają się również podczas gotowania lub przyrządzania/podgrzewania posiłku, również w trakcie wykonywania pracy zdalnej. Może wówczas dojść do przecięcia skóry ostrym narzędziem, okaleczenia lub poparzenia. Również często zgłaszane są upadki w czasie sprzątania lub przenoszenia ciężkich przedmiotów.  

Co zawiera ubezpieczenie NNW indywidualne? 

UbezpieczenieNNW znajdziesz co prawda w zarówno w polisie mieszkaniowej, jak i życiowej, w tym szkolne NNW, ale w każdym z tych produktów polisowych zakres ochrony będzie zupełnie inny. Wynika to z prostego założenia - NNW w ubezpieczeniu nieruchomości jest tylko dodatkiem z myślą o lokatorach. W ubezpieczeniu na życie NNW stanowi główny filar polisy.  

Zobacz, jak wygląda NNW dla lokatora w polisie mieszkaniowej i życiowej.

NNW dla lokatora – porównanie zakresu ochrony

NNW mieszkaniowe

NNW życiowe

 • pobyt w szpitalu wskutek nieszczęśliwego wypadku
  powyżej 3 dni
 • śmierć lokatora w wyniku nieprzewidzianej sytuacji
 • za wyjątkiem chorób, udaru mózgu lub zawału serca,
  omdlenia, zaśnięcia, utraty przytomności
  oraz ataku epilepsji, nawet występujących nagle
 • wstrząśnienie mózgu,
 • złamanie lub zwichnięcie,
 • krwotok śródczaszkowy,
 • uszkodzenie ciała,
 • śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku.

Dodatkowa ochrona do NNW

Dodatkowa ochrona do NNW

 • OC w życiu prywatnym
  wypadki spowodowane przez ubezpieczonego lokatora
  w sposób niezamierzony
 • NNW psa i kota
  nieszczęśliwy wypadek psa lub kota
  nagły i nieprzewidziany
  wypadek komunikacyjny
 • niezdolność do pracy,
 • całkowite trwałe inwalidztwo,
 • na wypadek pobytu w szpitalu,
 • na wypadek leczenia specjalistycznego,
 • na wypadek operacji chirurgicznej.

Źródło: na podstawie OWU Generali.

Ubezpieczenie NNW z polisy mieszkaniowej – dodatkowa gotówka za szpital 

Jeśli masz polisę mieszkaniową z pakietem NNW, możesz liczyć na wsparcie finansowe w określonych sytuacjach. Oczywiście pod warunkiem, że zdarzenie to spełnia wymogi nieszczęśliwego wypadku (nagłe i nieprzewidziane). 

Na pewno NNW mieszkaniowe działa w przypadku śmierci lokatora czy współlokatora zamieszkującego to samo gospodarstwo domowe. Odszkodowanie wynosi tyle, na ile została ustalona suma ubezpieczenia, a więc może to być zarówno 10 000 zł, jak i 100 000 zł. Znacznie wyższe kwoty są dostępne z NNW życiowego. 

Pieniądze z polisy mieszkaniowej otrzymasz także za każdą dobę spędzoną w szpitalu, jeśli trafiłeś tam z powodu nieszczęśliwego wypadku. Ale pamiętaj, że odszkodowanie dobowe nalicza się z reguły od 3 dnia leczenia szpitalnego. Nie jest to wygórowana kwota, raczej dotyczy kwoty rzędu 100-200 zł za każdy dzień. 

Pakiet NNW to niejedyna pomoc dla lokatora. Możesz rozszerzyć zakres ochrony o NNW dla psa i kota (jeśli zwierzę zginie na skutek wybuchu, pożaru, zalania itp.). Ciekawym dodatkiem jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. OC w życiu prywatnym pozwali ci czuć się bezpiecznie finansowo w sytuacji, gdy niechcący: 

 • wyrządzisz komuś krzywdę, 
 • twój pies pogryzie przechodnia na spacerze 
 • przechodzień złamie nogę na nieośnieżonym chodniku przy twojej posesji 
 • twoje dziecko uszkodzi mienie hotelowe. 

Ubezpieczenie NNW z polisy życiowej - pieniądze za złamanie ręki 

W polisie na życie NNW obejmuje następstwa nieszczęśliwych wypadków, do których dochodzi najczęściej. Wśród nich znaleźć można złamanie oraz zwichnięcie, inne uszkodzenia ciała oraz wstrząśnienie mózgu. Takie ubezpieczenie na życie może również chronić w przypadku, gdy dojdzie do ataku epilepsji lub omdlenia. Ochroną może również zostać objęta niezdolność do pracy oraz trwały, całkowity uszczerbek na zdrowiu.

Możesz liczyć na solidne odszkodowanie oraz profesjonalną pomoc, jeśli Twoje ubezpieczenie obejmuje również pakiet assistance. To duże wsparcie, ponieważ nie możesz mieć pewności co do tego, czy będziesz mógł na kogoś liczyć w trudnych chwilach. Możesz potrzebować transportu medycznego, porady z infolinii medycznej lub dowozu leków. Polisa na życie może okazać się niezawodna. 

Swoją ochronę możesz rozbudować w dowolnie wybranym kierunku. Jeśli obawiasz się, że wskutek wypadku w miejscu zamieszkania trafisz do szpitala lub będziesz wymagał operacji – takie rozwiązania również są dostępne. Przydać się może pakiet, który usprawni proces rehabilitacji oraz leczenia specjalistycznego. 

Ile kosztuje indywidualne ubezpieczenie NNW lokatora? 

Koszt ubezpieczenia NNW zależy od rodzaju polisy. Jeśli zdecydujesz się na polisę mieszkaniową, to pakiet NNW będzie stanowił zaledwie ułamek ceny, na którą wpływ ma głównie wartość nieruchomości. Jeśli zainteresuje cię NNW życiowe, to ostateczny koszt będzie zależał od twojego wieku i stanu zdrowia, a także wykonywanego zawodu. 

Poznaj przykładowe ceny NNW mieszkaniowego i życiowego dostępne poniżej. 

Cena ubezpieczenie NNW indywidualne domu i mieszkania

Pamiętaj, że NNW mieszkaniowego nie kupisz osobno i zawsze będzie to dodatek do polisy głównej. Ubezpieczenie nieruchomości trwa minimum rok i kosztuje od ok. 80 zł za 12 miesięcy. W takiej kwocie ochronisz przez rok wyposażenie domu i mieszkania warte 50 000 zł, a przy okazji możesz mieć NNW i inne dodatki typu home assistance. 

Ubezpieczenie całego domu i mieszkania, z NNW, czyli także murów i stałych elementów to koszt 200-300 zł rocznie w górę w zależności od wartości mienia.

PORÓWNAJ NNW MIESZKANIOWE

Cena ubezpieczenie NNW indywidualne na życie

Koszt polisy na życie z ochroną od następstw nieszczęśliwych wypadków nie musi być droga, dzięki czemu nie przepłacisz. Od 35 zł miesięcznie możesz zyskać taką ochronę. Taki wydatek jest porównywalny z kosztem obiadu w restauracji lub zakupem ciastka i latte w kawiarni. 

Za polisę na życie składkę odprowadzasz co miesiąc. Jeśli zależy ci na zmniejszeniu kosztów, możesz zdecydować się na płatność w systemie rocznym - wówczas wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje atrakcyjne zniżki. 

Wysokość składki jest zależna od tego, jaki zakres ochrony wybierzesz oraz na jaką sumę ubezpieczenia się zdecydujesz. Im bardziej rozbudowana oferta, tym wyższa będzie twoja miesięczna opłata. Może to oznaczać, że za taka polisa może kosztować 35, 50, 100, a nawet 300 zł na miesiąc. 

Przykłady ofert ubezpieczeń NNW na życie

TU

Suma
ubezpieczenia

Poważne
zachorowanie

Pobyt
w szpitalu

1% uszczerbku
na zdrowiu

Cena
za miesiąc

UNIQA

Ustalana
indywidualnie

Tak

Tak

Tak

Ustalana
indywidualnie

Ergo Hestia

25 000 zł

Nie

Nie

30 000 zł

Od 35 zł

Nationale-Nederlanden

Ustalana
indywidualnie

Tak

Tak

Tak

Ustalana
indywidualnie

Generali

100 000 zł

10 000 zł

50 zł/dzień

30 000 zł

Od 44 zł

ERGO Hestia

65 000 zł

17 000 zł

100 zł/dzień

70 000 zł

Od 105 zł

Allianz

Ustalana
indywidualnie

Tak

Tak

Tak

Ustalana
indywidualnie

ERGO Hestia

100 000 zł

20 000 zł

100 zł/dzień

75 000 zł

Od 130 zł

Generali

160 000 zł

20 000 zł

50 zł/dzień

40 000 zł

Od 90 zł

Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl z dnia 06.09.2023 r.

PORÓWNAJ NNW ŻYCIOWE

Kiedy nie dostaniesz odszkodowania z ubezpieczenia NNW? 

Ochrona ubezpieczeniowa nie zawsze może zadziałać, o czym powinieneś pamiętać. Nie jesteś pewny, kiedy dokładnie ona obowiązuje, a kiedy nie? Zaraz objaśnimy ci, w jakich okolicznościach ochrona może zostać wyłączona. 

Jednym z najczęściej stosowanych wyłączeń odpowiedzialności w NNW jest zajście pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających. Jeśli do wypadku doszło, gdy byłeś pijany, możesz nie otrzymać odszkodowania za doznany uszczerbek na zdrowiu. 

Stosowanym często wyłączeniem jest czynne branie udziału w bójkach. Jest to sytuacja, w których jako ubezpieczony świadomie narażasz siebie na utratę zdrowia. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty pieniędzy, jeśli doznałeś np. złamania nosa wskutek bójki. 

Przykłady innych wyłączeń następstw nieszczęśliwego wypadku to zdarzenia wskutek m.in.:       

 • wojny, działań wojennych lub stanu wojennego, 
 • aktywnego i dobrowolnego uczestnictwa w zamieszkach lub rozruchach, 
 • zaburzeń psychicznych ubezpieczonego oraz ich skutków, 
 • zażycia środków odurzających lub psychotropowych niezaleconych przez lekarza,  
 • usiłowania lub popełnienia przestępstwa oraz próby samobójczej, świadomego samookaleczenia lub okaleczenia ubezpieczonego na jego prośbę, 
 • prowadzenia pojazdu mechanicznego bez posiadania odpowiednich uprawnień lub prowadzenia pojazdów niedopuszczonych do ruchu drogowego, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa;   
 • obrażeń ciała ubezpieczonego doznanych przed datą zawarcia umowy dodatkowej. 
WAŻNE!
Jeśli więc do twojego wypadku doszło w domu, w czasie pracy zdalnej czy podczas sprzątania lub remontu - muszą zostać spełnione określone warunki, by móc otrzymać odszkodowanie. 

W polisie mieszkaniowej NNW nie działa także wtedy, gdy przyczyną wypadku będzie stan nieruchomości, a dokładnie błąd projektowy, wada ukryta, wada technologiczna, wada materiałowa, konstrukcyjna lub niewłaściwe wykonanie oraz usunięcia awarii mechanicznych lub elektrycznych ruchomości domowych.

Ubezpieczenie NNW indywidualne mieszkania czy NNW na życie - co wybrać?

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś miał zarówno NNW z polisy mieszkaniowej, jak i NNW z polisy na życie. Wtedy za to samo zdarzenie, np. złamanie ręki, otrzymasz dwa odszkodowania. To oznacza, że sumy ubezpieczenia łączą się. Wyjątkiem są gwarantowane przez ubezpieczenie NNW indywidualne usługi bezgotówkowe typu transport medyczny.

NNW z polisy mieszkaniowej to raczej dodatek do ubezpieczenia nieruchomości, w tym lokatorów. Firmy ubezpieczeniowe chętnie i praktycznie bez podnoszenia składki dodają NNW do ochrony mienia. Wystarczy, że w porównywarce ubezpieczeń nieruchomości uzupełnisz dane o domu czy mieszkaniu, które chcesz ubezpieczyć, a następnie z zaproponowanych ofert wybierzesz tę, która zawiera NNW lub Pakiet Medyczny. Porównanie ofert polis mieszkaniowych zajmie ci kilka minut.

PORÓWNAJ NNW MIESZKANIOWE

W polisie na życie NNW to bardziej rozbudowany dodatek, a NNW szkolne jest dostępne jako całkiem osobny produkt, tyle że dla dzieci i młodzieży. W porównywarce ubezpieczeń na życie możesz wybrać ochronę, która będzie dopasowana do ciebie i twoich potrzeb. Dzięki temu nie przepłacisz i nie podejmiesz zbyt pochopnej decyzji o zakupie ubezpieczenia.

PORÓWNAJ NNW ŻYCIOWE

Podsumowanie

1. Na nieszczęśliwe wypadki narażeni są zwłaszcza najmłodsi i najstarsi lokatorzy 

2. Koszt leczenia po nieszczęśliwym wypadku może przekroczyć możliwości finansowe, dlatego warto zabezpieczyć się polisą NNW 

3. Bez względu na rodzaj polisy NNW zawiera szereg wyłączeń odpowiedzialności, które znajdziesz w dokumencie OWU 

4. NNW możesz mieć zarówno z polisy mieszkaniowej, jak i życiowej, co zwiększa wysokość odszkodowania w przypadku tego samo zdarzenia