Ubezpieczenie NNW dla dziecka może okazać się niewystarczające. Szczególnie, jeśli jest kupowane w szkole na przełomie sierpnia i września. – i słusznie. Uzupełnieniem, jakie warto wziąć pod uwagę jest prywatna polisa zdrowotna. Sprawdzamy, co obejmuje i jaki to koszt.

Szkolna polisa NNW to najczęściej gwarancja wypłaty świadczenia za wypadek typu złamanie ręki, stłuczenie czy inny fizyczny uraz. W przypadku choroby rodzic musi zdać się na Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednak korzystanie z publicznej służby zdrowia może okazać się bardzo czasochłonne pod kątem dostępu do lekarzy specjalistów, badań, szczepień i wizyt domowych.

PAMIĘTAJ!
Dziecko może skorzystać z dwóch polis – szkolnej NNW oraz prywatnej polisy zdrowotnej, przez co zwiększa się zakres ochrony oraz wsparcie, jakie otrzyma. Zakresy świadczeń obu polis różnią się od siebie, zatem warto te dwa produkty łączyć.

Kiedy dziecku przyda się ubezpieczenie zdrowotne?

W okresie przedszkolnym i szkolnym u dzieci dopiero buduje się system odpornościowy. Stąd właśnie wysoka zachorowalność, częste łapanie infekcji wirusowych, jak i chorób zakaźnych. Należy zatem spodziewać się takich chorób jak ospa, świnka, zapalenie migdałków, zapalenie oskrzeli czy angina. U dzieci rozwijają się również poważniejsze lub bardziej przewlekłe dolegliwości – jak np. astma czy alergie

Ubezpieczonemu dziecku przysługuje w ramach pakietu mi.in.:

  • skorzystanie z wizyt u pediatry, 
  • darmowe badania diagnostyczne,
  • wizyty bez kolejki u lekarza pierwszego kontaktu,
  • wizyty bez kolejki u lekarza specjalisty.

Polisa zdrowotna dla dziecka – zakres 

TU 
polisa
Zdrowie
Basic
InterRisk
Standard
AXA
Ochrona z Plusem
TU Zdrowie
Prestige
Inter Polska
Vision
Szczepieniagrypagrypagrypa

grypa
WZW typu A i B
odra
różyczka
świnka
odkleszczowe zapalenie opon mózgowych i mózgu

grypa 
choroby tropikalne
 
Wizyty domowe lekarzaopcja dodatkowa w ramach assistancebez limitubez limitu1 wizyta na 1 zdarzenie
Rehabilitacjatakbez limitujako dodatek
Assistancetak
Składka miesięczna

32 zł

65 zł

130 zł

168 zł

245 zł

Tabela 1. Na podstawie rankingu polis zdrowotnych rankomat.pl z 21.05.2019 r.

Zakres ochrony z polisy zdrowotnej zestawiliśmy z indywidualnym ubezpieczeniem NNW – też kupowanym prywatnie. Okazuje się, że zakresy nie pokrywają się ze sobą, a raczej uzupełniają. Polisa NNW dotyczy skutków nieszczęśliwych wypadków, a w razie zachorowania czy szybkiej wizyty u lekarza bardziej przydatna będzie polisa zdrowotna.

Obie polisy w najtańszej wersji to miesięczny koszt na poziomie prawie 70 zł.

Polisa NNW dla dziecka – zakres 

TU 
polisa
Uniqa
Indywidualne ubezpieczenie na życie NNW
Signal Iduna
Bezpieczne Dziecko
Generali
bezpieczny.pl
Zgon 
nieszczęśliwy wypadek
10 000 – 50 000 zł10 000 – 30 000 zł12 000 – 50 000 zł
Koszty leczenia i rehabilitacji3000 – 5000 zł1000 – 3000 zł1000 – 7500 zł
Trwały uszczerbek 
wartość 1%
100 – 300 zł100 – 300 zł120 – 500 zł
Pobyt w szpitalu
za każdy dzień
30 zł30 zł20 - 100 zł
Składka miesięczna

35 - 160 zł

37 - 92 zł

38 – 155 zł

Tabela 2. Na podstawie rankingu polis NNW rankomat.pl z 21.05.2019 r.

Do jakiego wieku dziecko może korzystać z polisy zdrowotnej?

Czas trwania polisy zdrowotnej wynosi dokładnie tyle, co czas trwania umowy polisy NNW, czyli 12 miesięcy. Różnica jest natomiast w długości korzystania z obu ubezpieczeń.
Szkolna polisa NNW wygasa w momencie zakończenia edukacji przez dziecko. A prywatna polisa zdrowotna może trwać także w życiu dorosłym. Towarzystwa wyznaczają maksymalny czas polisy zdrowotnej do ok. 70. roku życia (zależy od poszczególnej oferty).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy zdrowotnej?

Warto zastanowić się nad tym jakich wybrać lekarzy w ofercie, która ma chronić nasze dziecko. Większość polis zdrowotnych zawiera opcję skorzystania z pomocy pediatry, jednak mogą być potrzebni również inni specjaliści

Dzieci, które są niezwykle aktywne i uprawiają jakiś sport – np. piłkę nożną, jazdę na rowerze lub narciarstwo – mogą doznać różnego rodzaju złamań. Dobrze zatem, by polisa zawierała w swoim pakiecie wizyty u ortopedy oraz chirurga

Dzieci, które już mają zdiagnozowane problemy, jak np. alergie skórne lub astmę – powinny korzystać z wizyt u dermatologa, alergologa lub pulmonologa.

W przypadku problemów ze wzrokiem – przydatna będzie opcja wizyty u okulisty.

Jeśli nasze dziecko posiada inne schorzenia, warto wybrać szerszy pakiet zawierający kilkadziesiąt różnych specjalizacji, najczęściej z nielimitowanym dostępem do neurologa, urologa, laryngologa czy kardiologa.

Oszczędność czasu i pieniędzy dzięki polisie

Podobnie sprawa tyczy się wizyty u innych specjalistów, np. kardiologa dziecięcego – maksymalnie 440 dni, ortopeda dziecięcy – do 439 dni, okulista – około 239 dni. Takie informacje podaje strona www.nanfz.pl, która monitoruje 70 000 lekarzy wszystkich możliwych specjalizacji w placówkach na terenie całej Polski.

Ważne informacje

1. Polisa NNW wspiera finansowo nasze dziecko

2. Dziecko może korzystać z dwóch różnych polis

3. Ubezpieczenie zdrowotne umożliwia darmowe wizyty u specjalistów bez kolejek, darmowe badania diagnostyczne oraz szczepienia

4. Czas oczekiwania na specjalistę dziecięcego w ramach NFZ bardzo często przekracza rok