Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Wolisz porozmawiać?Skontaktuj się z nami.
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Co lepsze - umowa kupna/sprzedaży samochodu czy darowizna?

To zależy od celu, jaki chcą osiągnąć strony potencjalnej transakcji. Kwestią decydującą będzie stopień pokrewieństwa stron.

Umowa darowizny charakteryzuje się tym, że jeżeli ma miejsce pomiędzy osobami spokrewnionymi, można uniknąć podatku od darowizny, gdy wartość samochodu nie przekracza określonej kwoty. Będzie miała większy sens, gdy np. ojciec chce dopisać syna do samochodu, by synowi leciały zniżki, lub syn chce dopisać ojca, żeby zapłacić mniej za OC. 

Umowa darowizny nie będzie miała większego sensu, gdy zechcą ją zawrzeć dwie niespokrewnione osoby. Podatek od darowizny waha się od 3% do 20%. Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC, podatek od wzbogacenia) to 2% wartości samochodu. Jak by nie liczyć, wyjdzie mniej. 

Będzie miała sens natomiast w sytuacji, gdy suma darowizn w ciągu 5 lat pomiędzy spokrewnionymi stronami przekroczyła kwotę wolną od podatku od darowizny. Wtedy nabywca zapłaci 2% podatku od wzbogacenia. 

Przykład. Syn otrzymał darowiznę od matki w wysokości 8000 zł na kupno samochodu w 2018 roku. Nie zapłacono podatku od darowizny, ponieważ kwota wolna od tego podatku wynosi w tej sytuacji 9637 zł i nie została przekroczona. Dwa lata później matka postanowiła przekazać synowi 50% samochodu, którym sama jeździ, gdyż syn skasował swój samochód w wypadku. Wartość pojazdu oszacowano na 20 000 zł, a 50% z tej kwoty to 10 000. Łączna suma darowizn z matki na syna wyniosła więc 18 000 w ciągu 5 lat. Od nadwyżki powyżej 9637 zł będzie się należał podatek od darowizny.
 

Przydatne dokumenty i wzory

  • Wypowiedzenie OC Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem Pobierz
  • Druk PCC-3 Pobierz
  • Zawiadomienie o zbyciu pojazdu Pobierz

Powiązane pytania i odpowiedzi

Oszczędź nawet 50% na polisie

Porównaj 67 ofert OC/AC

Nie wiesz gdzie szukać odpowiedzi?

Skontaktuj się z nami. Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 9-21 i w soboty od 9:30 - 17:30.

logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego