Wolisz porozmawiać?Skontaktuj się z nami.
Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
ZadzwońWhatsApp

Dostałem niesłuszne wezwanie do zapłaty kary za brak OC – co robić?

Musisz udowodnić, że wezwanie do zapłaty kary za brak OC jest niesłuszne. Argumentacja musi być solidna a dowody niepodważalne. Zwykłe pretensje nie wystarczą. Jedyną okolicznością, która uchroni Cię od kary za brak OC, jest fakt posiadania ważnego OC w roku kontroli z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i ewidentna pomyłka UFG, co zdarza się niezmiernie rzadko.

Jeżeli nie masz papierowego egzemplarza polisy OC ani dowodu wpłaty, szanse na udowodnienie, że kara została nałożona niesłusznie, są równe zeru. Wygląda to tak:

a) umowa została zawarta - otrzymujesz do podpisu trzy egzemplarze polisy. Złożenie podpisu na każdej z nich równa się zawarciu umowy. W tym momencie masz OC. Umowa nie może zostać jednostronnie zerwana przez agenta. W takiej sytuacji z podpisanym dokumentem możesz dochodzić swoich praw i udowadniać, że posiadałeś OC w momencie kontroli, a kara z UFG istotnie będzie nałożona niesłusznie. Jeśli umowa została zawarta online lub w rozmowie z Agentem przez telefon, otrzymujesz na podany adres mailowy polisę. W tym momencie masz OC;

b) umowa nie została zawarta - w tym przypadku nie otrzymasz podpisanego i opieczętowanego przez agenta ubezpieczeniowego dokumentu. Ale jeśli nie masz podpisanej i opieczętowanej polisy, to chyba oczywiste, że nie masz też OC.

Ważne! Nie ma znaczenia, czy polisa została opłacona na dzień kontroli, czy nie. Liczy się sam fakt posiadania OC. Agent ubezpieczeniowy ma możliwość anulowania zawartej polisy, ale tylko w określonych okolicznościach. Gdyby anulował prawidłowo zawartą ważną polisę, poniósłby poważne konsekwencje.

Przydatne dokumenty i wzory

  • Wypowiedzenie OC Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem Pobierz
  • Druk PCC-3 Pobierz
  • Zawiadomienie o zbyciu pojazdu Pobierz

Powiązane pytania i odpowiedzi

Oszczędź nawet 50% na polisie

Porównaj oferty ubezpieczeń OC i AC

Nie wiesz gdzie szukać odpowiedzi?

Skontaktuj się z nami. Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 9-21 i w soboty od 9:30 - 17:30.

logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego