Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Zdaniem wielu Polaków, BMW to ulubiona marka młodych kierowców. Patrząc na wyniki naszej analizy, nie sposób się z tym nie zgodzić. Prawie połowa posiadaczy samochodów marki BMW to osoby w wieku 18-30 lat.

młodzi ludzie oglądają samochód
Porównaj ceny OC i AC
CUR_URL:https://rankomat.pl/samochod/kto-ubezpiecza-bmw

Wiek kierowcy samochodu marki BMW to tylko jedno z wielu zagadnień, które były przedmiotem naszego badania. Na podstawie deklaracji użytkowników porównywarki rankomat.pl sprawdziliśmy, jakiej płci jest większość właścicieli BMW, w jakich zawodach pracują i jak często dochodzi do kolizji z ich udziałem. Wytypowaliśmy również najczęściej zgłaszane do ubezpieczenia modele BMW, ich wiek, przebieg oraz pojemność silnika.

Kto najczęściej ubezpiecza BMW?

Samochody marki BMW cieszą się dużą popularnością wśród kierowców, m.in. z powodu niezawodności na drodze, mocnego silnika i niejednokrotnie - sporego przyspieszenia. Jeśli wierzyć powszechnym opiniom, dwie ostatnie cechy cenią przede wszystkim mężczyźni.

To właśnie oni stanowią zdecydowaną większość właścicieli BMW. W 2019 roku w gronie wszystkich posiadaczy BMW znalazło się zaledwie 16% kobiet.

Kto najczęściej ubezpiecza BMW

Markę BMW wybierają głównie młodzi kierowcy. Z kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wynika, że w 2019 r. wiek co drugiego kierowcy BMW nie przekraczał 30 lat. Najmniejszą grupę posiadaczy aut tej marki stanowiły osoby 61-letnie lub starsze (4%).

W jakim wieku są kierowcy BMW

Przeanalizowaliśmy także, jaki wykonywany zawód deklarują najczęściej właściciele BMW. Okazuje się, że wśród miłośników tej marki nie brakuje zarówno pracowników fizycznych (13%), jak i umysłowych. W drugiej grupie większość stanowili pracownicy biurowi (11%). 

W jakich zawodach pracują kierowcy BMW

Czy posiadacze BMW zasługują na miano niebezpiecznych kierowców?

Zdaniem niektórych użytkowników dróg, już sam fakt posiadania BMW prowokuje do szybkiej i brawurowej jazdy. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. Okazuje się jednak, że większość kierowców BMW prowadzi samochód bardzo bezpiecznie. W 2019 roku zaledwie 16,7% posiadaczy samochodów tej marki przyznało się do spowodowania co najmniej jednej szkody w całej swojej historii ubezpieczenia. Pod względem bezszkodowej jazdy wyprzedzili ich nieznacznie tylko kierowcy Audi (16,6%).

Kierowcy których marek deklarowali najwięcej szkód

Jakie modele BMW najczęściej ubezpieczają Polacy?

W 2019 roku na polskich drogach królowało BMW serii 3. Własność takiego modelu deklarowało aż 50% wszystkich posiadaczy BMW, którzy skorzystali z naszego kalkulatora. Na drugim miejscu pod względem najczęściej ubezpieczanych modeli znalazło się BMW seria 5.

Jakie modele BMW są najczęściej zgłaszane do ubezpieczenia

W ubiegłym roku najwięcej posiadaczy BMW deklarowało własność samochodu z silnikiem o pojemności 1,6 l – 2,0 l (55%). Najmniejszy odsetek, bo zaledwie 1%, stanowili posiadacze aut z silnikami do 1,5 l.

Ile procent posiadaczy BMW ubezpiecza auto o danej pojemności

Choć z każdym rokiem rośnie sprzedaż nowych modeli BMW, to wciąż najwięcej miłośników tej marki jeździ autami kilkunastoletnimi lub starszymi. Z użytkowników naszej porównywarki, w 2019 r. największą grupę tworzyli właściciele samochodów wyprodukowanych w latach 1999-2008.

W jakim wieku są zgłaszane do ubezpieczenia samochody BMW

Z wiekiem pojazdu ściśle powiązany jest jego aktualny przebieg. Biorąc pod uwagę lata produkcji najczęściej ubezpieczanych samochodów marki BMW trudno się dziwić, że najwięcej kalkulacji dotyczy aut z dużym przebiegiem, powyżej 150 tys. km (82%). W 2019 r. BMW z najmniejszym przebiegiem (do 50 tys. km) zgłaszało do ubezpieczenia zaledwie 4% kierowców BMW.

Jaki procent kierowców ubezpiecza BMW o danym przebiegu

Ile kosztuje OC na BMW?

W 2019 roku obowiązkowe ubezpieczenie samochodu marki BMW było najdroższe, w porównaniu do 10. innych najczęściej ubezpieczanych marek i kosztowało średnio 896 zł. To aż o 30% więcej niż wyniosła średnia w całym kraju (689 zł).

Marka pojazdu a cena OC w 2019 r.

Co mogło być przyczyną tak wysokiej średniej składki OC? Okazuje się, że każdy z wymienionych wyżej elementów mógł mieć znaczny wpływ na cenę ubezpieczenia BMW.

- Na wysokość składki wpływa wiele czynników, związanych zarówno z kierowcą, np. jego wiekiem, jak i ubezpieczanym pojazdem. Raport cen OC rankomat.pl przedstawia stawki uśrednione. Może więc być tak, że w przypadku marki, dla której wyliczyliśmy najwyższą cenę OC, wpływ na jej wartość miała notowana dla większości pojazdów duża pojemność silnika, starszy wiek czy też duży aktualny przebieg - mówi Tomasz Kroplewski, Kierownik ds. Rozwoju Sprzedaży Rankomat

Dlaczego kierowcy BMW płacą więcej za OC

Kto w 2019 r. mógł kupić najtańsze OC na BMW?

Wystarczy przyjrzeć się bliżej propozycjom OC przedstawianym wybranym grupom kierowców, aby przekonać się, że stawka nie jest stała dla wszystkich właścicieli samochodów marki BMW.

O tym jaką ofertę otrzyma właściciel konkretnego modelu pojazdu może decydować m.in. jego miejsce zamieszkania. Z kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wynika, że w ubiegłym roku najmniej na obowiązkowe ubezpieczenie wydawali mieszkańcy województwa opolskiego (średnio 772 zł),natomiast najwięcej kierowcy z Pomorza (984 zł).

W kórych województwach OC na BMW było najdroższe

Kolejnym elementem, który w głównej mierze decyduje o cenie OC, jest pojemność silnika ubezpieczanego samochodu. Przykładowo, w 2019 r. właściciele BMW z silnikiem o pojemności powyżej 4 l wydawali na obowiązkową polisę średnio 1099 zł, natomiast posiadacze aut z najmniejszym silnikiem (do 2 l) już tylko 815 złotych.

Wysokość składki OC różni się także, gdy weźmiemy pod uwagę konkretny model BMW. W ubiegłym roku najwięcej za polisę płacili kierowcy BMW seria 7 (średnio 992 zł),  a najmniej właściciele BMW X3 (763 zł).

Ile kosztuje OC na najpopularniejsze modele BMW

Jak kupić najtańsze OC na BMW?

Na obowiązkowe ubezpieczenie BMW trzeba zazwyczaj wydać więcej niż na OC samochodu innej marki. Wynika to w dużej mierze z samej specyfiki pojazdu. Jednak doradzanie pasjonatom BMW, aby kupili inny samochód, byłoby błędem. Również oni mogą znaleźć tańszą polisę. Najważniejsze, aby sprawdzili oferty ubezpieczenia przedstawiane przez jak najwięcej towarzystw. Wśród nich może bowiem znaleźć się firma, która nawet jeśli naliczy zwyżkę z powodu danych technicznych BMW, to równocześnie będzie premiować kierowcę, np. za jego bezszkodową jazdę, wiek czy doświadczenie.