Zdaniem wielu Polaków, BMW to ulubiona marka młodych kierowców. Patrząc na wyniki naszej analizy, nie sposób się z tym nie zgodzić. Prawie połowa posiadaczy samochodów marki BMW to osoby w wieku 18-30 lat.

Wiek kierowcy samochodu marki BMW to tylko jedno z wielu zagadnień, które były przedmiotem naszego badania. Na podstawie deklaracji użytkowników porównywarki rankomat.pl sprawdziliśmy, jakiej płci jest większość właścicieli BMW, w jakich zawodach pracują i jak często dochodzi do kolizji z ich udziałem. Wytypowaliśmy również najczęściej zgłaszane do ubezpieczenia modele BMW, ich wiek, przebieg oraz pojemność silnika.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Kto najczęściej ubezpiecza BMW?

Samochody marki BMW cieszą się dużą popularnością wśród kierowców, m.in. z powodu niezawodności na drodze, mocnego silnika i niejednokrotnie - sporego przyspieszenia. Jeśli wierzyć powszechnym opiniom, dwie ostatnie cechy cenią przede wszystkim mężczyźni.

To właśnie oni stanowią zdecydowaną większość właścicieli BMW. W I kwartale 2021 roku w gronie wszystkich posiadaczy BMW znalazło się zaledwie 18,7% kobiet.

Kto najczęściej ubezpiecza BMW

Markę BMW wybierają głównie młodzi kierowcy. Z kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wynika, że w I kwartale br. wiek 43% kierowców BMW nie przekraczał 30 lat. Najmniejszą grupę posiadaczy aut tej marki stanowiły osoby 51-letnie lub starsze (13%).

Wiek kierowcy BMW

Przeanalizowaliśmy także, jaki wykonywany zawód deklarują najczęściej właściciele BMW. Okazuje się, że wśród miłośników tej marki nie brakuje zarówno pracowników fizycznych (21,1%), jak i umysłowych. W drugiej grupie większość stanowili pracownicy biurowi (12,5%). 

Zawód kierowcy BMW

Czy posiadacze BMW zasługują na miano niebezpiecznych kierowców?

Zdaniem niektórych użytkowników dróg, już sam fakt posiadania BMW prowokuje do szybkiej i brawurowej jazdy. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. Okazuje się jednak, że większość kierowców BMW prowadzi samochód bardzo bezpiecznie. W I kwartale 2021 roku zaledwie 19,1% posiadaczy samochodów tej marki przyznało się do spowodowania co najmniej jednej szkody w całej swojej historii ubezpieczenia. Pod względem bezszkodowej jazdy wyprzedzili ich nieznacznie tylko kierowcy Audi (19%).

Ile kierowców BMW powoduje kolizje i wypadki na drodze?

Jakie modele BMW najczęściej ubezpieczają Polacy?

Z deklaracji użytkowników naszej porównywarki wynika, że na polskich drogach króluje BMW serii 3. Własność takiego modelu deklarowało w I kwartale 2021 r. aż 45,9% wszystkich posiadaczy BMW. Na drugim miejscu pod względem najczęściej ubezpieczanych modeli znalazło się BMW seria 5.

Jakich modeli BMW jest najwięcej w Polsce?

W pierwszych trzech miesiącach br. najwięcej posiadaczy BMW deklarowało własność samochodu z silnikiem o pojemności 1,6 l – 2,0 l (59,1%). Najmniejszy odsetek, bo zaledwie 1,6%, stanowili posiadacze aut z silnikami do 1,5 l.

Pojemność silnika BMW

Choć z każdym rokiem rośnie sprzedaż nowych modeli BMW, to wciąż najwięcej miłośników tej marki jeździ autami kilkunastoletnimi lub starszymi. Z użytkowników naszej porównywarki, w I kwartale 2021 r. największą grupę tworzyli właściciele samochodów wyprodukowanych w latach 2001-2005.

Wiek samochodów BMW

Z wiekiem pojazdu ściśle powiązany jest jego aktualny przebieg. Biorąc pod uwagę lata produkcji najczęściej ubezpieczanych samochodów marki BMW trudno się dziwić, że najwięcej kalkulacji dotyczy aut z dużym przebiegiem, powyżej 150 tys. km (79,5%). W I kwartale br. BMW z najmniejszym przebiegiem (do 50 tys. km) zgłaszało do ubezpieczenia zaledwie 5,3% kierowców BMW.

Przebieg samochodów marki BMW

Ile kosztuje OC BMW?

W pierwszych trzech miesiącach 2021 roku obowiązkowe ubezpieczenie samochodu marki BMW było najdroższe, w porównaniu do 24. innych najczęściej ubezpieczanych marek i kosztowało średnio 759 zł. To aż o 23% więcej niż wyniosła średnia w całym kraju (617 zł).

Marka pojazdu a cena OC

Co mogło być przyczyną tak wysokiej średniej składki OC? Okazuje się, że każdy z wymienionych wyżej elementów mógł mieć znaczny wpływ na cenę ubezpieczenia BMW.

- Na wysokość składki wpływa wiele czynników, związanych zarówno z kierowcą, np. jego wiekiem, jak i ubezpieczanym pojazdem. Raport cen OC rankomat.pl przedstawia stawki uśrednione. Może więc być tak, że w przypadku marki, dla której wyliczyliśmy najwyższą cenę OC, wpływ na jej wartość miała notowana dla większości pojazdów duża pojemność silnika, starszy wiek czy też duży aktualny przebieg

- mówi Tomasz Kroplewski, Kierownik ds. Rozwoju Sprzedaży Rankomat

Dlaczego kierowcy BMW płacą więcej za OC?

Kto w 2021 r. mógł kupić najtańsze OC BMW?

Wystarczy przyjrzeć się bliżej propozycjom OC przedstawianym wybranym grupom kierowców, aby przekonać się, że stawka nie jest stała dla wszystkich właścicieli samochodów marki BMW.

O tym jaką ofertę otrzyma właściciel konkretnego modelu pojazdu może decydować m.in. jego miejsce zamieszkania. Z kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wynika, że I kwartale 2021 roku najmniej na obowiązkowe ubezpieczenie wydawali mieszkańcy województwa opolskiego (średnio 607 zł),  natomiast najwięcej kierowcy z Pomorza (840 zł).

Ile kosztuje BMW w województwach?

Kolejnym elementem, który w głównej mierze decyduje o cenie OC, jest pojemność silnika ubezpieczanego samochodu. Przykładowo, na początku br. (I kwartał) właściciele BMW z silnikiem o pojemności powyżej 4 l wydawali na obowiązkową polisę średnio 891 zł, natomiast posiadacze aut z najmniejszym silnikiem (do 2 l) już tylko 734 złote.

Wysokość składki OC różni się także, gdy weźmiemy pod uwagę konkretny model BMW. W I kwartale 2021 roku najwięcej za polisę płacili kierowcy BMW seria 3 (średnio 831 zł),  a najmniej właściciele BMW X1 (588 zł).

Cena OC BMW na poszczególne modele

Jak kupić najtańsze OC BMW?

Na obowiązkowe ubezpieczenie BMW trzeba zazwyczaj wydać więcej niż na OC samochodu innej marki. Wynika to w dużej mierze z samej specyfiki pojazdu. Jednak doradzanie pasjonatom BMW, aby kupili inny samochód, byłoby błędem. Również oni mogą znaleźć tańszą polisę. Najważniejsze, aby sprawdzili oferty ubezpieczenia przedstawiane przez jak najwięcej towarzystw. Wśród nich może bowiem znaleźć się firma, która nawet jeśli naliczy zwyżkę z powodu danych technicznych BMW, to równocześnie będzie premiować kierowcę, np. za jego bezszkodową jazdę, wiek czy doświadczenie.

Co warto wiedzieć

 • W I kwartale 2021 r. kierowcy BMW płacili jedną z najwyższych stawek za OC (średnio 759 zł).
 • Najdroższe oferty obowiązkowego ubezpieczenia trafiały głównie do młodych kierowców i właścicieli pojazdów z największą pojemnością silnika.
 • Najczęściej do ubezpieczenia zgłaszane były modele BMW seria 3 (45,9%) oraz pojazdy w wieku powyżej 15 lat i o pojemności silnika od 1,6 do 2,0 l.
 • Większość właścicieli samochodów marki BMW to mężczyźni (81,3%).
 • Wiek posiadaczy BMW często nie przekracza 30 lat.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie BMW kupić, aby nie przepłacać za OC?

  Towarzystwa ubezpieczeniowe podwyższają składkę OC głównie z powodu dużej pojemności silnika i sportowego charakteru auta. Osoby, które chcą zaoszczędzić na OC, powinny więc przemyśleć czy potrzebny jest im właśnie taki samochód. Ważnym wyznacznikiem ceny będzie również wiek właściciela pojazdu. Jeśli BMW zamierza kupić kierowca z dużym doświadczeniem i bezszkodową historią w OC, ww. parametry z reguły tylko nieznacznie podnoszą koszt ubezpieczenia. Jednak w przypadku młodych osób cena OC może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych.
 2. Jak zaoszczędzę na ubezpieczeniu OC BMW, jeśli posiadam już taki samochód?

  Osoby, które posiadają już pojazd tej marki, z oczywistych względów nie zmienią parametrów samochodu niekorzystnie wpływających na cenę OC (np. pojemności silnika, dużego przebiegu). Mogą jednak poszukać ubezpieczyciela, który będzie najmniej surowy w ich ocenie i przede wszystkim, doceni dane właściciela, np. jego wiek i staż za kierownicą czy miejsce zamieszkania. Najlepszym sposobem na zakup taniej polisy będzie porównanie ofert jak największej grupy towarzystw, na przykład za pomocą porównywarki rankomat.pl
 3. Czy tuning BMW ma znaczenie podczas wyliczania składki OC?

  Tak, ale tylko mechaniczny, czyli taki, który polega np. na modyfikowaniu silnika, nadwozia czy układu paliwowego i wpływa na właściwości jedne pojazdu. Jeśli właściciel BMW przeprowadzi tuning optyczny, przyciemni szyby czy zamontuje inne niż standardowe alufelgi, towarzystwo nie powinno uwzględniać tego podczas wyliczania składki OC. Zawsze jednak - podczas zakupu polisy czy po dokonaniu modyfikacji w trakcie trwania umowy - warto skontaktować się z ubezpieczycielem i poinformować go o tuningu.
 4. Czy kolor BMW wpływa na cenę OC?

  Kilka lat temu, w niektórych towarzystwach, podczas zakupu polisy OC padało pytanie o kolor samochodu. Jego zasadność tłumaczono m.in. większą lub mniejszą widocznością pojazdu na drodze i związanym z tym ryzykiem wystąpienia kolizji czy wypadku. Nieco więcej za obowiązkowe ubezpieczenie mogli wówczas zapłacić posiadacze białych i czarnych aut, choć oczywiście nie było to regułą. Od dłuższego czasu jednak nie spotkaliśmy się już z takim pytaniem. Żaden z kilkunastu Partnerów (firm ubezpieczeniowych) rankomat.pl, nie wylicza obecnie składki, sugerując się tym parametrem.