Hiszpania, a w szczególności hiszpańskie wybrzeże, to kierunek, który od lat jak magnes przyciąga turystów z Polski. Od dawna też zajmuje czołowe miejsca w rankingach popuarności wakacyjnych wyjazdów. Czy jednak  tym roku będzie można jednak odwiedzić Hiszpanię bez żadnych problemów?

Wyjaśniamy, jakie obostrzenia panują aktualnie w Hiszpanii i co trzeba zrobić, aby przekroczyć hiszpańską granicę. Podpowiadamy też, jak sprawić, aby podróż była bezpieczna. 

Czy można jechać do Hiszpanii – obostrzenia w Hiszpanii

Hiszpańskie granice są aktualnie otwarte – także dla turystów. Oznacza to, że w 2021 r. możemy spędzić urlop w Hiszpanii. Dotyczy to zarówno kontynentalnej części kraju, jak i hiszpańskich wysp. 

Od 9 maja 2021 r. na terenie Królestwa Hiszpanii nie obowiązuje już stan alarmowy. Pozostały jednak obostrzenia, w tym szczególnie nakaz noszenia maseczek. Są one obowiązkowe w przestrzeni publicznej otwartej i zamkniętej oraz w środkach publicznego transportu. Bary i restauracje mogą funkcjonować wyłącznie w godz. od 6:00 do 24:00. Muzea, zabytki i inne atrakcje turystyczne mogą być zapełnione w 75%. Plaże są otwarte, jednak plażowicze powinni zachować co najmniej 2-metrowy odstęp. 

Obostrzenia mogą różnić się w zależności od regionu, do którego się wybierzemy. 

O czym pamiętać przed wyjazdem do Hiszpanii – testy, inne dokumenty i kod QR

Aby przekroczyć granicę hiszpańską, aktualnie konieczne jest spełnienie dwóch podstawowych warunków: 

 • Turyści muszą przedstawić negatywny wyniku testu: PCR lub TMA, lub RT-LAMP. Test należy wykonać w okresie 72 godzin przed przyjazdem. Dzieci poniżej 6. roku życia nie muszą przedstawiać wyniku testu. Wynik testu musi być w j.angielskim lub hiszpańskim. Z tego warunku zwolnione są osoby zaszczepione pełną dawką (musi minąć 14 dni od przyjęcia szczepionki zatwierdzonej przez Europejską Agencję Leków oraz wskazanych przez WHO) oraz ozdrowieńcy (do 180 dni od pierwszego pozytywnego testu).
 • Podróżnicy muszą także wypełnić tzw. formularz sanitarny. Wypełnia się go online, na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Po wypełnieniu formularza turyści otrzymują specjalny kod QR, który należy okazać w trakcie kontroli na granicy. Każdy podróżnik musi wypełnić formularz indywidualnie. 

Po przekroczeniu hiszpańskiej granicy nie trzeba poddawać się kwarantannie. 

Urlop w Hiszpanii 2021 – czy trzeba przejść kwarantannę po powrocie do Polski?

Do 5 czerwca 2021 roku po powrocie z Hiszpanii obowiązuje obowiązuje 10-dniowa kwarantanna.

Z kwarantanny zwolnione jednak są:

 • Osoby, które przedstawią negatywny wynik testu PCR lub antygenowego w kierunku SARS-CoV-2. Test nie może być starszy niż 48 godzin. Można wykonać go zarówno przed przylotem do Polski, jak i w Polsce. 

 • Osoby zaszczepione przeciwko COVID-19.

 • Ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

 • Wybrane grupy zawodowe.

Podsumowując: przed wyjazdem do Hiszpanii trzeba pamiętać o rejestracji na stronie www.spth.gob.es lub poprzez aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Niezbędne jest także wykonanie testu maksymalnie na 72 godziny przed podróżą. Osoby zaszczepione i niedawni ozdrowieńcy muszą też pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiednich zaświadczeń (o zaszczepieniu lub przebyciu choroby w ciągu 6 ostatnich miesięcy),aby uniknąć kwarantanny po powrocie do Polski. 

Urlop w Hiszpanii 2021 – podróż samolotem 

Warunki przekroczenia granicy hiszpańskiej drogą powietrzną są takie, jak wskazano powyżej. Koniecznie trzeba wypełnić formularz sanitarny i wykonać test (dotyczy to także osób zaszczepionych). Kontrola wyniku testu w przypadku podróży samolotowych odbywa się na lotnisku przy odprawie. Przed wejściem do samolotu należy okazać również wygenerowany po wypełnieniu formularza kod QR.

Warto także wiedzieć, że w związku z pandemią: 

 • w trakcie lotu wszyscy pasażerowie, oprócz dzieci do lat 5, muszą nosić maseczki ochronne; wymóg ten dotyczy również terytorium całego lotniska;
 • w trakcie lotu powrotnego do Polski, wypełnia się tzw. Kartę Lokalizacji Pasażera – dzięki niej, jeśli okaże się, że na pokładzie przebywała osoba chora na Covid-19, pracownicy ochrony zdrowia będą mogli skontaktować się z pasażerami. 

Urlop w Hiszpanii 2021 – podróż samochodem 

W związku z pandemią wiele osób w podróż do Hiszpanii wybierze się samochodem. Podstawowe wymogi w tym zakresie to zabranie ze sobą prawa jazdy i oraz ważnej polisy OC (polskich). 

Warunki przekroczenia granicy hiszpańskiej drogą lądową są takie same jak w przypadku innych dróg transportu – wymaga się wypełnienia formularza sanitarnego i okazania negatywnego wyniku testu. Nie ma ograniczeń w przemieszczaniu się autem po terytorium Hiszpanii. W samochodzie nie trzeba nosić maseczek, jeśli wspólnie podróżują osoby, które mieszkają w jednym gospodarstwie domowym. 

Wybierając się w samochodową podróż do Hiszpanii, warto też pamiętać, że przejazd autostradami jest odpłatny. Zwykle to koszt kilku euro za przejazd jedną autostradą. Opłaty za przejazd pobiera się bezpośrednio na bramkach.  

Podróże w dobie pandemii – środki ostrożności w trakcie wyjazdu do Hiszpanii 2021

Wakacje to czas, w którym łatwo zapomnieć, że pandemia nadal trwa. W trakcie pobytu w Hiszpanii trzeba jednak zachowywać środki bezpieczeństwa. Szczególną opieką należy otoczyć osoby starsze, jeśli one także są uczestnikami wyprawy. Poniżej kilka wskazówek. 

 • Warto unikać najbardziej zatłoczonych miejsc. Może w tym roku, zamiast dużego hotelu w sercu kurortu, możliwy okaże się wybór bardziej kameralnego obiektu na uboczu? Popularne atrakcje, które konieczne chcemy zwiedzić, warto odwiedzić tuż po po otwarciu lub przed samym zamknięciem. 
 • Należy pamiętać o częstym myciu rąk. Zawsze warto też na wszelki wypadek mieć ze sobą sprawdzony płyn do dezynfekcji. 
 • Nadal trzeba unikać dotykania oczu, ust i nosa i zachowywać bezpieczną odległość. Dotyczy to także plażowania, czy uprawiania sportów wodnych. 
 • Trzeba także – co oczywiste – bezwzględnie przestrzegać wszystkich lokalnych obostrzeń panujących na terytorium Królestwa Hiszpanii!

Jak wybrać ubezpieczenie na urlop w Hiszpanii w 2021 r.?

Ubezpieczenie turystyczne zawsze jest bardzo ważne – a jeszcze ważniejsze staje się w dobie pandemii. Dobra polisa zapewni nam pokrycie kosztów leczenia (w tym również związanych z zachorowaniem na Covid-19). Zapewni też poczucie bezpieczeństwa w innych kryzysowych sytuacjach.

Warto, aby polisa turystyczna zawierała ryzyka takie jak:

 • koszty leczenia i ratownictwa. Koszty leczenia i akcji ratowniczych w Hiszpanii są bardzo wysokie. Warto więc, aby suma gwarantowana ubezpieczenia nie była niższa niż 20 000 euro dla kosztów leczenia oraz 5 000 euro dla kosztów ratownictwa. Wybierając polisę, trzeba również sprawdzić, czy ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia związane z ewentualnym zachorowaniem na koronawirusa,
 • ubezpieczenieNNW. Nieszczęśliwy wypadek może przytrafić się także w malowniczej Hiszpanii. Dzięki NNW podróżnik, który padnie jego ofiarą, będzie mógł otrzymać odszkodowanie,
 • OC w życiu prywatnym. Ochroni turystę przed koniecznością pokrycia kosztów z własnej kieszeni, gdyby nieumyślnie wyrządzi szkodę innej osobie,
 • Assistance. Bardzo praktyczny element ubezpieczenia turystycznego. Dzięki Assitance turysta może szybko skorzystać z centrum alarmowego ubezpieczyciela i uzyskać pomoc np. prawnika, czy tłumacza,
 • ubezpieczenie bagażu oraz sprzętu. Przyda się, jeśli zabieramy cenne rzeczy w podróż. W razie kradzieży lub zniszczenia otrzyma się stosowne odszkodowanie,
 • dodatkowe rozszerzenia. Polisę można rozbudować o różne elementy dostępne za dodadtkową skłądką, np. o ochronę dla aktywnych, pracujących fizycznie czy chorujących przewlekle, można dokupić też klauzulę alkoholową.
W dobie pandemii warto też rozważyć zakup ubezpieczenia od kosztów rezygnacji. Ubezpieczenie takie zapewnia turyście zwrot kosztów poniesionych np. na noclegi, czy bilety lotnicze (nawet do 100%, w zależności od wybranej oferty). Warto z niego skorzystać, szczególnie jeśli panujemy wyjazd z dużym wyprzedzeniem – w pandemii sytuacja jest przecież dynamiczna i sporo czynników może pokrzyżować nasze plany. 

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, w zależności od długości wyjazdu i kilku innych czynników, to zwykle koszt kilkudziesięciu złotych. W przeciwieństwie jednak do standardowej polisy turystycznej, którą można kupić online nawet w dniu wyjazdu, ubezpieczenie od kosztów rezygnacji trzeba wykupić z odpowiednim wyprzedzeniem (np. 7, 30-dniowym). Każde towarzystwo ubezpieczeniowe określa ten wymagany okres indywidualnie. 

UbezpieczycielMaksymalna suma ubezpieczenia na osobęCzy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?Składka w % poniesionych kosztów Składka dla kosztu: 5 000 zł
Uniqa
35 000 zł
2,8 %
140,00 zł
Europa Ubezpieczenia
35 000 zł
3,2 %
161,00 zł
Uniqa
35 000 zł
3,0 %
150,00 zł
Europa Ubezpieczenia
35 000 zł
5,1 %
257,00 zł
Europa Ubezpieczenia
35 000 zł
7,2 %
361,00 zł
Signal Iduna
34 000 zł
4,4 %
221,25 zł
Uniqa
140,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów2,8 %
Europa Ubezpieczenia
161,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów3,2 %
Uniqa
150,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów3,0 %
Europa Ubezpieczenia
257,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów5,1 %
Europa Ubezpieczenia
361,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów7,2 %
Signal Iduna
221,25 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 34 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów4,4 %

Ile kosztuje polisa turystyczna do Hiszpanii?

W tabeli poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji ubezpieczenia turystycznego w różne rejony Hiszpanii. Propozycje we wskazanej cenie dotyczą jednej osoby dorosłej, która nie choruje przewlekle oraz zamierza spędzić swój urlop w  standardowy sposób – wypoczywając i zwiedzając. 

7-dniowy urlop na Costa Brava
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Signal Iduna
Koszty leczenia
89 128 zł
Ratownictwo
26 738 zł
Bagaż
-
20,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 złpandemia Covid-1983 sporty objęte polisą
Wiener
Koszty leczenia
178 257 zł
Ratownictwo
35 651 zł
Bagaż
1 000 zł
27,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 111 410 zł
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
39,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złpandemia Covid-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
40,67 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złpandemia Covid-1960 sportów objętych ochronąOC sportowe
AXA Assistance
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
87,15 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złpandemia Covid-19OC sportowesprzęt sportowy17 sportów objętych ochroną
AXA Assistance
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
87,15 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złpandemia Covid-19OC sportowesprzęt sportowy17 sportów objętych ochroną
7-dniowy urlop na Costa Brava
Signal Iduna
20,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
89 128 zł
Ratownictwo
26 738 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 15 000 złpandemia Covid-1983 sporty objęte polisą
Wiener
27,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
178 257 zł
Ratownictwo
35 651 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 111 410 zł
Proama
39,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złpandemia Covid-19
Nationale-Nederlanden
40,67 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złpandemia Covid-1960 sportów objętych ochronąOC sportowe
AXA Assistance
87,15 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złpandemia Covid-19OC sportowesprzęt sportowy17 sportów objętych ochroną
AXA Assistance
87,15 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złpandemia Covid-19OC sportowesprzęt sportowy17 sportów objętych ochroną

Kilkadziesiąt ofert ubezpieczenia turystycznego na podróż do Hiszpanii w dobie pandemii można szybko wyszukać w naszym kalkulatorze. Wystarczy podać niezbędne do ubezpieczenia dane, wybrać najkorzystniejszą propozycję i opłacić ją online.

Dzięki temu w zaledwie kilkanaście minut polisa turystyczna przychodzi na wskazany adres mailowy. O bezpieczeństwo podczas wyjazdu trzeba dbać – tym bardziej że teraz zakup ubezpieczenia jest taki prosty!

Co warto wiedzieć?

 1. Do Hiszpanii można wjechać posiadając negatywny wynik testu na Covid-19, będąc osobą zaszczepioną lub ozdrowieńcem.
 2. Przed podróżą należy wypełnić również formularz sanitarny.
 3. W Hiszpanii wciąż obowiązuje wiele obostrzeń dotyczących noszenia maseczek czy dystansu społecznego.
 4. W podróż należy zabrać ze sobą także ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia Covid-19.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy Hiszpania przyjmuje turystów?

  Tak, aktualnie można odwiedzać Hiszpanię w celach turystycznych. Niemniej jednak trzeba liczyć się z niewielkimi obostrzeniami (wymóg okazania testu lub zaświadczenia o szczepieniu bądź przejściu Covid-19).

 2. Jakie dokumenty należy mieć przy wjeździe do Hiszpanii?

  Konieczny jest dowód osobisty lub paszport. Obecnie należy mieć też zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2, zaszczepieniu się pełną dawką lub przejściu choroby w ciągu ostatniego pól roku.

 3. Czy EKUZ w Hiszpanii wystarczy?

  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewni pomoc w razie zagrożenia życia i zdrowia. Będzie honorowana tylko w publicznych placówkach zdrowotnych w Hiszpanii. Niemniej jednak nie refunduje wszystkich kosztów leczenia, jak np. wizyt u specjalistów, powrotu do kraju czy ratownictwa.