Średnia cena OC w Nowej Soli to 605 zł, a najtańsza oferta za jaką zapłacił nasz klient wynosiła jedynie 327 zł. Biorąc pod uwagę kalkulacje naszych klientów w porównywarce ubezpieczeń rankomat.pl, przeanalizowaiśmy ubezpieczenia OC w Nowej Soli. Gdzie mieszkaniec Nowej Soli kupi tanio ubezpieczenie samochodu?

Jak wyliczana jest składka OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczając składkę dla każdego klienta, biorą pod uwagę szereg czynników, nadając im konkretną wagę. Dotyczą one zarówno kierowcy, jak i auta, a najważniejsze z nich to:

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów
 • wiek kierowcy i staż za kierownicą,
 • stan cywilny
 • marka i model samochodu,
 • pojemność silnika,

Nie sposób określić dokładną liczbę zmiennych, gdyż każdy ubezpieczyciel ma własną politykę kalkulacji stawki za ubezpieczenie. Należy również zwrócić uwagę na kwestię miejsca zamieszkania. Jest to jeden z najistotniejszych aspektów, który ma duże znaczenie dla ostatecznej wysokości ceny OC.

Wynika to z potrzeby oszacowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe natężenia ruchu na terenie użytkowania auta. Mieszkańcy większych, bardziej zaludnionych miast zazwyczaj płacą większe składki z powodu wyższego poziomu natężenia ruchu. Więcej kierowców na drodze, to większe prawdopodobieństwo spowodowania lub uczestniczenia w wypadku lub kolizji.

Z kolei każde zdarzenie drogowe, to dla ubezpieczyciela potencjalna wypłata odszkodowania.

Najtańsze ubezpieczenie OC w Nowej Soli

Biorąc pod uwagę wyniki kalkulacji w porównywarce ubezpieczeń rankomat, jeden z naszych klientów – Pan Marcin – za obowiązkowe ubezpieczenie OC, zapłacił jedynie 327 zł w towarzystwie ubezpieczeniowym Uniqa. Z czego wynika taka cena?

Przyjrzyjmy się przede wszystkim powierzchni Nowej Soli i liczbie mieszkańców.

21,8 km² powierzchni oraz liczba ludności na poziomie 38 763,  to parametry, które nie kwalifikują miasta do grupy największych w Polsce. Oznacza to, że będąc nowosolskim kierowcą, narażeni jesteśmy na potencjalnie mniejsze szansę spowodowania lub wzięcia udziału w zdarzeniu drogowym.

Nasz klient (1975 r.) jest żonaty, posiada prawo jazdy o 1933 roku, a bezszkodową jazdą może pochwalić się od ponad dekady. Wszystkie te czynniki mają znaczenie dla ubezpieczyciela. Żonaci lub zamężni kierowcy zazwyczaj otrzymują tańsze propozycje składek ubezpieczenia. Dlaczego? Dla towarzystwa ubezpieczeniowego małżonek oraz rodzic to potencjalnie uważniej i bezpieczniej jeżdżący kierowcy. Bezdzietny kawaler uznawany jest za mniej odpowiedzialnego, a to oznacza, że istnieje większe prawdopodobieństwo, iż spowoduje wypadek, co automatycznie podnosi cenę polisy.

Historia ubezpieczenia pojazdu również wpływa na cenę OC. Towarzystwo ubezpieczeniowe za każdy rok bezszkodowej jazdy przyznaje zniżkę w wysokości 10 proc. Każdy kolejny rok bezszkodowej jazdy, to kolejna zniżka.

Najtańsze ubezpieczenie OC w Nowej Soli, za które zapłacił Pan Marcin, jest o 278 zł tańsze od średniej ceny ubezpieczenia w tym mieście (605 zł).

Zobaczmy, jak wygląda kalkulacja stawki dla konkretnych grup wiekowych.

Ceny OC w Nowej Soli dla kierowców w różnym wieku

Statystki policyjne za 2020 rok wyraźnie pokazały, że kierowcy w przedziale wiekowym 18-24 lata nadal są jedną z najbardziej problematycznych grup na polskich drogach.

Kierowcy w przedziale wiekowym 18-24 lat charakteryzującą się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji. W 2020 r. byli oni sprawcami 3 774 wypadków, w których zginęło w 431 osób, a 4 714 zostało rannych.

Przyczyną 41% wypadków, które spowodowali młodzi kierowcy, było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, a o ich ciężkości świadczy 60% zabitych w wypadkach przez nich spowodowanych.

Dane te nie tylko odzwierciedlają skłonność do brawury i łamania przepisów przez świeżo upieczonych kierowców, ale także w dużej mierze warunkują stawkę OC.

Młodzi kierowcy ze względu na brak doświadczenia i niewypracowane zniżki płaci większe ubezpieczenie, a ci starsi, dużo bardziej doświadczeni, za lata bezszkodowej jazdy gromadzą zniżki, dzięki którym stawka za OC jest znacznie niższa.

Średnia cena OC w Nowej Soli a wiek kierowcy:

 

Przedział wiekowy

Średnia cena OC w Nowej Soli

18 - 25

1299 zł

26 - 35

649 zł

36 - 45

544 zł

46 - 55

520 zł

56 lat i więcej

505 zł

Jak więc widać stawka za obowiązkowe ubezpieczenie OC wzrasta w przypadku młodszych kierowców. Im kierowca bardziej doświadczony, tym mniejsze ubezpieczenie płaci.

Jak znaleźć najtańsze OC w Nowej Soli?

Każda zmienna ma wpływ na ostateczną cenę OC. Nie ma jednak niezłomnej reguły, którą można zastosować dla każdego kierowcy. Indywidualna sytuacja, stan cywilny, miejsce zamieszkania, wiek, staż za kierownicą, marka i model samochodu, a także wiele innych – wszystko to ma znaczenie dla ubezpieczyciela, ale pozwala też indywidualnie oszacować składkę ubezpieczenia.

Niezależnie od wszystkich tych parametrów, zawsze warto przeprowadzić analizę ofert i porównać produkty dostępne na rynku. Po wprowadzeniu informacji do kalkulatora ubezpieczeń mamy wgląd do kilkunastu ofert oraz czas na podjęcie ostatecznej decyzji. Zakup polisy on-line to efektywny, ale i bardzo wygodny sposób na znalezienie najtańszej oferty nie tylko w Nowej Soli.

Co warto wiedzieć?

 1. Średnia cena OC w Nowej Soli to 605 zł, a najtańsza oferta za jaką zapłacił nasz klient wynosiła jedynie 327 zł.
 2. Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczając składkę dla każdego klienta, biorą pod uwagę szereg czynników, nadając im konkretną wagę.
 3. Jeden z naszych klientów za obowiązkowe ubezpieczenie OC w Nowej Soli zapłacił jedynie 327 zł.
 4. Średnia cena OC w Nowej Soli to 605 zł.
 5. Stawka za obowiązkowe ubezpieczenie OC wzrasta w przypadku młodszych kierowców. Im kierowca bardziej doświadczony, tym mniejsze ubezpieczenie płaci.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia komunikacyjne

 1. Czy podczas wyliczania składki OC w kalkulatorze muszę podać dokładne miejsce zamieszkania?

  Aby otrzymać oferty z porównywarki ubezpieczeń, wystarczy podać kod pocztowy i miejsce zamieszkania. Niewymagane są żadne inne informacje dotyczące adresu klienta.

 2. Czy kierowca mieszkający w znacznie większym mieście niż Nowa Sól ma szanse na tanie OC?

  Oczywiście, że tak. Dzięki kalkulatorze ubezpieczeń każdy można znaleźć tanią ofertę dla siebie. Porównanie ofert kilku ubezpieczycieli pozwala na dokładny wgląd do oferty i przeanalizowanie jej zasad. Ponadto, ponad 200 doradców rankomat.pl gotowych jest pomóc w znalezieniu najkorzystniejszego finansowo rozwiązania.

 3. Czy właściciele samochodów o większej pojemności silnika płacą więcej za OC?

  Tak, z reguły im większa pojemność silnika, tym więcej trzeba zapłacić za OC.  Wynika to z faktu, że większa pojemność silnika oznacza jego większą mocą. Ta z kolei przekłada się na to, że auto może rozwinąć większą prędkość, a w efekcie stanowić większe zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Co dla ubezpieczyciela oznacza potencjalnie większy nakład finansowy, w przypadku wypłaty ubezpieczenia.

 4. Dlaczego ważne jest miejsce zamieszkania, a nie miejsce zameldowania?

  Kiedyś ubezpieczyciele brali pod uwagę miejsce zameldowania kierowców. Jednak ta praktyka szybko się zmieniła, gdyż kierowcy zameldowani w małych miejscowościach, korzystający z auta w dużym mieście (narażając się jednocześnie na większe szanse wzięcia udziału w zdarzeniu drogowym), płacili znacznie mniejsze OC. Teraz na potrzeby wyliczenia składki OC podajemy miejsce zamieszkania, aby ubezpieczyciel mógł oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku lub kolizji w miejscowości, w której auto będzie użytkowane.