Portugalia - zachwycająca część Półwyspu Iberyjskiego, raj nad Oceanem Atlantyckim i wakacyjne marzenie wielu turystów. Sprawdzamy, czy można odwiedzić ją w czasie pandemii oraz jak przygotować się na taką podróż.

Portugalia to przepiękne miejsce, które swoim urokiem i różnorodnością zachwyci każdego zagranicznego turystę. Gorące, piaszczyste plaże, ciekawa kultura, zabytki i wiele miejsc wartych odwiedzenia to tylko niektóre z powodów, dla których warto odwiedzić to miejsce. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wygląda podróżowanie w te rejony świata w dobie koronawirusa, na co uważać oraz jak zabezpieczyć się na wypadek nieszczęścia lub nagłej choroby.

Aktualna sytuacja epidemiczna i obostrzenia w Portugalii

Polacy mogą odwiedzić Portugalię, konieczne jednak jest posiadanie negatywnego wyniku testu na Covid-19.

W Portugalii obostrzenia są powoli luzowane. Galerie handlowe, sklepy oraz obiekty usługowe i kulturalne funkcjonują, choć zakres takiego działania jest ograniczony. Oto najważniejsze restrykcje, z jakimi muszą liczyć się turyści wyjeżdżający na portugalskie wczasy:

 • Plaże - tu ciąż obowiązuje zasada zachowania bezpiecznej odległości. 1,5 metra dystansu to wciąż aktualne zalecenie dla osób wypoczywających na gorącym piasku. W przypadku bardziej uczęszczanych miejsc, takich jak na przykład plaże w Lizbonie, może zdarzyć się ograniczenie ilości osób, jakie mogą przebywać na plaży. Portugalski rząd uruchomił także aplikację Info Praia, która informuje zainteresowanych o stanie zaludnienia konkretnego miejsca. Co więcej, przy większości zejść nad brzeg morza znajdują się specjalne punkty do dezynfekcji całego ciała.

 • Plażowe restauracje i bary - te obiekty pozostają otwarte, jednak na ich terenie wciąż obowiązuje zachowanie dystansu i limit osób. Pomieszczenia oraz zewnętrzne przestrzenie są dezynfekowane, ale sprzedawcy są zobowiązani do noszenia maseczek ochronnych.

 • Maseczki ochronne w przestrzeni publicznej - przebywając w zatłoczonych miejscach oraz w transporcie publicznym należy zasłaniać usta i nos. Również liczba miejsc w środkach transportu jest ograniczona do 2/3 maksymalnej ilości. W taksówkach nie można zajmować przednich foteli, a porty niektórych regionów Portugalii są wyłączone z użytku.

 • Hotele - obiekty noclegowe posiadające certyfikat „Clean&Safe” mogą przyjmować gości bez dodatkowych ograniczeń.

 • Ośrodki kultury - kina, muzea i teatry sa otwarte, jednak obowiązuje w nich limit miejsc. Obowiązkowe jest również stosowanie maseczek ochronnych. Z zachowaniem dystansu społecznego mogą odbywać się także wydarzenia na wolnym powietrzu.

Dodatkowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące w Portugalii, o których informuje polskie MSZ:

 • Zakaz zgromadzeń w przestrzeni publicznej powyżej 5 osób (dotyczy to m.in. wszystkich obiektów handlowych).
 • Ograniczenie do 5 liczby osób przebywających przy jednym stoliku w restauracji.
 • Ograniczenie liczebności imprez rodzinnych, z zachowaniem zasad dystansu społecznego i stosowania środków ochronnych.
 • Zakaz organizacji imprez szkolnych i uniwersyteckich.
 • Obowiązek noszenia maseczek ochronnych, gdy nie ma możliwości zachowania bezpiecznego dystansu 2 m.

Wymagane dokumenty i zaświadczenia

 • Paszport - obywatele Unii Europejskiej mogą wjechać na teren Portugalii bez wizy. Do przekroczenia granicy potrzebny im będzie jedynie dowód osobisty lub paszport. Bezwizowy wyjazd może trwać do 90 dni, niezależnie od celu

 • Negatywny wynik testu na COVID-19 - turyści, którzy chcą przekroczyć portugalska granicę zobowiązani są do okazania negatywnego wyniku testu molekularnego RT-PCR. Taki test musi być wykonany najpóźniej w ciągu 72 godzin przed wejściem na pokład samolotu (wyjątkiem są dzieci, które nie ukończyły 24 miesięcy)

 • Formularz Lokacyjny (PLF) - Passenger Locator Form, czyli dokument, który wypełnić muszą turyści wyjeżdżające do Portugalii. To formularz online, za który nie jest pobierana opłata. Można go wypełnić i przesłać w dowolnym momencie - ważne, aby zrobić to nie później niż na 48 godzin przed wyjazdem. Formularz trzeba najczęściej pokazać już podczas odprawy, aby wejść na pokład samolotu lub innego środka transportu.

 • ​​​​Rejestracja w portugalskim serwisie - osoby które podróżują z krajów w stosunku do których obowiązuje 14-dniowa kwarantanna, przed podróżą muszą zarejestrować się online w serwisie portugalskiego urzędu imigracyjnego travel.sef.pt. Następnie podróżny taki otrzyma e-mail wymagający potwierdzenia rejestracji. W kolejnym kroku otrzyma certyfikat, którego okazanie jest niezbędne do wjazdu na terytorium Portugalii.

Podróż do Portugalii samolotem - o czym trzeba pamiętać?

Podróż samolotem do Portugalii w dobie pandemii koronawirusa wiąże się w kilkoma obostrzeniami, o jakich nie można zapomnieć. Oto najważniejsze z nich:

 • Podczas lotu obowiązuje nakaz zakrywania maseczką nosa i ust. Nakaz nie obowiązuje w przypadku dzieci do lat 5 oraz osób ze stwierdzonym znacznym stopniem niepełnosprawności. Maseczkę można zdejmować jedynie w trakcie posiłku

 • Pasażerowie powracający do Polski z Portugalii są zobowiązani do wypełnienia Kart Lokalizacji Pasażera i Deklaracji Zdrowia, które zostaną im przekazane w trakcie lotu

 • Pasażerowie wylatujący do Portugalii muszą posiadać  wypełniony formularz PLF i okazać negatywny wynik testu na COVID-19 (test PCR, LAMP lub antygenowegy wykonany na mniej niż 72 godziny przed wylotem)

 • Jak informuje polskie MSZ, jeśli chodzi o państwa członkowskie UE, państwa Strefy Schengen i państwa stowarzyszone został wprowadzony podział krajów na dwie kategorie, pod względem liczby zakażeń:

- Poniżej 500 zakażeń na 100 tys. mieszkańców - osoby podróżujące z tych krajów muszą mieć przy sobie negatywny wynik testu molekularnego RT-PCR wykonanego w ciągu 72 godz. przed wejściem na pokład samolotu. Z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu zwolnione są dzieci do 2 lat.

- 500 zakażeń na 100 tys. mieszkańców lub więcej - w tym przypadku dopuszczalne sa jedynie konieczne podróże. Turyści, którzy wyjeżdżają z takiego kraju są zobowiązani do posiadania negatywnego wyniku testu molekularnego RT-PCR wykonanego w ciągu 72 godz. przed wejściem na pokład samolotu. Dodatkowo, muszą oni odbyć 14-dniową kwarantannę w miejscu zakwaterowania lub w tym, które wskażą bezpośrednio służby sanitarne. Z obowiązku poddania się samoizolacji zwolnieni są pasażerowie  odbywający podróż z powodów uzasadnionych, posiadający bilet świadczący o zamiarze opuszczenia terytorium Portugalii w ciągu 48 godzin.

Jak zachować ostrożność, podróżując w dobie pandemii?

Test na obecność koronawirusa - to element planowania podróży, który często okazuje się koniecznością. Wykonanie testu oraz posiadanie jego negatywnego wyniku umożliwi spokojną podróż i pozwoli zadbać o bezpieczeństwo siebie i innych.

Środek transportu – jeśli to możliwe, w podróż wybierzmy się samochodem. Ograniczy to konieczność przebywania w zatłoczonych miejscach, takich jak lotniska czy dworce.

Dbanie o czystość i zachowanie niezbędnych środków ochrony - w trakcie podróży jak również podczas urlopu dbajmy o higienę. Mycie rąk, używanie maseczek oraz środków do dezynfekcji powinno wejść w nawyk każdemu turyście.

Zachowanie dystansu - głównie w środkach zbiorowego transportu, na zorganizowanych imprezach jak i we wszystkich miejscach publicznych, postarajmy się zachować minimum 2 metry odległości od innych osób.

Zakupy, rezerwacje i płatności online –  płaćmy bezgotówkowo i rezerwujmy hotele oraz bilety online, jeśli to możliwe. Również ubezpieczenie na zagraniczną podróż warto wykupić online.

Odpowiednie ubezpieczenie – najistotniejszy element każdego wyjazdu, szczególnie w trakcie pandemii. Podstawowa polisa turystyczna z odpowiednio wysokimi sumami gwarantowanymi wystarczy, jednak warto pamiętać o dodatkowych opcjach, jak choćby ubezpieczenie od odwołania lotu czy rezygnacji z biletu z powodu choroby.

Jak wybrać ubezpieczenie do Portugalii?

Tak jak w życiu codziennym, podczas wakacyjnego pobytu w obcym kraju, jesteśmy nieustannie narażeni na nagłe wypadki i choroby oraz inne nieprzewidziane zdarzenia o przykrych skutkach. Aby uniknąć nie tylko niepotrzebnych kłopotów, lecz również utraty często niemałych pieniędzy, przed wyjazdem trzeba wybrać i wykupić odpowiednia polisę. 

To szczególnie ważne w dobie pandemii, kiedy ryzyko zarażenia koronawirusem jest tak duże. Obecnie większość towarzystw ubezpieczeniowych ma w swojej ofercie odpowiednio wysokie sumy gwarantowane w przypadku kosztów leczenia, również w razie zachorowania na COVID-19. 

Planując urlop z wyprzedzeniem, trzeba pomyśleć także o polisie, która uchroni nas przed ponoszeniem kosztów wynikających z rezygnacji z wyjazdu w razie zdiagnozowania u podróżnego SARS-CoV-2. Oto najważniejsze elementy, jakie powinna ona w sobie zawierać:

 • Koszty leczenia - jeden z najważniejszych elementów polisy turystycznej, pozwoli uniknąć tego typu nieplanowanych wydatków. Ten element polisy w większości przypadków zagwarantuje zwrot kosztów związanych z transportem medycznym oraz transportem osoby poszkodowanej do kraju. Należy jednak pamiętać, aby suma gwarantowana takiego ubezpieczenia była odpowiednio wysoka. Na terenie Portugalii powinna być niemniejsza niż 30 000 euro.

 • NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) - zapewni podróżnemu zwrot kosztów powstałych w wyniku trwałego uszczerbku na zdrowiu, jakiego dozna on w trakcie ewentualnego wypadku. W przypadku śmierci poszkodowanego, polisa zagwarantuje również odszkodowanie jego najbliższym.

 • OC w życiu prywatnym (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej) - to ono zabezpiecza nas przed wydatkami związanymi z koniecznością rekompensaty wszelkich wypadków, w których z naszej winy ucierpią osoby trzecie. OC przyda się, kiedy w wyniku naszego działania inne osoby doznają uszczerbku na zdrowiu lub innej szkody wymagającej finansowego zadośćuczynienia czy leczenia.

 • Assistance - pozwoli uzyskać szybką, podstawową i co najważniejsze nieodpłatną pomoc w razie nagłego wypadku lub innego nieszczęścia. To nie tylko praktyczne wskazówki postępowania w razie nieprzewidzianych zdarzeń, lecz również całodobowe wsparcie w razie kryzysowej sytuacji. Towarzystwo ubezpieczeniowe zapewni posiadającym pakiet assistance turystom między innymi medyczny transport do kraju i nieodpłatną organizację przyjazdu bliskiej osoby czy opiekuna do poszkodowanego ( ubezpieczenie pokrywa na przykład koszty podroży i noclegu). 

 • Ubezpieczenie bagażu - warto zadbać o to, aby ten element znalazł się w wybranej przez nas polisie. Jest to szczególnie ważne, jeśli w podróż zabieramy ze sobą drogi sprzęt elektroniczny czy sportowy, lub inne wartościowe przedmioty. Ubezpieczenie bagażu zapewni nam wypłatę odszkodowania w przypadku zagubienia lub uszkodzenia przewożonych rzeczy.

Aby poznać oferty wielu ubezpieczycieli i porównać ich zakres, skorzystaj z naszego kalkulatora . Dzięki niemu wybierzesz polisę najlepiej dostosowana  do swoich indywidualnych potrzeb i w prosty, szybki sposób zakupisz ją online. Polisę do Portugalii można znaleźć od 3,4 zł dziennie.

Co warto wiedzieć?

 1. Aktualnie można podróżować do Portugalii.
 2. Trzeba jednak liczyć się z pewnymi warunkami i obostrzeniami sanitarnymi.
 3. Do Portugali koniecznie trzeba zabrać polisę pokrywającą koszty zachorowania na Covid-19.
 4. Tego typu ubezpieczenie można mieć już od 3,4 zł dziennie. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy Portugalia przyjmuje turystów?

  Tak, aktualnie można odwiedzić Portugalię. Wymagane jest jednak okazanie negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 i rejestracja w specjalnym systemie.

 2. Jakie dokumenty należy mieć przy wjeździe do Portugalii?

  Polakom wystarczy dowód osobisty lub paszport. Należy też mieć zaświadczenie o negatywnym wyniku testu.

 3. Czy EKUZ w Portugalii wystarczy?

  Karta zapewni podstawową pomoc w nagłych przypadkach zagrażających życiu i zdrowiu. Niemniej jednak nie refunduje ona wszystkich usług medycznych. Za niektóre z nich jak np. kosztowny powrót do Polski, akcje ratownicze, zakup leków czy wizyty u specjalistów trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Tego typu świadczenia zostaną pokryte w ramach ubezpieczenia turystycznego.