Chiny - odległy, a przy tym jeden z najbardziej fascynujących turystycznie regionów świata. To kraj pełen kontrastów i miejsce, w którym stykają się różne religie. To niezwykłe pod kątem kulturowym miejsce to obecnie jednak również synonim źródła pandemii. Czy mimo wszystko warto rozważać odwiedzenie go w nadchodzącym okresie wakacyjnym?

Z naszego artykułu dowiesz się, jak wygląda perspektywa urlopu w Chinach oraz jak odbyć podróż bezpiecznie. Sprawdzamy, jakie aktualne obostrzenia zostały wprowadzone i jakie dokumenty należy zabrać ze sobą.

Aktualna sytuacja epidemiczna i obostrzenia w Chinach

Obecnie dotarcie do Chin jest możliwe tylko drogą lotniczą. Wizy wydawane są tylko nielicznym. Należy posiadać negatywne wyniki testów PCR i z krwi na obecność koronawirusa. Po przyjeździe obowiązkowa jest kwarantanna. 

Wstrzymany został ruch morski, a granice lądowe zostały zamknięte. Podróżowanie do Chińskiej Republiki Ludowej jest nadal utrudnione, choćby poprzez ograniczoną liczbę połączeń lotniczych.

Jeśli u osoby przyjezdnej stwierdzona zostanie obecność COVID-19, choćby bezobjawowa, musi on poddać się przymusowej hospitalizacji a następnie kwarantannie, niestety na własny koszt.

Wymagane dokumenty i zaświadczenia przed wyjazdem

Wiza:

W tej chwili wizę do Chin otrzymać można jedynie w określonych przypadkach, takich jak:

 • wykonywania niezbędnych działań gospodarczych, handlowych lub naukowych,

 • przyczyny humanitarne.

Polacy, którzy mają ważne zaświadczenie pozwalające na pobyt (wydane przed 28 marca 2020 roku), mogą przekroczyć granicę. Zaświadczenie takie mogło zostać wydane z takich przyczyn jak:

 • praca zawodowa

 • sprawy osobiste

 • dołączenie do rodziny

Test na COVID-19:

Turyści wyruszający z Polski do Chin muszą mieć przy sobie wyniki odpowiednich badań i testów w związku z koronawirusem. Jak wskazuje polskie MSZ, osoby planujące podróż są zobowiązane do uzyskania:

 • negatywnego wyniku badania COVID-19 wykonanego metodą molekularną (RT-PCR),

 • negatywnego wyniku testu IgM z krwi na obecność przeciwciał SARS-CoV-2.

Takie badania nie mogą być wykonane później niż 48 godzin przed wylotem i muszą odbyć się w jednym z laboratoriów, które wyznacza Ambasada ChRL w Polsce. Dopiero po uzyskaniu wyniku możliwe jest wnioskowanie o wydanie specjalnego zaświadczenie o stanie zdrowia podróżnego. To istotne, ponieważ bez takiego dokumentu możemy nie zostać wpuszczeni na pokład samolotu.

Kwarantanna i badania:

Kolejne badania na obecność koronawirusa odbywają się podczas przekraczania granicy, w trakcie kontroli medycznej. Po wjeździe na teren Chin podróżni muszą odbyć 14 lub 21-dniową kwarantannę domową. W jej trakcie zostają oni poddani testom, takim jak na przykład PCR, test na przeciwciała IgM, czy IgG.

Aplikacje mobilne:

Turyści odwiedzający Chiny powinni zaopatrzyć się w specjalne aplikacje z kodami QR, które pozwolą monitorować bieżący stan zdrowia oraz pozwolą ocenić aktualne zagrożenie.

Ograniczenia i restrykcje:

W Chinach wciąż obowiązuje wiele restrykcji i obostrzeń związanych z koronawirusem. Mają one zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby i zwiększyć bezpieczeństwo. Zasady, które najczęściej dotykają turystów zagranicznych, to na przykład:

 • ograniczenie podróżowania po kraju, jeśli w danym miejscu wystąpi lokalne ognisko choroby (zakaz wyjazdu lub wyjazdu z konkretnego miasta),

 • nakaz wykonywania testów na obecność COVID-19 w trakcie podróży między wyznaczonymi prowincjami,

 • ograniczenie przemieszczania się poza domem (wyjścia na zakupy jedynie po rzeczy pierwszej potrzeby),

 • ograniczenia dotyczące przyjmowania cudzoziemców w hotelach,

 • obowiązek używania lokalnych aplikacji mobilnych z kodem zdrowia QR,

 • stałe kontrole temperatury ciała na dworcach, lotniskach, w sklepach, hotelach czy restauracjach,

 • bezwzględny obowiązek noszenia maseczek ochronnych,

 • przymusowa kwarantanna już przy pierwszych objawach zakażenia koronawirusem.

Podróż do Chin samolotem - o czym trzeba pamiętać?

Lista połączeń lotniczych do Chin została znacznie ograniczona. Co więcej, obywatele Polski wybierający się w ten rejon świata muszą skorzystać z bezpośredniego połączenia. Oznacza to, że nie ma możliwości dotarcia do Chin z tranzytem w innym kraju. Przykładowe loty to:

 • PLL LOT: Warszawa – Tianjin

 • Air China: Warszawa – Taiyuan

Aby pasażer mógł zostać wpuszczony na pokład samolotu, musi posiadać specjalne zaświadczenie o stanie zdrowia, wydane przez laboratorium na podstawie wyników badań i testów na obecność COVID-19.

Jak zachować ostrożność, podróżując w dobie pandemii?

 • Wykonanie testów - negatywny wynik testu na COVID-19 jest wymagany podczas podróży do Chin. Nakaz posiadania wyników poświadczających odpowiedni stan zdrowia podróżnego nie tylko uchroni jego samego, lecz również pozwoli zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.

 • Unikanie zatłoczonych miejsc - skupiska ludzi to podwyższone zagrożenie zarażenia koronawirusem. Dworce, lotniska, turystyczne atrakcje czy publiczne zgromadzenia? Lepiej oszczędzić sobie częstych wizyt w tych miejscach podczas podróży zagranicznej.

 • Higiena i czystość podczas podróży - nie chodzi jedynie o przestrzeganie podstawowych zasad. Wzmożona czujność i ostrożne postępowanie w trakcie wyjazdu są szczególnie istotne. Częste mycie i dezynfekowanie rąk specjalnymi płynami, unikanie dotykania powierzchni nieodpornych na bakterie i wirusy, noszenie maseczki, a także częste mierzenie temperatury to obowiązkowe kroki podczas urlopu.

 • Przestrzeganie restrykcji w danym kraju - każde państwo, w zależności od panującego w nim obecnie zagrożenia chorobowego, wprowadziło swoje zasady mające zwiększyć bezpieczeństwo obywateli i turystów. Ważne, aby podczas podróży bezwzględnie stosować się do tych wytycznych, dbając o zdrowie swoje i innych.

 • Płatności mobilne - unikanie transakcji gotówkowych zmniejsza narażenie na kontakt z wirusem. Jeśli to możliwe, płaćmy za zakupy kartą kredytowa, a wszelkich rezerwacji dokonujmy drogą online, bez wychodzenia z domu.

 • Polisa ubezpieczeniowa - niezwykle istotny element każdej podróży, nie tylko tej w dobie pandemii. Dzięki niej zabezpieczymy się na wypadek choroby i będziemy mogli spokojnie odpocząć w trakcie urlopu, nie martwiąc się o koszty związane z ewentualnym leczeniem, a nawet odwołaniem podróży w związku z COVID-19.

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd do Chin?

Odpowiednie ubezpieczenie podczas wyjazdu do Chin jest bardzo ważne. Jego najważniejszy element, zwłaszcza podczas pandemii, jest odpowiednio wysoka gwarantowana suma polisy. To ona w razie konieczności pokryje spore koszty wynikające z konsekwencji nieszczęść i nagłych wypadków.

Jeśli Chiny stają się naszym urlopowym kierunkiem, warto zainwestować w polisę, która zapewni kompleksową ochronę, zwłaszcza w tak dynamicznym i niebezpiecznym okresie jakim jest pandemia COVID-19. Poza podstawową opcją, jaką są koszty leczenia, warto jednak sprawdzić, co ubezpieczyciel oferuje w ramach usługi assistance.

Chiny są krajem odległym od naszego, nie tylko geograficznie, lecz również kulturowo, dlatego w nagłych sytuacjach, pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego może okazać się istotna. Niezależnie jednak od tego, na jaką polisę ostatecznie się zdecydujemy, każda z nich powinna zawierać w sobie podstawowe elementy:

 • Koszty leczenia - ważne, aby gwarantowana suma kosztów leczenia była odpowiednio duża, najlepiej nieograniczona. Leczenie w Chinach jest bardzo kosztowne, a bez polisy za wszystko będziemy musieli zapłacić sami Jeśli chcemy czuć się bezpiecznie, a przy tym zaoszczędzić nawet kilkaset dolarów, przed wyjazdem lepiej wykupić odpowiednie ubezpieczenie.

 • Koszty transportu medycznego i transportu do kraju - to wyjątkowo ważny element każdej polisy turystycznej. Transport medyczny w większości zagranicznych krajów jest bowiem odpłatny i bardzo kosztowny. Jeszcze droższe jest przetransportowanie poszkodowanej osoby do Polski, zwłaszcza wtedy, gdy odległość jest tak duża. Polisa gwarantująca pokrycie takich wydatków pozwoli nam zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 • OC- Chiny to zaludniony kraj, który skrywa w sobie wiele zagrożeń. W zatłoczonych miastach a także podczas zwiedzania turystycznych atrakcji nietrudno o wypadek. Ubezpieczenie OC zapewni ochronę w sytuacji, kiedy staniemy jego sprawcami. Dzięki niemu zabezpieczymy się przed koniecznością pokrycia kosztów szkód wynikających z naszych nieumyślnych przewinień, w wyniku których mogą ucierpieć osoby trzecie.

 • NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) - dzięki niemu będziemy mogli uniknąć kosztów związanych z konsekwencjami nieszczęśliwych wypadków, które mogą przytrafić nam się w trakcie urlopu. Doznanie uszczerbku na zdrowiu oraz będącego skutkiem tego leczenia czy rehabilitacja nie obciążą naszej kieszeni, jeśli przed wyjazdem wykupimy odpowiednią polisę.

 • Ubezpieczenie bagażu - może okazać się przydatne, jeśli na urlop zabieramy wartościowe rzeczy, takie jak choćby sprzęt elektroniczny czy sportowy. Takie ubezpieczenie zabezpieczy nas na wypadek utraty lub opóźnienia bagażu.


Jeśli chcesz porównać oferty różnych ubezpieczycieli, skorzystaj z naszego kalkulatora. Dzięki niemu zestawisz ze sobą poszczególne polisy, sprawdzisz ich zakres, wybierzesz tę, która najlepiej odpowiada Twoich potrzebom, a na końcu w kilku krokach zakupisz ją online.

Warto też pomyśleć o ubezpieczeniu od kosztów rezygnacji. Jeśli planujemy podróż z wyprzedzeniem, jest ryzyko jej odwołania z powody nagłej choroby, problemów osobistych czy zawodowych. Polisa taka zapewni zwrot kosztów potrących przez organizatora wyjazdu. 

UbezpieczycielMaksymalna suma ubezpieczenia na osobęCzy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?Składka w % poniesionych kosztów Składka dla kosztu: 5 000 zł
Uniqa
35 000 zł
2,8 %
140,00 zł
Europa Ubezpieczenia
35 000 zł
3,2 %
161,00 zł
Uniqa
35 000 zł
3,0 %
150,00 zł
Europa Ubezpieczenia
35 000 zł
5,1 %
257,00 zł
Europa Ubezpieczenia
35 000 zł
7,2 %
361,00 zł
Signal Iduna
34 000 zł
4,4 %
221,25 zł
Uniqa
140,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów2,8 %
Europa Ubezpieczenia
161,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów3,2 %
Uniqa
150,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów3,0 %
Europa Ubezpieczenia
257,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów5,1 %
Europa Ubezpieczenia
361,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów7,2 %
Signal Iduna
221,25 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 34 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów4,4 %

Co warto wiedzieć?

 1. Obecnie wyjzd do Chin jest praktycznie niemozliwy.
 2. Wizy są wydawane tylko w wyjątkowych przypadkach.
 3. Przed wyjzdem należy wykonać test PCR oraz z krwi.
 4. Po przyjeździe zostanie się skierowanym na kwartannę.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy Chiny przyjmują turystów?

  Aktualnie nie. Do Chin można wjechać z bardzo ważnych, uzasadnionych przyczyn. Konieczne jest też wykonanie testów PCR oraz z krwi na obecność koronawirusa. Po przyjeździe jest się kierowanym na obowiązkową kwarantannę. Ograniczone są loty, także poruszanie się wewnątrz kraju jest utrudnione.

 2. Jakie dokumenty należy mieć przy wjeździe do Chin?

  Wymagana jest wiza oraz ważny paszport. W dobie pandemii Covid-19 należy posiadać także zaświadczenie o stanie zdrowia oraz badania wykonane w placówkach wskazanych przez chińską ambasadę.

 3. Czy EKUZ w Chinach zadziała?

  EKUZ to krata honorowana jedynie na terenie krajów należących do Unii Europejskiej oraz EFTA. Poza tym obszarem za wszystkie koszty leczenia płaci sam pacjent. Tak samo jest w Chinach. Opłaty medyczne są tam bardzo wysokie, lepiej więc mieć ubezpieczenie turystyczne, które je pokryje.