Statystyczny narciarz z Polski to mężczyzna w średnim wieku, wybierający włoskie stoki i kupujący ubezpieczenie na ostatnią chwilę. Najchętniej wyjeżdża na krótko – maksymalnie na 7 dni, zabierając ze sobą dzieci. Jak co roku w naszym raporcie podsumujemy miniony sezon narciarski.

Na podstawie danych z naszego kalkulatora sprawdziliśmy, gdzie, na jak długo i z kim jeżdżą Polacy na narty, w jakim wieku są miłośnicy szusowania oraz jakie ubezpieczenia wybierają. Pod uwagę wzięliśmy okres od listopada 2019 roku do lutego 2020 roku. Przeanalizowaliśmy dane naszych klientów, którzy kupowali ubezpieczenie turystycznej z opcją rozszerzenia o uprawianie narciarstwa lub snowboardu.

Gdzie jeździliśmy na narty w sezonie 2019/2020?

Polacy najchętniej wybierają narty w Dolomitach – Włochy jako kierunek swojego wyjazdu wskazała aż 1/4 naszych klientów. Niewiele mniej, bo 24% osób wybrało się do Austrii. Na podium znalazły się Czechy (22%). Umiarkowaną popularnością cieszyła się także Słowacja – tam szusowało 18% naszych klientów. Sporadycznie nasi klienci wybierali się na narty do Francji, Szwajcarii i Gruzji.

Najpopularniejsze kierunki na narty w sezonie 2019/2020

Nieco inaczej te statystyki wyglądają w przypadku województw. Do Włoch najczęściej jeździli mieszkańcy mazowieckiego, łódzkiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Mieszkańcy zachodniej Polski (zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie, dolnośląskie i opolskie) wybierali czeskie stoki, z uwagi na ich bliskość.

 Z kolei ściana południowo-wschodnia z tych samych powodów częściej wybierała Słowację – na ten kierunek postawili mieszkańcy  województwa podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Do Austrii najczęściej jeździli narciarze ze śląskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Najpopularniejsze kierunki na narty, podział na województwa

Kto jeździ na nartach?

Połowę narciarzy z Polski stanowią osoby w wieku od 40 do 49 lat oraz osoby niepełnoletnie – w naszym kalkulatorze 54% zakupionych polis dotyczyło tych grup wiekowych (po 27% na każdą z nich). Można założyć więc, że najczęściej są to rodzice wyjeżdżający z dziećmi.

18% stanowią narciarze w wieku od 30 do 39 lat. Nieco mniej szusujących znajdziemy w młodszej grupie wiekowej – wśród naszych klientów wyjeżdżających na narty osób w wieku od 19 do 29 lat było 13%. Najmniejszym zainteresowaniem narciarstwo i snowboard cieszą się w najstarszych grupach wiekowych – 50-59 lat (10%) oraz 60 lat i więcej (5%).

w jakim wieku są narciarze z Polski

Zdecydowana większość narciarzy to mężczyźni – aż 70% kupujących polisę za pomocą naszego kalkulatora to panowie. Kobiety stanowiły tylko 30%.

Kto jeździ na nartach

Jak Polacy kupują ubezpieczenie na narty?

Ubezpieczenie najczęściej kupowano dla jednej osoby – taką opcję wybrało 31% naszych klientów. 21% zdecydowało się na polisę dla dwóch osób dorosłych. 27% kupionych ubezpieczeń dotyczyło wyjazdów dorosłych z dziećmi w różnych konfiguracjach. Tylko 7% polis kupiono dla więcej niż dwóch osób dorosłych.

z kim polacy wyjeżdżali na narty

Zakup ubezpieczenia Polacy zostawiają na ostatnią chwilę. 39% narciarzy kupiło ochronę na dzień przed podróżą. W dzień wyjazdu wyborem ubezpieczenie zajęło się 12% naszych klientów. 41% kupujących wybrało polisę na od 2 do 7 dni przed wyjazdem. Tylko 8% z nich postanowiło kupić polisę na więcej niż tydzień przed podróżą.

kiedy polacy kupują polisę na narty

Ile kosztowało ubezpieczenie narciarskie w sezonie 2019/2020?

Średnia cena polisy w minionym sezonie narciarskim wyniosła 9,81 zł. Najtańsze ubezpieczenie na narty w naszej porównywarce można znaleźć już od 4,3 zł , jak widać nasi klienci decydowali się na bardziej rozbudowane pakiety i szerszą ochronę. Wśród najpopularniejszych kierunków najmniej za polisę płacili szusujący na Ukrainie (7,64 zł/dzień), a najwięcej we Włoszech (10,65 zł).

Ile kosztowało ubezpieczenie narciarskie

Co warto wiedzieć?

  1. Najpopularniejszym kierunkiem polskich narciarzy były Włochy -  tą destynację wskazała 1/4 naszych klientów.
  2. Połowę narciarzy z Polski stanowią osoby w wieku od 40 do 49 lat oraz osoby niepełnoletnie.
  3. 70% narciarzy stanowią mężczyźni.
  4. 51% klientów kupiło ubezpieczenie w dniu wyjazdu lub na dzień przed podróżą. 
  5. Średnia ceny polisy w sezonie 2019/2020 wyniosła 9,81 zł.