W naszym kraju każdego roku dochodzi ok. 70 000 kradzieży z włamaniem. Oznacza to, że mniej więcej co 8 minut ktoś gdzieś w Polsce pada ofiarą takiego przestępstwa. Najczęściej do kradzieży z włamaniem dochodzi w województwie dolnośląskim, mazowieckim i śląskim. Nawet połowa z nich nie zostaje wykryta przez policję.  

W związku z tym przed wyjazdem na urlop właściciele mieszkań i domów powinni samodzielnie je zabezpieczyć. Podpowiadamy, jak chronić nieruchomość i znajdujące się w niej przedmioty przed złodziejami, pożarem czy zalaniem. 

Czy do kradzieży najczęściej dochodzi w wakacje?  

Według policyjnych statystyk do ok. 20% wszystkich kradzieży z włamaniem dochodzi w wakacje – w sezonie urlopowym. Dla złodziei to prawdziwy czas żniw. Wiedzą, że mieszkania lub domy częściej zostają wówczas puste. Nierzadko kradzież poprzedzona jest kilkudniową obserwacją miejsca, aby upewnić się, czy na pewno domownicy przebywają na wyjeździe.  

Niemal 80% kradzieży z włamaniem odbywa się z wykorzystaniem drzwi i okien. Złodzieje zwykle decydują się na wyniesienie z domu lub mieszkania mniejszych przedmiotów, które mogą spakować w torby, czy plecaki.  

Jak ochronić mieszkanie na czas wyjazdu na wakacje?  

Wyjeżdżając na urlop – aby w trakcie podróży nie martwić się o to, co dzieje się w kraju – trzeba zadbać o ochronę domu lub mieszkania. Ochrona powinna dotyczyć zarówno kwestii potencjalnych włamań, jak również innych aspektów, które pozwolą po powrocie zastać nieruchomość w takim stanie, w jakim ją opuszczaliśmy. Poniżej kilka przydatnych trików, które warto stosować przed każdym dłuższym wyjazdem.  

1. Poproś o pomoc zaufaną osobę 

Przed wyjazdem na urlop warto przekazać klucze zaufanej osobie. Może to być członek rodziny, znajomy, czy sąsiad. Podczas nieobecności lokatorów może ona co jakiś czas np. podlewać kwiatki i jednocześnie sprawdzać, czy w naszym mieszkaniu wszystko jest w porządku. Dzięki temu, nawet gdy dojdzie do awarii bądź zalania, na miejscu będzie obecny ktoś, kto może szybko zareagować. Zminimalizuje to skutki powstałych szkód przed powrotem wczasowiczów. 

Dodatkowo – zaufana osoba może być dobrą metodą na odstraszenie potencjalnych złodziei, którzy mogą obserwować domy i mieszkania. Członek rodziny, znajomy czy sąsiad, przychodząc podlać kwiaty, może jednocześnie na chwilę zapalić światło, otworzyć okno oraz wybrać zalegające listy i ulotki ze skrzynki pocztowej. Będzie to sygnał dla potencjalnych rabusiów, że w lokalu cały czas ktoś przebywa.  

2. Odłącz od prądu urządzenia RTV/AGD i zamknij szczelnie okna 

Przed wyjazdem na urlop należy wykonać kilka podstawowych czynności, o których często w pośpiechu możemy zapomnieć. Aby nie zapomnieć o żadnej z nich, można przygotować sobie listę.  

 • Po pierwsze – należy zakręcić główny zawór wody oraz kurek z gazem.  

 • Po drugie, trzeba odłączyć od prądu lodówkę. Lodówkę wcześniej powinno się opróżnić z żywności. Aby uniknąć przykrych niespodzianek po powrocie, trzeba również pamiętać o wyrzuceniu śmieci.  

 • Po trzecie, należy wyciągnąć wtyczki z gniazdek od wszelkich urządzeń RTV i AGD, jak np. telewizor, odtwarzacz DVD, komputer, zmywarka, suszarka, pralka, żelazko, mikrofalówka, czy ekspres do kawy. Podczas naszej nieobecności np. w wyniku uderzenia pioruna, mogą one nie tylko ulec zniszczeniu, lecz także wywołać pożar. 

 • Przed wyjściem z domu lub mieszkania trzeba także dokładnie zamknąć wszystkie okna i drzwi wejściowe. Pozostawienie otwartego nawet niewielkiego lufciku, jak np. okno dachowe, to wysłanie zaproszenia potencjalnemu złodziejowi. W związku z tym najlepiej dwukrotnie sprawdzić, czy na pewno wszelkie otwory zostały szczelnie zamknięte. 

3. Zabezpiecz mieszkanie przed włamaniem 

Kilka miesięcy lub tygodni przed wyjazdem na urlop warto pomyśleć o dokładnym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Przede wszystkim powinniśmy posiadać atestowane drzwi (cena zakupu wynosi od 2 000 do 4 000 zł w zależności od ich solidności), oraz zamki antywłamaniowe (około 500-700 zł).

Dodatkowo można również zainstalować monitoring (od 900 do 3 000 zł) i alarm (od 500 do 3 000 zł), który odstraszy złodziei. Nierzadko nawet atrapa kamery – zainstalowana przed wejściem – potrafi skutecznie zniechęcić złodzieja.  

Warto zdecydować się także na oświetlenie z czujnikami ruchu i specjalne rolety antywłamaniowe. Są one bardzo odporne na uderzenia i skutecznie chronią one przed wybiciem okna. 

Innym, bardziej zaawansowanym sposobem zabezpieczenia mieszkania lub domu na czas wakacyjnego wyjazdu, może być wsparcie firmy ochroniarskiej. Specjaliści pomogą w instalacji kamer, czujników, czy wykrywaczy dymu. W największych polskich miastach koszt takiej usługi wynosi ok. 500 zł miesięcznie.

Za dodatkową opłatą można również wykupić usługę przyjazdu patrolu w przypadku uruchomienia alarmu. To koszt ok. 400 zł miesięcznie. Czasem już sama naklejka firmy ochroniarskiej przyklejona przy drzwiach wejściowych potrafi zniechęcić złodzieja do próby kradzieży.  

W zakresie zabezpieczenia mieszkania przed potencjalnymi włamywaczami, o pomoc można poprosić również najbliższych sąsiadów. Podczas naszej nieobecności lokatorów mogą oni zwrócić uwagę na to, czy w okolicy naszego lokalu nie kręcą się nieznajome i podejrzanie zachowujące się osoby. W razie, gdyby niestety doszło do jakiegoś incydentu, wiedza takich osób – jako świadków – może być bezcenna.  

4. Skorzystaj z technologii  

Dzięki rozwojowi technologii wybór metod zabezpieczenia mieszkania przed złodziejami jest bardzo szeroki. Dla pełnego bezpieczeństwa można więc skorzystać z bardziej zaawansowanych rozwiązań. W pobliżu wejścia możemy zainstalować tzw. fotopułapkę (cena zakupu wynosi od 1000 do 3000 zł w zależności od klasy sprzętu).

Jest to urządzenie, które wykona zdjęcie złodziejowi włamującemu się do domu lub mieszkania. System wyśle na naszego smartfona jego fotografię. Nie tylko ułatwi to identyfikację przestępcy, lecz także pozwoli nam niezwłocznie dowiedzieć się o tym zdarzeniu. Dzięki temu natychmiast będziemy mogli powiadomić policję. 

Warto wypróbować również także technologiczną funkcję symulowania obecności. To mechanizm dostępny w tzw. inteligentnych domach – systemach inteligencji budynkowej. Mechanizm symulowania obecności pozwala czasowo włączać i wyłączać światło, a także sprzęty jak TV, czy radio. Dzięki temu złodziej, który może być już w trakcie obserwacji obiektu, będzie miał wrażenie, że ktoś w nim przebywa.  

 1. Nie ułatwiaj złodziejowi dostania się do środka 

Właściciele domów jednorodzinnych nie powinni zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu przejścia pomiędzy piwnicą a domem lub garażem a domem. Złodzieje często wybierają tę właśnie drogę. Wiedzą, że nierzadko, wykańczając dom, z braku środków decydujemy się na tańsze drzwi do garażu lub piwnicy. Tańsze niestety zwykle oznacza mniej bezpieczne.

Przed wyjazdem warto więc zabezpieczyć je dodatkowo lub po prostu – po pewnym czasie od wprowadzenia się – zdecydować się na wymianę. Warto postawić również na porządną bramę garażową. 

6. Chroń cenne przedmioty 

Oprócz montażu solidnych drzwi, zamków, czy instalacji alarmu i monitoringu, warto zabezpieczyć również pozostawione w domu lub mieszkaniu cenne przedmioty. Należą do nich m.in. sztabki złota, stare monety, dzieła sztuki, kolekcje filatelistyczne, dysk zewnętrzny z wrażliwymi danymi, czy portfel sprzętowy do przechowywania kryptowalut. Warto w tym celu posiadać wbudowany w ścianę sejf (w zależności od ich solidności, cena zakupu wynosi od 700 zł do 15 000 zł). 

Jeśli jednak obawiamy się, że sejf nie zapewni wystarczającej ochrony, możemy wynająć skrytkę bankową, w której będziemy przechowywać cenne przedmioty. Niestety w Polsce jest to usługa bardzo niszowa, którą oferują tylko niektóre banki w cenie od 450 zł do 600 zł rocznie. Zwykle jest ona skierowana jedynie do najbogatszych klientów w ramach tzw. private banking.

W związku z tym: znaczna większość skrytek bankowych jest zajęta, a bankom nie opłaca się uruchamiać kolejnych. Jeśli natomiast w którejś ze skrytek bankowych zwolni się miejsce, jest one natychmiast przejmowane przez klienta z listy rezerwowej. Jest to więc możliwość, z której może skorzystać bardzo ograniczona grupa osób. 

Jak nie kusić złodzieja? 

Aby zminimalizować ryzyko kradzieży z włamaniem, warto zastosować też kilka innych trików. Są proste i bezpłatne.  

 1. Nie warto informować przypadkowych osób (także w social mediach) o długości i terminie planowanego urlopu. Nigdy nie wiemy, czy informacje takie nie dotrą do potencjalnych złodziei. 

 1. Zdjęć z wymarzonych wakacji nie warto publikować w czasie rzeczywistym, z podpisem sugerującym, że jesteśmy właśnie na drugim końcu świata. To dla złodziei jasny sygnał, że mogą działać. 

 1. Pozostając w temacie social mediów – warto zachowywać ostrożność także w zakresie innych publikowanych treści. Być może upublicznianie zdjęć nowego profesjonalnego komputera za kilkanaście tysięcy złotych lub kosztownego sprzętu audiofilskiego nie jest najbezpieczniejszym pomysłem. Jeśli już zdecydujemy się na tego typu publikacje, opcją godną rozważenia jest publikacja ich w trybie prywatnym. Wówczas takie treści zobaczą tylko nasi znajomi lub osoby dodane przez nas na specjalną listę. 

 1. O dyskrecję – co do terminu wyjazdu, ale też wyposażenia mieszkania – warto poprosić też inne osoby. Jeśli pod naszą nieobecność domu będzie doglądał zaufany sąsiad, z pewnością nie będzie dla niego problemem nasza prośba o zachowanie dyskrecji.  

Uważaj nie tylko na złodzieja – jak zabezpieczyć mieszkanie przed pożarem i zalaniem? 

Zakręcenie wody i gazu oraz wyciągnięcie wtyczki z gniazdek od wszelkich urządzeń RTV i AGD, to absolutna podstawa, o której nie można zapominać. To jednak nie wszystko. Aby zabezpieczyć mieszkanie przed pożarem i zalaniem, należy także: 

 • Regularnie monitorować stan instalacji elektrycznych, grzewczych i gazowych. Kontrole powinien przeprowadzać specjalista. Instalacje gazowe powinniśmy sprawdzać co najmniej raz w roku, elektryczne – przynajmniej raz na pięć lat.  

 • Sprawdzić przed wyjazdem stan tzw. wężyków. Przyczyną większości zalań w domach i mieszkaniach jest pęknięcie lub uszkodzenie wężyków. To niewielkie przewody doprowadzające wodę do pralki, czy zmywarki. Przed dłuższą podróżą warto więc skontrolować ich kondycję i zweryfikować, czy nie są na granicy wytrzymałości. Czasem (choć niestety nie zawsze) ich kiepski stan jest widoczny już na pierwszy rzut oka.  

 • Zamontować czujniki dymu, temperatury i gazu. Czujnik dymu uruchomi się, gdy w pomieszczeniu pojawi się dym. Dla pełnego bezpieczeństwa warto też zdecydować się na dodatkowy czujnik temperatury. Powiadomi nas o gwałtownym wzroście temperatury (nie w każdym pożarze od razu pojawi się dym). W domach i mieszkaniach z instalacją gazową warto też zamontować czujniki gazu. Inteligentne czujniki można zintegrować ze smartfonem i w razie niebezpieczeństwa otrzymać powiadomienie.  

 • Zamontować czujnik zalania. To proste i stosunkowo niedrogie urządzenie (kosztuje ok. 100 zł). Wykrywa nieszczelne instalacje i wysyła powiadomienia na telefon.  

Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać?  

Bardzo ważnym aspektem, który w trakcie podróży pozwoli poczuć się bezpiecznie, jest ubezpieczenie mieszkania lub domu.Ubezpieczenie daje możliwość ubiegania się o odszkodowanie w razie sytuacji takich jak pożar, powódź, czy kradzież z włamaniem.   

Poszukując ofert ubezpieczenia mieszkania, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na sumę ubezpieczenia. To kwota, do której ubezpieczyciel poniesie odpowiedzialność. Dla pełnego bezpieczeństwa powinna ona wynosić co najmniej tyle, ile wartość rynkowa domu, czy mieszkania.  

Podstawowy wariant polisy, na który decyduje się większość osób, uwzględnia ubezpieczenie od ognia, kradzieży z włamaniem i innych zdarzeń losowych (powódź, huragan, zalanie, upadek drzewa, zapadnięcie gruntu, eksplozja, wandalizm, szkody spowodowane pęknięciem rur doprowadzających wodę). To faktycznie może być wystarczający zakres. Osoby, które chcą czuć się w pełni bezpiecznie, mogą jednak rozważyć dodatki do podstawowego ubezpieczenia.  

Wśród wartych uwagi opcji dodatkowych znajdziemy m.in.: assistance techniczny, czy możliwość ubezpieczenia całego wyposażenia mieszkania. Warto też zdecydować się na ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Uchroni nas na wypadek szkód, które wyrządzimy osobom trzecim – np. przed zalaniem sąsiada z dołu. Jeśli dojdzie do tego rodzaju szkody, poszkodowanemu sąsiadowi odszkodowanie wypłaci nasz ubezpieczyciel.  

Czy można kupić ubezpieczenie turystyczne z ochroną mieszkania?  

Ubezpieczenie mieszkania można wykupić w standardowy sposób (jako odrębną polisę) lub – co ciekawe – jako dodatek do ubezpieczenia turystycznego. Druga z tych możliwości nie jest jednak standardem.

Możliwość zakupu ubezpieczenia turystycznego z ochroną mieszkania oferują aktualnie tylko wybrane towarzystwa ubezpieczeniowe, w tym Allianz i Aviva. Warunkiem skorzystania z takiego krótkotrwałego ubezpieczenia jest wykupienie u tego samego ubezpieczyciela polisy turystycznej.  

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Allianz oferuje krótkotrwałe ubezpieczenie mieszkania lub domu na czas wyjazdu do 30 dni. Aviva proponuje klientom krótkotrwałe ubezpieczenia mieszkania lub domu na czas urlopu na maksymalny okres 45 dni – można je kupić wraz z polisą turystyczną „Twoja Podróż”.  

Cenę tego rodzaju ubezpieczeń oraz wysokość sum gwarantowanych określa się indywidualnie. Zależy m.in. od wartości i położenia mieszkania, a także długości wyjazdu. Zwykle to koszt od 100 zł wzwyż za kilkadziesiąt dni ubezpieczenia nieruchomości.  

Choć ubezpieczenie turystyczne wraz z ochroną mieszkania może wydawać się wygodną propozycją, zdecydowanie bezpieczniej i korzystniej finansowo jest ubezpieczyć nieruchomość nie tylko na czas wyjazdu. Ceny polis całorocznych to zwykle koszt ok. 200-300 zł – w perspektywie rocznej zdecydowanie nie jest to duża kwota.

Ubezpieczenie mieszkania na cały rok pozwoli cieszyć się pełnym bezpieczeństwem. Eliminuje też konieczność zajmowania się tym aspektem dopiero w momencie planowania podróży.  

W kalkulatorze nieruchomości na Rankomat.pl można w prosty sposób wyszukać korzystne oferty ubezpieczenia mieszkania lub domu na cały rok.

Na czas wyjazdu na urlop warto natomiast posiadać osobną polisę turystyczną. Ją także, w zaledwie kilka minut można kupić online w naszym kalkulatorze – już od 3 zł dziennie. Po zakupie na skrzynkę mailową otrzymamy umowę, którą wystarczy wydrukować i zabrać ze sobą w podróż. 

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Wiener
Koszty leczenia
90 465 zł
Ratownictwo
36 186 zł
Bagaż
-
39,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
54,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł17 sportów pandemia Covid-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
135 698 zł
Ratownictwo
22 616 zł
Bagaż
1 357 zł
63,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 570 zł10 sportówpandemia Covid-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
89,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 zł49 sportówpandemia Covid-19
Wakacje zagraniczne
Wiener
39,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
90 465 zł
Ratownictwo
36 186 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł
AXA Partners
54,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł17 sportów pandemia Covid-19
Europa Ubezpieczenia
63,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
135 698 zł
Ratownictwo
22 616 zł
Bagaż
1 357 zł
Dodatkowo: NNW: 13 570 zł10 sportówpandemia Covid-19
Allianz
89,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 zł49 sportówpandemia Covid-19

Co warto wiedzieć?

 1. Średnio co 8 minut ktoś, gdzieś w Polsce, pada ofiarą przestępstwa kradzieży z włamaniem. Wykrywalność takich przestępstw to ok. 50%.  

 2. Przed wyjazdem na urlop należy odłączyć wszystkie urządzenia RTV/AGD z prądu oraz zakręcić zawory z gazem i wodą. 

 3. Warto zainteresować inteligentnymi rozwiązaniami chroniącymi dom lub mieszkanie, jak np. funkcja symulowania obecności.  

 4. Najbardziej opłacalne finansowo jest ubezpieczenie mieszkania lub domu na cały rok, a nie tylko na czas wyjazdu.  

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy można kupić ubezpieczenie mieszkania tylko na czas urlopu?

  Tak. Nieliczne towarzystwa ubezpieczeniowe, np. Aviva zapewniają taką możliwość. Korzystniejsze finansowo jest jednak ubezpieczenie nieruchomości na cały rok, a nie tylko na czas wyjazdu.  ​​​​​

 2. Czy warto inwestować w systemy alarmowe?

  Tak. Pozwolą one poczuć się bezpieczniej, gdy przebywamy w domu, jak również, gdy wyruszamy w podróż. Systemy alarmowe można dostać w bardzo różnych cenach – to nie musi być bardzo duża inwestycja. Ceny podstawowych zestawów alarmowych zaczynają się już od ok. 800 zł. 

 3. Jak przygotować mieszkanie na czas wyjazdu?

  Przede wszystkim trzeba zakręcić zawory z gazem i wodą. Należy również odłączyć wszystkie urządzenia RTV/AGD od źródła zasilania. Warto poprosić zaufanego sąsiada, aby doglądał mieszkania w czasie naszej nieobecności.