Wielka Brytania to kierunek, który co roku wielu turystów wybiera jako swój wakacyjny cel. Wiele zabytków, otwartość i różnorodność kulturowa, a także ciekawy klimat sprawiają, że angielski urlop może okazać się niezapomnianym przeżyciem.

Pandemia koronawirusa zebrała jednak na Wyspach ogromne żniwo. Wiele obostrzeń nadal obowiązuje. Sprawdzamy, czy podróżujący z Polski mogą odwiedzić Wielką Brytanię, jakie warunki muszą spełnić i na co uważać.

Polisa na weekend w Wielkiej Brytanii dla dwóch osób
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
22,44 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochroną
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
23,52 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochroną
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
44,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
55,16 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych ochronąOC sportowe: 150 000 zł
Polisa na weekend w Wielkiej Brytanii dla dwóch osób
Allianz
22,44 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochroną
AXA Partners
23,52 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochroną
Generali
44,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
Nationale-Nederlanden
55,16 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych ochronąOC sportowe: 150 000 zł

Czy można lecieć do Wielkiej Brytanii?

Od 18 marca można przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii bez żadnych obostrzeń. 

O czym pamiętać przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii – wymagane dokumenty

Udana podróż to przede wszystkim odpowiednie przygotowanie. Aby wyjazd do Wielkiej Brytanii odbył się bez problemów i niepotrzebnego stresu, należy zabrać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty:

 • EKUZ- mimo że Wielka Brytania oficjalnie wyszła z Unii Europejskiej, turyści, którzy posiadają ważną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wciąż będą mogli bezpłatnie korzystać ze świadczeń podstawowej opieki medycznej, podczas tymczasowego pobytu na terytorium kraju. Jeśli w trakcie przebywania na terenie Zjednoczonego Królestwa podróżny ulegnie wypadkowi, dozna nagłego urazu lub zachoruje, będzie mógł - na dotychczasowych zasadach - nieodpłatnie skorzystać z pierwszej pomocy lekarskiej. W nagłych przypadkach, jeśli osoba wyjeżdżająca nie posiada karty, możliwe jest jej uzyskanie poprzez zgłoszenie się do Narodowego Funduszu Zdrowia o wystawienie Certyfikatu tymczasowo, który zastąpi EKUZ.

 • Prawo jazdy - w ramach krótkotrwałego pobytu, polscy turyści mogą korzystać z prawa jazdy wydanego w swoim kraju. Podczas podróżowania do Wielkiej Brytanii osoba wyjeżdżająca musi jednak posiadać zieloną kartę.

 • Paszport - wystarczy, aby polski turysta mógł przekroczyć granice Wielkiej Brytanii. Podczas turystycznego, krótkotrwałego pobytu, nie ma konieczności posiadania wizy

Trzeba również pamiętać o tym, że leczenie w Anglii nie należy do najtańszych. Nawet posiadając kartę EKUZ musimy liczyć się z tym, że z własnej kieszeni będziemy musieli zapłacić za leczenie stomatologiczne, transport powrotny do kraju, zakup leków, czy leczenie w placówkach niemających kontraktu z NHS. 

mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.plmówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Obostrzenia dla zaszczepionych 

Osoby zaszczepione nie muszą wykonywać testów przed przyjazdem ani okazywać żadnych zaświadczeń. Należy jednak pamiętać, aby zachować ostrożność dla bezpieczeństwa własnego i czyjegoś. 

Obostrzenia dla ozdrowieńców

Wielka Brytania zniosła obostrzenia, wjazd jest możliwy dla wszystkich podróżujących.

Obostrzenia dla niezaszczepionych

Osoby niezaszczepione mogą swobodnie podróżować do Wielkiej Brytanii, bez okazywania testów oraz zaświadczeń.

Czy przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii należy wykonać test na koronawirusa?

Nie, ten obowiązek został zniesiony z dniem 18 marca 2022 roku.

Czy dziecko musi mieć zrobiony test przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii?

Wszystkie osoby poniżej poniżej 18 roku życia, podobnie jak pozostali podróżujący, są zwolnione z konieczności wykonywania testu i tym samym kwarantanny przy przyjeździe do Wielkiej Brytanii. 

Tuż przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii warto sprawdzić, czy zasady wjazdu i obostrzenia nie uległy zmianom. Wszystkich takich informacji najlepiej szukać na rządowej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Podróż zorganizowana do Wielkiej Brytanii a COVID-19

Organizatorów wyjazdów grupowych obowiązują te same zasady, co w przypadku wyjazdów indywidualnych. Nie ma żadnych obostrzeń dotyczących przyjazdu.

Podróż do Wielkiej Brytanii samolotem - o czym trzeba pamiętać?

Podróż samolotem do Wielkiej Brytanii w dobie pandemii koronawirusa wiąże się w kilkoma obostrzeniami, o jakich nie można zapomnieć. 

Podczas lotu obowiązuje nakaz zakrywania maseczką nosa i ust. Nakaz nie obowiązuje w przypadku dzieci do lat 5 oraz osób ze stwierdzonym znacznym stopniem niepełnosprawności. Maseczkę można zdejmować jedynie w trakcie posiłku.

Podróż do Wielkiej Brytanii samochodem - o czym trzeba pamiętać?

Przyjeżdżających samochodem do Wielkiej Brytanii obowiązują te same zasady, co podróżujących samolotem.

Jak zachować ostrożność, podróżując w dobie pandemii?

 • Wykonanie testu na obecność koronawirusa  to bardzo istotne podczas wakacyjnych podróży w dobie pandemii. Nie tylko ze względu na bezpieczeństwo wyjeżdżających, ale także innych turystów i obywateli docelowego kraju, powinniśmy ograniczyć niepotrzebne przemieszczanie się do minimum. W Wielkiej Brytanii ważny negatywny wynik testu na COVID-19 jest konieczny. Ważne jednak, aby badaniu poddać się odpowiednio wcześniej przed planowanym wyjazdem.

 • Dworce autobusowe i kolejowe, a przede wszystkim lotniska, mimo wielu wciąż obowiązujących obostrzeń, są z reguły bardzo zatłoczone, a często nawet przepełnione, co zwiększa ryzyko kontaktu z innymi podróżnymi, którzy mogą być nosicielami koronawirusa. Podobnie zamknięta przestrzeń, z jaką mamy do czynienia w samych środkach transportu (na przykład pokład samolotu, wnętrze autokaru, czy przedział lub wagon w pociągu). Dlatego też - jeśli tylko mamy taką możliwość - wybierzmy podróż samochodem. To ograniczy ryzyko zakażenia i usprawni sam wyjazd.

 • W trakcie podróży trzeba zwracać szczególną uwagę na czystość i higienę. Częste mycie rąk i ograniczenie dotykania powierzchni, na których osadzać mogą się wirusy i bakterie, to podstawowe zalecenie. Podczas podróżowania trzeba także ograniczyć dotykanie oczu, ust i okolic twarzy. Zawsze zabierajmy ze sobą chusteczki lub żel antybakteryjny, jednorazową maseczkę i termometr.

 • Zachowanie dystansu jest bardzo istotne zwłaszcza w jeśli znajdujemy się w miejscach często uczęszczanych przez ludzi. Zarówno w środkach zbiorowego transportu, na zorganizowanych imprezach jak i we wszystkich miejscach publicznych musimy pamiętać, o zachowaniu bezpiecznej odległości od innych osób oraz zasłanianiu nosa i ust meseczką.

 • Jeśli to możliwe, płaćmy bezgotówkowo i rezerwujmy hotele oraz bilety online. Również w przypadku zakupu ubezpieczenia decydujmy się na kalkulatory online, które nie tylko ułatwią zakup, lecz także pozwolą dokonać go bez wychodzenia z domu. Jeśli chodzi o płatności - wybierajmy mobilne, a nie gotówkowe.

 • Odpowiednie ubezpieczenie to chyba najważniejszy element każdego wakacyjnego wyjazdu, szczególnie w dobie pandemii. Podstawowa polisa turystyczna z odpowiednio wysokimi sumami gwarantowanymi w najczęściej będzie wystarczająca, jednak warto pamiętać o dodatkowych opcjach, jak choćby ubezpieczenie od odwołania lotu czy rezygnacji z biletu z powodu choroby.

Co w przypadku kwarantanny w Wielkiej Brytanii?

18 marca 2022 roku zniesiono również wszelkie obostrzenia dotyczące obowiązku odbywania kwarantanny. 

Formalności po przyjeździe do Polski z Wielkiej Brytanii

Rozporządzenie Rady Ministrów z 25 marca 2022 r. zniosło obowiązek odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy. Podczas przekraczania granicy nie ma obowiązku:

 • przedstawiania certyfikatu szczepienia/ozdrowienia,
 • wykonywania testów w kierunku SARS-COV-2,
 • odbywania tzw. kwarantanny przyjazdowej.

Oznacza to, że wszyscy podróżni – zaszczepieni, ozdrowieńcy i osoby niezaszczepione – bez względu na kraj z którego wracają do Polski nie podlegają kwarantannie. Nie trzeba również wykonywać testów na obecność koronawirusa.

Jak wybrać ubezpieczenie do Wielkiej Brytanii

Decydując się na wyjazd do Wielkiej Brytanii, raczej nie skupiamy się na niepowodzeniach lub ewentualnych problemach, które mogą staną nam na drodze. Jeśli jednak pojawi się już nieplanowana trudna sytuacja, trzeba się z nią zmierzyć. W takim przypadku, posiadanie odpowiednio dobranego ubezpieczenia turystycznego jest sprawą kluczową. Ochrona, jaką zapewni polisa to nie tylko efektywna pomoc, które możemy się spodziewać, ale i znaczna oszczędność czasu i pieniędzy.

Aby jednak tak było, ubezpieczenie do Wielkiej Brytanii powinno zapewniać: 

 • Koszty leczenia - warto zadbać o to, aby sumy gwarantowane kosztów leczenia były odpowiednio wysokie. Wizyty lekarskie, zwłaszcza u specjalistów, leki, badania oraz hospitalizacja w Wielkiej Brytanii są bowiem bardzo drogie.

 • Transport medyczny i transport do kraju - jeśli po nagłym wypadku albo w wyniku jego konsekwencji będziemy musieli wrócić do Polski, ubezpieczyciel zwróci nam bardzo wysokie koszty takiej podróży i transportu medycznego.

 • OC– czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to jeden z najważniejszych elementów każdej polisy. Dzięki niemu unikniemy ponoszenia sporych kosztów związanych z roszczeniami osób trzeci, których zdrowie lub mienie ucierpiało wskutek naszego działania.

 • NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) – zrekompensuje nam ból oraz wydatki poniesione w związku z doznaniem trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczyciel pokryje na przykład koszty leczenia lub powypadkowej rehabilitacji.

 • Ubezpieczenie bagażu – istotne, jeśli przewozimy cenne rzeczy, takie jak sprzęt elektroniczny lub sportowy. Jeśli nasz bagaż zostanie zagubiony lub zniszczony, polisa zrekompensuje naszą stratę.

Taką polisę można mieć już od 3,4 zł dziennie. Ubezpieczenie można rozszerzyć o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych, zdarzenia pod wpływem alkoholu czy zaostrzenie chorób przewlekłych.

Polisa na weekend w Wielkiej Brytanii dla dwóch osób
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
22,44 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochroną
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
23,52 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochroną
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
44,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
55,16 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych ochronąOC sportowe: 150 000 zł
Polisa na weekend w Wielkiej Brytanii dla dwóch osób
Allianz
22,44 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochroną
AXA Partners
23,52 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochroną
Generali
44,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
Nationale-Nederlanden
55,16 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych ochronąOC sportowe: 150 000 zł

Ubezpieczenie turystyczne do Wielkiej Brytanii z ochroną COVID-19

Chociaż obostrzenia zostały zniesione i nie ma aktualnie większych problemów z dostaniem się do Wielkiej Brytanii, to pamiętajmy, aby kupując ubezpieczenie turystyczne nie zapomnieć o ochronie na wypadek COVID-19. Każdy ubezpieczyciel ma w tym zakresie indywidulane regulacje, a większość towarzystw takie rozszerzenie zapewnia w standardzie.

W zależności od regulacji konkretnego ubezpieczyciela polisa z ochroną od COVID-19 może zapewniać:

 • pokrycie kosztów wykonania testu,
 • pokrycie kosztów wykonania testu tylko na zlecenie lekarza,
 • przedłużony pobyt w wyniku kwarantanny, 
 • transport do kraju,
 • przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka.

Cena ubezpieczenia z ochroną od COVID-19 nadal jest wydatkiem rzędu kilku złotych dziennie, dlatego warto zainwestować - przede wszystkim w trosce o własne zdrowie, wygodę i spokój. 

ubezpieczenie od COVID-19
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
1 000 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
3,21 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: zwrot za odwołaną lub skróconą wycieczkępokrycie kosztów leczenia, izolacji (zakwaterowania i wyżywienia) oraz powrotu do domu w razie zachorowania na COVID-19pokrycie zobowiązań po szkodzie nawet do 1 mln zł
Signal Iduna
Koszty leczenia
90 357 zł
Ratownictwo
27 161 zł
Bagaż
-
3,84 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 15 000 złleczenie w razie zachorowania na COVID-19pokrycie kosztów testu zleconego przez lekarzaprzedłużony pobyt opiekuna w razie zachorowania dziecka
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
7,70 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złleczenie w razie zachorowania na COVID-19pokrycie kosztu testu zleconego przez lekarzapokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testupokrycie kosztów kwarantanny
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
10,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złleczenie w razie zachorowania na COVID-19pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym zleconego przez lekarza lub placówkę medycznąprzedłużony pobyt z powodu zachorowania dzieckapokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 354 651 zł
Ratownictwo
451 550 zł
Bagaż
4 516 zł
19,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 45 155 złOC: 451 550 złleczenie w razie zachorowania na COVID-19pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnymprzedłużony pobyt z powodu zachorowania dzieckapokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testupokrycie kosztów kwarantanny
ubezpieczenie od COVID-19
Nationale-Nederlanden
3,21 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
1 000 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
Dodatkowo: zwrot za odwołaną lub skróconą wycieczkępokrycie kosztów leczenia, izolacji (zakwaterowania i wyżywienia) oraz powrotu do domu w razie zachorowania na COVID-19pokrycie zobowiązań po szkodzie nawet do 1 mln zł
Signal Iduna
3,84 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
90 357 zł
Ratownictwo
27 161 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 15 000 złleczenie w razie zachorowania na COVID-19pokrycie kosztów testu zleconego przez lekarzaprzedłużony pobyt opiekuna w razie zachorowania dziecka
AXA Partners
7,70 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złleczenie w razie zachorowania na COVID-19pokrycie kosztu testu zleconego przez lekarzapokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testupokrycie kosztów kwarantanny
Proama
10,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złleczenie w razie zachorowania na COVID-19pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym zleconego przez lekarza lub placówkę medycznąprzedłużony pobyt z powodu zachorowania dzieckapokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu
Europa Ubezpieczenia
19,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
1 354 651 zł
Ratownictwo
451 550 zł
Bagaż
4 516 zł
Dodatkowo: NNW: 45 155 złOC: 451 550 złleczenie w razie zachorowania na COVID-19pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnymprzedłużony pobyt z powodu zachorowania dzieckapokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testupokrycie kosztów kwarantanny

Rozszerzenie w ubezpieczeniu turystycznym do Wielkiej Brytanii

Chociaż rozszerzenie ubezpieczenia jest wyłącznie decyzją dobrowolną - warto się nad nim zastanowić. Takie rozwiązanie jest idealnie dopasowanym zakresem ochrony do indywidualnej sytuacji każdego klienta. trzeba również pamiętać, że jeśli nie dostosujemy polisy do nas samych - ubezpieczyciel może odmówić wyplaty odszkodowania. 

Nad jakimi rozszerzeniami warto pomyśleć?

 • rozszerzenie od chorób przewlekłych - ryzyko zmagania się z chorobami przewlekłymi dotyczy niemal wszystkich, dlatego warto posiadać ochronę ubezpieczeniową, która je obejmuje. Pokrycie kosztów leczenia choroby przewlekłej to gwarancja, że pacjent nie zostanie obarczony rachunkiem, kiedy sytuacja wymaga hospitalizacji. Wybierając taką ochronę, koniecznie trzeba zwróćmy uwagę na sumę ubezpieczenia - czy na pewno będzie ona wystarczająca, żeby możliwy był zwrot środków wydanych na leczenie w danym kraju.
 • rozszerzenie od sportów ekstremalnych - gwarantuje wypłatę odszkodowania, kiedy do wypadku dojdzie podczas uprawiania sportu.
 • klauzula alkoholowa - to ochrona w sytuacjach, w których nieszczęśliwy wypadek zdarzy się, podczas gdy ubezpieczony będzie miał we krwi wykryty alkohol.
Przykład z życia naszej klientki: Pani Joanna wyjeżdżając do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych, wykupiła ubezpieczenie. Niestety nie zadbała o to, aby polisa była odpowiednio dopasowana do jej planów urlopowych. W przeddzień wyjazdu doszło do nieszczęśliwego wypadku, w wyniku którego Pani Joanna złamała nogę w bardzo skomplikowany sposób. Przypadek wymagał konsultacji ze specjalistą, wykonania zabiegu oraz leczenia farmakologicznego. Niestety we krwi Pani Joanny wykryto alkohol, przez co ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania. Poziom promili nie był wysoki, ale w zapisie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia wyraźnie widniał paragraf informujący o tym, że wypadek pod wpływem alkoholu stanowi jedno z wyłączeń pomocy ubezpieczonemu. Odpowiednie rozszerzenie ubezpieczenia znacznie zwiększa możliwości uzyskania odszkodowania, niezależnie od sytuacji. 

Czy w Wielkiej Brytanii jest bezpiecznie?

Na oficjalnej stronie MSZ czytamy:

Zagrożenie przestępczością w Wielkiej Brytanii jest podobne jak w innych państwach Europy Zachodniej. W ostatnim okresie w Anglii i Walii notuje się wzrost przestępczości z użyciem przemocy. Narażone na tego typu przemoc są zwłaszcza osoby przebywające w godzinach późnowieczornych w miejscach, w których gromadzi się młodzież nadużywająca alkoholu. 

Brytyjskie służby apelują również o zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach publicznych. Zwłaszcza będąc turystą warto być czujnym w większych skupiskach ludzi, popularnych lokalnych atrakcjach, czy wśród obcych. Pamiętajmy, aby nie nosić przy sobie nigdy całej gotówki, zbędnych dokumentów, czy cennych przedmiotów - takie rzeczy warto zostawić w hotelowym sejfie. 

Sprawdź ubezpieczenie turystyczne dla siebie i zapewnij sobie bezpieczny wyjazd do Wielkiej Brytanii. 

Co warto wiedzieć?

 1. Wielka Brytania pozwala na wjazd bez żadnych obostrzeń.
 2. Nie jest wymagany test, kwarantanna ani inne zaświadczenia.
 3. Aby wjechać na teren Wielkiej Brytanii, należy posiadać ważny paszport.
 4. Warto mieć też ubezpieczenie turystyczne pokrywające koszty leczenia oraz ochronę na wypadek COVID-19.
 5. Koszt ubezpieczenia turystycznego do Wielkiej Brytanii to koszt kilku złotych dziennie. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy Wielka Brytania przyjmuje turystów?

  Tak. Podróż możliwa jest dla wszystkich bez żadnych obostrzeń. 

 2. Jakie dokumenty należy mieć przy wjeździe do Wielkiej Brytanii?

  Należy posiadać ważny paszport. Warto mieć także EKUZ oraz polisę turystyczną. 

 3. Czy EKUZ w Wielkiej Brytanii wystarczy?

  Mimo wyjścia Brytyjczyków z Unii Europejskiej EKUZ jest póki co honorowany. Trzeba jednak pamiętać, że karta zapewnia refundację tylko podstawowych usług medycznych. Za wizyty specjalistów, powrót do kraju czy akcje ratownicze będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Takie koszty może pokryć jedynie ubezpieczenie turystyczne

 4. Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie turystyczne do Wielkiej Brytanii?

  Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie i analiza ofert dostępnych na rynku. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują mnóstwo produktów, pośród których często łatwo się pogubić. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie kalkulator ubezpieczeń turystycznych na rankomat.pl. Łatwe i intuicyjne w obsłudze narzędzie pozwala na przejrzystą i przede wszystkim szybką analizę ofert ubezpieczeń turystycznych. Z łatwością można dopasować do swoich możliwości i wymagań zarówno zakres i jak i cenę polisy. Zakupu również można dokonać online, a dokument potwierdzający zakup w kilka minut wysyłany jest na adres e-mail kupującego. 

 5. Czy jadąc do Wielkiej Brytanii na dwa tygodnie muszę mieć wizę?

  Wiza do Anglii nie jest wymagana podczas pobytów turystycznych i służbowych do 6 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że muszą ją mieć osoby, które do Wielkiej Brytanii udają się w celach zawodowych lub naukowych. Więc jeśli wyjazd na dwa tygodnie, jest wyjazdem turystycznym - wiza nie będzie wymagana.