Z początkiem roku skończył się okres przejściowy i Wielka Brytania oficjalnie znalazła się poza Unią Europejską. Przestały obowiązywać dotychczasowe zasady, również te dotyczące wjazdu na Wyspy i przewożenia towarów. Sprawdzamy, z jakimi zmianami trzeba liczyć się podczas podróży.

W Wielkiej Brytanii na stałe mieszka i pracuje ponad 700 tysięcy Polaków. Spora część dzieli życie pomiędzy Polskę a Wyspy. Nic zatem dziwnego, że praktycznie każde lotnisko w Polsce jest bardzo dobrze skomunikowane z Wielką Brytanią. W związku z Brexitem zmieniają się zasady podróżowania po UK - podpowiadamy, na co zwrócić uwagę. 

Dokumenty po Brexicie - co trzeba mieć, by wjechać do Wielkiej Brytanii?

Do 1 października na Wyspy można było wjechać na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Natomiast po tym terminie dokumentem uprawniającym do wjazdu na teren kraju będzie tylko paszport. Przy pobytach turystycznych i służbowych do 6 miesięcy wiza nie jest wymagana. Muszą ją jednak posiadać osoby wyjeżdżające do Wielkiej Brytanii w celach naukowych oraz zawodowych.

Wjazd samochodem do Wielkiej Brytanii - co się zmienia po Brexicie?

Podróżując na Wyspy własnym samochodem trzeba zabrać prawo jazdy - wystarczy to polskie. Nie można zapomnieć także o Zielonej Karcie, która służy jako dowód posiadania ubezpieczenia OC Zmieniły się też zasady przewozu niektórych towarów. Cłem nie zostaną objęte towary przewożone samochodem do wartości 300 euro. W skład tej kwoty nie wchodzi:

 • bagaż osobisty importowany czasowo lub importowany po jego czasowym wywozie;

 • produkty lecznicze niezbędne dla potrzeb podróżnego;

 • w przypadku pojazdów silnikowych - wartości paliwa znajdującego się w standardowym zbiorniku oraz paliwa znajdującego się w przenośnym kanistrze, którego ilość nie przekracza 10 litrów (paliwa te również stanowią bagaż podróżnego);

 • tytoń i wyroby tytoniowe oraz napoje alkoholowe przywożone przez podróżnego, który ukończył 17 lat.

Ile używek można legalnie przewieźć przez granicę?

Tytoń i wyroby tytoniowe

papierosy

40 szt

cygaretki (cygara o masie nie większej niż 3g/sztukę)

20 szt

cygara

10 szt

tytoń do palenia

50 g

Alkohol i napoje alkoholowe

alkohol etylowy o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22% (np. wódka)

1 l

alkohol etylowy i napoje fermentowane, wina musujące i wyroby pośrednie o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22% (np. likiery)

2 l

wina niemusujące

4 l

piwo

16 l

Płyn do papierosów elektronicznych

10 ml

Wyroby nowatorskie

0,008 kg

Zwolnienie w ramach powyższych norm można stosować do dowolnego połączenia różnych towarów pod warunkiem, że suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnień nie przekracza 100 %.

Zwolnione z należności celno-podatkowych są towary znajdujące się w bagażu osobistym podróżnych przyjeżdżających do Polski z państw trzecich (w tym z Wielkiej Brytanii) w transporcie drogowym lub kolejowym do równowartości 300 euro

Źródło: gov.pl

Podróż samolotem po Brexicie - o czym pamiętać?

Dla podróżujących na Wyspy samolotem niewiele się zmieni. Od października należy mieć ze sobą paszport, nie tylko sam dowód osobisty. Zasady przewozu produktów obowiązują takie same jak dla kierowców. Prawa i obowiązki pasażera również pozostają bez zmian.

Cło oraz przewóz zwierząt w Wielkiej Brytanii 

Przekraczający granicę Wielkie Brytanii i przewożący gotówkę lub produkty o wartości powyżej 10 000 euro musi złożyć stosowną deklarację dostępną na www.gov.uk/bringing-cash-into-uk. Osoby podróżujące na Wyspy z psem lub kotem muszą mieć ze sobą paszport zwierzęcia (a w nim informację o szczepieniu przeciwko wściekliźnie oraz odbytym na co najmniej 24 godziny przed podróżą odrobaczaniu), a samo zwierzę musi posiadać mikroczip.

Niektóre psy w ogóle nie mogą być wwożone do Wielkiej Brytanii, chodzi głównie o rasy niebezpieczne, takie jak np. Pit Bull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino oraz Fila Brasileiro.

EKUZ w Wielkiej Brytanii - co się zmienia po Brexicie?

Na mocy obowiązujących umów między Wielką Brytanią a Unią Europejską ta kwestia pozostanie bez zmian. Na mocy obowiązujących umów między Wielką Brytanią a Unią Europejską, Polacy posiadający ubezpieczenie zdrowotne w naszym kraju mogą na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego skorzystać z leczenia na Wyspach w razie zagrożenia życia i zdrowia.

Trzeba jednak pamiętać, że EKUZ nie refunduje wszystkich usług medycznych. Z własnej kieszeni trzeba zapłacić między innymi za:

 • leczenie stomatologiczne,

 • transport powrotny do kraju,

 • zakup leków,

 • leczenie w placówkach niemających kontraktu z NHS.

Ile może to kosztować? Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że leczenie stomatologiczne może wynieść:

 • 22,70 funtów – za badania, diagnostykę, porady i jeśli wymaga tego leczenie, za zdjęcie rentgenowskie, zaplanowanie dalszego leczenia oraz za leczenie w nagłych przypadkach,

 • 62,10 funtów – za wszystkie świadczenia z grupy 1 oraz za dodatkowe leczenie, takie jak wypełnienia, leczenie kanałowe i usuwanie zębów (ekstrakcje),

 •  269,30 funtów szterlingów – za wszystkie świadczenia z grupy 1 i 2 oraz dodatkowe leczenie wymagające użycia koronek, protez i mostów.

Prywatne firmy organizujące sanitarny transport medyczny informują, że koszt przewozu pacjenta z jednego z europejskich państw do Europy oscyluje od 30 000 zł do 100 000 zł, w zależności od tego, czy konieczna będzie asysta medyczna, jaka jest dokładna odległość oraz od innych czynników.

Na przykład powrót do kraju ze złamaną nogą (zagipsowaną w całości) wymaga wykupienia  trzech miejsc siedzących, co oczywiście zwiększa koszt standardowej ceny biletu, przykładowo - lot Ryanairem z Londynu do Krakowa może kosztować aż 750 zł zamiast 250 zł.  

Ubezpieczenie turystyczne do Wielkiej Brytanii - jak je wybrać?

Sam EKUZ w trakcie podróży na Wyspy może więc nie wystarczyć. Koniecznie trzeba więc mieć ze sobą dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Powinno ono zapewniać następujące elementy:

Dodatkowo ochroną można objąć także bagaż i sprzęt sportowy. Polisę można rozszerzyć o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych, zdarzenia pod wpływem alkoholu czy następstwo chorób przewlekłych.

porównanie EKUZ i ubezpieczenia turystycznego do UK

Ile kosztuje polisa do Wielkiej Brytanii?

W poniższej tabeli prezentujemy przykładowe oferty - ubezpieczenie najtańsze, w optymalnej cenie oraz w najbardziej rozbudowanej opcji.

Rodzaj ochrony

Najtańsza polisa

Optymalna ochrona

Najszerszy zakres ubezpieczenia

Koszty leczenia

20 000 euro

600 000  zł

40 000 000 zł

Koszty ratownictwa

6 000 euro

600 000 zł

40 000 000 zł

NNW

15 000 zł

50 000 zł

150 000 zł

OC

-

-

1 500 000 zł

Ubezpieczenie bagażu

-

3 000 zł

6 000 zł

Dodatki

Assistance w wersji standard, zdarzenia pod wpływem alkoholu, opóźnienie lotu, pandemia Covid-19

Assistance, opóźnienie lotu, pandemia Covid-19, ochrona sprzętu sportowego i elektronicznego

Assistance, opóźnienie lotu, pandemia Covid-19, ochrona sprzętu sportowego i elektronicznego, zdarzenia pod wpływem alkoholu, ubezpieczenie dla aktywnych

CENA/DZIEŃ OCHRONY

3,34 zł

7,27 zł

12,22 zł

Takie ubezpieczenie do Wielkiej Brytanii można znaleźć w naszym kalkulatorze. Każdy może samodzielnie dopasować ochronę pod kątem swoich potrzeb oraz charakteru wyjazdu. Wybraną polisę można zakupić online, wydrukować i zabrać ze sobą na Wyspy. 

Co warto wiedzieć?

 1. Od stycznia 2021 roku skończył się okres przejściowy i oficjalnie Wielka Brytania znalazła się poza Unią Europejską.
 2. Wiąże się to z koniecznością zapoznania się z nowymi przepisami dotyczącymi wjeżdżających na Wyspy.
 3. EKUZ w przypaku podróży po Wielkiej Brytanii może okazać się niewystarczający.
 4. Warto więc mieć ze sobą ubezpieczenie turystyczne, które pokryje nierefudnowane koszty. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jaki dokument pozwoli na wjazd do Wielkiej Brytanii po Brexitcie?

  Do 30 września podróżnym wystarczy dowód, ale po tej dacie na Wyspy wjazd będzie możliwy tylko na podstawie paszportu.
 2. O czym pamiętać, podróżując na Wyspy samochodem?

  Należy mieć ze sobą prawo jazdy, Zieloną Kartę, a towary o wartości powyżej 300 euro zostaną objęte cłem.
 3. Jak przewozić zwierzęta do Wielkiej Brytanii?

  Zwierzę powinno posiadać paszport, mikrochip oraz zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Musi być także odrobaczone. Niektórych ras psów, uznawanych za niebezpieczne, nie można wwozić na Wyspy.
 4. Czy EKUZ zadziała w Wielkiej Brytanii?

  Karta nadal będzie zapewniać Polakom przebywającym na Wsypach podstawową pomoc w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Z własnej kieszeni jednak trzeba opłacić transport powrotny do kraju, leczenie stomatologiczne, zakup leków czy usługi świadczone w placówkach prywatnych.
 5. Jakie ubezpieczenie do Wielkiej Brytanii wybrać?

  Taka polisa powinna zapewniać pokrycie kosztów leczenia na kwotę minimum 30 000 euro, koszty ratownictwa, NNW i OC. Można ochrona objąć także bagaż, sprzęt sportowy, uprawianie sportów, choroby przewlekłe czy zdarzenia po alkoholu. Ubezpieczenie do Wielkiej Brytanii można znaleźć już od 3,34 zł dziennie.