Wielka Brytania oficjalnie znalazła się poza Unią Europejską. Przestały obowiązywać dotychczasowe zasady, również te dotyczące wjazdu na Wyspy i przewożenia towarów. Sprawdzamy, z jakimi zmianami trzeba liczyć się podczas podróży.

W Wielkiej Brytanii na stałe mieszka i pracuje ponad 700 tysięcy Polaków. Spora część dzieli życie pomiędzy Polskę a Wyspy. Nic zatem dziwnego, że praktycznie każde lotnisko w Polsce jest bardzo dobrze skomunikowane z Wielką Brytanią. W związku z Brexitem zmieniają się zasady podróżowania po UK - podpowiadamy, na co zwrócić uwagę. 

Dokumenty po Brexicie - co trzeba mieć, by wjechać do Wielkiej Brytanii?

Do 1 października na Wyspy można było wjechać na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Natomiast po tym terminie dokumentem uprawniającym do wjazdu na teren kraju będzie tylko paszport. Przy pobytach turystycznych i służbowych do 6 miesięcy wiza nie jest wymagana. Muszą ją jednak posiadać osoby wyjeżdżające do Wielkiej Brytanii w celach naukowych oraz zawodowych.

Wjazd samochodem do Wielkiej Brytanii - co się zmienia po Brexicie?

Podróżując na Wyspy własnym samochodem trzeba zabrać prawo jazdy - wystarczy to polskie. Nie można zapomnieć także o Zielonej Karcie, która służy jako dowód posiadania ubezpieczenia OC

Wypowiedź eksperta

Jak wskazuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zielona Karta nie jest dokumentem obowiązkowym, nadal jednak służy za dowód ubezpieczenia i w razie wypadku ułatwia uzyskanie odszkodowania. Pożądane jest wykupienie ubezpieczenia AutoCasco. W Wielkiej Brytanii polisa ubezpieczeniowa wykupywana jest na kierowcę i na pojazd, a nie tak jak w Polsce
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Zmieniły się też zasady przewozu niektórych towarów. Cłem nie zostaną objęte towary przewożone samochodem do wartości 300 euro (transport lądowy) lub 430 euro (transport lotniczy i transport morski).

W skład tej kwoty nie wchodzi:

 • bagaż osobisty importowany czasowo lub importowany po jego czasowym wywozie;

 • produkty lecznicze niezbędne dla potrzeb podróżnego;

 • w przypadku pojazdów silnikowych - wartości paliwa znajdującego się w standardowym zbiorniku oraz paliwa znajdującego się w przenośnym kanistrze, którego ilość nie przekracza 10 litrów (paliwa te również stanowią bagaż podróżnego);

 • tytoń i wyroby tytoniowe oraz napoje alkoholowe przywożone przez podróżnego, który ukończył 17 lat.

Ile używek można legalnie przewieźć przez granicę?

Tytoń i wyroby tytoniowe

papierosy

200 szt

cygaretki (cygara o masie nie większej niż 3g/sztukę)

100 szt

cygara

50 szt

tytoń do palenia

200 g

Alkohol i napoje alkoholowe

alkohol etylowy o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22% (np. wódka)

4 l

alkohol etylowy i napoje fermentowane, wina musujące i wyroby pośrednie o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22% (np. likiery)

9 l

wina niemusujące

18 l

piwo

42 l

Wkład do papierosów elektronicznych

200 szt

Zwolnienie w ramach powyższych norm można stosować do dowolnego połączenia różnych towarów pod warunkiem, że suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnień nie przekracza 100 %.

Zwolnione z należności celno-podatkowych są towary znajdujące się w bagażu osobistym podróżnych przyjeżdżających do Polski z państw trzecich (w tym z Wielkiej Brytanii) w transporcie drogowym lub kolejowym do równowartości 300 euro

Źródło: gov.pl

Podróż samolotem po Brexicie - o czym pamiętać?

Dla podróżujących na Wyspy samolotem niewiele się zmieni. Od października należy mieć ze sobą paszport, nie tylko sam dowód osobisty. Zasady przewozu produktów obowiązują takie same jak dla kierowców. Prawa i obowiązki pasażera również pozostają bez zmian.

Cło oraz przewóz zwierząt w Wielkiej Brytanii 

Przekraczający granicę Wielkie Brytanii i przewożący gotówkę lub produkty o wartości powyżej 10 000 euro musi złożyć stosowną deklarację dostępną na www.gov.uk/bringing-cash-into-uk. Osoby podróżujące na Wyspy z psem lub kotem muszą mieć ze sobą paszport zwierzęcia (a w nim informację o szczepieniu przeciwko wściekliźnie oraz odbytym na co najmniej 24 godziny przed podróżą odrobaczaniu), a samo zwierzę musi posiadać mikroczip.

Niektóre psy w ogóle nie mogą być wwożone do Wielkiej Brytanii, chodzi głównie o rasy niebezpieczne, takie jak np. Pit Bull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino oraz Fila Brasileiro.

EKUZ w Wielkiej Brytanii - co się zmienia po Brexicie?

Na mocy obowiązujących umów między Wielką Brytanią a Unią Europejską ta kwestia pozostanie bez zmian. Na mocy obowiązujących umów między Wielką Brytanią a Unią Europejską, Polacy posiadający ubezpieczenie zdrowotne w naszym kraju mogą na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego skorzystać z leczenia na Wyspach w razie zagrożenia życia i zdrowia.

Wypowiedź eksperta

Pamiętaj, że EKUZ ważny jest tylko podczas tymczasowego pobytu na terenie Wielkiej Brytanii i obowiązuje tylko w przypadkach korzystania z pierwszej pomocy lekarskiej.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Trzeba jednak pamiętać, że EKUZ nie refunduje wszystkich usług medycznych. Z własnej kieszeni trzeba zapłacić między innymi za:

 • leczenie stomatologiczne,

 • transport powrotny do kraju,

 • zakup leków,

 • leczenie w placówkach niemających kontraktu z NHS.

Ile może to kosztować? Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że leczenie stomatologiczne może wynieść:

 • 22,70 funtów – za badania, diagnostykę, porady i jeśli wymaga tego leczenie, za zdjęcie rentgenowskie, zaplanowanie dalszego leczenia oraz za leczenie w nagłych przypadkach,

 • 62,10 funtów – za wszystkie świadczenia z grupy 1 oraz za dodatkowe leczenie, takie jak wypełnienia, leczenie kanałowe i usuwanie zębów (ekstrakcje),

 •  269,30 funtów szterlingów – za wszystkie świadczenia z grupy 1 i 2 oraz dodatkowe leczenie wymagające użycia koronek, protez i mostów.

Prywatne firmy organizujące sanitarny transport medyczny informują, że koszt przewozu pacjenta z jednego z europejskich państw do Europy oscyluje od 30 000 zł do 100 000 zł, w zależności od tego, czy konieczna będzie asysta medyczna, jaka jest dokładna odległość oraz od innych czynników.

Na przykład powrót do kraju ze złamaną nogą (zagipsowaną w całości) wymaga wykupienia  trzech miejsc siedzących, co oczywiście zwiększa koszt standardowej ceny biletu, przykładowo - lot Ryanairem z Londynu do Krakowa może kosztować aż 750 zł zamiast 250 zł.  

Ubezpieczenie turystyczne do Wielkiej Brytanii - jak je wybrać?

Sam EKUZ w trakcie podróży na Wyspy może więc nie wystarczyć. Koniecznie trzeba więc mieć ze sobą dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Powinno ono zapewniać następujące elementy:

 • koszty leczenia z sumą gwarantowaną na co najmniej 30 000 euro,

 • koszty ratownictwa z sumą gwarantowaną na co najmniej 5 000 euro,

 • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),

 • OC w życiu prywatnym,

 • Assistance.

Dodatkowo ochroną można objąć także bagaż i sprzęt sportowy. Polisę można rozszerzyć o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych, czy następstwo chorób przewlekłych.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Wielkiej Brytanii?

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych czytamy:

EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęść.

Takie ubezpieczenie do Wielkiej Brytanii znajdziesz w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Za pomocą narzędzia samodzielnie dopasujesz ochronę pod kątem swoich potrzeb i charakteru wyjazdu. Z łatwością porównasz oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych, ale także przyjrzysz się Ogólnym Warunkom Ubezpieczenia i zakresowi ochrony. Taka możliwość pozwala podjąć najlepszą decyzję co do polisy, a to ma ogromny wpływ na Twoje bezpieczeństwo i komfort wyjazdu. 

Jeden dzień ubezpieczenia Turystycznego do Wielkiej Brytanii to niewielki koszt. Cena polisy dla jednej osoby, na jeden dzień zaczyna się od mniej niż 4 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że o nieszczęśliwe zdarzenie nietrudno, a EKUZ nie pokrywa kompleksowo kosztów leczenia - to niewielki wydatek. 

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Wielkiej Brytanii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
3,74 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 14 000 złSporty objęte polisą: 49Usługi Assistance w ramach kosztów leczeniaOpóźnienie lotu o 6 h - suma ubezpieczenia 600 zł
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
133 656 zł
Ratownictwo
22 276 zł
Bagaż
1 337 zł
4,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 13 366 złSporty objęte polisą: 10 Zdarzenia pod wpływem alkoholuSprzęt sportowy: 1 337 zł
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
8,89 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC sportowe: 250 000 zł Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu Sprzęt sportowy: 1 500 zł
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
14,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholuPakiet Assistance Premium Opóźnienie lotu o 6h - 100 euro

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Wielkiej Brytanii

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Wielkiej Brytanii
Allianz
3,74 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złSporty objęte polisą: 49Usługi Assistance w ramach kosztów leczeniaOpóźnienie lotu o 6 h - suma ubezpieczenia 600 zł
Europa Ubezpieczenia
4,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
133 656 zł
Ratownictwo
22 276 zł
Bagaż
1 337 zł
Dodatkowo: NNW: 13 366 złSporty objęte polisą: 10 Zdarzenia pod wpływem alkoholuSprzęt sportowy: 1 337 zł
AXA Partners
8,89 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC sportowe: 250 000 zł Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu Sprzęt sportowy: 1 500 zł
Generali
14,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholuPakiet Assistance Premium Opóźnienie lotu o 6h - 100 euro

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Wielkiej Brytanii

Wybraną polisę możesz szybko zakupić online, wydrukować i zabrać ze sobą na Wyspy. 

Co warto wiedzieć?

 1. Od stycznia 2021 roku skończył się okres przejściowy i oficjalnie Wielka Brytania znalazła się poza Unią Europejską.
 2. Wiąże się to z koniecznością zapoznania się z nowymi przepisami dotyczącymi wjeżdżających na Wyspy.
 3. EKUZ w przypaku podróży po Wielkiej Brytanii może okazać się niewystarczający.
 4. Warto więc mieć ze sobą ubezpieczenie turystyczne, które pokryje nierefudnowane koszty. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jaki dokument pozwoli na wjazd do Wielkiej Brytanii po Brexitcie?

  Najważniejszym dokumentem jaki należy przy sobie mieć to paszport. Jeśli wybierasz się do Wielkiej Brytanii własnym samochodem pamiętaj też o dowodzie osobistym, prawie jazdy i Zielonej Karcie. 

 2. O czym pamiętać, podróżując na Wyspy samochodem?

  Należy mieć ze sobą prawo jazdy, Zieloną Kartę, a towary o wartości powyżej 300 euro zostaną objęte cłem.

 3. Jak przewozić zwierzęta do Wielkiej Brytanii?

  Zwierzę powinno posiadać paszport, mikrochip oraz zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Musi być także odrobaczone. Niektórych ras psów, uznawanych za niebezpieczne, nie można wwozić na Wyspy.

 4. Czy EKUZ zadziała w Wielkiej Brytanii?

  Karta nadal będzie zapewniać Polakom przebywającym na Wsypach podstawową pomoc w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Z własnej kieszeni jednak trzeba opłacić transport powrotny do kraju, leczenie stomatologiczne, zakup leków czy usługi świadczone w placówkach prywatnych.

 5. Jakie ubezpieczenie do Wielkiej Brytanii wybrać?

  Taka polisa powinna zapewniać pokrycie kosztów leczenia na kwotę minimum 30 000 euro, koszty ratownictwa, NNW i OC. Można ochrona objąć także bagaż, sprzęt sportowy, uprawianie sportów, choroby przewlekłe czy zdarzenia po alkoholu. Ubezpieczenie do Wielkiej Brytanii można znaleźć już od 3,34 zł dziennie.