Włochy to od lat jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. Lato 2021, podobnie jak ubiegłe, ze względu na pandemię będzie odrobinę inne niż zwykle. Czy polscy turyści będą mogli odwiedzić Italię?

Sprawdzamy, jakie obostrzenia aktualnie obowiązują we Włoszech, kto może przekroczyć granicę i jakie wymogi należy spełnić po powrocie do kraju. 

Czy można jechać do Włoch – aktualne obostrzenia we Włoszech

Dobra wiadomość dla wszystkich podróżników: włoskie granice są otwarte, a władze tego kraju zachęcają turystów do przyjazdu. 

Szczegółowe obostrzenia we Włoszech zależą od regionu, do którego się wybieramy. Kraj podzielono na cztery strefy: białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną. Biała oznacza regiony najbezpieczniejsze, czerwona – te z największą liczbą zakażeń. 

Na terenie całych Włoch należy nosić maseczki w przestrzeni zamkniętej i otwartej. Kluby, restauracje, puby i bary działają w ściśle określonych godzinach. Plażowanie jest dozwolone. Wchodząc na plażę, trzeba się jednak liczyć z możliwym pomiarem temperatury, a odległość pomiędzy leżakami musi wynosić co najmniej 1,5 metra. Środki komunikacji publicznej mogą być wypełnione jedynie w 50%. 

Temperaturę mierzy się także w hotelach i pensjonatach. Tutaj również należy zachowywać bezpieczny dystans oraz nosić maseczki. Obiekty muszą zapewnić gościom środki dezynfekujące.

O czym pamiętać przed wyjazdem do Włoch – wymagane dokumenty i warunki powrotu do Polski

Pandemia rządzi się swoimi prawami. Do 31 lipca 2021 włącznie, polscy turyści, którzy wybierają się do Włoch, muszą:

 • zarejestrować swój przyjazd na platformie EU Digital Passenger Locator Form. Jeśli podróżuje cała rodzina, wystarczy, że wypełni go tylko jedna osoba,
 • dysponować negatywnym wynikiem testu wymazowego (PCR lub antygenowy). Test trzeba wykonać w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem włoskiej granicy.

Po przyjeździe do Włoch nie trzeba odbywać kwarantanny. Planując podróż, warto jednak też od razu sprawdzić, jak będzie wyglądał nasz powrót do Polski.

Zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Rady Ministrów, do 31 sierpnia 2021 roku, po powrocie z Włoch obowiązuje 10-dniowa kwarantanna.

Z kwarantanny zwolnione są:

 • osoby, które przedstawią negatywny wynik testu PCR lub antygenowego w kierunku SARS-CoV-2. Test można wykonać przed przylotem do Polski, jednak nie może on liczyć więcej niż 48 godzin. Testowi można poddać się także już w Polsce, maksymalnie do 48 godzin po przekroczeniu granicy. Test można wykonać na lotnisku lub laboratoriach poza nim,
 • osoby zaszczepione przeciwko Covid-19.
 • ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę w ciągu ostatnich 6 miesięcy,
 • wybrane grupy zawodowe.

Podróż do Włoch samolotem – wakacje 2021

Warunki przekroczenia granicy włoskiej samolotem są takie, jak wskazano powyżej. Konieczna jest rejestracja na portalu i wykonanie testu. W dobie pandemii specyficznie jednak wyglądają także same podróże samolotem. 

Na terenie całego lotniska, jak również na pokładzie samolotu, wymaga się noszenia maseczki. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci do lat 5. 

W trakcie lotów powrotnych do Polski podróżni muszą wypełnić Kartę Lokalizacji Pasażera. Dzięki niej pracownicy ochrony zdrowia mogą skontaktować się z turystą, jeśli okaże się, że na pokładzie przebywała osoba zakażona. Linie lotnicze zalecają odprawy online. 

Podróż do Włoch samochodem – wakacje 2021

W trosce o bezpieczeństwo wiele osób w 2021 r. wybierze podróż autem. Ogólne, aktualne warunki przekroczenia granicy włoskiej (rejestracja na platformie i test) obowiązują również turystów podróżujących samochodem. W dobie Covid-19 na terenie całych Włoch obowiązują jednak szczególne wymogi dla tej formy transportu. 

 1. Należy unikać zajmowania miejsca obok kierowcy.
 2. Na tylnych siedzeniach mogą podróżować maksymalnie dwie osoby – miejsce środkowe musi być puste.
 3. W aucie nie trzeba nosić maseczek, ale dotyczy to tylko osób, które mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym. W pozostałych przypadkach trzeba nosić maseczki. 
 4. Wybierając się w podróż autem do Włoch, należy też pamiętać o aktualnym ubezpieczeniu OC oraz zabraniu – co oczywiste – polskiego prawa jazdy. Warto również mieć świadomość, że przejazd włoskimi autostradami jest płatny. Za przejazd płaci się na bramkach. 

Podróże w dobie pandemii – środki ostrożności w trakcie wyjazdu

Środki ostrożności trzeba zachowywać nie tylko w trakcie transportu, ale również na miejscu. Poniżej kilka porad, które zwiększą poziom bezpieczeństwa podróży.

 • Unikanie tłumów to podstawa. Najpopularniejsze atrakcje, w których zawsze jest tłoczno, można zwiedzać tuż przed zamknięciem lub w godzinach porannych  – wówczas turystów powinno być tam niej. W 2021 r. warto też wybierać mniej popularne kurorty oraz mniej oblegane hotele i pensjonaty.
 • Warto zawsze mieć ze sobą płyn do dezynfekcji. W większości miejsc publicznych powinien być dostępny, jednak lepiej dmuchać na zimne. 
 • Nadal trzeba pamiętać o częstym myciu rąk – ciepłą wodą przez co najmniej 30 sekund. Należy też unikać dotykania oczu, ust i nosa, zachowywać bezpieczną odległość i ograniczać kontrakt fizyczny.
Bezwzględnie trzeba przestrzegać wszystkich obostrzeń nałożonych przez włoskie władze! 

Jak wybrać ubezpieczenie do Włoch?

Bardzo ważne (kluczowe!) dla bezpieczeństwa w trakcie wyjazdu do Włoch jest dobre ubezpieczenie turystyczne. Dobre – czyli zawierające zakres ryzyk odpowiadający potrzebom turysty i aktualnym warunkom panującym na świecie. Warto, aby polisa turystyczna zawierała ryzyka takie jak:

 • Koszty leczenia i ratownictwa. Sumy gwarantowane tych ryzyk nie powinny być zbyt niskie. W przypadku wyjazdu do Włoch zalecane minimum to 30 000 euro dla kosztów leczenia oraz 5 000 euro dla kosztów ratownictwa – czym wyższe, tym bezpieczniej. W dobie pandemii szczególną uwagę trzeba zwrócić też na to, czy ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia w przypadku zachorowania na Covid-19!
 • UbezpieczenieNNW. Dzięki niemu turysta, który padnie ofiarą nieszczęśliwego wypadku, może liczyć na wypłatę odszkodowania.
 • OC w życiu prywatnym. Uchroni podróżnika przed koniecznością pokrycia kosztów w razie nieumyślnego wyrządzenia szkody osobie trzeciej. 
 • Assistance. Dobry Assitance to gwarancja szybkiego uzyskania pomocy specjalistów w kryzysowych sytuacjach za granicą. 
 • Ubezpieczenie bagażu. W razie kradzieży lub zniszczenia wyposażenia można liczyć na odszkodowanie od ubeszpieczyciela.

Do polis oferowane są różne rozszerzenia, jak np. ochrona dla uprawiająych sporty wysokiego ryzyka, chorych przewlekle, pracujących fizycznie czy ubezpieczenie zdarzeń pod wpływem alkoholu.

Warto wykupić także polisę od kosztów rezygnacji, szczególnie jeśli planujemy podróż z dużym wyprzedzeniem. Takie ubezpieczenie zapewnia podróżnikowi zwrot m.in. kosztów biletu lotniczego i noclegów, jeśli okaże się, że z przyczyn losowych nie może pojechać. W zależności od wybranej oferty może to być nawet do 100% poniesionych kosztów. 

UbezpieczycielMaksymalna suma ubezpieczenia na osobęCzy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?Składka w % poniesionych kosztów Składka dla kosztu: 5 000 zł
Uniqa
35 000 zł
2,8 %
140,00 zł
Europa Ubezpieczenia
35 000 zł
3,2 %
161,00 zł
Uniqa
35 000 zł
3,0 %
150,00 zł
Europa Ubezpieczenia
35 000 zł
5,1 %
257,00 zł
Europa Ubezpieczenia
35 000 zł
7,2 %
361,00 zł
Signal Iduna
34 000 zł
4,4 %
221,25 zł
Uniqa
140,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów2,8 %
Europa Ubezpieczenia
161,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów3,2 %
Uniqa
150,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów3,0 %
Europa Ubezpieczenia
257,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów5,1 %
Europa Ubezpieczenia
361,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów7,2 %
Signal Iduna
221,25 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 34 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów4,4 %

W dobie pandemii, gdy każdy dzień jest niespodzianką, to naprawdę przydatna opcja. Dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji to zwykle koszt rzędu kilkudziesięciu złotych. To najczęściej jedynie niewielki ułamek potencjalnej straty. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji trzeba jednak wykupić z odpowiednim wyprzedzeniem. Każdy ubezpieczyciel określa je indywidualnie.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Włoch 2021?

Poniżej kilka propozycji ubezpieczenia podróżnego w różne rejony Włoch w sezonie wakacyjnym 2021. Propozycje dotyczą jednej osoby dorosłej, która nie cierpi na choroby przewlekłe, a w trakcie wyjazdu zamierza wypoczywać i zwiedzać. 

Wycieczka

Termin 2021

TU

Zakres ryzyk

Ochrona w razie zachorowania na COVID–19

Cena za jeden dzień ochrony

14-dniowa na Sardynię 

30 czerwca - 13 lipca 

Signal Iduna

Koszty leczenia (SU: 89 617 zł)
Koszty ratownictwa (SU: 26 885 zł)
NWW (SU:15 000 zł)

3,28 zł 

7-dniowa na Sycylię 

15-21 lipca

Koszty leczenia (SU: 200 000 zł)
Koszty ratownictwa (SU: 200 000 zł)
NWW (SU: 20 000 zł)
 

3,71 zł 

3-dniowy city break w Mediolanie

13-15 sierpnia

Generali

Koszty leczenia (SU: 200 000 zł)
Koszty ratownictwa (SU: 200 000 zł)
NWW (SU: 30 000 zł)
OC w życiu prywatnym: (SU: 50 000 zł)

5,00 zł 

21-dniowy wypoczynek  w Rimini

20 sierpnia-9 września

Proama

Koszty leczenia (SU: 300 000 zł)
Koszty ratownictwa (SU: 300 000 zł)
NWW (SU: 30 000 zł)
OC w życiu prywatnym: (SU: 50 000 zł)

4,76 zł 

Znacznie więcej korzystnych ofert ubezpieczenia turystycznego do Włoch można w kilka minut wyszukać przy pomocy naszej porównywarki. Ubezpieczenie można zakupić bezpiecznie, szybko, całkowicie online – gotowa polisa przychodzi na wskazany adres mailowy. Wygodniej się nie da!

Co warto wiedzieć?

 1. Do Włoch mogą podróżować osoby posiadające negatywny wynik testu na koronawirusa, jak również zaszczepieni i ozdrowieńcy.

 2. Przed wyjazdem należy zarejestrować się również  na platformie EU Digital Passenger Locator Form.

 3. Ubezpieczenie do Włoch powinno zapewniać pokrycie kosztów leczenia, także w razie zachorowania na Covid-19, NNW, OC i ochronę bagażu.

 4. Taką polisę można mieć już od 3,4 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy Włochy przyjmują turystów?

  Tak, granice są otwarte, ale co najmniej do 31 lipca wjechać na teren Italii mogą tylko osoby posiadające negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2 oraz zaszczepieni i ozdrowieńcy.

 2. Jakie dokumenty należy mieć przy wjeździe do Włoch?

  Polacy odwiedzający Włochy muszą mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport. Ponadto, należy okazać zaświadczenie o wyniku testu, przebycia szczepienia lub posiadanie statusu ozdrowieńca.

 3. Czy EKUZ we Włoszech wystarczy?

  Karta zapewnia podstawową pomoc w razie zagrożenia życia i zdrowia. Nie refunduje jednak wszystkich usług. Za część kosztów leczenia, np. za powrót do kraju, wizyty u specjalisty czy leczenie stomatologiczne trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Dlatego EKUZ może nie wystarczyć - lepiej mieć polisę, która pokryje te nierefundowane koszty.