Jeżeli kupiłeś samochód na kredyt, bank będzie wymagał od ciebie kupienia również ubezpieczeniaAC. A kto otrzyma odszkodowanie w razie szkody? Ty czy bank?

Kredyt nie został jeszcze w całości spłacony, a tobie przytrafiła się szkoda. Kto i w jakim stopniu otrzyma odszkodowanie, zależy od tego, z jakiej polisy szkoda będzie likwidowana. Inna jest droga postępowania w przypadku OC i AC.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 5 minut
  • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Odszkodowanie z OC

Pieniądze z wypłaty odszkodowania otrzymuje bank. Jeśli jest to kradzież, to bank przejmuje kwotę, której brakuje, aby spłacić kredyt, resztę zaś oddaje tobie. W przypadku szkody z OC niemal na 100% bank poprosi cię o naprawę auta na fakturę, którą opłaci ubezpieczyciel sprawcy. Bywa jednak różnie - czasem banki zgadzają się na wypłatę odszkodowania właścicielowi samochodu, pod warunkiem, że nie jest to szkoda całkowita.

Odszkodowanie z AC

W przypadku odszkodowania z AC bank prawdopodobnie będzie wymagał doubezpieczenia po szkodzie. Jeśli kupujesz samochód na kredyt, co jest niezwykle wygodną i popularną formą finansowania samochodu, powinieneś wiedzieć, że musisz liczyć się z pewnymi zobowiązaniami wobec banku. Kupując samochód na kredyt, musisz liczyć się z tym, że bank:

  1. Sprawdzi twoją wiarygodność kredytową. Możesz rozmawiać z bankiem, nawet jeśli nie znasz jeszcze dokładnie marki samochodu, który chcesz kupić. Bank poinformuje cię, czy może przyznać Ci oczekiwaną przez ciebie kwotę pieniędzy.
  2. Będzie najprawdopodobniej oczekiwał od ciebie zapłacenia prowizji od przyznania kredytu.
  3. Poprosi cię o zakup polisy AC, nawet jeśli ty nie widzisz takiej konieczności. Jednak, w sytuacji kradzieży pojazdu, odszkodowanie wystarczy na spłatę kredytu. Bez ubezpieczenia AC, ty pozostałbyś bez samochodu, a bank nadal oczekiwałby od ciebie spłaty rat kredytu. W przypadku kradzieży musisz jednak liczyć się z tym, że mając kredyt samochodowy, to bank uzyska pieniądze z odszkodowania, nawet jeśli spłacisz do tego czasu całkiem sporą jego część.
  4. Może również oczekiwać od ciebie przeglądu technicznego w autoryzowanym serwisie, a to może być związane z wyższym kosztem przeprowadzenia takich badań.
  5. Oczekuje, że uzyskasz jego zgodę w sytuacji, w której będziesz chciał sprzedać auto, czyli sprzedaż samochodu w kredycie może odbyć się tylko za zgodą banku.

Porównaj oferty

Kupno samochodu na kredyt to zazwyczaj spory koszt, a przeważnie trafia się jeszcze kilka nieprzewidzianych wydatków, dlatego warto jest sprawdzić cenę wymaganego przez bank ubezpieczenia OC i AC na rankomat.pl. Dajemy możliwość porównania w jednym miejscu ceny kilku ubezpieczeń oferowanych przez różnych ubezpieczycieli. Pamiętaj, że kupując ubezpieczenie za pośrednictwem rankomat.pl, masz możliwość wybrania najlepszego zakresu za możliwie najniższą cenę.