Turyści planujący urlop w Zadarze poszukują nie tylko zjawiskowych atrakcji kulturalnych, ale również ciepłego morza i malowniczych plaż. Jeśli zamierzasz spędzić wakacje w tym pięknie położonym miasteczku, nie zawiedziesz się. Znajdziesz tam zarówno liczne atrakcje turystyczne, jak i zjawiskowe odcinki wybrzeża. Poznaj najpiękniejsze plaże w Zadarze i okolicach!

Oczekiwania co do wypoczynku nad morzem bywają różne. Jednym zależy na całodniowym opalaniu się, a innym — na aktywnym spędzaniu czasu. Jeszcze inni w pobliżu plaży muszą mieć liczne lokale gastronomiczne i atrakcje. Wszystkie te oczekiwania można spełnić w Zadarze. Sprawdź, jakie miejsca na wybrzeżu Chorwacji warto odwiedzić!

Jaka jest najpiękniejsze miejska plaża w Zadarze?

Zadar jako piąte co do wielkości miasto Chorwacji pełni funkcję ważnego ośrodka kulturalnego i administracyjnego. Jest stolicą żupanii zadarskiej — jednostki administracyjnej będącej odpowiednikiem polskiego województwa. Początków miasta doszukuje się już w IV wieku przed naszą erą, gdy w miejscu obecnych zabudowań funkcjonowała osada starożytnego ludu Liburnów. Tak bogata historia przekłada się na bogactwo zabytków i ruin odwiedzanych co roku przez setki turystów.

Duże znaczenie dla potencjału turystycznego Zadaru ma również jego malownicza lokalizacja. Miasteczko leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, a w jego obrębie znajduje się wiele wspaniałych plaż. Trudno wskazać jedną, która byłaby najbardziej zjawiskowa. Liczne odcinki wybrzeża oferują tam możliwość odpoczynku na wynajętym leżaku lub skorzystania z wypożyczalni sprzętu przeznaczonego do uprawiania sportów wodnych. Zdaniem wielu pozwalają też cieszyć się najpiękniejszym zachodem słońca w całej Chorwacji.

W poniższym zestawieniu uwzględniono warte odwiedzenia plaże, które według wielu turystów zasługują na wyróżnienie. Każdą z nich zaznaczono na poniższej mapie.

Plaża Borik

Piaszczysta miejska Plaża Borik znajduje się w północno-zachodniej części aglomeracji, około 4-5 kilometrów od centrum Zadaru. Jest jedną z najpopularniejszych w mieście, a w sezonie stanowi częsty wybór turystów chcących zażyć kąpieli. Dzięki optymalnemu rozmiarowi pozwala cieszyć się względnym spokojem i prywatnością nawet przy dużej liczbie plażowiczów.

Plażę Borik od zabudowań oddzielają pojedyncze drzewa, które dają odrobinę naturalnego cienia i gwarantują ochronę przed słońcem. W jej pobliżu znajdują się liczne punkty gastronomiczne, bary i restauracje, w których można spróbować lokalnych specjałów.
W obrębie plaży nie brakuje też atrakcji sportowych, dlatego jest ona polecana zwłaszcza osobom podróżującym z dziećmi. Jeśli więc planujesz rodzinne wakacje w Zadarze, koniecznie się tam wybierz.

Plaża Puntamika

Nieco na zachód od Plaży Borik znajduje się otoczona sosnowym lasem żwirowa Plaża Puntamika. Rozciąga się od niewielkiej przystani aż do latarni morskiej, w której funkcjonuje urokliwa kawiarenka. Jest doskonałym wyborem dla osób chcących zobaczyć niesamowity zachód słońca i pragnących pobyć blisko natury. Stanowi idealne miejsce do spędzania czasu również w przypadku rodzin z dziećmi.

Plaża Puntamika, w przeciwieństwie do Borik, leży w pewnym oddaleniu od zabudowań i sprawia wrażenie nieco bardziej kameralnej. Ze względu na malowniczą lokalizację doskonale sprawdza się jako punkt widokowy i miejsce romantycznych spacerów. Morze jest tam krystalicznie czyste, przez co zachęca do zażywania kąpieli oraz aktywnego odpoczynku.

Plaża Uskok

Uskok to niewielka żwirkowa plaża ulokowana pomiędzy dwoma marinami. Jest pokryta drobnymi kamyczkami, przez co, zupełnie niesłusznie, mało kto decyduje się spędzić na niej więcej czasu. Jeśli lubisz obserwować niewielkie żaglówki i chcesz poczuć atmosferę miasta portowego, to miejsce z pewnością przypadnie Ci do gustu. Pamiętaj jednak, aby zabrać ze sobą coś do picia i jedzenia, bo w pobliżu nie ma żadnych sklepów czy lokali oferujących napoje lub przekąski.

Plaża Riva

Jeśli w czasie podróży najbardziej cenisz sobie oglądanie zabytków kulturalnych i planujesz urlop w mieście Zadar, plaże oddalone od centrum miasta mogą być dla Ciebie nie zbyt interesujące. W takiej sytuacji musisz koniecznie wstąpić na Plażę Riva. Jest to w zasadzie fragment promenady, który umożliwia zejście do morza. Znajduje się nieopodal starego miasta, co pozwala na uwzględnienie go w planie zwiedzania Zadaru. Możesz tam chwilę odpocząć lub przejść się wzdłuż wybrzeża, a także zażyć kąpieli, aby cieszyć się krystalicznie czystą wodą.

Plaża Kolovare

Miejska Plaża Kolovare leży w środkowej części Zadaru, nieopodal centrum miasta. Jest otoczona niezbyt gęstym lasem sosnowym, który zapewnia gdzieniegdzie naturalny cień. Porywa ją żwirek wymieszany z białym piaskiem. Na samej plaży panują doskonałe okoliczności do aktywnego spędzania czasu i uprawiania sportów wodnych. Możesz zagrać tam w siatkówkę plażową, skorzystać z wypożyczalni sprzętu bądź odwiedzić mały park wodny.

Jaka jest najpiękniejsza piaszczysta plaża w pobliżu Zadaru?

Zadar oferuje wiele atrakcji turystycznych i zjawiskowe wybrzeże, jednak gdy znudzi Ci się zwiedzanie miasta, możesz wyruszyć na eksplorację okolicznych miejscowości. Znajdziesz w nich nie tylko liczne zabytki, ale również piaszczyste plaże otoczone pięknym lasem sosnowym i czyste morze.

Plaża Królowej w Nin

Po zwiedzeniu centrum starego miasta i najważniejszych atrakcji Zadaru możesz udać się do miasteczka Nin. Na uwagę zasługuje zwłaszcza znajdująca się tam Plaża Królowej. Ma ona łagodne zejście do morza oraz roślinność zapewniającą naturalny cień. Stanowi idealne miejsce do kąpieli w ciepłych i płytkich wodach przejrzystego Adriatyku. Na samej plaży znajdują się rozmaite udogodnienia dla turystów, sanitariaty, parasole i punkty gastronomiczne. Jeśli planujesz rodzinne wakacje, to miejsce z pewnością Ci się spodoba.

Plaża Sabunike

Tuż obok Plaży Królowej znajduje się kameralna, pokryta piaskiem i żwirkiem Plaża Sabunike. Leży około 20 kilometrów od centrum Zadaru, przez co stanowi dobre miejsce do odpoczynku od zwiedzania. Jeśli widziałeś już stare miasto i pozostałe atrakcje, możesz zaplanować wycieczkę w to miejsce. Zastaniesz tam ciszę, spokój i idealne okoliczności do obcowania z naturą, a także niewielki taras widokowy z widokiem, który zapiera dech w piersiach.

Plaża Sakarun

Podczas opisywania walorów przyrodniczych Zadaru i okolic nie można zapomnieć o znajdujących się nieopodal wyspach. Na archipelagu Zadarskim istnieje wiele pięknych miejsc, które zasługują na uwzględnienie w zestawieniu najlepszych plaż Chorwacji. Jednym z nich jest piaszczysta Plaża Sakarun ulokowana na wyspie Dugi Otok. Leży około 50 kilometrów od centrum Zadaru, w malowniczej zatoce. Woda jest tam przejrzyście czysta, a jej kolor przypomina niektórym Jeziora Plitwickie lub Wodospady Krka.

Plaża Duboka Draga

Plaża Duboka Draga to kolejny warty odwiedzenia punkt w pobliżu Zadaru. Znajduje się na północnym krańcu wyspy Vir, do której z lądowej części Chorwacji prowadzi Virski Most. Budowla nie dość, że pozwala szybko dostać się na wyspę, to jeszcze zapewnia doskonałe widoki na całą zatokę. Na samej plaży znajduje się wielezjawiskowych klifów. Przybywający tam turyści cenią sobie zwłaszcza panujące tam ciszę i spokój.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Chorwacji?

Wiele osób planujących zagraniczną podróż traktuje Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego jako alternatywę dla ubezpieczenia turystycznego. Mało kto jednak wie, że ochrona gwarantowana w ramach EKUZ w wielu sytuacjach może okazać się niewystarczająca. Dlaczego? Otóż nie wszystkie świadczenia refundowane w Polsce są w całości finansowane przez Chorwacki Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego (HZZO). W efekcie koszt niektórych badań, konsultacji lekarskich czy leków będziesz zmuszony uregulować we własnym zakresie.

Wypowiedź eksperta

W Chorwacji pacjent płaci za wizyty u lekarza pierwszego kontaktu niewielką kwotę, bo zaledwie 1,30 euro. Znacznie wyższe mogą okazać się koszty leczenia specjalistycznego lub szpitalnego. Udział turysty w ich uregulowaniu wynosi 20%, jednak nie może przekroczyć sumy 265,44 euro. Odpłatne są też niektóre wizyty u stomatologa oraz wybrane leki.
Patrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychPatrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Jedynym sposobem na uniknięcie wysokich kosztów leczenia w Chorwacji jest wykupienie komercyjnego ubezpieczenia turystycznego. Ważne, aby zapewniało ono odpowiednio wysoką sumę gwarantowaną. W przypadku zdrowych osób planujących wyjazd w celach rekreacyjnych kwota polisy powinna wynosić co najmniej 20-30 tysięcy euro.

Turystom przewlekle chorym oraz mającym zamiar uprawiać niebezpieczne sporty, rekomenduje się zwiększenie sumy ubezpieczenia do minimum 50-60 tysięcy euro.

Uwaga!

Ważne!Przy wyborze polisy dokładnie przeczytaj OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) i zwróć uwagę na wyłączenia odpowiedzialności. Pamiętaj, że obecnie standardem jest tzw. klauzula alkoholowa, która zapewnia ochronę ubezpieczeniową również w przypadku zdarzeń pod wpływem napojów wysokoprocentowych.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Chorwacji?

Cena ubezpieczenia turystycznego nie jest stała i zmienia się w zależności od kilku czynników. Największy wpływ na wysokość składki mają długość pobytu oraz zakres ochrony. Oczywiste, że za podstawową polisę obejmującą wyłącznie standardowe świadczenia zapłacisz mniej niż za ubezpieczenie gwarantujące ochronę bagażu, OC sportowe czy NNW. Duże znaczenie dla ceny polisy ma też kwota sum gwarantowanych. Im są one wyższe, tym droższa składka.

Tygodniowe wakacje w Chorwacji dla 2 osób
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Signal Iduna
Koszty leczenia
20 000 eur
Ratownictwo
7 000 eur
Bagaż
-
42,56 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
58,80 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
300 eur
59,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 3 000 eurzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
91,12 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
128,24 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Tygodniowe wakacje w Chorwacji dla 2 osób
Signal Iduna
42,56 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
20 000 eur
Ratownictwo
7 000 eur
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 15 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Uniqa
58,80 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
59,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
300 eur
Dodatkowo: NNW: 3 000 eurzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
91,12 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
128,24 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Jeśli planujesz zwiedzać Chorwację i Zadar, plaże uwzględnione w zestawieniu z pewnością zrobią na Tobie wrażenie. Wybierz te, które najbardziej odpowiadają Twoim oczekiwaniom i spędź niezapomniane rodzinne wakacje w otoczeniu pięknej przyrody. Nie zapomnij też o ubezpieczeniu turystycznym, aby nic nie zakłóciło wymarzonego urlopu nad Adriatykiem. Jak dowodzą powyższe przykłady, zapłacisz za nie maksymalnie kilkadziesiąt złotych. Tak niewielka kwota pozwoli Ci uzyskać nieocenione wsparcie na wypadek niespodziewanych sytuacji, chorób i wypadków.

Podsumowanie

 1. Zdaniem wielu turystów najlepsze plaże w Zadarze to Borik i Puntamika.

 2. Do grona najlepszych plaż Zadaru zalicza się też często ulokowane blisko centrum plaże Kolovare i Riva.

 3. W okolicy Zadaru również znajdują się warte odwiedzenia plaże, na przykład Plaża Królowej, Plaża Sakarun czy Plaża Sabunike.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy Zadar ma plaże?

  W Zadarze nie brakuje pięknych plaż, które umożliwiają wypoczywanie w otoczeniu natury. W obrębie tej malowniczej miejscowości znajduje się między innymi Plaża Riva, Plaża Uskok, Plaża Puntamika i Plaża Borik.

 2. Czy Zadar jest ładny?

  Zadar to miasto o niezwykle ciekawej historii, którego początki sięgają 3 tysięcy lat wstecz. Znajdziesz tam liczne atrakcje związane ze starożytną cywilizacją i kulturą chrześcijańską. W skład zespołu miejskiego wchodzi też duża ilość zieleni, a najwięcej roślinności zobaczysz w parku Perivoj kraljice Jelene-Madijevk powstałym na miejscu dawnej cytadeli.

 3. Czy w Zadarze jest jakaś plaża?

  W obrębie Zadaru jest kilka malowniczych plaż, na których można wypoczywać w przerwie od zwiedzania miasteczka. Znajdują się na nich rozmaite atrakcje i udogodnienia dla turystów, na przykład wypożyczalnie leżaków czy lokale gastronomiczne.

 4. Czy w Zadarze można pływać w morzu?

  Zadar to miejscowość mająca bezpośredni dostęp do morza. W jej obrębie znajduje się kilka plaż z pięknym widokiem, na których można zażywać kąpieli morskich i słonecznych.

 5. Co lepsze Zadar czy Split?

  Obie miejscowości oferują wiele atrakcji przyrodniczych i kulturalnych. Zadar słynie z pięknej i dobrze zachowanej starówki oraz zabytków łączących styl architektury starożytnej ze sztuką chrześcijańską. Split został z kolei wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jego największym walorem turystycznym jest Pałac Rzymskiego cesarza Dioklecjana.