Czy wiesz, że Chorwacja to nie tylko piękne plaże na wybrzeżu Adriatyku, ale również liczne atrakcje turystyczne ulokowane w różnych częściach kraju? Dowiedz się, co warto zobaczyć w Chorwacji i zaplanuj zwiedzanie najpiękniejszych miejsc tego bałkańskiego państwa!

W Chorwacji czekają na Ciebie średniowieczne kościoły, zjawiskowe szlaki turystyczne oraz pełne nietypowej flory i fauny parki narodowe. Znajdziesz tam też liczne punkty widokowe, z których rozpościerają się piękne widoki na zabytkowe zabudowania. Zapoznaj się z naszym rankingiem TOP 10 najciekawszych miejsc w Chorwacji i wybierz atrakcje turystyczne najbardziej odpowiadające Twoim preferencjom!

Chorwacja — co warto zobaczyć?

Chorwacja większości osób kojarzy się w pięknymi krajobrazami, lazurowym morzem i bardzo urozmaiconą linią brzegową. Znajdziesz tam jednak nie tylko liczne miejsca z pięknymi widokami na wybrzeże, ale również setki ciekawych atrakcji kulturalnych i przyrodniczych. A więc co warto zobaczyć w Chorwacji? Sprawdź poniższy ranking i poznaj największe atrakcje turystyczne tego pięknego kraju.

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Położony w środkowej części kraju Park Narodowy Jezior Plitwickich bez wątpienia można określić jako wizytówkę Chorwacji. Na turystach odwiedzających to miejsce największe wrażenie robi zwykle system kaskadowych jezior krasowych i przepływające pomiędzy nimi liczne wodospady.

Na terenie parku znajduje się wiele interesujących formacji skalnych, grot, jaskiń, studni i przepaści. Całej wyprawie w ten rejon klimatu dodaje, dosłownie i w przenośni, panujący tam charakterystyczny dla tego miejsca, bardzo wilgotny mikroklimat. Stwarza on doskonałe okoliczności do rozwoju bujnej i zróżnicowanej roślinności — zbiorowisk trawiastych, torfowisk i wrzosowisk oraz zarośli krzewiastych z przewagą jałowca i głogu.

W parku przygotowano kilka szlaków pokrytych drewnianymi kładkami przeznaczonych dla turystów aktywnych fizycznie, a także dla tych, którzy w czasie wycieczki nie chcą pokonywać zbyt dużych odległości. Osobom o słabszej kondycji umożliwiono pokonanie części tras statkiem przemieszczającym się po jeziorze Kozjak oraz specjalnym pociągiem. Wokół parku znajduje się wiele atrakcyjnych miejscowości, które stanowią doskonałą bazę wypadową do Plitvic.

Park Narodowy Krka

Jeśli jesteś fanem atrakcji przyrodniczych i Park Narodowy Jezior Plitwickich robi na Tobie duże wrażenie, w planie podróży po Chorwacji koniecznie uwzględnij również położony niedaleko Dalmacji Park Narodowy Krka.

Oprócz zróżnicowanej rzeźby terenu i zjawiskowych wodospadów zobaczysz tam ciekawe obiekty architektoniczne związane z historycznym osadnictwem i rolnictwem, między innymi ruiny średniowiecznych twierdz z XIV wieku, zabytkowe młyny, rzymski obóz wojskowy Burnum opodal wsi Ivoševci czy prawosławny Klasztor Archanioła. Mimo wielu atrakcji kulturalnych, na odwiedzających park największe wrażenie robią znajdujące się tam wodospady Krka, Bilušića buk, Brljan, Manojlovac slap, Rošnjak, Miljacka slap, Roški slap i Skradinski buk.

Dubrownik

Nazywany perłą Adriatyku Dubrownik to prawdopodobnie najbardziej znane stare miasto na chorwackim wybrzeżu. Do jego popularności z pewnością przyczyniło się malownicze położenie na stromym morskim brzegu u podnóża łańcuchów Alp Dynarskich oraz obecność licznych fortyfikacji i portu morskiego.

Dubrownik ma do zaoferowania naprawdę dużo. Na turystów czekają tam między innymi zabytkowe stare miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz zjawiskowe obiekty architektoniczne z czasów republiki dubrownickiej. Do najciekawszych miejsc Dubrownika należą:

 • Brama Pile — jedna z trzech bram miejskich, składająca się z części zewnętrznej, wybudowanej w stylu renesansowym, oraz wewnętrznej, mającej cechy budowli gotyckich. Na prowadzącym do niej moście znajduje się statua św. Błażeja (patrona miasta) trzymającego w ręce makietę Dubrownika;

 • Klasztor św. Klary — budynek pochodzący z XIII wieku, który w przeszłości pełnił funkcję sierocińca. Jeśli jesteś fanem nowoczesnych atrakcji turystycznych, koniecznie wybierz się do muzeum znajdującego się na terenie klasztoru, Visia Dubrovnik 5D Theatrum. Tam zobaczysz film 3D opowiadający historię Chorwacji i Dubrownika;

 • Kościół Zbawiciela — jedyny kościół w stylu renesansowym na terenie Dubrownika. Powstał w XVIII wieku jako upamiętnienie trzęsień ziemi i podziękowanie za ocalenie miasta przed całkowitym zniszczeniem.

Podczas pobytu w Dubrowniku, oprócz zwiedzania najpiękniejszych miejsc i spaceru po murach obronnych, możesz też zdecydować się na rejs statkiem wokół zabytkowego starego miasta oraz na wjazd kolejką linową na wzgórze Srd. Z punktu widokowego na szczycie zobaczysz jeden z najbardziej malowniczych krajobrazów w Chorwacji.

Split

Split to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Chorwacji. Jest stolicą riwiery o tej samej nazwie, rozciągającej się u stóp gór Kozjak i Mosor. Jego historia ma ścisły związek z obecnością Greków i Ilirówn na tym obszarze oraz z biegnącymi tędy licznymi szlakami handlowymi.

W mieście znajduje się uwzględniony na liście UNESCO pałac Gajusza Aureliusza Dioklecjana datowany na około 300 rok naszej ery. Budowla ta, stanowiąca niegdyś siedzibę tego rzymskiego cesarza z przełomu III i IV wieku, obecnie mieści liczne punkty usługowe i handlowe.

Na terenie Splitu do dyspozycji turystów pozostają też liczne muzea: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych, Muzeum Miasta Split, Muzeum Etnograficzne, Chorwackie Muzeum Morskie czy Dom Sławy Splitskiego Sportu.

Trogir

Trogir to miejscowość położona nieopodal Splitu słynąca z zabytkowego centrum. Jej plan powstał wiele tysięcy lat temu w epoce hellenistycznej, co niewątpliwie pobudza wyobraźnię odwiedzających i skłania do refleksji nad potęgą ówczesnych władców.

Na obszarze Trogiru istnieją zarówno budowle romańskie, jak i renesansowe czy barokowe. Największą popularnością cieszy się Katedra Św. Wawrzyńca utrzymana w stylu romańsko-gotyckim, będąca jednym z najlepiej zachowanych przykładów sztuki tamtego okresu.

Kamienna wyspa Brač

Brač to trzecia co do wielkości wyspa Adriatyku. Jest zbudowana z nieskazitelnie białego wapienia, którego walory estetyczne doceniali architekci już w czasach starożytnych. Leży 11 kilometrów od wybrzeża Chorwacji i wyróżnia się dość urozmaiconą rzeźbą terenu. Dzięki malowniczemu położeniu zapewnia doskonałe okoliczności do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Przyjezdni z chęcią oddają się tam rozmaitym aktywnościom, na przykład pływaniu kajakiem, nurkowaniu czy uprawianiu windsurfingu. Uprawianie sportów wodnych w tym miejscu to niezwykłe przeżycie.

Na wyspie znajduje się też wiele ciekawych miejsc, które przypadną do gustu miłośnikom kulturalnych atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest Muzeum Brač zapewniające możliwość zobaczenia pozostałości rzymskich ruin, płaskorzeźby Herkulesa oraz rzymskiego mauzoleum. Warto też odwiedzić położoną tuż obok muzeum Kaplicę Ducha Świętego.

W kontekście wyspy Brač trzeba też powiedzieć o plaży Zlatni Rat (Złoty Róg) będącej jednym z najbardziej popularnych miejsc w Chorwacji. Na ten niewielki skrawek wybrzeża kształtowany przez zmieniające się prądy morskie przybywają w sezonie dziesiątki tysięcy turystów. W Chorwacji nie brakuje pięknych plaż, jednak ta z uwagi na nietypowy wygląd jest uznawana za jedną z najbardziej zjawiskowych. Zlatni Rat o każdej porze roku raczy plażowiczów niesamowitymi widokami na Morze Adriatyckie.

Park Narodowy Paklenica

Do grona pięknych miejsc w Chorwacji, idealnych dla miłośników natury, zalicza się też park narodowy obejmujący zbocza Velebitu ciągnące się ponad miejscowościami Starigrad-Paklenica i Seline. Zobaczysz tam unikatowe systemy krasowe i wyjątkowe formy rzeźby wydrążone w skałach węglanowych, między innymi wąwozy, lejki, jaskinie, studnie i zapadliska.

Ponadto na terenie parku znajdują się dwa ogromne kaniony, Velika i Mala Paklenica, których pionowe ściany sięgają gdzieniegdzie 700 metrów wysokości. Tworzą one idealne warunki do uprawiania wspinaczki wysokogórskiej, co ma odzwierciedlenie w ponad 350 punktach wspinaczkowych o różnym poziomie trudności rozlokowanych na terenie całego parku.

Park Narodowy Mljet

Mówiąc o miejscach, które warto zobaczyć w Chorwacji, nie można pominąć zielonej wyspy Mljet. Obszar ten słynie z dużego udziału powierzchni zalesionej oraz ogromnej różnorodności gatunkowej. Rośnie tam aż 5 typów lasów, co bez wątpienia przyczyniło się do utworzenia na wyspie parku narodowego.

Zjawiskiem unikatowym i główną atrakcją turystyczną tego regionu są jednak Veliko jezero i Malo jezero, dwa słonowodne akweny powstałe około 10 tysięcy lat temu. Niegdyś wypełniała je słodka woda, jednak na skutek działania ruchów tektonicznych utworzyły się tam dwa kanały. Pierwszy połączył oba jeziorka ze sobą, a drugi — Wielkie Jezioro z morzem. Ponadto w obu kanałach występują prądy morskie, które, ku uciesze turystów zażywających tam kąpieli, są na tyle silne, że mogą przepchać człowieka z jednego jeziorka do drugiego.

Uwaga!

A to ciekawe! Odkrycia archeologiczne dowodzą, że wyspa Mljet była zamieszkiwana już w czasach prehistorycznych, a według Homera stanowiła ona miejsce postoju Odyseusza w drodze do Itaki.

Wyspa Hvar

W pełnej słońca miejscowości Hvar, stolicy wyspy o tej samej nazwie, czekają na Ciebie najpiękniejsze miejsca w Chorwacji. Po odpoczynku na położonej nieopodal centrumplaży Vela i spacerze wąskimi uliczkami biegnącymi między zabytkowymi budynkami udaj się do klasztoru barokowego sióstrBenedyktynek datowanego na 1664 rok. Budynek oprócz niewątpliwych walorów architektonicznych, oferuje też możliwość zobaczenia typowej dla tego regionu hvarskiej koronki wytwarzanej z liści agawy.

Uwaga!

Ważne!Jeśli Chorwackie miasto Hvar jest dla Ciebie zbyt tłoczne, jako punkt docelowy obierz mniej popularne miejscowości Stary Grad, Jelsa czy Vrboska.

Zagrzeb

Stolica Chorwacji, Zagrzeb, ma bardzo bogatą historię, bo na przestrzeni wieków znajdowała się między innymi pod panowaniem węgierskim, habsburskim, mongolskim czy tureckim. Jest niedoceniana przez większość turystów, którzy zniechęceni dalekim położeniem od największych kurortów, omijają ją szerokim łukiem. Zdaniem osób lubiących to miasto za kameralne uliczki średniowiecznej starówki i dużą ilość terenów zielonych, zrezygnowanie ze zwiedzania Zagrzebia to duży błąd.

Do zobaczenia stolicy Chorwacji może zachęcić to, że znajdujące się tam Dolne i Górne Miasto, które można nazwać historycznym centrum czy starym miastem, zachwycają przyjezdnych licznymi atrakcjami turystycznymi. Warte odwiedzenia są przede wszystkim barokowy kościół św. Katarzyny, pałac Vojkoviciów (palača Vojković) i Wieża Lotrščak (kula Lotrščak).

Atrakcje turystyczne Chorwacji wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Turystyczne walory Chorwacji doceniła również organizacja UNESCO, tworząca od 1975 roku spis obiektów dziedzictwa kulturowego i naturalnego z całego świata. Na szczególnej liście wyróżniającej dobytek kulturalny i środowiskowy o szczególnej wartości umieszczono łącznie 10 obiektów, przy czym 7 z nich znajduje się w całości na obszarze Chorwacji, a pozostałe 3 mają charakter transgraniczny.

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znalazły się:

 • Stare Miasto w Dubrowniku;

 • Zespół bazylikalny Eufrazjana na Starym Mieście w Poreču;

 • Park Narodowy Jeziora Plitwickie;

 • Historyczne centrum Splitu i Pałac Dioklecjana;

 • Zabytkowe miasto Trogir;

 • Katedra Świętego Jakuba w Szybeniku;

 • Równina Starogradsko polje na Hvarze;

 • Średniowieczne cmentarze z kamieniami nagrobnymi;

 • Fortyfikacje weneckie z XVI–XVII wieku;

 • Pradawne i pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy.

Niektóre z wymienionych atrakcji zostały uwzględnione w rankingu 10 najciekawszych miejsc Chorwacji, a inne nie. Jeśli interesuje Cię poznanie jak największej liczby zabytków i pięknych krajobrazów tego pięknego kraju, powinieneś zobaczyć wszystkie obiekty i obszary w Chorwacji wpisane na listę UNESCO na własne oczy.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Chorwacji wybrać?

Chorwacja należy do Unii Europejskiej, dlatego obywatelom Polski przebywającym na jej terenie przysługuje darmowa opieka medyczna na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Po okazaniu EKUZ możesz tam bezpłatnie skorzystać ze świadczeń gwarantowanych w ramach publicznej służby zdrowia. Pamiętaj jednak, że zakres ochrony zapewnianej przez kartę różni się od tej obowiązującej w Polsce.

W chorwackich placówkach jako pacjent masz obowiązek pokryć koszt całości lub części niektórych usług medycznych, na przykład wizyt u lekarza pierwszego kontaktu, leczenia specjalistycznego i szpitalnego czy wizyt u stomatologa.
Jeśli podczas pobytu w Chorwacji z powodu choroby lub wypadku musisz skorzystać z pomocy medycznej nierefundowanej przez EKUZ, czekają Cię spore wydatki. Możesz ich jednak uniknąć, wykupując wcześniej odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Wypowiedź eksperta

Suma ubezpieczenia polisy podróżnej na wyjazd do krajów należących do Unii Europejskiej powinna wynosić co najmniej 20 000 euro. W przypadku osób przewlekle chorych i starszych zaleca się podnieść tę kwotę do co najmniej 40 000 euro. Ważne, aby ubezpieczenie turystyczne obejmowało koszty leczenia, hospitalizację i transport medyczny oraz NNW.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Zakres ochrony gwarantowanej w ramach polisy podróżnej warto dopasować do specyfiki wyjazdu. Jeśli planujesz wypad typowo rekreacyjny, polegający na wylegiwaniu się na plaży i zwiedzaniu atrakcji turystycznych, prawdopodobnie wystarczy Ci standardowy pakiet ubezpieczeniowy. Gdy jednak w trakcie wyjazdu planujesz jakieś aktywności, rozważ rozszerzenie podstawowej polisy o idealne dla amatorów ubezpieczenie dla aktywnych (o ile dyscypliny, które zamierzasz uprawiać są uwzględnione w jego zakresie) lub, przeznaczone dla bardziej zaawansowanych sportowców, ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka.

Uwaga!

Ważne! Spis czynności objętych ubezpieczeniem dla aktywnych i dyscyplin rozumianych jako sporty wysokiego ryzyka znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

Koszt ubezpieczenia turystycznego do Chorwacji zmienia się w zależności od zakresu ochrony i wysokości sum gwarantowanych polisy. Duże znaczenie dla ceny składki mają też długość pobytu oraz stan zdrowia ubezpieczonego. Osoby przewlekle chore muszą poinformować firmę ubezpieczeniową o swoich schorzeniach, a to z kolei może przełożyć się na wyższy koszt polisy.

Podsumowanie

 1. Na terenie Chorwacji znajduje się wiele wartych odwiedzenia atrakcji przyrodniczych i zabytków architektonicznych. Wspaniałe widoki gwarantowane!

 2. Zdaniem wielu najpiękniejszym parkiem narodowym Chorwacji jest PN Jeziora Plitwickie.

 3. Do ciekawych miejsc w Chorwacji, które warto odwiedzić zaliczają się również PN Krka, PN Mljet, PN Paklenica oraz wyspa Hvar.

 4. Do najpiękniejszych miejscowości Chorwacji zaliczają się miasto Dubrownik, Trogir, Split i Zagrzeb.

 5. Do najciekawszych atrakcji Chorwacji wpisanych na listę UNESCO należą: PN Jezior Plitwickich, Pałac Dioklecjana, Katedra Św. Jakuba w Szybeniku i Zespół miejski w Dubrowniku.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Gdzie do Chorwacji na pierwszy raz?

  Osoby planujące pobyt w Chorwacji jako punkt docelowy często wybierają bardzo popularny Dubrownik, zachwycający starówką z imponującymi murami obronnymi. Ciekawych miejsc i pięknych widoków nie brakuje również w Splicie, Zagrzebiu i na wyspie Hvar. Warto odwiedzić też PN Plitvice i PN Krka.

 2. Co jest fajnego w Chorwacji?

  Chorwacja słynie z malowniczych plaż na wybrzeżu Adriatyku i historycznych miast. Trzeba jednak wiedzieć, że ten nadmorski kraj, oprócz najbardziej popularnych kurortów, oferuje również przepyszne lokalne potrawy, owoce morza, zjawiskowe parki narodowe, a także wiele atrakcji kulturalnych.

 3. Na co trzeba uważać w Chorwacji?

  W Chorwacji raczej nie są powszechne napady rabunkowe czy kradzieże. Podróżując po rejonach transgranicznych w pobliżu Serbii, Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny, należy jednak uważać na pozostałości min i niewypałów. Ponadto przy wyborze ofert imprez sportowych (nurkowanie, rafting), warto zachować szczególną ostrożność, bo wedle chorwackiego prawa organizatorzy takich eventów nie muszą mieć jakichkolwiek kwalifikacji. Ponadto przy planowaniu wycieczek trzeba wziąć pod uwagę, że w lasach znajduje się całkiem spora liczba kleszczy, a w morzu często pływają meduzy. W górskich i rzadko uczęszczanych rejonach można spotkać jadowitą żmiję nosorogą i żmiję zygzakowatą.

 4. Gdzie jest najtaniej w Chorwacji?

  Trudno jednoznacznie określić najtańsze regiony Chorwacji. Chcąc uniknąć wysokich cen, należy wybierać miejscowości ulokowane z dala od największych miast i popularnych wysp. Na najwyższe stawki za noclegi i jedzenie skarżą się zwłaszcza turyści odwiedzający okolice Splitu i Dubrownika. Ponadto w celu zmniejszenia kosztów warto odwiedzić Chorwację poza głównym sezonem, na przykład w maju lub we wrześniu.

 5. Gdzie jest najpiękniej w Chorwacji?

  Trudno jednoznacznie wskazać najpiękniejsze miejsca w Chorwacji, bo na każdym kroku spotyka się tam niesamowite krajobrazy i zachowane w doskonałym stanie zabytki. Za najlepszy chorwacki kurort wiele osób uznaje miasto Makarska ulokowane u podnóża masywu górskiego Biokovo. Nieco mniejszą popularnością cieszy się równie piękne miasto Korcula położone na wyspie w południowej części Dalmacji. Warto odwiedzić też wyspę Krk, na którą wiedzie długi na niemal 1,5 kilometra most.

 6. Jakie miasto na Riwierze Makarskiej wybrać?

  Pięknymi widokami na Morze Adriatyckie i malowniczymi plażami możesz cieszyć się w miejscowościach: Makarska, Baška Voda, Brela i Tučepi.

 7. Gdzie najlepiej na Istrię?

  Do największych atrakcji turystycznych na Półwyspie Istria należy miasto Rovinj. Miejscowość ta jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w północno-zachodniej Chorwacji. W mieście Rovinj znajdziesz urokliwe pastelowe zabudowania ulokowane wokół portu rybackiego i kościoła na wzgórzu oraz piękne plaże.