Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Samochodem dotrzesz tam nawet w 10 godzin. Koszt wyjazdu (tankowanie pojazdu oraz zakup winiet) waha się od 800 zł do ponad 1 500 zł, w zależności od wybranej trasy. Planujesz podróż samochodem nad Adriatyk? Sprawdziliśmy czas i długość dojazdu, a także cenę paliwa i opłat drogowych w trzech wariantach tras najczęściej wybieranych przez kierowców.

Podróż samochodem do Chorwacji łączy w sobie niezależność, komfort i możliwość odkrywania nowych miejsc według własnego harmonogramu.
Jak zatem dojechać z Polski do Chorwacji? Wybór odpowiedniej trasy to decyzja, która wpłynie nie tylko na czas podróży, ale także ma kluczowe znaczenie dla naszego urlopowego budżetu.

Ponieważ planowanie podróży do Chorwacji własnym samochodem może być skomplikowane, zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze i pomocne informacje.
Znajdziesz tu propozycje wyboru trasy, koszty przejazdu i wysokość opłat drogowych, o których należy pamiętać, a także wskazówki dotyczące wyboru ubezpieczenia turystycznego.

Dlaczego warto jechać do Chorwacji samochodem? 

Podróż samochodem do Chorwacji to nie tylko dojazd do miejsca docelowego, ale także możliwość odkrywania pięknych miejsc i wspaniałych zabytków na trasie. Wybór własnego samochodu jako środka transportu daje swobodę w planowaniu, jaką drogą dotrzemy do Chorwacji, a koszt paliwa i przejazdu autostradami oraz drogami szybkiego ruchu jest często niższy niż cena biletów lotniczych na tej trasie
Loty do Chorwacji zaczynają się od około 700-800 zł w dwie strony od osoby. Podróż samochodem do Chorwacji tam i z powrotem to koszt około 2 000 zł. W przypadku kilkuosobowej rodziny to bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Ponadto, także na miejscu unikniesz wydatków na wynajem samochodu, co może być konieczne w przypadku lotu.

Podróżując samochodem do Chorwacji, masz pełną swobodę w wyborze trasy, przerw na odpoczynek czy zwiedzanie. Możesz dostosować plan podróży według swoich upodobań i zatrzymać się w miejscach, które Cię najbardziej interesują. Niektóre trasy w trakcie drogi do Chorwacji prowadzą przez góry, wybrzeże, a nawet malownicze wioski, co czyni samą podróż niezapomnianym przeżyciem. Możesz także zatrzymać się w trakcie jazdy, np. w Austrii, Słowenii czy na Węgrzech.

Podróż własnym samochodem pozwala również na zabranie ze sobą większej ilości bagażu, co może być korzystne zwłaszcza, jeśli planujesz dłuższy pobyt i potrzebujesz więcej rzeczy na wyposażenie. To dobre rozwiązanie w przypadku rodzinnych wyjazdów z dziećmi.

Wakacje w Chorwacji samochodem – dokąd można pojechać?

Wśród turystów z Polski szczególnie popularne są okolice Spilitu, Dubrownik, Makarska czy Półwysep Istria. Często Polacy zatrzymują się także na jednej z dwóch wysp - Hvar lub Brac. Każdy z tych rejonów zapewnia dostęp do krystalicznego morza, doskonałą infrastrukturę turystyczną oraz szereg atrakcji dla całych rodzin. Opiszemy po krótki kilka z tych miejsc:

 • Dubrownik - to jedno z najpiękniejszych i najbardziej znanych miast w Chorwacji, nazywane nawet  "Perłą Adriatyku". Jego starówka jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To miejsce pełne zabytków, pięknych kamiennych uliczek, murów obronnych i wspaniałych widoków na Adriatyk.

 • Split - to miasto to jest wyjątkowe ze względu na to, że jego starówka rozwijała się wokół pałacu cesarza Dioklecjana, który stanowi główną atrakcję. Split oferuje również piękne plaże, klimatyczną promenadę i wiele restauracji i kawiarni.

 • Zadar - to miasto łączące w sobie historię i nowoczesność. Jest znane z dwóch unikatowych instalacji architektonicznych - Morskich Organów oraz Pozdrowienia Słońca, kóre zachwycają turystów. Dodatkowo warto odwiedzić starówkę, która kryje wiele historycznych skarbów.

 • Pula - miasto słynące z dobrze zachowanego rzymskiego amfiteatru, który jest jednym z największych i najlepiej zachowanych na świecie. Pula ma również piękne plaże i oferuje wiele atrakcji związanych z historią i kulturą.

 • Jeziora Plitwickie - to jedno z najbardziej znanych i pięknych miejsc przyrodniczych w Chorwacji. Park Narodowy Jeziora Plitwickie składa się z dziewiętnastu jezior połączonych kaskadami i wodospadami. To raj dla miłośników natury, turystyki pieszej i fotografów.

 • Hvar - jest to jedna z najpiękniejszych wysp chorwackich, znana ze swojego śródziemnomorskiego klimatu, pięknych plaż, winnic i malowniczych miasteczek.

 • Rovinj - to urocze miasto położone na wybrzeżu Adriatyku, które zachwyca swoim malowniczym portem, kamiennymi uliczkami, kolorowymi domkami i romantyczną atmosferą.

 • Trogir - to niewielkie miasto z piękną starówką, znaną jako "Miasto Muzeum". To miejsce, gdzie można poczuć klimat dawnych czasów, spacerując wąskimi uliczkami wśród zabytkowych budynków.

 • Park Narodowy Krka, który zachwyca swoimi wodospadami (Skradinski Buk) i czystymi rzekami.

 • Velebit: najdłuższe pasmo górskie w Chorwacji, oferujące niesamowite widoki i szlaki turystyczne dla miłośników górskich wędrówek.

Ile kosztuje paliwo na podróż do Chorwacji samochodem?

W 2024 roku ceny paliwa w Chorwacji są nadal zbliżone do tych na polskich stacjach benzynowych.

Zalitr benzyny Pb95 trzeba zapłacić 1,54 euro, a za olej napędowy (ON) 1,59 euro(stan na 1 kwietnia 2024).
Aby oszczędzić, warto uwzględnić ceny paliwa w krajach tranzytowych i zaplanować trasę tak, aby uniknąć tankowania w najdroższych miejscach, czyli w Austrii, gdzie Pb95 kosztuje 1,62 euro, a ON 1,66 euro i uzupełniać paliwo tam, gdzie ceny są najniższe – Słowenia: Pb95 1,50 euro, a ON 1,51 euro.

Uwaga!

Ceny paliwa na stacjach dynamicznie się zmieniają, warto więc sprawdzić ich aktualność na kilka dni przed wyjazdem.

Ile kosztują winiety na trasie do Chorwacji?

Koszt winiet na trasie do Chorwacji zależy od wybranej drogi i kraju, przez który prowadzi trasa. Przykładowo koszt winiet na trasie do Chorwacji przez Czechy, Austrię i Słowenię może być ponad dwukrotnie wyższy niż na trasie przez Słowację i Węgry.

Dokładny koszt winiet można sprawdzić za pomocą kalkulatorów dostępnych online np. winiety-online.pl.

Przykładowe ceny winiet na 10 dni:

 • Czechy: 310 CZK,

 • Słowacja: 12 euro,

 • Austria: 11,50 euro,

 • Węgry: 3200 HUF,

 • Słowenia: 16 euro (winieta na 7 dni).

Uwaga!

Ważne! Na terytorium Republiki Czeskiej obowiązują wyłącznie winiety elektroniczne. W Chorwacji winiety nie obowiązują, a opłaty za przejazd autostradą pobierane są na bramkach i ich wysokość zależy od ilości przejechanych kilometrów (średnio ok. 30 zł/100 km).

W Chorwacji należy doliczyć też koszty na przejazd autostradami oraz drogami szybkiego ruchu zależy od odcinka trasy (przed wyjazdem warto sprawdzić ich pełną listę, by wiedzieć ile zapłaci się za przejazd autostradą), a także kategorii pojazdu

Dlaczego warto wykupić winiety online przed wyruszeniem w trasę?

Bezpieczeństwo, oszczędność i wygoda to kluczowe powody dla wyboru zakupu winiety online. Unikamy poszukiwaniami punktów sprzedaży na trasie i od początku podróży mamy pełną kontrolę nad kosztami.

Uwaga!

Kupując winietę na przejazd autostradą w Austrii, trzeba wiedzieć, że przy zakupie online przez osobę prywatną elektroniczna winieta 2-miesięczna oraz roczna są ważne dopiero od 18 dnia od zakupu. Tylko winiety 1-dniowe oraz 10-dniowe są ważne od razu.

Jaką trasę wybrać do Chorwacji samochodem?

Mieszkańcy północno-zachodniej Polski często podróżują do Chorwacji przez Niemcy, Austrię i Słowenię. Takie zaplanowanie trasy umożliwia szybkie ominięcie polskich dróg, a następnie poruszanie się dobrze przygotowanymi autostradami, które u naszych zachodnich sąsiadów są bezpłatne.

Jednak większość turystów wybiera inne trasy. Obejmują one w różnych konfiguracjach, przejazd przez Austrię, Czechy, Słowację, Słowenię lub Węgry. Poniżej podpowiadamy, jak dojechać samochodem do Chorwacji, przeanalizowaliśmy czas dojazdu oraz koszt zakupu benzyny w 3 najpopularniejszych wśród polskich kierowców wariantach.

Odpowiedź na pytanie jak dojechać samochodem do Chorwacji nie jest prosta. Rozważając różne opcje tras, warto zastanowić się nad naszymi priorytetami – czy jest to czas, a może miejsca, jakie chcemy zobaczyć po drodze, czy może to ile kosztuje podróż samochodem? 

Wariant 1: Najdłuższa trasa do Chorwacji z Polski

Trasaprzez Czechy, Austrię i Słowenię, do pokonania jest prawie 750 km, co zajmie (nie wliczając postojów) ponad 9 godzin.

Większość drogi prowadzi autostradami i obwodnicami, trasa jest zatem komfortowa. Minusem jest konieczność wykupu winiet na przejazd przez wszystkie państwa tranzytowe, co łącznie będzie kosztem prawie 200 zł.

 • Najlepsze miejsca na postój techniczny: MOL, Vyškov, Czechy; Shell, Maierhöfen, Austria; MOL, Maribor, Słowenia; INA, Jakovlje, Chorwacja
 • Najpiękniejsze miejsca: Brno, Wiedeń, Maribor oraz piękne widoki Alp

Wariant 2: Najkrótsza trasa do Chorwacji z Polski

Jedna z najkrótszych tras do Chorwacji prowadzi przez Czechy, Słowację i Węgry, do pokonania jest około 650 km, a czas podróży powinien zająć nie więcej niż 8 godzin (sam czas jazdy bez przerw na postój czy tankowanie).

W tym wariancie podróży oszczędzamy nie tylko kilometry, ale także obniżamy koszt przejazdu autostradami, ponieważ omijamy najdroższą pod tym względem Słowenię.

 • Najlepsze miejsca na postój techniczny: Shell lub OMV, Bratysława, Słowacja; Stacja MOL lub OMV, Szombathely, Węgry; INA, Ljubešćica, Chorwacja
 • Najpiękniejsze miejsca: Bratysława, Zamek Nádasdy, Varaždin

Wariant 3: Najtańsza trasa do Chorwacji z Polski

Trzecia trasa przebiega przez Słowację i Węgry, do pokonania jest około 680 km, a czas podróży powinien zająć około 9 godzin.

Proponowana trasa jest budżetowa zarówno jeżeli chodzi o koszty paliwa, jak i wydatki na przejazd drogami płatnymi. Dodatkowym jej atutem jest możliwość zaplanowania po drodze przystanku nad jeziorem Balaton.

 • Najlepsze miejsca na postój techniczny: OMW Budapeszt, Węgry; MOL, Balatonlelle, Węgry; INA, Ljubescica, Chorwacja
 • Najpiękniejsze miejsca: Park Narodowy Niżne Tatry, Budapeszt, Balaton

Wariant 4: Trasa do Chorwacji przez Cieszyn – Brno – Wiedeń – Maribor – Macelj

W tym wariancie kierowcy podróż rozpoczynają w Cieszynie, przejeżdżając przez Czechy w kierunku Ołomuńca i Brna. Następnie poruszają się przez Austrię, mijając Wiedeń i Graz. Po wjeździe do Słowenii, trasa przebiega przez Maribor aż do przejścia w Macelj. W tej opcji turyści pokonują dystans niemal 620 km w czasie około 7 godzin. Po przekroczeniu granicy, w zależności od miejsca dojazdu, długość jazdy zwiększa się do:

 • Dojazd do Istrii (punkt końcowy Rovinj) – prawie 920 km i około 10 godzin. Szacowany koszt: około 700- 1000 zł.

 • Dojazd do Splitu – prawie 1080 km w czasie 11-12 godzin. Szacowany koszt: około 800-1 200 zł.

 • Dojazd do Makarskiej – prawie 1135 km w około 11,5 godziny. Szacowany koszt: około 800-1 300 zł.

Wariant 5: Trasa do Chorwacji przez Bardejów/Barwinek –– Koszyce – Budapeszt – Gorican

Ten wariant najczęściej wybierają kierowcy, którzy chcą ominąć Słowenię, gdzie są najdroższe winiety. Podróż rozpoczyna się na Słowacji, przebiega przez Bardejów/Barwinek, Presov i Koszyce. Następnie wjeżdżamy do Węgier w kierunku Budapesztu, aż do miejscowości Gorican w Chorwacji. Łącznie pokonujemy dystans około 600 km w czasie 6,5 godziny. Po przekroczeniu granicy, w zależności od miejsca dojazdu, długość trasy wydłuża się do:

 • Dojazd do Istrii (punkt końcowy Rovinj) – około 950 km w czasie 10-11 godzin. Szacowany koszt: około 700 - 1 000 zł.

 • Dojazd do Splitu – około 1110 km w czasie 12-13 godzin. Szacowany koszt: około 800 - 1 200 zł.

 • Dojazd do Makarskiej – prawie 1165 km w około 12,5-13,5 godziny. Szacowany koszt: około 800 - 1 400 zł.

Wariant 6: Trasa do Chorwacji przez Cieszyn – Zlín – Bratysława – Rajka – Csorna – Redics – Lendava- Mursko Sredisce

W tym wariancie podróż rozpoczyna się od przekroczenia czeskiej granicy w Cieszynie. Następnie przebiega przez Zlín oraz Słowację w kierunku Bratysławy. W kolejnym etapie przejeżdżamy przez Węgry, mijając miejscowości Rajka, Csorna i Redics, a także Lendavę w Słowenii. Terytorium Chorwacji przekraczamy w Mursko Sredisce. W tej opcji turyści pokonują dystans prawie 520 km w około 6 godzin. W zależności od miejsca dojazdu, długość trasy wydłuża się do

 • Dojazd do Istrii (punkt końcowy Rovinj) – około 900 km w czasie 10-11 godzin. Szacowany koszt: około 600 - 900 zł.

 • Dojazd do Splitu – około 1030 km w czasie 11-12 godzin. Szacowany koszt: około 700 - 1 000 zł.

 • Dojazd do Makarskiej – prawie 1085 km w około 11,5-12,5 godziny. Szacowany koszt: około 800 - 1 100 zł w obie strony.

​Jak przygotować się do podróży samochodem do Chorwacji?

Najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać, wybierając się do Chorwacji samochodem:

 • stan techniczny samochodu – obowiązkowo sprawdź i przygotuj u mechanika swoje auto,

 • dokumenty – upewnij się, że masz ważny paszport lub dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu (z ważnym przeglądem technicznym) oraz ubezpieczenie OC,

 • wybór trasy, która będzie najbardziej efektywna i dostosowana do naszego tempa podróży i preferencji,

 • opłaty drogowe – sprawdź jakie opłaty obowiązują w poszczególnych krajach tranzytowych i wykup odpowiednie winiety,

 • obowiązkowe wyposażenie samochodu – kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, apteczka, zapasowe żarówki oraz gaśnica i linka holownicza,

 • ubezpieczenie turystyczne – pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego, rozważ także zakup tzw. krótkoterminowego ubezpieczenia Assistance samochodu.

Trasa do Chorwacji elektrykiem – jak się przygotować?

Posiadacze samochodów elektrycznych doskonalone zdają sobie sprawę, że każda dłuższa wyprawa jest dużym wyzwaniem, a kluczowe znaczenie przy planowaniu takiej podróży ma wybór trasy uwzględniający lokalizację dostępnych stacji ładowania, z których można skorzystać po drodze. Przy standardowym zasięgu elektryków (200-300 km) na trasie Polska-Chorwacja będą to minimum dwa punkty w jedną stronę. Do lokalizacji stacji ładowania wzdłuż planowanej trasy najwygodniej skorzystać z aplikacji takich jak PlugShare lub ChargePoint.

Uwaga!

W przypadku podróży przez terytorium Republiki Czeskiej samochodem elektrycznym jest on zwolniony z opłat za przejazd autostradami

Przepisy drogowe w Chorwacji

 1. Pasy bezpieczeństwa: podróżujący samochodem muszą zapiąć pasy bezpieczeństwa zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu.

 2. Ograniczenia prędkości: na terenie zabudowanym prędkość jest ograniczona do 50 km/h, na autostradach do 130 km/h, na drogach ekspresowych do 110 km/h, a na pozostałych drogach do 90 km/h.

 3. Alkohol: maksymalna dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.

 4. Światła mijania: muszą być włączone od października do marca, a w pozostałych miesiącach ich użycie zależy od warunków i widoczności na drodze.

 5. Kamizelka odblaskowa: opuszczając pojazdu na terenie niezabudowanym, obowiązkowo należy założyć kamizelkę odblaskową.

 6. Telefon: w trakcie jazdy można korzystać jedynie z systemu głośnomówiącego.

Wypowiedź eksperta

Za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego grożą wysokie mandaty!
Za wykroczenia popełnione pod wpływem alkoholu możesz zostać ukarany dużym mandatem, odebraniem prawa jazdy oraz pozbawieniem wolności.

Mandaty można opłacić na miejscu popełnienia wykroczenia lub na najbliższej poczcie. Jeśli nie będziesz mógł zapłacić kary, policjant ma prawo zatrzymać paszport i dokumenty pojazdu - do czasu uregulowania należności. Kierowcę, który uczestniczył w kolizji drogowej, policja może skierować do sądu do spraw wykroczeń. Rozprawa najczęściej odbywa się tego samego lub następnego dnia. Jeśli masz wątpliwości co do rzetelności policji, możesz zażądać postępowania sądowego w sądzie ds. wykroczeń (po chorwacku: prekršajni sud).

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wakacje w Chorwacji autem?

Podczas pobytu na Bałkanach najmniejszym obciążeniem domowego budżetu będzie ubezpieczenie turystyczne. Koniecznie zabierz je ze sobą, ponieważ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), refunduje jedynie podstawowe świadczenia medyczne. W efekcie może okazać się niewystarczająca.

Wypowiedź eksperta

Korzystając z EKUZ za granicą pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z przepisów państwa pobytu na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, również poniesiesz takie koszty.
pacjent.gov.pl

W przypadku wyjazdu do Chorwacji w celu wypoczynku lub zwiedzania, polisę z optymalnym zakresem ochrony kupisz już od około 5 zł dziennie dla osoby dorosłej. Z kolei cena tego samego pakietu dla pary wypoczywającej 7 dni wyniesie 64 zł.

Sprawdź, ile kosztują wakacje w Chorwacji w naszym poradniku.

Najważniejszym elementem polisy turystycznej są koszty leczenia, których suma gwarantowana podczas wakacji w Chorwacji powinna wynosić co najmniej 30 000 euro. W przeciwieństwie do EKUZ, polisa zapewnia turyście dodatkową ochronę. 

Tygodniowe wakacje w Chorwacji dla 2 osób
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Signal Iduna
Koszty leczenia
20 000 eur
Ratownictwo
7 000 eur
Bagaż
-
42,56 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
58,80 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
300 eur
59,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 3 000 eurzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
91,12 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
128,24 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Tygodniowe wakacje w Chorwacji dla 2 osób
Signal Iduna
42,56 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
20 000 eur
Ratownictwo
7 000 eur
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 15 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Uniqa
58,80 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
59,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
300 eur
Dodatkowo: NNW: 3 000 eurzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
91,12 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
128,24 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Optymalne pakiety oprócz opieki medycznej, posiadają ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z życiu prywatnym (OC), następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), czy bagażu. Ponadto możesz rozszerzyć ochronę o tzw. klauzulę alkoholową – taka opcja jest dostępna w kalkulatorzerankomat.pl.

Ubezpieczenie turystyczne warto dopasować pod kątem swoich potrzeb i charakteru wakacji. Podstawowa ochrona wystarczy osobom które planują tylko zwiedzać i plażować. Ci, którzy chcą uprawiać sporty uznawane za ekstremalne lub wysokiego ryzyka, np. nurkowanie czy surfing muszą posiadać dodatkowe rozszerzenie. Za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych można ubezpieczenie dostosować do siebie, bez względu na to co planuje się robić w czasie wakacji w Chorwacji.

Patrycja Pałka, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznychPatrycja Pałka, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznych

Niektórzy ubezpieczyciele oferują również ubezpieczenie samochodu na czas podróży, tzw. Assistance krótkoterminowe. W ramach takiej ochrony możesz liczyć na pomoc w razie awarii, kolizji czy wypadku, holowanie pojazdu, zakwaterowanie na czas naprawy czy auto zastępcze. W naszym kalkulatorze porównasz różne oferty dla Twojego samochodu.

Co warto wiedzieć?

 1. Wybór optymalnej trasy własnym autem do Chorwacji powinien uwzględniać: koszt paliwa, ceny winiet oraz przewidywany czas podróży, a także miejsca, które planujemy zobaczyć po drodze.

 2. Podczas podróży należy być świadomym obowiązujących w Chorwacji oraz w poszczególnych krajach tranzytowych przepisów drogowych (w szczególności limitów prędkości).

 3. Planując przejazd autostradami, należy zakupić (najlepiej online) odpowiednie winiety, aby uniknąć ewentualnych kar i opóźnień w podróży.

 4. Całkowity koszt podróży do Chorwacji samochodem obejmuje nie tylko paliwo i opłaty drogowe, ale także ewentualne koszty noclegów i wyżywienia, jeżeli planujemy postój trasie.

 5. Przed wyjazdem należy upewnić się, że posiadamy ważną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz ubezpieczenie turystyczne.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy podróż do Chorwacji samochodem jest tańsza niż samolotem?

  Tak, jeśli mówimy o sezonie wysokim. W przypadku podróży poza sezonem można znaleźć bilety w okolicach kilkuset złotych w obie strony.

 2. Ile trwa podróż z Polski do Chorwacji?

  To zależy od wybranego wariantu trasy oraz planowanych postojów. Zwykle podróż z Polski do Chorwacji zajmuje około 10 godzin (od momentu przekroczenia granicy).

 3. Gdzie po raz pierwszy jechać do Chorwacji?

  Jeśli planujesz pierwszą podróż do Chorwacji, warto rozważyć odwiedzenie popularnych i dobrze znanych miejsc, które oferują różnorodne atrakcje i są łatwo dostępne dla turystów. Dojazd do znanych kurortów nie jest skomplikowany, a zaplanowanie trasy nie zajmie wiele czasu.

 4. Czy polskie OC jest honorowane w Chorwacji?

  Tak, należy je posiadać wraz z ważnym prawem jazdy, dowodem rejestracyjnym pojazdu i aktualnym przeglądem technicznym.

 5. Czy polskie prawo jazdy jest honorowane w Chorwacji?

  Tak, można jeździć na terenie Chorwacji na podstawie polskiego dokumentu.

 6. Ile kosztuje przejazd autostradami z Polski do Chorwacji?

  Koszt przejazdu autostradami z Polski do Chorwacji może znacznie się różnić w zależności od trasy, którą wybierzesz, ilości zużytego paliwa, opłat za autostrady oraz ewentualnych opłat za przejazd tunelami lub mostami. Zwykle na opłaty drogowe należy przygotować około 200 zł.

 7. Ile trwa najkrótsza trasa z Polski do Chorwacji?

  Najkrótsza trasa prowadząca z Polski przez terytorium Republiki Czeskiej, Słowację i Węgry liczy około 650 km w jedną stronę.

 8. Czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wystarczająca podczas podróży do Chorwacji?

  Nie, ponieważ EKUZ zapewnia jedynie dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej. Tylko ubezpieczenie turystyczne daje pełną ochronę w przypadku problemów zdrowotnych.

 9. Jakie piękne miejsca i zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO można zobaczyć w Chorwacji?

  Najbardziej popularne to: Park Narodowy Jezior Plitwickich, historyczne centrum Splitu, Stare Miasto w Dubrowniku i zabytkowe miasto Trogir.