Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków wakcyjnych Polaków. Samochodem można do niej dotrzeć już w 10 godzin. Koszt podróży (tankowanie pojazdu oraz zakup winiet) waha się od 700 zł do ponad 1 500 zł, w zależności od wybranej trasy. 

Chorwacja to najpopularniejszy kierunek wakacyjny klientów ubezpieczających się na rankomat.pl. W 2021 roku 25% ubezpieczonych osób wskazało ten kraj jako cel wyjazdu. Często podróżują oni własnym samochodem. W takim przypadku do wakacyjnych wydatków muszą zaliczyć koszty zakupu benzyny i winiet.

Aby ułatwić podróżowanie, rozbiliśmy czas i długość dojazdu, a także cenę paliwa i opłat drogowych w trzech wariantach tras najczęściej wybieranych przez kierowców, na czynniki pierwsze.

Wakacje w Chorwacji samochodem – dokąd można pojechać?

Wśród turystów z Polski szczególnie popularne są okolice Spilitu, Dubrownik, Makarska czy Półwysep Istria. Często Polacy zatrzymują się także na jednej z dwóch wysp - Hvar lub Brac. Każdy z tych rejonów zapewnia dostęp do krystalicznego morza, doskonałą infrastrukturę turystyczną oraz szereg atrakcji dla całych rodzin.

Wybierając się do Chorwacji samochodem, warto po drodze odwiedzić inne miejsca tego kraju, jak choćby:

 • Jeziora Plitwickie 
 • Park Narodowy Krk
 • Pałac Dioklecjana w Splicie
 • Rovinj 
 • Pula
 • Park Narodowy Paklenica 

Ile kosztuje paliwo na podróż do Chorwacji?

Litr benzyny Pb95 kosztuje w Chorwacji 6,71 zł, a ON 6,76 zł. Polscy kierowcy w zależności od przebiegu podróży, powinni również uwzględnić tankowanie. Najmniej zapłacą na Węgrzech (Pb95 – 5,97 zł, ON – 6,05 zł) oraz w Słowenii (Pb95 - 6,13 i ON – 6,58 zł). Nieco wyższe ceny ceny są w Austrii (Pb95 – 6,47 zł, ON – 6,43zł). Drożej jest w Czechach (Pb95 – 6,79 zł, ON – 6,51 zł) i na Słowacji (Pb95 – 6,76 zł, ON – 6,34 zł).

W zależności od wyboru trasy i spalania pojazdu, szacowana cena zakupu paliwa wyniesie około 1000-1500 zł w obie strony.

Ile kosztują winiety na trasie do Chorwacji?

Jadąc do Chorwacji samochodem, trzeba również pamiętać o opłatach drogowych. Najtańsze winiety są w Austrii (około 43 zł) i na Słowacji (około 45 zł). Drożej będzie w Czechach (około 58 zł) i w Słowenii (około 68 zł), a także na Węgrzech (około 63 zł). W zależności od wyboru trasy, szacowana cena ich zakupu wyniesie około 100-150 zł.

W Chorwacji koszt przejazdu autostradami oraz drogami szybkiego ruchu zależy od odcinka trasy (przed wyjazdem warto sprawdzić ich pełną listę), a także kategorii pojazdu. Średnio za przejechanie 100 km trzeba zapłacić niecałe 50 kun (około 29 zł).

Jaką trasę do Chorwacji wybrać?

Mieszkańcy północno-zachodniej Polski często podróżują do Chorwacji przez Niemcy, Austrię i Słowenię. To rozwiązanie umożliwia szybkie ominięcie polskich dróg, a następnie poruszanie się dobrze przygotowanymi autostradami, które u naszych zachodnich sąsiadów są bezpłatne.

Jednak większość turystów wybiera inne trasy. Obejmują one w różnych konfiguracjach, przejazd przez Austrię, Czechy, Słowację, Słowenię lub Węgry. Poniżej przeanalizowaliśmy czas dojazdu oraz koszt zakupu benzyny w 3 najpopularniejszych wśród polskich kierowców wariantach.

Wariant 1: Trasa Cieszyn – Brno – Wiedeń – Maribor – Macelj

W tym wariancie kierowcy podróż rozpoczynają w Cieszynie, przejeżdżając przez Czechy w kierunku Ołomuńca i Brna. Następnie poruszają się przez Austrię, mijając Wiedeń i Graz. Po wjeździe do Słowenii, trasa przebiega przez Maribor aż do przejścia w Macelj. W tej opcji turyści pokonują dystans niemal 620 km w czasie około 7 godzin. Po przekroczeniu granicy, w zależności od miejsca dojazdu, długość jazdy zwiększa się do:

 • Dojazd do Istrii (punkt końcowy Rovinj) – prawie 920 km i około 10 godzin. Szacowany koszt: około 700-1000 zł w obie strony.
 • Dojazd do Splitu – prawie 1080 km w czasie 11-12 godzin. Szacowany koszt: około 800-1200 zł w obie strony.
 • Dojazd do Makarskiej – prawie 1135 km w około 11,5 godziny. Szacowany koszt: około 900-1400 zł w obie strony.

Przykład:

Dwoje turystów podróżuje własnym samochodem z Cieszyna. Trasa przejazdu przebiega przez Czechy (Ołomuniec, Brno), Austrię (Wiedeń, Graz), Słowenię (Maribor), do przejścia w Macelj. Po przekroczeniu granicy, para udała się do Rovinj. Przejechali około 920 km w czasie 10 godzin. Za benzynę w obie strony (przy spalaniu 9 litrów na 100 km/h), zapłacili 1042 zł w obie strony. Cena zakupu winiet wyniosła 270 zł.

Wariant 2: Trasa Bardejów/Barwinek –– Koszyce – Budapeszt – Gorican

Ten wariant najczęściej wybierają kierowcy, którzy chcą ominąć Słowenię, gdzie są najdroższe winiety. Podróż rozpoczyna się na Słowacji, przebiega przez Bardejów/Barwinek, Presov i Koszyce. Następnie wjeżdżamy do Węgier w kierunku Budapesztu, aż do miejscowości Gorican w Chorwacji. Łącznie pokonujemy dystans około 600 km w czasie 6,5 godziny. Po przekroczeniu granicy, w zależności od miejsca dojazdu, długość trasy wydłuża się do:

 • Dojazd do Istrii (punkt końcowy Rovinj) – około 950 km w czasie 10-11 godzin. Szacowany koszt: około 700-1000zł.
 • Dojazd do Splitu – około 1110 km w czasie 12-13 godzin. Szacowany koszt: około 800-1200 zł w obie strony.
 • Dojazd do Makarskiej – prawie 1165 km w około 12,5-13,5 godziny. Szacowany koszt: około 900-1500 w obie strony.

Przykład:

Dwoje turystów rozpoczęło podróż przez Słowację (Bardejów/Barwinek, Presov, Koszyce), a następnie przez Węgry (Budapeszt), aż do granicy w Gorican. Po jej przekroczeniu udali się do Splitu. Po kilku dniach pobytu, zdecydowali się dojechać własnym samochodem do Makarskiej. Za benzynę w obie strony zapłacili około 1174 zł (przy spalaniu 8 litrów na 100 km/h). Ponadto cena zakupu winiet wyniosła 185 zł.

Wariant 3: Trasa Cieszyn – Zlín – Bratysława – Rajka – Csorna – Redics – Lendava- Mursko Sredisce

W tym wariancie podróż rozpoczyna się od przekroczenia czeskiej granicy w Cieszynie. Następnie przebiega przez Zlín oraz Słowację w kierunku Bratysławy. W kolejnym etapie przejeżdżamy przez Węgry, mijając miejscowości Rajka, Csorna i Redics, a także Lendavę w Słowenii. Terytorium Chorwacji przekraczamy w Mursko Sredisce. W tej opcji turyści pokonują dystans prawie 520 km w około 6 godzin. W zależności od miejsca dojazdu, długość trasy wydłuża się do

 • Dojazd do Istrii (punkt końcowy Rovinj) – około 900 km w czasie 10-11 godzin. Szacowany koszt: około 700-1000 zł w obie strony.
 • Dojazd do Splitu – około 1030 km w czasie 11-12 godzin. Szacowany koszt: około 800-1000 zł w obie strony.
 • Dojazd do Makarskiej – prawie 1085 km w około 11,5-12,5 godziny. Szacowany koszt: około 900-1200 zł w obie strony.

Przykład:

Rodzina trzyosobowa rozpoczęła podróż od granicy z Cieszynem, przez Zlin i Bratysławę, a następnie przez Węgry (Rajka, Csorna i Redics) i Słowenię aż do granicy w Mursko Sredisce. Po jej przekroczeniu udali się do Splitu. Za benzynę w obie strony zapłacili około 1168 zł (przy spalaniu 9 litrów na 100 km/h). Ponadto cena zakupu winiet wyniosła około 238 zł.

Trasy do Chorwacji

Jak przygotować się do podróży samochodem do Chorwacji?

Przede wszystkim należy zabrać niezbędne dokumenty - dowód osobisty lub paszport, unijny certyfikat COVID, a także prawo jazdy i dowód rejestracyjny samochodu wraz z ważnym przeglądem technicznym oraz aktualne ubezpieczenie OC.

Warto zadbać też o odpowiednie wyposażenie samochodu. W Chorwacji w pojeździe należy posiadać:

 • kamizelkę odblaskową,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • apteczkę,
 • komplet zapasowych żarówek.

W Chorwacji za nieprzestrzeganie przepisów grożą wysokie kary. Wśród najważniejszych zasad, do jakich muszą stosować się kierowcy można wymienić:

 • zakaz prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu (dla kierowców w wieku 16-24 lata oraz kierowców zawodowych, wykonujących pracę - 0,0 promila, dla pozostałych - 0,5 promila),

 • zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego, z wyjątkiem systemu głośnomówiącego,

 • obowiązek parkowania tylko w dozwolonych miejscach,

 • obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących,

 • nakaz jazdy zgodnie z dopuszczalnymi prędkościami na drogach publicznych, które wynoszą:

- na autostradach do 130 km/h,

- na drogach szybkiego ruchu do 110 km/h,

- na pozostałych drogach do 90 km/h,

- w miejscach zabudowanych do 50 km/h,

- dla pojazdów holujących drugi pojazd do 40 km/h.

 • zakaz jazdy brawurowej (pod wpływem substancji psychotropowych, w odwrotnym kierunku, wyprzedzając kolumnę pojazdów itp.).

Wakacje w Chorwacji a pandemia koronawirusa - na co trzeba uważać?

Chorwacja otworzyła swoje granice dla polskich obywateli. Przyjeżdżający nie muszą odbywać kwarantanny. Na terenie kraju - podobnie jak praktycznie na całym świecie - obowiązują zasady dystansu społecznego oraz reżim sanitarny. 

Na plażach może przebywać 15 osób na 100 m2, przed wejściem na plaże należy zdezyfenkwować dłonie. W każdej innej sytuacji wymagane jest zachowanie odległości 1,5 metra pomiędzy niespokrewnionymi osobami. 

Wakacje w Chorwacji a pandemia koronawirusa

Ile kosztuje polisa turystyczna na wakacje w Chorwacji?

Podczas pobytu na Bałkanach najmniejszym obciążeniem domowego budżetu będzie ubezpieczenie turystyczne. Warto je posiadać, ponieważ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), refunduje jedynie podstawowe świadczenia medyczne. W efekcie może okazać się niewystarczająca.

W przypadku wyjazdu do Chorwacji w celu wypoczynku lub zwiedzania, polisę z optymalnym zakresem ochrony można kupić już od 5 zł dziennie dla osoby dorosłej. Z kolei cena tego samego pakietu dla pary wypoczywającej 7 dni wyniesie 64 zł. Łatwo sprawdzić, ile kosztują wakacje w Chorwacji w naszym poradniku.

Najważniejszym elementem polisy turystycznej są koszty leczenia, których suma gwarantowana podczas wakacji w Chorwacji powinna wynosić co najmniej 30 000 euro. W przeciwieństwie do EKUZ, polisa zapewnia turyście dodatkową ochronę. 

UWAGA! Przed zakupem polisy koniecznie trzeba sprawdzić, czy ubezpieczyciel zapewnia ochronę w razie zachorowania na Covid-19. W naszym kalkulatorze przy każdej ofercie podajemy taką informację. 

Optymalne pakiety oprócz opieki medycznej, posiadają ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z życiu prywatnym (OC), następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), czy bagażu. Ponadto niektóre oferty za dopłatą, można rozszerzyć o tzw. klauzulę alkoholową – taka opcja jest dostępna w kalkulatorze rankomat.pl.

Jeśli podczas wakacyjnego wyjazdu turysta dozna urazu, który uniemożliwi mu powrót do kraju o własnych siłach, towarzystwo w ramach ubezpieczenia turystycznego sfinansuje transport do Polski. Ubezpieczyciel pokryje koszty do wysokości określonej w umowie. Na etapie zakupu polisy, warto więc zadbać o wysoką sumę ubezpieczenia. Tego rodzaju świadczenie nie jest natomiast refundowane przez EKUZ.

Rober Pelczar

Tygodniowe wakacje w Chorwacji dla 2 osób
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Wiener
Koszty leczenia
191 531 zł
Ratownictwo
38 306 zł
Bagaż
1 000 zł
31,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 119 707 złochrona COVID-19: zakres 3/7opóźnienie lotuzdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
156 348 zł
Ratownictwo
24 225 zł
Bagaż
1 453 zł
38,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 536 złochrona COVID-19: zakres 3/7sporty objęte ochroną: 10zdarzenia pod wpływem alkoholu
Signal Iduna
Koszty leczenia
191 531 zł
Ratownictwo
33 518 zł
Bagaż
1 000 zł
50,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złochrona COVID-19: zakres 3/7opóźnienie lotuzdarzenia pod wpływem alkoholu
Tygodniowe wakacje w Chorwacji dla 2 osób
Wiener
31,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
191 531 zł
Ratownictwo
38 306 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 119 707 złochrona COVID-19: zakres 3/7opóźnienie lotuzdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
38,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
156 348 zł
Ratownictwo
24 225 zł
Bagaż
1 453 zł
Dodatkowo: NNW: 14 536 złochrona COVID-19: zakres 3/7sporty objęte ochroną: 10zdarzenia pod wpływem alkoholu
Signal Iduna
50,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
191 531 zł
Ratownictwo
33 518 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złochrona COVID-19: zakres 3/7opóźnienie lotuzdarzenia pod wpływem alkoholu

Niektórzy ubezpieczyciele oferują również ubezpieczenie samochodu na czas podróży, tzw. Auto Assistance. W ramach takiej ochrony można liczyć na pomoc w razie awarii, kolizji czy wypadku, holowanie pojazdu, zakwaterowanie na czas naprawy czy auto zastępcze.

Co warto wiedzieć?

 1. Turyści podróżujący do Chorwacji samochodem muszą liczyć się z zakupem benzyny na trasie oraz winiet. 
 2. Do wyboru jest kilka wariantów trasy na Chorwację, np. przez Czechy, Słowację, Węgry czy Austrię.
 3. Koszt wyjazdu na Chorwację samochodem waha się od 600 zł do 1 050 zł w obie strony. 
 4. Przed wyjazdem trzeba zakupić również ubezpieczenie na czas wyjazdu - można je mieć już za około 5 zł dziennie. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy podróż do Chorwacji samochodem jest tańsza niż samolotem?

  Taj, jeśli mówimy o sezonie wysokim. W przypadku podróży poza sezonem można znaleźć bilety w okolicach kilkuset złotych w obie strony.

 2. Ile trwa podróż z Polski do Chorwacji?

  To zależy od wybranego wariantu trasy oraz planowanych postojów. Zwykle podróż z Polski do Chorwacji zajmuje około 10 godzin (od momentu przekroczenia granicy).

 3. Czy w samochodzie należy podróżować w maseczce?

  Nie ma takiego wymogu.

 4. Czy polskie OC jest honorowane w Chorwacji?

  Tak, należy je posiadać wraz z ważnym prawem jazdy, dowodem rejestracyjnym pojazdu i aktualnym przeglądem technicznym.

 5. Czy polskie prawo jazdy jest honorowane w Chorwacji?

  Tak, można jeździć na terenie Chorwacji na podstawie polskiego dokumentu.