Niemal 1 mln polskich turystów odwiedziło Chorwację w ubiegłym roku. Samochodem można do niej dotrzeć już w 10 godzin. Jak wybrać optymalną trasę i z jakim kosztami należy się liczyć?

Porównaj ceny

W 2017 roku najwięcej Polaków spędzających urlop za granicą wypoczywało w Chorwacji (19%) – wynika z danych Mondial Assistance. Często podróżują własnym samochodem. W takim przypadku do wakacyjnych wydatków muszą zaliczyć koszty zakupu benzyny i winiet. Aby ułatwić podróżowanie, rozbiliśmy czas i długość dojazdu, a także cenę paliwa i opłat drogowych w trzech wariantach tras najczęściej wybieranych przez kierowców, na czynniki pierwsze.

Oszacowanie kosztów zakupu benzyny i winiet to podstawa

Litr benzyny Pb95 kosztuje w Chorwacji 5,74 zł, a ON 5,47 zł. Polscy kierowcy w zależności od przebiegu podróży, powinni również uwzględnić tankowanie. Najtaniej zapłacą na Węgrzech (Pb95 – 5,32 zł, ON – 5,34 zł),w Czechach (Pb95 – 5,36 zł, ON – 5,44 zł) oraz w Austrii (Pb95 – 5,42 zł, ON – 5,34 zł). Nieco drożej w Słowenii (Pb95 – 5,73 zł, ON – 5,51 zł) i na Słowacji (Pb95 – 5,78 zł, ON – 5,24 zł). W zależności od wyboru trasy i spalania pojazdu, szacowana cena zakupu paliwa wyniesie około 600-1050 zł w obie strony.

Jadąc do Chorwacji samochodem, trzeba również pamiętać o opłatach drogowych. Najtańsze winiety są w Austrii i na Węgrzech (około 39 zł),a także na Słowacji (około 43 zł). Drożej będzie w Czechach (około 53 zł) i Słowenii (około 65 zł). W zależności od wyboru trasy, szacowana cena ich zakupu wyniesie około 100-150 zł.

W Chorwacji koszt przejazdu autostradami oraz drogami szybkiego ruchu zależy od odcinka trasy (przed wyjazdem warto sprawdzić ich pełną listę), a także kategorii pojazdu. Średnio za przejechanie 100 km trzeba zapłacić niecałe 50 kun (około 29 zł).

Polscy kierowcy zamiast Niemiec, częściej wybierają trasy przez kraje Europy Środkowo-Południowej

Mieszkańcy północno-zachodniej Polski często podróżują do Chorwacji przez Niemcy, Austrię i Słowenię. To rozwiązanie umożliwia szybkie ominięcie polskich dróg, a następnie poruszanie się dobrze przygotowanymi autostradami, które u naszych zachodnich sąsiadów są bezpłatne. Jednak większość turystów wybiera inne trasy. Obejmują one w różnych konfiguracjach, przejazd przez Austrię, Czechy, Słowację, Słowenię lub Węgry. Poniżej przeanalizowaliśmy czas dojazdu oraz koszt zakupu benzyny w 3 najpopularniejszych wśród polskich kierowców wariantach.

Wariant 1: Trasa Cieszyn – Brno – Wiedeń – Maribor – Macelj

W tym wariancie kierowcy podróż rozpoczynają w Cieszynie, przejeżdżając przez Czechy w kierunku Ołomuńca i Brna. Następnie poruszają się przez Austrię, mijając Wiedeń i Graz. Po wjeździe do Słowenii, trasa przebiega przez Maribor aż do przejścia w Macelj. W tej opcji turyści pokonują dystans niemal 620 km w czasie około 7 godzin. Po przekroczeniu granicy, w zależności od miejsca dojazdu, długość jazdy zwiększa się do:

  • Dojazd do Istrii (punkt końcowy Rovinj) – prawie 920 km i około 10 godzin. Szacowany koszt: około 600-800 zł w obie strony.
  • Dojazd do Splitu – prawie 1080 km w czasie 11-12 godzin. Szacowany koszt: około 700-950 zł w obie strony.
  • Dojazd do Makarskiej – prawie 1135 km w około 11,5 godziny. Szacowany koszt: około 750-1000 zł w obie strony.

Wariant 2: Trasa Bardejów/Barwinek –– Koszyce – Budapeszt – Gorican

Ten wariant najczęściej wybierają kierowcy, którzy chcą ominąć Słowenię, gdzie są najdroższe winiety. Podróż rozpoczyna się na Słowacji, przebiega przez Bardejów/Barwinek, Presov i Koszyce. Następnie wjeżdżamy do Węgier w kierunku Budapesztu, aż do miejscowości Gorican w Chorwacji. Łącznie pokonujemy dystans około 600 km w czasie 6,5 godziny. Po przekroczeniu granicy, w zależności od miejsca dojazdu, długość trasy wydłuża się do:

  • Dojazd do Istrii (punkt końcowy Rovinj) – około 950 km w czasie 10-11 godzin. Szacowany koszt: około 650-850 zł.
  • Dojazd do Splitu – około 1110 km w czasie 12-13 godzin. Szacowany koszt: około 730-980 zł w obie strony.
  • Dojazd do Makarskiej – prawie 1165 km w około 12,5-13,5 godziny. Szacowany koszt: około 770-1050 w obie strony.

Wariant 3: Trasa Cieszyn – Zlín – Bratysława – Rajka – Csorna – Redics – Lendava- Mursko Sredisce

W tym wariancie podróż rozpoczyna się od przekroczenia czeskiej granicy w Cieszynie. Następnie przebiega przez Zlín oraz Słowację w kierunku Bratysławy. W kolejnym etapie przejeżdżamy przez Węgry, mijając miejscowości Rajka, Csorna i Redics, a także Lendavę w Słowenii. Terytorium Chorwacji pokonujemy w Mursko Sredisce. W tej opcji turyści pokonują dystans prawie 520 km w około 6 godzin. W zależności od miejsca dojazdu, długość trasy wydłuża się do

  • Dojazd do Istrii (punkt końcowy Rovinj) – około 900 km w czasie 10-11 godzin. Szacowany koszt: około 600-800 zł w obie strony.
  • Dojazd do Splitu – około 1030 km w czasie 11-12 godzin. Szacowany koszt: około 670-900 zł w obie strony.
  • Dojazd do Makarskiej – prawie 1085 km w około 11,5-12,5 godziny. Szacowany koszt: około 720-950 zł w obie strony.

Polisa turystyczna najmniejszym wydatkiem podczas wakacji w Chorwacji

Podczas pobytu na Bałkanach najmniejszym obciążeniem domowego budżetu będzie ubezpieczenie turystyczne. Warto je posiadać, ponieważ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),refunduje jedynie podstawowe świadczenia medyczne. W efekcie może okazać się niewystarczająca. W przypadku wyjazdu do Chorwacji w celu wypoczynku lub zwiedzania, polisę z optymalnym zakresem ochrony można kupić już od 5 zł dziennie dla osoby dorosłej. Z kolei cena tego samego pakietu dla pary wypoczywającej 7 dni wyniesie 64 zł. Łatwo sprawdzić, ile kosztują wakacje w Chorwacji w naszym poradniku.

Najważniejszym elementem polisy turystycznej są koszty leczenia, których suma gwarantowana podczas wakacji w Chorwacji powinna wynosić co najmniej 30 000 euro. W przeciwieństwie do EKUZ, polisa zapewnia turyście dodatkową ochronę.

Optymalne pakiety oprócz opieki medycznej, posiadają ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z życiu prywatnym (OC),następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),czy bagażu. Ponadto niektóre oferty za dopłatą, można rozszerzyć o tzw. klauzulę alkoholową – taka opcja jest dostępna w kalkulatorze rankomat.pl.

Jeśli podczas wakacyjnego wyjazdu turysta dozna urazu, który uniemożliwi mu powrót do kraju o własnych siłach, towarzystwo w ramach ubezpieczenia turystycznego sfinansuje transport do Polski. Ubezpieczyciel pokryje koszty do wysokości określonej w umowie. Na etapie zakupu polisy, warto więc zadbać o wysoką sumę ubezpieczenia. Tego rodzaju świadczenie nie jest natomiast refundowane przez EKUZ - komentuje Robert Pelczar, ekspert ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl.

Podsumowanie:

Turyści podróżujący z Polski samochodem, którąś z najczęściej wybieranych tras do jednego z najpopularniejszych chorwackich kurortów, zapłacą za benzynę około 600-1050 w obie strony. Koszty wzrosną, gdy zamiast wypoczywać w jednym miejscu, zdecydują się zwiedzać autem Chorwację. Wówczas cena zakupu paliwa może wzrosnąć do około 1500-2000 zł. Do wydatków związanych z wyjazdem należy doliczyć zakup winiet w kwocie około 100-150 zł.

Przykład 1

Dwoje turystów podróżuje własnym samochodem z Cieszyna. Trasa przejazdu przebiega przez Czechy (Ołomuniec, Brno),Austrię (Wiedeń, Graz),Słowenię (Maribor),do przejścia w Macelj. Po przekroczeniu granicy, para udała się do Rovinj. Przejechali około 920 km w czasie 10 godzin. Za benzynę w obie strony (przy spalaniu 6 litrów na 100 km/h),zapłacili 600 zł w obie strony. Cena zakupu winiet wyniosła 157 zł.

Koszt podróży samochodem: 857 zł

Przykład 2

Dwoje turystów rozpoczęło podróż przez Słowację (Bardejów/Barwinek, Presov, Koszyce),a następnie przez Węgry (Budapeszt),aż do granicy w Gorican. Po jej przekroczeniu udali się do Splitu. Po kilku dniach pobytu, zdecydowali się dojechać własnym samochodem do Makarskiej. Za benzynę w obie strony zapłacili około 1050 zł (przy spalaniu 8 litrów na 100 km/h). Ponadto cena zakupu winiet wyniosła 82 zł.

Koszt podróży samochodem: 1132 zł