Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków wakcyjnych Polaków. Samochodem można do niej dotrzeć już w 10 godzin. Koszt podróży (tankowanie pojazdu oraz zakup winiet) waha się od 600 zł do ponad 1 000 zł, w zależności od wybranej trasy. 

Chorwacja to najpopularniejszy kierunek wakacyjny klientów ubezpieczających się na rankomat.pl. W 2019 roku niemal 20% ubezpieczonych osób wskazało ten kraj jako cel wyjazdu. Często podróżują oni własnym samochodem. W takim przypadku do wakacyjnych wydatków muszą zaliczyć koszty zakupu benzyny i winiet.

Aby ułatwić podróżowanie, rozbiliśmy czas i długość dojazdu, a także cenę paliwa i opłat drogowych w trzech wariantach tras najczęściej wybieranych przez kierowców, na czynniki pierwsze.

Ile kosztuje paliwo na podróż do Chorwacji?

Litr benzyny Pb95 kosztuje w Chorwacji 4,70 zł, a ON 4,61 zł. Polscy kierowcy w zależności od przebiegu podróży, powinni również uwzględnić tankowanie. Najtaniej zapłacą na Słoweni (Pb95 i ON – 4,47zł) i na Węgrzech (Pb95 – 4,60 zł, ON – 4,52 zł) oraz w Austrii (Pb95 – 4,70 zł, ON – 4,61 zł). Nieco drożej w Czechach (Pb95 – 4,84 zł, ON – 4,60 zł) i na Słowacji (Pb95 – 4,92 zł, ON – 4,65 zł). W zależności od wyboru trasy i spalania pojazdu, szacowana cena zakupu paliwa wyniesie około 600-1050 zł w obie strony.

Ile kosztuje paliwo na podróż do Chorwacji

Ile kosztują winiety na trasie do Chorwacji?

Jadąc do Chorwacji samochodem, trzeba również pamiętać o opłatach drogowych. Najtańsze winiety są w Austrii (około 42 zł) i na Węgrzech (około 44 zł), a także na Słowacji (około 45 zł). Drożej będzie w Czechach (około 52 zł) i Słowenii (około 67 zł). W zależności od wyboru trasy, szacowana cena ich zakupu wyniesie około 100-150 zł.

W Chorwacji koszt przejazdu autostradami oraz drogami szybkiego ruchu zależy od odcinka trasy (przed wyjazdem warto sprawdzić ich pełną listę), a także kategorii pojazdu. Średnio za przejechanie 100 km trzeba zapłacić niecałe 50 kun (około 29 zł).

Ile kosztują winiety na trasie do Chorwacji

Jaką trasę do Chorwacji wybrać?

Mieszkańcy północno-zachodniej Polski często podróżują do Chorwacji przez Niemcy, Austrię i Słowenię. To rozwiązanie umożliwia szybkie ominięcie polskich dróg, a następnie poruszanie się dobrze przygotowanymi autostradami, które u naszych zachodnich sąsiadów są bezpłatne.

Jednak większość turystów wybiera inne trasy. Obejmują one w różnych konfiguracjach, przejazd przez Austrię, Czechy, Słowację, Słowenię lub Węgry. Poniżej przeanalizowaliśmy czas dojazdu oraz koszt zakupu benzyny w 3 najpopularniejszych wśród polskich kierowców wariantach.

Wariant 1: Trasa Cieszyn – Brno – Wiedeń – Maribor – Macelj

W tym wariancie kierowcy podróż rozpoczynają w Cieszynie, przejeżdżając przez Czechy w kierunku Ołomuńca i Brna. Następnie poruszają się przez Austrię, mijając Wiedeń i Graz. Po wjeździe do Słowenii, trasa przebiega przez Maribor aż do przejścia w Macelj. W tej opcji turyści pokonują dystans niemal 620 km w czasie około 7 godzin. Po przekroczeniu granicy, w zależności od miejsca dojazdu, długość jazdy zwiększa się do:

 • Dojazd do Istrii (punkt końcowy Rovinj) – prawie 920 km i około 10 godzin. Szacowany koszt: około 600-800 zł w obie strony.
 • Dojazd do Splitu – prawie 1080 km w czasie 11-12 godzin. Szacowany koszt: około 700-950 zł w obie strony.
 • Dojazd do Makarskiej – prawie 1135 km w około 11,5 godziny. Szacowany koszt: około 750-1000 zł w obie strony.

Przykład:

Dwoje turystów podróżuje własnym samochodem z Cieszyna. Trasa przejazdu przebiega przez Czechy (Ołomuniec, Brno), Austrię (Wiedeń, Graz), Słowenię (Maribor), do przejścia w Macelj. Po przekroczeniu granicy, para udała się do Rovinj. Przejechali około 920 km w czasie 10 godzin. Za benzynę w obie strony (przy spalaniu 6 litrów na 100 km/h), zapłacili 600 zł w obie strony. Cena zakupu winiet wyniosła 138 zł.

Koszt podróży samochodem: 738 zł

Wariant 2: Trasa Bardejów/Barwinek –– Koszyce – Budapeszt – Gorican

Ten wariant najczęściej wybierają kierowcy, którzy chcą ominąć Słowenię, gdzie są najdroższe winiety. Podróż rozpoczyna się na Słowacji, przebiega przez Bardejów/Barwinek, Presov i Koszyce. Następnie wjeżdżamy do Węgier w kierunku Budapesztu, aż do miejscowości Gorican w Chorwacji. Łącznie pokonujemy dystans około 600 km w czasie 6,5 godziny. Po przekroczeniu granicy, w zależności od miejsca dojazdu, długość trasy wydłuża się do:

 • Dojazd do Istrii (punkt końcowy Rovinj) – około 950 km w czasie 10-11 godzin. Szacowany koszt: około 650-850 zł.
 • Dojazd do Splitu – około 1110 km w czasie 12-13 godzin. Szacowany koszt: około 730-980 zł w obie strony.
 • Dojazd do Makarskiej – prawie 1165 km w około 12,5-13,5 godziny. Szacowany koszt: około 770-1050 w obie strony.

Przykład:

Dwoje turystów rozpoczęło podróż przez Słowację (Bardejów/Barwinek, Presov, Koszyce), a następnie przez Węgry (Budapeszt), aż do granicy w Gorican. Po jej przekroczeniu udali się do Splitu. Po kilku dniach pobytu, zdecydowali się dojechać własnym samochodem do Makarskiej. Za benzynę w obie strony zapłacili około 1050 zł (przy spalaniu 8 litrów na 100 km/h). Ponadto cena zakupu winiet wyniosła 118 zł.

Koszt podróży samochodem: 1 168 zł

Wariant 3: Trasa Cieszyn – Zlín – Bratysława – Rajka – Csorna – Redics – Lendava- Mursko Sredisce

W tym wariancie podróż rozpoczyna się od przekroczenia czeskiej granicy w Cieszynie. Następnie przebiega przez Zlín oraz Słowację w kierunku Bratysławy. W kolejnym etapie przejeżdżamy przez Węgry, mijając miejscowości Rajka, Csorna i Redics, a także Lendavę w Słowenii. Terytorium Chorwacji przekraczamy w Mursko Sredisce. W tej opcji turyści pokonują dystans prawie 520 km w około 6 godzin. W zależności od miejsca dojazdu, długość trasy wydłuża się do

 • Dojazd do Istrii (punkt końcowy Rovinj) – około 900 km w czasie 10-11 godzin. Szacowany koszt: około 600-800 zł w obie strony.
 • Dojazd do Splitu – około 1030 km w czasie 11-12 godzin. Szacowany koszt: około 670-900 zł w obie strony.
 • Dojazd do Makarskiej – prawie 1085 km w około 11,5-12,5 godziny. Szacowany koszt: około 720-950 zł w obie strony.

Przykład:

Rodzina trzyosobowa rozpoczęła podróż od granicy z Cieszynem, przez Zlin i Bratysławę, a następnie przez Węgry (Rajka, Csorna i Redics) i Słowenię aż do granicy w Mursko Sredisce. Po jej przekroczeniu udali się do Splitu. Za benzynę w obie strony zapłacili około 872 zł (przy spalaniu 9 litrów na 100 km/h). Ponadto cena zakupu winiet wyniosła 238 zł.

Koszt podróży samochodem: 1 110 zł

Trasy do Chorwacji

Wakacje w Chorwacji a pandemia koronawirusa - na co trzeba uważać?

Chorwacja otworzyła swoje granice dla polskich obywateli. Przyjeżdżający nie muszą odbywać kwarantanny. Nie są wymagane także żadne zaświadczenia medyczne ani potwierdzenia negatywnego testu na koronawirusa. Na terenie kraju - podobnie jak praktycznie na całym świecie - obowiązują zasady dystansu społecznego oraz reżim sanitarny. 

Na plażach może przebywać 15 osób na 100 m2, przed wejściem na plaże należy zdezyfenkwować dłonie. W każdej innej sytuacji wymagane jest zachowanie odległości 1,5 metra pomiędzy niespokrewnionymi osobami. 

Wakacje w Chorwacji a pandemia koronawirusa

Ile kosztuje polisa turystyczna na wakacje w Chorwacji?

Podczas pobytu na Bałkanach najmniejszym obciążeniem domowego budżetu będzie ubezpieczenie turystyczne. Warto je posiadać, ponieważ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), refunduje jedynie podstawowe świadczenia medyczne. W efekcie może okazać się niewystarczająca.

W przypadku wyjazdu do Chorwacji w celu wypoczynku lub zwiedzania, polisę z optymalnym zakresem ochrony można kupić już od 5 zł dziennie dla osoby dorosłej. Z kolei cena tego samego pakietu dla pary wypoczywającej 7 dni wyniesie 64 zł. Łatwo sprawdzić, ile kosztują wakacje w Chorwacji w naszym poradniku.

Najważniejszym elementem polisy turystycznej są koszty leczenia, których suma gwarantowana podczas wakacji w Chorwacji powinna wynosić co najmniej 30 000 euro. W przeciwieństwie do EKUZ, polisa zapewnia turyście dodatkową ochronę. 

UWAGA! Przed zakupem polisy koniecznie trzeba sprawdzić, czy ubezpieczyciel zapewnia ochronę w razie zachorowania na Covid-19. W naszym kalkulatorze przy każdej ofercie podajemy taką informację. 

Optymalne pakiety oprócz opieki medycznej, posiadają ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z życiu prywatnym (OC), następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), czy bagażu. Ponadto niektóre oferty za dopłatą, można rozszerzyć o tzw. klauzulę alkoholową – taka opcja jest dostępna w kalkulatorze rankomat.pl.

Jeśli podczas wakacyjnego wyjazdu turysta dozna urazu, który uniemożliwi mu powrót do kraju o własnych siłach, towarzystwo w ramach ubezpieczenia turystycznego sfinansuje transport do Polski. Ubezpieczyciel pokryje koszty do wysokości określonej w umowie. Na etapie zakupu polisy, warto więc zadbać o wysoką sumę ubezpieczenia. Tego rodzaju świadczenie nie jest natomiast refundowane przez EKUZ - komentuje Robert Pelczar, ekspert ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl.

Niektórzy ubezpieczyciele oferują również ubezpieczenie samochodu na czas podróży, tzw. Auto Assistance. W ramach takiej ochrony można liczyć na pomoc w razie awarii, kolizji czy wypadku, holowanie pojazdu, zakwaterowanie na czas naprawy czy auto zastępcze.

Co warto wiedzieć?

 1. Turyści podróżujący do Chorwacji samochodem muszą liczyć się z zakupem benzyny na trasie oraz winiet. 

 2. Do wyboru jest kilka wariantów trasy na Chorwację, np. przez Czechy, Słowację, Węgry czy Austrię.

 3. Koszt wyjazdu na Chorwację samochodem waha się od 600 zł do 1 050 zł w obie strony. 

 4. Przed wyjazdem trzeba zakupić również ubezpieczenie na czas wyjazdu - można je mieć już za około 5 zł dziennie.