Koszt instalacji fotowoltaicznej w 2022 roku zaczyna się od kilkunastu tysięcy złotych netto. Na ostateczny rachunek wpływa zakup modułów fotowoltaicznych i falownika, ich dostawa i montaż, do tego wykonanie pomiarów i zapłacenie podatku VAT w wysokości co najmniej 8 proc. Sprawdzamy, ile kosztuje fotowoltaika z uwzględnieniem wszystkich opłat.

Zakup instalacji fotowoltaicznej rozważa coraz więcej Polaków. Dzieje się tak przez panujące trendy, znacznie niższy koszt niż jeszcze paręnaście lat temu, możliwość dofinansowania, chęć obniżenia rachunków za energię, względy ekologiczne czy w końcu uzyskanie niezależności energetycznej.

Co wpływa na koszt fotowoltaiki? 

Koszt fotowoltaiki łatwo policzyć na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że cały nasz budżet na instalację fotowoltaiczną w domu wynosi 20 000 zł.

Rachunek za fotowoltaikę składa się z 4 części: zakupu paneli, zakupu falownika, zbudowania konstrukcji na dachu i poprowadzenia kabli, a także montażu całości.

Zakup paneli pochłonie ok. 45 proc. wydatków, a więc kwotę 9000 zł w naszej przykładowej kalkulacji. To najdroższy element całej instalacji fotowoltaicznej, ale same panele nic nam nie dadzą. Trzeba jeszcze dokupić falownik (inne spotykane nazwy: inwerter, przetwornik, przekaźnik), który pozwoli przekształcić pozyskiwany z fotowoltaiki prąd stały na zmienny.

Zakup falownika to ok. 20 proc. kosztów, czyli w tym przypadku 4000 zł. Falownik z panelami to nadal za mało, bo muszą być jeszcze osadzone odpowiednio w pomieszczeniu i na dachu.

Budowa stelaża dla fotowoltaiki na dachu pochłonie kolejne 20 proc. kosztów (4000 zł) inwestycji. Ta część rachunku obejmuje także okablowanie i śruby montażowe. Ale znowu bez fachowego montażu paneli, falownika, stelaża i przewodów może się okazać, że fotowoltaika nie będzie działa prawidłowo lub w ogóle.

Montaż wszystkich elementów fotowoltaiki to pozostałe 15 proc. (3000 zł). Prace montażowe lepiej zlecić wykwalifikowanym osobom. Tak będzie wbrew pozorom taniej, a dodatkowo możemy zachować gwarancję, bo wiele firm oferujących fotowoltaikę zajmuje się także montażem zakupionych u siebie podzespołów.

WAŻNE! 
Instalacja paneli fotowoltaicznych ma różną moc – od 1 kW do 9 kW. W zależności od zainstalowanej mocy koszt paneli waha się od 4000 zł (1kW) do nawet 36 000 zł (9 kW).

Jakie koszty użytkowania fotowoltaiki?

Powyżej wymieniliśmy 4 rodzaje kosztów inwestycyjnych związanych z instalacją fotowoltaiczną. Teraz pora na koszty użytkowe.

Panele fotowoltaiczne trzeba regularnie czyścić. Ostateczny rachunek za tę czynność zależy od cennika fachowców i powierzchni fotowoltaiki. Widełki cenowe są dość szerokie, bo od 8 zł do 20 zł za 1m2 solarów lub od 10 do 25 zł za sztukę. Tym samym za usługę mycia fotowoltaiki zapłacimy od 300 zł do 1000 zł.

PAMIĘTAJ! 
Fotowoltaikę zaleca się czyścić maksymalnie 4 razy w roku. Można to robić rzadziej lub nawet wcale, jednak wtedy instalacja ma gorszą wydajność.

Panele fotowoltaiczne muszą przechodzić okresowy przegląd. Producenci paneli zalecają przeprowadzenie przeglądu co 2 lata. Natomiast właściciel domu powinien zlecić taką usługę elektrykowi raz na 5 lat, podobnie jak całej instalacji elektrycznej w nieruchomości. To także podstawa do wypłaty odszkodowania z polisy mieszkaniowej w razie pożaru i innego zdarzenia.

Cena fotowoltaika a typ ogniwa

Panele fotowoltaiczne mają różną moc i różny kolor. W tej ostatniej kategorii wyróżniamy moduły czarne (ciemne) i niebieskie (jasne). Różnica dotyczy nie tylko wyglądu, ale też użytych materiałów i przede wszystkim wydajności. Tę określa się jako sprawność paneli fotowoltaicznych, czyli zdolność do przetwarzania promieni słonecznych w energię elektryczną.

Panele ciemne (monokrystaliczne) odznaczają się powłoką o zabarwieniu ciemnoniebieskim lub czarnym. Mają strukturę połączonych ośmiokątów i są wykonane z monokryształu krzemu.
Średnia cena: 750-1200 zł za panel.
Sprawność: 15-20 proc.

Panele jasne (polikrystaliczne) odznaczają się powłoką o zabarwieniu jasnoniebieskim. Mają strukturę prostokąta lub kwadratu i są wykonane z polikryształu krzemu.  
Średnia cena: 650-750 zł za panel.
Sprawność: 14-16 proc.

Podsumowując, jeśli mamy ograniczoną powierzchnię na zainstalowanie fotowoltaiki, lepiej zainwestować w ogniwa monokrystaliczne, które z uwagi za wyższą wydajność (15-20 proc.) wymagają zakupu mniejszej liczby paneli niż polikrystaliczne.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaika w 2022 roku?

Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu zamieszkanego przez kilka osób wynosi od 15 000 zł do 30 000 zł z VAT. Dla indywidualnych odbiorców podatek wynosi 8 proc., dla firm 23 proc.

Skąd tak duża różnica w cenie? Najwięcej zależy od wyboru paneli fotowoltaicznych i ich liczby do zamontowania, jakości wykonania (producenta) oraz mocy. Oczywiście, im większa powierzchnia domu, tym potrzebujemy więcej paneli.

Koszt fotowoltaiki można zmniejszyć lub zwiększyć przez wybór inwertera. Najtańsze modele mogą okazać się jednak podatne na awarie i wymagać interwencji fachowców.

Różne ceny fotowoltaiki wynikają też z montażu całej instalacji. Jeśli znajdziemy tańszą firmę w sąsiednim województwie, to koszty dojazdu ekipy montażowej mogą zniwelować pozorną różnicę. Decydując się na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych z reguły więcej zapłacimy w dużym mieście niż na prowincji lub na wsi.

UWAGA! 
Różnice w cenie montażu fotowoltaiki mogą też wynikać ze specyfiki domu. Jeśli nieruchomość posiada stromy dach, firma montażowa z pewnością będzie potrzebowała więcej sprzętu i czasu na prawidłowe osadzenie instalacji, przez co wzrośnie cena usługi.

Od czego zależy opłacalność instalacji fotowoltaicznej?

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej to kwestia złożona. Oznacza znowu kilka warunków, które muszą być spełnione, aby uznać, że montaż fotowoltaiki był decyzją dobrą i finansowo korzystną.

Warunki te zebraliśmy w 6 punktów:

1. Koszt paneli fotowoltaicznych

Tak, jak z każdym przedmiotem, również ogniwa fotowoltaiczne możemy kupić taniej lub drożej. Przy wyborze warto kierować się rekomendacjami osób, które już korzystają z tego typu rozwiązań, np. na forach tematycznych czy w mediach społecznościowych. Przy czym opinie na profilach konkretnych producentów mogą nie do końca być obiektywne. A reguła droższy=lepszy nie zawsze musi się sprawdzać.

2. Nachylenie dachu i ekspozycja

Kąt nachylenia dachu ma podwójne znaczenie w kontekście opłacalności fotowoltaiki. Raz, że im bardziej stromy dach, tym zainstalowanie paneli może być bardziej skomplikowane i przez to droższe w porównaniu z płaskim zadaszeniem (gdzie i tak stosuje się stelaż dla nachylenia instalacji). Dwa – zamontowanie ogniw fotowoltaicznych na spadzistym dachu da czasami więcej efektywności, o ile dom jest usytuowany jak najlepiej względem słońca.

3. Wydajność ogniw

Ten punkt łączy się z numerem 1. Droższe panele fotowoltaiczne mają zwykle lepszą wydajność. Tych z lepszą wydajnością potrzebujemy też mniej na dachu.

4. Poziom zużycia prądu

Wiele osób zainteresowanych fotowoltaiką staje przed dylematem zakupu całej instalacji w kontekście rzeczywistych korzyści. Różnice będą zauważalne w domu, który zużywa sporo energii elektrycznej. Jeśli nieruchomości używamy sporadycznie, np. jako letniej rezydencji, taka inwestycja będzie mieć walor przede wszystkim ekologiczny.

5.Ceny energii

Posiadając fotowoltaikę, nie musimy się martwić o rosnące ceny energii czy żyć w stresie z powodu samych zapowiedzi wzrostu, braków bądź okresowych wyłączeń dostaw prądu.

6.Termomodernizacja

Samo ocieplenie domu nie zwiększa temperatury w budynku, ale pozwala ograniczyć wydatki na ogrzewanie, co widać w naszym porównaniu dla domu z termomodernizacją i bez termomodernizacji. Gdy dołożymy do tego instalację fotowoltaiczną, możemy zredukować wydatki na ciepło w domu do minimum.

PAMIĘTAJ!
Uśredniając różne szacunki i źródła, prawidłowo dobrana fotowoltaika jest opłacalna i zwraca się w ok. 10 lat od zamontowania. Pod warunkiem, że będziemy stale mieszkać w miejscu inwestycji.

Ulga na fotowoltaikę – kto skorzysta?

Za instalację fotowoltaiczną wcale nie musimy pokrywać 100 procent kosztów. Część z nich sfinansuje program dopłat Mój Prąd 4.0.

W skrócie:

 • program Mój Prąd 4.0 skierowany jest do osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby,
 • o dofinansowanie dodatkowych elementów związanych z domowymi magazynami energii oraz domowymi magazynami ciepła mogą ubiegać się również beneficjenci dotychczasowych edycji programów Mój Prąd oraz Czyste Powietrze,
 • dofinansowanie obejmuje lokatorów, którzy chcą kupić i zamontować instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kW,
 • w ramach Mój Prąd 4.0. wnioski o dopłatę do fotowoltaiki można składać od 15 kwietnia do 22 grudnia 2022 roku.

Więcej o programie dofinansowującym, a przy okazji o ubezpieczeniu fotowoltaiki piszemy w naszym poradniku.

PORÓWNAJ CENY

Gdzie sprawdzę ceny fotowoltaiki?

Na terenie całego kraju działa co najmniej kilkunastu dostawców fotowoltaiki. Z roku na rok tego typu inwestycji będzie przybywać, co potwierdza raport portalu enerad.pl. Wynika z niego, że w samym tylko 2022 r. w Polsce odnotowano wzrost prawie 350 tys. prosumentów, czyli użytkowników instalacji FV. Dzięki temu już ok. 1,2 mln lokatorów korzysta z alternatywnych źródeł pozyskiwanie energii.

Jednym z dostawców rozwiązań fotowoltaicznych jest Otovo. Firma wyróżnia się możliwością zdalnego oszacowania kosztów fotowoltaiki. Otovo korzysta z wyszukiwarki nieruchomości po adresie (mapy Google), a następnie na podstawie zdjęć satelitarnych wylicza koszt inwestycji. Przy instalacji wykorzystuje panele wiodących marek, jak JA Solar, LONGi czy Trina Solar.

Ważne informacje

1. Koszt zakupu fotowoltaiki z montażem to średnio od 15 000 zł do 30 000 zł w zależności od producenta, stawek za podłączenie i warunków technicznych budynku

2. Największą część wydatków stanowi zakup paneli fotowoltaicznych (prawie 50 proc.)

3. Program Mój Prąd pozwala uzyskać częściowe dofinasowanie do fotowoltaiki

4. Fotowoltaikę po zamontowaniu na dachu czy w gruncie można chronić z polisy mieszkaniowej w takim samym zakresie, jak inne elementy stałe

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o fotowoltaikę

 1. Jak dopasować moc paneli i jaka moc będzie dla mnie odpowiednia?

  Moc paneli fotowoltaicznych najlepiej dobrać w oparciu i roczne zużycie prądu. Każde 1000 kWh energii to 1,2 kW mocy fotowoltaiki. Zwykle gospodarstwo domowe zużywa 2000-3000 kWh rocznie, ale nie jest to regułą dla wszystkich lokatorów.

 2. Ile można zaoszczędzić instalując fotowoltaikę?

  Oszczędności dzięki zainstalowaniu fotowoltaiki wynoszą ok. 1500 zł rocznie. Więcej zaoszczędzimy montując panele o wyższej mocy, np. 5kW zamiast 3kW, jednak będą też one droższe w zakupie i przez pierwsze lata od inwestycji oszczędność nie będzie jeszcze tak odczuwalna, jak później.

 3. Jak szybko zwraca się instalacja fotowoltaiczna?

  Instalacja fotowoltaiczna zwraca się średnio po okresie do 10 lat od zamontowania. To inwestycja długofalowa i przeznaczona dla lokatorów, którzy nie planują zmieniać adresu zamieszkania.

 4. Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

  Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli, stelaża, falownika i elementów mocujących. Każdy z tych elementów ma kluczowy wpływ na działanie fotowoltaika i nie może być pominięty. Kluczowy jest także montaż, który lepiej zlecić fachowcom, aby nie utracić gwarancji producenta.

 5. Ile kosztuje 1kw fotowoltaiki 2022?

  W 2022 r. zakup i montaż 1kW fotowoltaiki kosztuje średnio 5000 zł. Stawka ta może się różnic w zależności od wyboru producenta czy stawek montażowych obowiązujących w danym województwie.

 6. Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

  Dla domu jednorodzinnego standardowa instalacja fotowoltaiczna ma moc od 3 kW do 6 kW. Przy czym koszt 1 kW fotowoltaiki to koszt średnio 5000 zł, więc całkowity rachunek za zakup i montaż fotowoltaika wynosi od 15 000 zł do 30 000 zł. Na ceną wpływa m.in. powierzchnia użytkowa domu, lokalizacja i nachylenia dachu.

 7. Ile kosztuje fotowoltaika z pompą ciepła?

  Fotowoltaika z pompą ciepła pozwala zredukować wydatki na ciepło i energię do zera, ale wymaga sporych nakładów. Pompa ciepła do ogrzania budynku o powierzchni 100 m2 wynosi ok. 40 000 zł. Koszt fotowoltaiki do zasilenia pompy ciepła i całego domu w prąd to kolejne 20 000 – 30 000 zł.