Fotowoltaika na balkonowa to żaden absurd. Z takie rozwiązania mogą już dziś korzystać lokatorzy bloków mieszkalnych. Sprawdzamy, gdzie fotowoltaika na balkon ma sens, ile kosztują panele słoneczne i jaka oszczędność płynie z użytkowania instalacji PV.

Jeśli masz dość wysokich rachunków za ogrzewanie czy prąd w mieszkaniu, weź pod uwagę zakup i montaż fotowoltaiki, która będzie twoją własną elektrownią słoneczną. Z uwagi na ograniczony metraż mieszkania, instalacja fotowoltaiczna najlepiej sprawdzi się na balkonie.

Czy można mieć zamontowane panele fotowoltaiczne na balkonie w bloku?

Fotowoltaika na balkonie w budynkach wielorodzinnych jest legalna. W spółdzielni mieszkaniowej powinieneś od ręki uzyskać odpowiedź pozytywną lub negatywną. Montaż instalacji bez zgody zarządcy budynku może być uznany za samowolę budowlaną i doprowadzić nawet do rozprawy sądowej. Aby cieszyć się z fotowoltaiki na balkonie, pamiętaj o tych krokach:

1. Dowiedz się czy w bloku, w którym mieszkasz, istnieją już panele fotowoltaiczne lub czy planowany jest ich montaż.

2. Ustal, czy możliwe będzie wykorzystanie części wspólnych budynku do zainstalowania paneli słonecznych, tym samym unikniesz nieporozumień sąsiedzkich.

3. Złóż wniosek o montaż paneli słonecznych di spółdzielni mieszkaniowej, o ile dostałeś zapewnienie o możliwości umieszczenia paneli słonecznych na balkonie.

4. We wniosku umieść projekt twojej instalacji fotowoltaicznej, opisz dokładne miejsce montażu,  przewidywany wpływ na infrastrukturę budynku oraz przeznaczenie instalacji.

5. Złóż osobny wniosek o pozwolenie na zabudowę zewnętrznej strony balkonu, jeśli jest to wymagane.

6. Do wniosku o pozwolenie na zabudowę zewnętrznej strony balkonu dołącz projekt elektrowni uwzględniający m.in. wytrzymałość elementów balkonu oraz kwestie bezpieczeństwa budynku i innych mieszkańców.

PAMIĘTAJ!
Balkon w bloku nie jest twoją własnością. A dokładnie to, co widoczne na zewnątrz i połączone na stałe z bryłą budynku. Reszta, czyli podłoga i ściana wewnętrzna należy już do ciebie. Stąd przed zamontowaniem paneli fotowoltaicznych na balkonie, a więc na elemencie elewacji zewnętrznej, musisz uzyskać zgodę wspólnoty lub spółdzielni.

Instalacja fotowoltaiczna w bloku – jak działa?

Sposób działania fotowoltaiki jest taki sam w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu. Różnica polega na mocy instalacji PV – z uwagi na ograniczoną przestrzeń na balkonie, możesz zainstalować tylko kilka paneli.

Montaż fotowoltaiki balkonowej przebiega na 3 sposoby:

 • na zewnętrznej stronie balustrady, na specjalnie zamontowanym stelażu,
 • na podłodze, o ile balustrada posiada odpowiedni prześwit,
 • na dachu balkonu, jeśli mieszkanie posiada taką konstrukcję lub znajduje się na ostatnim piętrze.

Pamiętaj, aby panele fotowoltaiczne przez możliwie najdłuższy czas były wystawione na działanie promieni słonecznych, co zwiększy ich efektywność. Długą żywotność zapewni też profesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych.

Jak działa balkonowa fotowoltaika? Zasada działania jest ta sama, co w przypadku domowej instalacji fotowoltaicznej. Tzw. mikroinwenter przetwarza prąd stały w prąd zmienny, odpowiedni do napięcia w sieci elektrycznej. Do jednego mikroinwentera możesz podłączyć 2-6 paneli fotowoltaicznych, więc jedno takie urządzenie w zupełności wystarczy na całe mieszkanie. Jeśli masz kilka paneli fotowoltaicznych (na balustradzie, podłodze balkonu, przy wejściu na balkon, na daszku balkonowym), to każdy z nich będzie dostarczał energię niezależnie.

A co w przypadku wyprodukowania nadwyżki prądu w mieszkaniu? Panele przetwarzają energię słoneczną w prąd, którego nadwyżkę sprzedajesz do sieci. System net-billing funkcjonuje od 1 kwietnia 2022 r. i zastąpił system net-metring, czyli możliwość oddania nadwyżki prądu dostawcy w celu jego przechowania i późniejszego odebrania.

O ile panele fotowoltaiczne na balkonie obniżą rachunki za prąd?

Mieszkanie w bloku jest dość „prądożerne”, zwłaszcza w nowym budownictwie, gdzie nie masz alternatywy w postaci przyłącza gazu. Wtedy wszystkie sprzęty AGD (pralka, zmywarka, lodówka, piekarnik, płyta grzewcza, ekspres, odkurzacz, toster, czajnik, żelazko), RTV (telewizor, sprzęt audio) czy PC (laptop, komputer stacjonarny, smartfon, tablet) zasilasz prądem, co generuje koszty.

Rachunki za energię elektryczną w zależności od zużycia i powierzchni mieszkania to wydatek 250-450 zł miesięcznie. Przez rok wydajesz na prąd 3000-5000 zł. Jeśli masz fotowoltaikę w mieszkaniu, możesz obniżyć rachunki o kilkaset złotych rocznie. Przykładowo, czteroosobowa rodzina zużywa w ciągu roku ok. 2500 kilowatogodzin (kWh) energii elektrycznej. Jeden panel fotowoltaiczny o mocy 0,3 kilowatopików (kWp) jest w stanie wyprodukować do 300 kWh, a dwa panele, które zwykle mieszczą się na balkonie mieszkania, uzyskają 500-600 kWh przez 12 miesięcy.

Wszystko zależy od kąta nachylenia paneli, producenta, ale i lokalizacji mieszkania. Można ostrożnie przyjąć, że sprawna instalacja balkonowa pokryje 25% zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną.

Ile kosztuje zamontowanie paneli fotowoltaicznych na balkonie?

Załóżmy, że potrzebujesz 2 paneli fotowoltaicznych, bo na tyle pozwala powierzchnia twojego balkonu. Koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 0,7 kWp wyniesie około 4000 zł.

Taka inwestycja powinna już teraz zwrócić się w przeciągu maksymalnie 10 lat. Teraz, czyli przy obecnych cenach za prąd. Średnia stawka w Polsce wynosi 0,75 zł za 1 kWh do limitu 3000 kWh/rok i 1,22 zł powyżej tego limitu (dane za cena-pradu.pl). Jeśli stawki za energię elektryczną zostaną podniesione, to automatycznie zwróci się szybciej.

Więcej na temat opłacalności fotowoltaiki piszemy w naszym poradniku finansowym.

Ile kosztuje ubezpieczenie fotowoltaiki na balkonie?

Inwestycja w fotowoltaikę to nie tylko oszczędność na rachunkach za prąd, ale też ryzyko zniszczenia paneli, które są narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych (grad, skutki porywistego wiatru, burzy itp.), ale też wandalizm i kradzież. Dlatego warto ubezpieczyć fotowoltaikę na balkonie w mieszkaniu co najmniej od zdarzeń losowych w wariancie podstawowym (ściany i stałe elementy).

PORÓWNAJ CENY

Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości to wydatek od ok. 100 zł rocznie. W podstawie masz zagwarantowaną ochronę finansową ścian i stałych elementów (w tym fotowoltaiki na balkonie) na skutek pożaru w mieszkaniu, zalania mieszkania, wybuchu gazu w mieszkaniu, działania gradu, śniegu i lodu, skutków burzy i uderzenia pioruna, w tym upadku drzewa, masztu, latarni bądź innego obiektu na balkon i elewację bloku.

Ubezpieczenie mieszkania
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Europa Ubezpieczenia
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   RankoPomoc Prawna  
mtu24.pl
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Benefia
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   RankoPomoc Prawna  
INTER Polska
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   RankoPomoc Prawna  
Link4
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   RankoPomoc Prawna  
Ubezpieczenie mieszkania
Europa Ubezpieczenia
Cena roczna
142,69 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja RankoPomoc Prawna
mtu24.pl
Cena roczna
144,00 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Benefia
Cena roczna
158,00 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance RankoPomoc Prawna
INTER Polska
Cena roczna
183,00 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja RankoPomoc Prawna
Link4
Cena roczna
188,87 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja RankoPomoc Prawna

Oferty ubezpieczenia nieruchomości wyliczone w kalkulatorze rankomat.pl dla mieszkania z 2010 roku, o powierzchni 50 m2, zamieszkanego przez 2 dorosłych lokatorów.

Gdzie szukać ofert ubezpieczenia fotowoltaiki?

Finansową ochronę fotowoltaiki ma swojej ofercie większość firm ubezpieczeniowych. W porównywarce rankomat.pl sprawdź pod tym kątem szczegóły Proama, Generali, Benefia, Europa, LINK4, mtu24.pl oraz Uniqa. Poniżej zebraliśmy wybrane szczegóły polis fotowoltaicznych, niektóre z nich znajdziesz w kalkulatorze online.

Co zawiera ubezpieczenie fotowoltaiki?

PZU

 • panele fotowoltaiczne o maksymalnej mocy 20 kW
 • panele słoneczne zamontowane na stałe
 • ubezpieczenie od zdarzeń losowych oraz przerw w działaniu (do 180 dni)
 • pokrycie kosztów demontażu zużytych urządzeń - do 15% SU
 • wyłączenia: stłuczenia i pęknięcia paneli

Warta

 • elementy instalacji zamontowane na stałe na domu lub na obszarze posesji
 • straty wynikłe ze stłuczenia paneli - do 15% SU

Wiener

 • ubezpieczenie jako samodzielny produkt
 • ochrona przed 18 zdarzeniami losowymi oraz kradzieżą
 • cena polisy od 40 zł za rok

Concordia

 • odszkodowanie wyliczane na podstawie wartości odtworzeniowej
 • możliwość ochrony przed zdarzeniami losowymi, kradzieżą z włamaniem, kradzieżą zwykłą, rabunkiem oraz wandalizmem

Link4

 • instalacje fotowoltaiczne i solarne na trwale zamontowane na posesji rozumiane jako budowle
 • możliwość objęcia ochroną paneli słonecznych i fotowoltaicznych zamontowanych na obszarze domu letniskowego

Generali

 • elementy instalacji na budynku i w jego wnętrzu w ramach ochrony stałych elementów domu
 • dodatkowe rozszerzenie ochrony, dla paneli (słonecznych i fotowoltaicznych) na posesji, o ile są na trwałe związane z gruntem
 • ochrona do 30 000 zł

Uniqa

 • panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu domu lub budynku niemieszkalnym jako stałe elementy
 • na posesji jako obiekt małej architektury (element posesji w ryzykach nazwanych do 50 000 zł, a w AllRisk do 100 000 zł)

 Przykładowe oferty na podstawie OWU towarzystw.

PORÓWNAJ CENY

Ważne informacje

1. Mieszkanie w bloku również może być wyposażone w fotowoltaikę, która najlepiej sprawdzi się na nasłonecznionym balkonie

2. Wystarczy tylko uzyskać zgodę od zarządcy budynku na montaż paneli fotowoltaicznych, jeśli mają być przytwierdzone do balustrady na zewnątrz balkonu, bo ta część nie jest własnością lokatora

3. Fotowoltaika na balkonie kosztuje od ok. 2000 zł bez montażu, natomiast zwraca się długoterminowo w postaci niższych rachunków za prąd

4.Panele fotowoltaiczne zamontowane na balkonie można ubezpieczyć jako elementy stałe od kradzieży, uderzenia pioruna, pożaru, wybuchu i innych zdarzeń losowych

FAQ - najczęściej zadawane pytania o fotowoltaikę na balkonie

 1. Czy na balkonie można mieć fotowoltaikę?

  Fotowoltaika na balkonie jest w pełni legalna, jednak jej zainstalowanie wygląda na nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku domów. Wszystko przez zgody, które trzeba uzyskać od zarządcy budynku – na podstawie wniosku o pozwolenie na zabudowę zewnętrznej strony balkonu i projektu elektrowni uwzględniającego m.in. wytrzymałość elementów balkonu oraz kwestie bezpieczeństwa budynku i innych mieszkańców.

 2. Czy fotowoltaika na balkonie ma sens?

  Każda instalacja fotowoltaiczna, które przyczynia się do obniżenia rachunków za prąd, ma sens. Korzyść z posiadania fotowoltaiki na balkonie może być odczuwalna dopiero w dłuższej perspektywie czasowej.

 3. Ile kosztuje fotowoltaika na balkonie?

  Fotowoltaika na balkonie to niewielki wydatek w porównaniu z panelami słonecznymi dla domu, głównie ze względu na ograniczoną przestrzeń do montażu na balkonie. Koszt instalacji zaczyna się od 1500-2000 zł dla przeciętnego balkonu. Ostateczna cena zależy od jakości paneli, liczby i kosztów montażu przez profesjonalną ekipę.

 4. Jak działa fotowoltaika na balkonie?

  Panele przetwarzają energię słoneczną w prąd, którego nadwyżkę sprzedajesz do sieci. System net-billing funkcjonuje od 1 kwietnia 2022 r. i zastąpił system net-metring, czyli możliwość oddania nadwyżki prądu dostawcy w celu jego przechowania i późniejszego odebrania.

 5. Ile paneli PV do mieszkania w bloku?

  Z uwagi na ograniczoną powierzchnię balkonu, lokator mieszkania może sobie pozwolić na montaż 1-2 paneli fotowoltaicznych. Wszystko zależy od wielkości balkonu i priorytetów – fotowoltaika na podłodze balkonu pozwoli na zainstalowanie kilku sztuk paneli, ale kosztem ograniczenia przestrzeni użytkowej.

 6. Jakie panele fotowoltaiczne na balkon?

  Panele fotowoltaiczne montowane na balkonie mają zwykle moc od 200 do 600 W. Na wyprodukowanie 1 kW energii potrzeba ok. 3 paneli fotowoltaicznych, a powierzchnia na dachu domu niezbędna na taką inwestycję to ok. 4,5m². W mieszkaniu, z uwagi na mniejszą powierzchnię do montażu fotowoltaiki, uzysk energii będzie mniejszy.

 7. Czy mogę ubezpieczyć balkon?

  Ubezpieczenie balkonu wchodzi w skład ochrony całego mieszkania z polisy. Wyjątkiem mogą być przechowywane na balkonie przedmioty bez przymocowania na stałe do podłoża (rower, rośliny, ubrania, elektronika), jeśli balkon nie posiada rolet czy kraty, a dojdzie do kradzieży. Fotowoltaika na balkonie to element stały, więc za jego kradzież czy zniszczenie (przez grad, pożar, wybuch gazu, inne zdarzenie) dostaniesz odszkodowanie pod warunkiem wybrania wcześniej odpowiedniego zakresu ochrony.

 8. Czy potrzebna ekspertyza techniczna do instalacji fotowoltaiki na balkonie?

  Zarządca budynku, na którym chcesz umieścić panele fotowoltaiczne, może wymagać ekspertyzy technicznej. Przepisy wyraźnie określają, że wewnętrzna część balkonu to przestrzeń prywatna, ale barierka i elewacja należą do części wspólnej. Ekspertyza, o ile będzie wymagana, zawiera dane techniczne paneli fotowoltaicznych. Jeśli 2 panele ważą ok. 40 kilogramów, taka masa nie wpływa negatywnie na stan budynku, a tym samym wykonanie ekspertyzy może okazać się zbędne.

 9. Czy fotowoltaika off grid sprawdzi się na balkonie?

  Fotowoltaika off grid (w przeciwieństwie do systemu on grid) pozwala na produkcję energii i zużycie wyprodukowanego prądu w całości przez właściciela. Dzięki temu można stać się w pełni niezależnym od sieci energetycznej. To rozwiązanie jest lepsze dla domów niż mieszkań z uwagi na konieczność magazynowania energii w specjalnych akumulatorach.

 10. Czy fotowoltaika na balkonie ma sens?

  Instalację fotowoltaiczną na balkonie warto rozpatrywać jako długoterminową inwestycję, która pozwoli ograniczyć wydatki za zużycie prądu. Żywotność paneli zależy od jakości ich wykonania, właściwego montażu (w zakresie doboru odpowiedniego systemu pomogą specjaliści z branży PV) i zdarzeń losowych. Na te ostatnie nie zawsze masz wpływ. Chodzi tu o uderzenie pioruna, upadek drzewa czy masztu, wybuch gazu w mieszkaniu, a nawet włamanie z kradzieżą – w każdej podobnej sytuacji przyda się ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych.